Off-World Resource Base fikrinin oluşumunun üzerinden yaklaşık beş yıl sonra oyun nihayet beklenildiği gibi piyasaya sunuldu. Bu o kadar uzun bir süre ki türev olarak tanımlayabileceğimiz Homeworld bu süre zarfında nerdeyse mükemmel olarak geliştirildi ve yeni bir oyun sayılabilecek niteliklere sahip bir ek paket bile çıkardı. Bu uzun süre içerisinde üzerinde epey çalışılan ve değiştirilen makyajlı ve süslü oyunumuz O.R.B acaba düşünüldüğü kadar iyi mi? Hep birlikte göreceğiz.

Bu tür, yani birden fazla eksen üzerine kurulu 3D uzay stratejilerinin yapım aşamalarının çok zor ve karmaşık olmasından bahsetmek istemiyorum. Üzerinde bu kadar uzun çalışılmış olan bir oyunun zaten bu tür bir zırhın arkasına saklanmaya da hakkı yok gibi görünüyor. Strategy First adlı firma tarafından geliştirilen oyun uzun ve yoğun bir çalışmanın ürünü. Oyun üzerinde edindiğimiz ilk izlenim oyunun Homeworld oyunun bir türevi olduğu yönünde. Bu yüzden her ne kadar bu bir inceleme olsa da bu oyunla yoğun bir karşılaştırma da yapacağımı şimdiden belirtmeliyim.

Tarih konusu ilginizi çeker mi bilmiyorum ama oyun tahmin edildiği gibi günümüzden çok çok sonra değil yaklaşık iki bin sene önce bir tarihte geçiyor. Oyunda kullanılan ve bizim dünyamızla alakalı olmayan iki farklı ırk tek bir galakside (Aldus) bulunuyor. Oyunun konusu Homeworld'a benzer şekilde epik içeriğe sahip. Tabi anlatımda bariz farklılıklar söz konusu. Hikaye büyük bir savaşın ardından az önce bahsettiğimiz aslen aynı ırktan olan fakat savaş sonunda birbirlerinden ayrılan ve haberdar olmadan yaşayan Malus ve Alyssians adlı iki ırk üzerine kurulu. Bu iki ırkı birbirinden ayıran özellikleri ise Malusların daha savaşçı, Alyssiansların ise daha barışçıl bir görünüm veriyor olmaları. Bahsettiğim büyük savaşın ardından dış dünya ile ilişkilerini uzun süreli olarak kesen bu iki ırk kendilerini diğerinin varlığından bihaber olarak yalnız ve tek olduklarına inanmaya başlarlar. Her yönden gelişen bu ırkların yerleştikleri gezegenlerin dışında kaynak arayışlarına kalkışmaları bu iki ırkı karşı karşıya getirir.

Sistemlerin birbirlerini tanıması, varlıklarını fark etmeleri, üst üste gelen yanlış anlamalar ve daha önceden benimsenmiş olan evrende tek ve özel olma duygusu iki ırk arasında gerginliği ateşlemiştir. Malus ırkı kendi kutsal inançları dolayısıyla Alyssian ırkını büyük savaşın hainleri olarak görürler ve saldırıya geçerler. Oyunun bu savaşları konu aldığını söyleyebiliriz. Hikaye bu haliyle epey ilgi çekici görünüyor. Yine de her iki ırk birbirine çok benziyor. Öyle ki, neredeyse bütün gemi tasarımları ufak farklar ve logolar haricinde aynı. İlk bölümden başlayarak kendimizi iki ırkın ilk buluşmalarını ve çatışmaların ortasında buluyoruz. Oyunda Malus ve Alyssian ırklarından birini seçip oynamak mümkün. Bu "campaign" seçeneği yanında ayrıca, oyunun ana temasından uzaklaşmadan oluşturulmuş "skirmish" seçeneği de bulunuyor. Hikayede anlatıldığı gibi bu bölümde iki büyük gezegenden birini diğerine karşı savunuyoruz. Oyunun bu kısmında iki, dört, altı ve sekiz kişilik haritalar bulunuyor. Bu haritalar tekil olarak bilgisayara karşı oynanabildiği gibi çoklu oyuncu seçeneği ile herhangi bir ağ sistemi üzerinden oynamak mümkün.