Hepinizin bildiği gibi geçtiğimiz günlerde PlayStation 3'ün çıkışıyla hepimizin gözleri 'Resistance: Fall of Man'a çevirilmişti. Oyun hakkında çok konuşuldu. Oyun bu yılın en iyi FPS'leri arasında gösteriliyordu birçok oyun sayfasında. Gördüğümüz grafikler gerçekten harika idi ve bizi de meraklandırmıştı. Bazı okuyucularımızın hatırlayacağı gibi ben de geçtiğimiz günlerde oynadığım demo versiyonu ile bir ön izlenim yazısı yazmıştım. Fakat tabii bütün tecrübeli oyuncuların bildiği gibi demolar ve screen shot'lar bazen aldatıcı olabilir. Bazen oyunların tam sürümünde aradığımızı bulamayız. Bakalım Resistance: Fall of Man, demolarında bizi etkilediği kadar güzel bir oyun mu?

Tarih Dersi

Oyun 1951 yılında 2. Dünya Savaşı döneminde geçiyor. Fakat tarihten bildiğimiz 2. Dünya savaşı dönemi tamamen değiştirilmiş ve hatta 2. Dünya savaşı hiç olmamış oyunun senaryosuna göre. 1930'larda Rusya'da Chimera denen virüs sonucu ortaya çıkmış uzaylı tipli korkunç yaratıklar görünmeye başlıyor ve buradan tüm dünyaya yayılıyorlar. İnanılmaz teknolojileri ve güçleriyle Rusya ve oradan da tüm Avrupa'yı geçip İngiltere'ye geldikleri dönemde biz de oyuna dahil oluyoruz. Karakterimiz Nathan Hale bir Amerikan askeri ve çok gizli bir görevle, bir İngiliz askeri olan Rachel Parker'ı bulmaya çalışırken bir Chimera grubu tarafından arkadaşlarıyla pusuya düşürülüyor ve tüm birliği öldürülüyor, fakat bilemediğimiz bir sebepten dolayı Hale hiç bir yara almadan bu talihsiz pusudan kurtuluyor. Hale'in bünyesi Chimera virüsüne bir bakıma bağışıklık sahibi. Kendisi hemen bölgeye göreve geri dönmek istiyor. Parker'ı arayışı da bu olaylardan sonra, Hale'in son kez hayatta görüldüğü 11 Temmuz ile 14 Temmuz arasındaki dönemde gerçekleşiyor.

Başlarken

Oyunun senaryosunu tek kişi veya ekranı ikiye bölerek iki kişi oynayabilirsiniz. Oyunun başında zorluk seviyesini kolay,normal veya zor olarak seçebilirsiniz. Eğer oyunu en zorda bitirirseniz 'insanüstü' adında neredeyse imkansız derecede zor olan yeni bir seviye açılıyor. Ayrıca oyunu ilk defa bitirdikten sonra ikinci oynayışınızda bazı yeni silahlar da oyuna dahil oluyorlar. Oyunun senaryosu 10-15 saat arası uzunlukta. Oyun değişik şehirlerde ve mekanlarda geçiyor. Oyunda yeni yerlere geldikçe, bu bölümleri ayrı ayrı oynayabilmeniz için 'Bölge Seçimi' adında yeni bir seçenek açılıyor ana menüde. Bunun dışında online ve offline multiplayer seçenekleri de mevcut. Multiplayer kısmını yazının ilerleyen kısımlarında daha ayrıntılı açıklayacağım.

Kontroller

Kontroller klasik PS2 FPS'lerine çok benziyor. Sol analogla karakterinizi yönetirken, sağ analogla hedefi yönlendiriyorsunuz. Oynanabilirlik fevkalade kolay ve rahat. Daha önce controller kullanmış arkadaşlar oyuna çok kolay adapte olacaklar. Tuşları şöyle bir sıralamak gerekirse;

R1: Ateş etme
L1: Silahın alternatif özelliği
R2: Silah değiştirme menüsü (hızlıca bir kere dokunursanız otomatik bir sonraki silah)
L2: Eğilme (Eğer Chimera yönetiyorsanız 'Öfke Modu'na geçiş)
X: Zıplama
Üçgen: Yakın Dövüş
Kare: Şarjör yenileme
Çember: Bomba atma
R3: Neredeyse her silah ile hedefi daha yakından görmek için.
Yukarı: Değişik bomba seçme
Aşağı: El fenerini yakma
Yukarı/Aşağı (Dürbünlü tüfekteyken): Yaklaşıp uzaklaşma