PlayStation 3'ün piyasaya çıkış tarihi yaklaştıkça hepimiz daha bir heyecanlıyız. Gerçekten bu canavar vereceğimiz tüm o paraları hakediyor mu? Oyunların kalitesi, piyasadaki diğer konsollara göre nasıl olacak? Sony yüzümüzü kara mı çıkaracak yoksa yine gönüllerimizi fethedebilecek mi? Tüm bu sorulara cevapları yavaş yavaş buluyoruz. Çıkış tarihinin en çok konuşulan oyunlarından biri olan Resistance: Fall of Man (RFoM olarak geçeceğim yazının geri kalanında) hakkında Sony bir çok videoyu, screen shot'ları ve bilgiyi biz oyun severle paylaştı ve en son New york'da Digital Life fuarında oyunu oynama şansı tanıdı bizlere. Ben de tabii ki tüm bu bilgileri getirdim ve oyunun test sürümünü deneyip size bu demo/inceleme yazısını hazırladım. Bakalım bu çok konuşulan FPS gerçekten hakediyor mu bu ilgiyi.

Tarihi yeniden yazmak

Oyunun konusuna baktığımızda çok da karmaşık yepyeni bir hikaye ile karşılaşmıyoruz. Oyun 1951 yılında 2. Dünya Savaşı döneminde geçiyor. Fakat bildiğimiz 2. Dünya savaşı dönemi tamamen farklı oyunda... Hatta 2. Dünya savaşı hiç olmamış oyunun senaryosuna göre. 1930'larda Rusya'da Chimera denen uzaylı-biyolojik deney ürünü yaratıklar görünmeye başlıyor ve Rusya'dan tüm dünyaya yayılıyorlar. Enterasan teknolojileri ve güçleriyle tüm dünyayı ele geçirme yolunda emin adım ilerliyorlar. Tüm Avrupa'yı geçip İngiltere'ye geldikleri dönemde biz de oyuna dahil oluyoruz. Karakterimiz Nathan Hale bir Amerikan askeri ve görevi gereği Rachel Parker'ı bulmaya çalışırken bir Chimera grubu tarafından pusuya düşürülüyor ve tüm arkadaşları öldürülüyor fakat bilemediğimiz bir sebepten dolayı Hale hiç bir yara almadan canlı bırakılıyor. Kendisi hemen bölgeye göreve geri dönmek istiyor. Parker'ı arayışı da bu olaylardan sonra, Hale'in son kez hayatta görüldüğü 11 Temmuz ile 14 Temmuz arasındaki dönemde gerçekleşiyor. Biz de Hale ile bu maceranın içerisine giriyoruz.

Insomniac ve yaratıcı silahlar

Insomniac firmasını Ratchet & Clank serisinden ve Spyro'dan hatırlayanlarınız firmanın yaptığı oyunlardaki yaratıcı silah çeşitlerini anımsar. Bu oyunda da eski tecrübelerimizi aratmamışlar ve çok ilginç bazı silahlarla RFoM'e diğer FPS'lerden çok farklı bir lezzet katmışlar. Oyundaki silahları nerede nasıl kullanacağınız bile gerçekten önemli. Her biri birbirinden ilginç. Oyunda 3 tip silah var. Birincisi insan silahları, ikincisi Chimera silahları ve son olarak insanların Chimera teknolojisini kullanarak yaptıkları özel silahlar. Denediğim ve deneyemediğim -fakat bilgilerine ulaştığım- tüm silahları kısaca özetleyeyim.

Auger - Ağır elektrik enerjisi topları fırlatan bu silahın en büyük özelliği savunma birimlerini delip geçebilmesi. Kalkan ve benzeri şeylerin ardına saklanmış düşman için bire bir bu silah. Aynı zamanda alternatif özelliği önünüze sizin boyunuzda arkasını görebildiğiniz bir kalkan oluşturabilmesi. Fakat bu bir darbede hemen yok oluyor. Fakat size doğru gelen bir roketten kaçma şansınız olmadığı zamanlarda hemen önünüze kalkanı oluşturup ağır darbeden kurtulabilirsiniz.

The Bullseye - Lazer tipi atış yapan bu silah çok havalı. Çünkü birisine ateş etmeden önce alternatif özelliğini kullanıp o düşmanı kilitliyorsunuz ve daha sonra nereye ateş ederseniz edin kurşunlar hedefi takip ediyorlar. (Bana 5. Element filmindeki silahı hatırlattı. Çok güzel bir fikir.)

The Sapper - Bu silah büyük toplar fırlatıyor ve toplar birbirlerine bir bakıma yapışık kalıyorlar. Alternatif özelliğini kullanarak bir topu patlatıyorsunuz ve zincirleme reaksyon ile hepsi birbirini patlatıyor.

The LAARK - Gelişmiş bir roket atar. Özelliği ise roketi fırlattıktan sonra havada yavaşlatabiliyor ve hatta durdurabiliyorsunuz. Alternatif özeliiği ile daha ufak fakat çok sayıda roketler fırlatabiliyorsunuz.

The Hedgehog - Bu çok değişik bir bomba. Attığınız yerde patlıyor ve içindeki 50 iğne 360 derecelik alana büyük bir hızla dağılıyor. Dikkatli kullanılması gereken bir silah.

L23 The Fareye - Uzun mesafe nişancılar için olan bu silah, çok uzaklardaki hedefleri vurmanızı sağlıyor. Alternatif özelliği ise dürbünden yaklaştığınızda zamanın yavaşlaması. Fakat dikkat etmek gerekir ki, normal bakış açısına geldiğinizde oyunun hız değişimine bir anda adapte olamıyosunuz.

M5A2 Carbine, Rossmore 236 gibi daha değişik silahları oyun çıktığında tanıyacağız.