Tam bir haftadır bu oyunu oynamaktayım ve artık gamepad tutmaktan parmaklarımı hissedemiyorum. Oyundan kalkıp özel ihtiyaçlarımı karşılamak bile bana çok zor geliyor. Tabi bunda kaç yıldır iyi tenis oyunlarına olan hasretimin de etkisi oldukça büyük, abarttığımı düşünenler yazının devamını okuyabilirler... Tenis sporu her ne kadar ülkemizde gereken ilgiyi görmese de, yurtdışında oldukça seveni ve takipçisi olan bir spor (gerçi Hülya Avşar sayesinde yavaş yavaş ülkemizde de sevilmeye başlandı bu spor). Kendi adıma konuşacak olursam çocukluğumdan beri tenis sporuna ve tenis oyunlarına ilgi duymuşumdur. Televizyonda Andre Agassi, Steffi Graff, Pete Sampras ve Martina Hingis�n maçlarını izleyerek büyüdüğümü rahatlıkla söyleyebilirim, zaten o zamanlarda maçları TRT 3'den başka bir kanal yayımlamazdı. Oyun dünyasına dönecek olursak elle tutulur tenis oyunu sayısının oldukça düşük olduğunu görüyoruz. Hatta yakın zamanda çıkan Virtua Tennis serisi, Tennis Master Series 2003 ve Top Spin serisi dışında geriye kalan tüm tenis oyunları oynanmaya değmeyecek kadar vasat oyunlar olmuşlardır (hala Atari 2600 zamanında oynamış olduğum Tennis adlı tenis oyununu unutamamışımdır gerçi). Şimdi inceleyeceğimiz oyun ise ilki 2004 yılında piyasaya çıkmış Top Spin'in ikinci oyunu Top Spin 2.

Biri Roger Federer'i Durdursun!

İlk Top Spin'i oynayanlar hatırlayacaklardır, oldukça gerçeğe yakın ve zevkliydi. Bana göre tek eksiği lisanslı tenisçi sayısının az olmasıydı. Top Spin 2'de ise ilk oyunun eksileri kapatılmış ve oyunda bulunan lisanslı oyuncu sayısı arttırılmış. Oyundaki lisanslı oyunculara gelin hep birlikte bakalım. Erkeklerde Federer, Hewitt, Roddick, Coria, Henman, Moya, Haas, Mirnyi, Blake, Evans, Kuznetsov ve Grosjean ile oynama şansınız varken, bayanlarda ise Davenport, Sharapova (kim ona hayran değil ki ?), Mauresmo, Williams, Myskina, Molik, Kuznetsova, Dementieva, Sugiyama, Haynes, Jackson ve Morariu bizleri bekliyor. Saydığım tüm oyuncular çok güzel bir şekilde modellenip oyuna aktarılmışlar. Yüzleri, mimikleri ve fiziksel özellikleri oyuna oldukça başarılı bir şekilde eklenmişler. Hatta oyuncuların servis kullanışları, raketi tutuşları ve vuruş stilleri gerçekleri ile birebir olarak aktarılmış. Leyton Hewitt'in TV'de gördüğüm vuruş stillerini oyunda da görmem beni oldukça memnun etti.

Oyunun ana menüsünde dostluk maçı, turnuva, kariyer, parti modu ve çoklu oyuncu seçenekleri bulunmakta. Dostluk maçında kendi belirlediğiniz oyuncu ve kortlarda istediğiniz gibi maçlar yapabiliyorsunuz. İsterseniz bu modda çiftler halinde de maçlar yapabilirsiniz. (benden size tavsiye Sharapova �Williams ikilisiyle, Federer �Hewitt ikilisine karşı bir maç yapın, kimin kazanacağı belli gibi sanki) Turnuva modunda ise turnuva maçlarının kaç sette biteceği, kaç maç yapılacağı, turnuvanın hangi kortta yapılacağı ve turnuvaya katılacak oyuncuları belirledikten sonra turnuvaya giriyorsunuz. Kariyer modu ise oyunun başında en çok zaman geçireceğiniz yer, kariyer modunu birazdan detaylı olarak inceleyeceğim. Parti modunda ise arkadaşlarınızla antremanlarda oynadığınız oyunlara benzer şekilde olan küçük oyunları oynayabiliyorsunuz. Parti modunda en sevdiğim oyun ise Time Bomb oldu. Bu oyunda amacınız rakibinizden sayı olarak süre sayacını durdurmak. Top ne kadar oyunda kalırsa süre sayacınız geriye sayıyor ve sıfırlanınca yenilmiş sayılıyorsunuz. Parti modu sayesinde arkadaşlarınızla hoşça vakit geçirebilirsiniz.

Kariyer Dediğin Böyle Olur

Kariyer modunu detaylı olarak inceleyecek olursak, hiçbir oyunda bu oyunda olduğu kadar detaylı bir kariyer modu görmediğimi rahatlıkla söyleyebilirim. Kariyer moduna kendi oyuncumuzu yaratarak başlıyoruz, ilk önce cinsiyetini, ten rengini, yaşını ve ülkesini seçiyoruz. Buradan sonra oyuncumuzun yüzünü ayarlayabileceğimiz ekrana geçiyoruz, bu kısım o kadar detaylı yapılmış ki oyuncumuzun burnunu, kaşını, çene genişliğini, göz rengini, gözler arasındaki uzaklığı, saç şeklini, sakallarını vb. (saç ve sakal şekillerini daha sonradan da değiştirebilirsiniz) aklınıza gelen her özelliği kendinize göre ayarlayabiliyorsunuz. Hatta birazcık zaman harcayarak kendi yüz şeklinizi oyuncunuza yansıtabilirsiniz. Oyuncumuzun yüz şeklini belirledikten sonra boyunu ve vücut şeklini ayarlayabiliyoruz. Oyuncumuzun fiziksel görünümünü ayarladıktan sonra raketi hangi eli ile tutacağını ve servisi kullanmaya nasıl başlayacağını belirlediğimiz ekran geliyor. Son olarak ise karşımıza yetenek seçim ekranı geliyor. Buradan istediğimiz, oyun şeklimize uygun olan 3 tane yeteneği seçiyoruz ve kariyerimiz başlıyor (sırf bu ayarlarla uğraşmak bile oldukça zamanınızı alıyor).