Genel
Oyun, kabaca bakarsanız, Jagged Alliance'ın 3D'si, ama daha basiti. Adamlarınızı farenizle ordan oraya yürüyüyorsunuz, yerde gördüğünüz sandık/kutu'ları açıp, bilimum şeyler alıyorsunuz. Birşey kullanmak istediğinizde de Inventory ekranından kullanmak istediğiniz şeyi adamızınız eline verdikten sonra kullanıyorsunuz..

Savaş
Savaş ekranında ise savaşacağınız yaratıklarla yüz yüze geliyorsunuz. O ekranda 3 değişik haraket yapabiliyorsunuz, Ateş etme, yürüme, ve adamınızın baktığı tarafı değiştirme (bu sonuncusu önemli çünkü yandan yapılan saldırılarda +2, arkadan yapılanlarda ise +4 daha fazla yara alıyorsunuz). Kullanabildiğiniz silahlar baseball sopası ve levyeden tutun, roketatar ve napalmatar'a kadar değişiyor. Ateş edebileceğiniz alan da kullandığınız silaha göre değisiyor. Diyelim bir yaratığa ateş edeceksiniz, atış menzilini kırmızı ile gösteriyor siz de ona göre ateş ediyorsunuz, ne kadar uzaktaysanız zarar verme oranınız o kadar düşük ve atışı kaçırma oranınız da o kadar yüksek oluyor. Etraftaki bazı kutuları falan da itebilmeniz ayrı bir güzellik tabi.

Grafik:
Ne diyeyim, grafikler ne süper, ne de aşağılancak kadar kötü, ama gene de güzel. Önemli yerlerde karşınıza çıkan "baba" canavarların demoları çok güzel ama. Fonlar güzel yapılmış, almanız gereken cisimler parlıyor, ama gene de dikkat etmeniz lazım, kapılar falan > < ile işaretleniyor yaklaştığınızda, onun için heryere gidin, ama > < işareti yoksa kapı falan da yoktur, uğraşmayın, kafayı yersiniz. Savaş ekranında ise durumlar farklı, adamlar donunca maviye dönüyor, yanınca üzerinden alevler çıkıyor, patlamalar ayrı güzel.

Müzik/Efektler:
Obaa ne güzel yapmış adamlar müzikleri diyebileceğiniz bir müzik kalitesi yok, ama oyuna uygun ve rahatsız etmiyor, çünkü siz o anda nereden adam çıkabilir diye paniklerde oluyorsunuz. Ses efektlerine gelice, Rus, Amerikan, Fransız ve Yaratık aksanı ile birsürü adam/yaratık konuşuyor ve gayet güzel yapılmış. Silahlar ve patlamalar da tüh ya şöyle patlamasaydı dedirtmeyecek kadar iyi.

Oyuna kendimi öyle kaptırmıştım ki, bitince aaaa, bitti mi yani oldum.. Hem mutluluk, hem düş kırıklığı içinde bocaladım. Çünkü oyun gayet kısa! 10 saatten daha az bir sürede bitirilebilecek yapıda.

Başka düş kırıklığı ise oyunda bulduğum silahlar ve mermileriydi. Mesela bir roketatar buluyorsun, füzesi bitiyor, ve çook sonra üç roket daha buluyorsun, ne bileyim pompalı tüfeği bir mini-bulmaca sonucunda buluyorsun ve orayı yapmadan gidersen bir daha geri dönemiyorsun (başka pompalı da yok ha). Oradan bir yere inecekseniz, gidecekseniz veya çıkacaksanız, ama her mini-bulmacayı çözdüğünüzden emin olun.

Bir başka kötü detay ise oyunun bir kaç yerinde birkaç adam sizinle takılıyor, ama gittikten sonra ona verdiğiniz herşey onda kalıyor, benim tavsiyem her savaştan sonra save etmeniz, adamların gittiği yerleri belledikten sonra bir daha orayı oynayıp adamdaki herşeyi kendi üç kommandonuzun üzerine almanız. Gerçekten en ufak mermiye/sargı bezine, ihtiyacınız oluyor. Bu arada oyunda en ufak "bug"'a rastlanmamıştır... Interplay/Monolith'e tebriklerimi de iletirim.

Sonuç itibari ile, sizi hemen saran ve bitirinceye kadar bırakmayan bir oyun, şiddetle tavsiye edilmese bile, frp/turn based action simulationlardan (Jagged Alliance 2 tarzı) hoşlananların beğenip bitirecegi bir oyun. Bol bol save etmeyi unutmayın..!!