Hollanda'nın Amsterdam şehrinde Guerrilla Games, ilk olarak PS2'ye Killzone'ı çıkarttıklarında ileride sansasyonel bir olaya da imza atacaklarının farkında değillerdi. İlk oyunları PS2'de ortalama bir FPS oyunu olarak kalmış, konsol sahiplerinin bir kısmı oynayıp bir köşeye bırakmışlardı. Bazıları ise sattığı 2 milyon kopya ile PS2'nin en iyi FPS oyunu ilan etmişlerdi. Benim ise ilk oyundan aklımda kalan tek şey kapağındaki kırmızı gözleriyle bana bakan Helghan askeri olmuştu. Gel zaman git zaman PS3'ü beklerken hazır Booth Babes'lerde E3'de yer alıyorken hummalı bir seyir halinde E3 videolarına göz gezdiriyordum. Aman allahım! O nasıl bir görüntüydü, daha önce hiçbir oyunda görmediğimiz kalitede bir görselliğe sahip Killzone 2 videosuyla tanışmamız ve sonrasında hiçbir oyunda yaşanmayan tartışmaların da başlaması işte aynen böyle başladı.

Guerrilla Games, E3 2005'de o videoyu yayımlamasaydı ya da ardından çıkan CGI söylentileri ayyuka çıkmamış olsaydı, üstünde bu kadar çok uraşırmıydı? Dört yıl boyunca hummalı bir çalışma içinde Guerrilla, her yeni E3 ve fuar kapsamında gösterilen yeni videolar ile oyunla ilgili beklentilerin de farkında olarak geliştirme süreci boyunca yeni videolar yayımladı. Nihayetinde geçtiğimiz sene E3 2005'deki CGI kalitesine ulaştıklarını artık onunda ötesine geçmek için çabaladıklarını belirttiler. Bugüne kadar grafik konusunda beklentilerimizi ve ötesini sunan birçok oyun oldu. Hiçbirisi Killzone 2 kadar çok bizleri konuşturup, tartıştırmadı. İşte Killzone 2 deyince hemen aklımıza "Grafiklerrrrr" çınlamasının gelmesinin sebebi de budur. İşte bu beklentiler içinde 27 Şubat'tan önce elimize geçen Killzone 2'yi sadece grafik bazında değerlendirmeden PS3 + Oyun + Eğlence + Vaat edilenler = Yüksek beklentiler çerçevesinde sizlere anlatacağız.

Killzone ile PS2'de, Killzone: Liberation ile PSP'de başlayan Vekta üzerindeki Helghast saldırısının üzerinden 2 yıl geçmiştir. ISA özel kuvvetlerinden SEV ve yardımcıları, Hellghast lideri İmparator Visari'yi ve savaş makinelerini durdurmak için mücadeleye koyulurlar. Küçük bir giriş ve uzun bir hikaye anlatımına geçmeden önce kısaca oyunda bilmemiz gereken kuvvetlere bir göz atalım.