Petroglyph Games'i pek çok oyuncu 2006 yılının başında piyasaya sürdükleri RTS oyunu Star Wars: Empire at War ile tanıdı. Bu oyun ile Star Wars efsanesinin strateji oyunlarındaki başarısızlığı da son bulmuş oldu. Ufak tefek hatalarına ve eksiklerine rağmen (Lucas Arts sağolsun) Empire at War, Star Wars fanatikleri tarafından ve pek çok strateji sever tarafından oldukça beğenildi ve uzun süre oynandı. 2006 yılının sonlarında ise Star Wars: Empire at War'ın genişleme paketi Forces of Corruption piyasaya sürüldü. Bu paket de oldukça beğenildi ve birçok dergiden iyi eleştiriler aldı. Eski bir kısım Westwood çalışanlarının kurduğu Petroglyph Games bu genişleme paketinin ardından hemen yeni RTS oyunları Universe at War: Earth Assault'u geliştirmekte olduklarını duyurdular (oyun seri olarak düşünülüyor, Earth Assault serinin birinci oyunu. Zaten oyunun son sahnesinden devamının geleceğini rahatlıkla anlayabiliyorsunuz). Universe at War piyasaya sürülmeden yapılan hemen hemen tüm röportajlarda yapımcı firma oyunun en büyük özelliğinin birimlerimizi istediğimiz gibi modifiye etmemize yarayan bir sisteme sahip olacağını belirtiyordu. Ve sonunda beklenen gün geldi ve Universe at War: Earth Assault nihayet piyasaya sürüldü. Bakalım oyunumuz yapımcı firmanın belirttiği özelliklere sahip mi?

Dünya Nasıl Olsa İşgal Halinde, Bir Tekme De Biz Vuralım

Universe at War: Earth Assault, oldukça klişe bir senaryoya sahip. Oyunda dünyamızı Hierarchy ismine sahip uzaylılar işgal ediyorlar. Bu uzaylılara karşı dünyalılar tam yenilmek üzereyken Hierarchy'in eski ve azılı düşmanı olan Novus ırkı dünyalıları kurtarıyor ve Hierarchy'ye karşı savaşmaya başlıyorlar. Hierarchy ırkı tam yenilmek üzereyken yanlışlıkla eskiden ihanet ettikleri Masari isimli ırkı uyandırıyor. Masari ırkı Hierarchy (ne kadar zor yazılıyor bu, bir bilseniz) ırkını yok etmek ve dünyanın yeniden hakimi olmak için önüne gelen herşeyi yok etmeye başlıyor. Evet oyunun hikayesi tamamiyle böyle, Universe at War'un ne kadar klişe bir hikayeye sahip olduğunu sanırım anlamışsınızdır. Ancak tek kişilik senaryo bölümündeki muhteşem videolar (hemen hemen her bölümden sonra videolar çıkıyor) ve güzel oynanış sayesinde hikayeyle pek ilgilenecek vaktiniz olmuyor. Universe at War: Earth Assault oynanabilir 3 tane ırk bulunuyor. İnsanlarla oynamıyor muyuz diye sorabilirsiniz. Evet oyunun ilk alıştırma görevini insanlarla oynuyoruz ancak sonradan devreye Novus ırkının girmesiyle onları yönetmeye başlıyoruz (zaten insanların ne kadar aciz kaldığını görünce insanlarla oynamak da pek istemezsiniz). İnsanlarla oynayamamak bir bakıma iyi sonuçta pek çok oyunda hep insanlarla oynuyoruz (Skirmish ve çoklu oyuncu modlarında da insan ırkı seçilmiyor, sanırım genişleme paketleri veya 2. oyun ile insan ırkı oyuna eklenecek). Oyunda tek kişilik senaryo bölümünde her ırk için 3 tane senaryo bulunuyor. Sırasıyla bunları oynuyorsunuz. Eğer tüm görevleri yerine getirerek ve haritalarda basmadık yer bırakarak oynarsanız yaklaşık 15 saat gibi bir sürede oyunu bitirebiliyorsunuz. Universe at War'da her ırkın özelliklerini anlatan alıştırma videoları da bulunuyor. Oyuna başlamadan bu videoları izlemenizi şiddetle tavsiye ediyorum. Bu sayede oyuna kolaylıkla alışabilirsiniz (videolara ana menüde bulunan "Tutorials" kısmından ulaşabilirsiniz).


Universe at War: Assault'ta bulunan 3 ırk tamamiyle birbirinden farklı olarak hazırlanmış. Tüm ırkların oynanışları çok ama çok farklı, StarCraft'tan bu yana ırklar arasında bu kadar çeşitliliğe ve farklılığa ilk defa bu oyunda rastladığımı rahatlıkla söyleyebilirim. Ayrıca tüm ırkların kendine has özel güçleri de bulunmakta. Neyse lafı daha fazla uzatmadan üç ırkın özelliklerine kısaca bakalım isterseniz:

Novus: Bu ırk oyunun en yüksek teknolojiye ulaşmış olan ama birimleri en kırılgan robotik özellikteki ırkı. Ancak bu teknolojiyi kullanabilmeleri için haritaya birçok enerji kulesi dikmeleri gerekiyor. Bu kuleleri diktikten sonra bu ırkı kimsenin durdurabileceğini zannetmiyorum. Bu kuleler sayesinde birimlerinizi haritanın bir ucundan diğer bir ucuna çok hızlı bir şekilde transfer edebiliyorsunuz ve düşmanlarınıza beklemedikleri noktalardan saldırılar düzenleyebiliyorsunuz. Bu özellik sayesinde ucuz birimleri çok sayıda üretip düşman üssüne topluca gönderebilirsiniz. Novus kaynaklarını haritada bulunan inorganik maddelerden sağlıyor (binalar, sokak lambaları, telefon kulübeleri vs.)

Hierarchy: Bu ırk ise Novus'un tersine oldukça ağır hareket eden uzaylı (yaratığımsı) birimlere sahipler. Ancak birimlerinin boyutları ve güçleri oldukça yüksek. Ayrıca Hierarchy�er bina inşaa etmiyorlar. Birimleri Carver'lar sayesinde çağırabiliyorsunuz. Eğer Hierarchy'nin Walker birimlerini tamamiyle geliştirebilirsiniz, karşınızda kimsenin duramayacağına emin olabilirsiniz. Az birimleri var ama hepsi de birbirinden güçlü bu birimlerin. Hierarchy kaynaklarını Novus�n aksine hem organik hem de inorganik maddelerden sağlayabiliyor.

Masari: Oyunun son ırkı olan Masari'ler ise insanlara en çok benzeyen ırk olarak göze çarpıyor. Temel olarak Novus ve Hierarchy ırklarının özelliklerinin karışımı olarak gözüküyorlar ve oldukça dengeli bir yapıya sahipler. Masari ırkı güçlerini ışıktan alıyorlar. Tüm birimlerini ve binalarını aydınlık (Light) veya karanlık (Dark) olarak ayarlayabiliyorsunuz. Mesala eğer uçan bir birimi aydınlık olarak ayarlarsanız oldukça hızlanıyor ve ateş gücü artıyor. Karanlık olarak ayarlarsanız ise o birim yerde yürümeye başlıyor ve kalkana sahip oluyor. Bu tür özellikler oynanışa oldukça büyük katkı sağlıyor. Masari'ler kaynaklarını diğer ırklara nazaran yaptıkları özel enerji binalarından sağlıyorlar ve kaynakları tükenmiyor.