Race... Ne kadar basit bir oyun ismi öyle değil mi? Ben bir dövüş filmi çeksem ismini "Dövüş" koymazdım açıkçası. Ama dünyanın en iyi dövüş filmini çeksem ve insanlar bunu izlese, sizce bir insan gelip bana karışır mı? Tabi ki hayır!

Sanırım ilk paragraftan, bu yazının ne kadar iddialı bir şekilde gideceğini kestirdiniz. GTR2 için bunu yapmamıştım, fakat Race için artık zamanının geldiğini düşünüyorum.

Yine emektar ama bir o kadar da güçlü Sidewinder Force Feedback direksiyonumu masama monte ettim. Sonuçta GTR2 grafik motoruyla yapılan bir oyunu gönül rahatlığıyla oynayacaktım. Beklentim "bir iki araba farklı, pist farklı, hafif değiştirilmiş; yine böyle jpeg dolu bir menü, önden çekişli 200km sürat yapan dandik arabalar. O kadar." idi. Evet, idi diyorum. Çünkü oyuna başladığım anda kendi kendime yemin ediyorum. "Saçmalama! Bu ne!" dedim. Aynı grafik ve fizik motorunu 3 ay içinde bu kadar geliştiremezler. Hayır, imkansız! Ne kadar zamanda nasıl yorum topladın, nasıl eksiklerini giderdin, nasıl aynı oyundan bam başka bir oyun yarattın ey Simbin? Mısırlıların nasıl piramitleri yaparken uzaylılardan yardım aldığı tartışılıyorsa, artık Race'i de bu kategoriye koyabiliriz arkadaşlar. Tek kelimeyle, "İnanılmaz!".

Race - The WTCC Game, adından da anlaşılacağı gibi WTCC klasmanı için yapılmış özel bir oyun. Yani sadece WTCC arabaları ve pistleri var. Tabi ki hepsi lisanslı ve şu anda pistlerde cirit atan o muazzam derecede modifiyeli arabaları ve sürücüleri içermekte. Oyunda tüm bu sürücülerin ve arabaların zamanlamaları, herşeyi yasal olarak kayıtlı. Hatta sürücülerden daha iyi zamanlama yapmayı denememize (denemeye diyorum, inanılmaz zamanlamalar çünkü) şans tanıyan Driver Duel bölümü bulunmakta. Yani siz İstanbul Parkta en hızlı zamanlamayı yapan sürücü ile kapışabileceksiniz. Denemesi bedava.

Simbin'in yaptıklarından beni ikinci kez şok eden şeyi menüsü oldu. Şu âna kadar oynadığım tüm simulasyon oyunlarının menüsü bir iki yazı, bir iki jpeg ve hani sıkmasın insanları diye kayan yazı konulmuş saçma menülerdi. Ama bu da ne! Bu kadar klas bir menu hayatımda bir Flight Simulator'da, bir Rainbow Six serisinde, bir de Gran Turismo'da gördüm. Renk seçimi, uyumlar tek kelimeyle mükemmel. Özellikle bunu belirtmek istedim. Simbin sadece oyunun oynanışına değil, her şeyine yüzde yüz emek sarf etmiş.Gelelim Race'in GTR2'den farklarına. Birincisi, grafikler. İnanın bu kadar ışıklandırma farkı hiç ama hiç beklemiyordum. Oyunu full'de açtıktan sonra resmen şok oldum. Biraz yarıştıktan sonra düşündüm "Acaba şu önde olan kaza gerçek miydi?". Bugün piyasada bulunan en iyi grafikli yarış simulasyonu diyebilirim. Özel efektlerin artık vıcığını çıkarmaya başlamışlar. Özellikle herkes GTR2'de kokpitten oynarken ki yağmur efektini hatırlar. Tamam; iyiydi diyelim, ama RACE'in ki tek kelimeyle mükemmel. Kendimi resmen yağmurda araba kullanıyormuş gibi hissettim.. Artı olarak, oyun çok iyi optimize edilmiş. (Özellikle son güncellemeyle, öncesinde bazı ölümcül performans sorunları yaşanabiliyordu.) Yani GTR2 gibi saçma sapan ayarları açınca çok fazla sistem yememeye başlamış. Tabi sisteminize göre değişir. Oyun gerçekten iyi bir kart istiyor. Şahsen oyunu 7800 SLI sistemimle gayet rahat oynadım. Tek bir 7800gt ile çalıştırdığımda bayağı hissedilir derecede performans düşüşü yaşadım ve grafikleri bayağı bir kısmak zorunda kaldım.