Rebellion dersem herkesin aklına 2005 senesinde sessiz sedasız çıkan fakat gönüllere yerleşen oyun Sniper Elite gelir herhalde. Gerçekten oyun hayli iyiydi. İkinci Dünya savaşını bir keskin nişancının gözünden oynamak bambaşkaydı. Oyun sırasında sanki "Enemy at the Gates" filmini izliyormuşum gibi hissetmiştim. Şimdi inceleyeceğimiz oyun yine bir asker üzerine kurulmuş. Bu arada firma Miami Vice üzerinde çalışmaya devam ediyor. Neyse konumuzdan sapmayalım. Geleceğin Rambo'su ( tabii bayağı evrim geçirmiş hali ) Rogue Trooper’la tanışın.

İncelemeye başlamadan kısaca konuyu özetlemeye çalışalım. Yönettiğimiz karakter klonlanmış bir asker. Ordunun bir üyesi ve esas oğlan görevini üstleniyor. En yakın arkadaşlarını daha oyunun başında kaybeden Rogue için şansızlık olsa da tek başına karşısındaki büyük ordu North Republic'i yok etmeye karar verir. Gerçi ara sıra sizin safınızda çatışan askerler olsa da pek yararlı oldukları söylenemez.

Oyunumuz klasik bir Third Person Shooter. Yani önünüze çıkanları öldürmek dışında yaptığınız başka bir şey yok. Bazen kapalı kapıları açmak için birkaç atraksiyon mevcut ama buda çizgisel yapıyı yıkamıyor. Ama ilginç bir şekilde oyun kendine bağladı beni. Sebebini bende anlamış değilim. Belki oyuna bağlanmamdaki sebep son zamanlarda hep farklı oyunlar ile karşılaştık. Yani tek bir tür yerine birçok oyun türüyle harmanlanmış oyunlar oynuyoruz. Fakat RT tam bir geriye dönüş olmuş. Fena da olmamış aslında. İnsan arada sırada bir şeylere kafa yormadan oynamak istiyor oyunları. RT bunu veren bir oyun.

Savaşacağımız gezegene indiğimiz anda aksiyon başlıyor. İlk dikkat edeceğiniz şey karşınızdaki tüm düşmanların maskeleri olduğunu göreceksiniz. Bunun sebebi savaştığınız gezegen bir tür gaz ile kaplı ve nefes almak pek mümkün değil. Ama Rogue için pek problem yok, çünkü nefes almasına gerek yok. Durum böyle olunca düşmanları sadece vurarak değil arkalarından yavaşça yaklaşarak maskelerini sökerek de ölmelerini sağlayabilirsiniz. Bu tarz şeylerle uğraşamam derseniz kafadan tek mermiyle öldürebileceğiniz gibi oksijen tüplerini de vurarak havaya uçuşlarını seyredebilirsiniz.

Oyunda sadece tek silahınız var. Ama ne silah kardeşim. Her tür isteğinizi karşılayabileceğiniz bir silah. Çeşitli aparatlarla yerine göre sniper, shotgun, mortar (havan topu) veya sammy (güdümlü füze) olabiliyor. Yani silah çarşıdan aldım bir tane eve geldim bin tane tadında. Tabii bombanız olmaması düşünülemezdi. 4 farklı bombadan duruma uygun olanı kullanmalısınız. Frag normal el bombası, sticky attığınız anda en yakın hedefe yapışan bomba, incendiary ateş bombası ve scrambler şok dalgası yayan bir bomba. Şok bombası çok önemli aslında. Oyunun ilerleyen safhalarında robotlar ile karşılaşacaksınız. Bunlara yaklaşmanız pek mümkün değil. Ancak şok bombasını attığınızda robot bir süreliğine devre dışı kalıyor. Sizde bu sırada icabına bakıyorsunuz.