Toplam 5 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 5 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Prince of Persia: The Sands of Time

 1. #1
  Bölüm Sorumlusu
  Dєѕρєяadσ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

  Üyelik tarihi : Feb 2008
  Mesajlar : 1.605
  Tecrübe Puanı 10
  Tecrübe Puanı Gücü : 11

  Standart Prince of Persia: The Sands of Time


  Yıl 1989... O zamanların basit ve monoton oyunlarına bir perde çekip gerçekçi insan hareketleriyle eğlenceli bir oyun yapmak isteyen bir programcı: Jordan Mechner. Bu adam, oyundaki karakterlerin hareketlerini gerçekçi kılabilmek için motion-capture dediğimiz tekniğin çok basit bir örneğini yapıyor. Üzeri kablolarla dolu özel bir kıyafet üreterek, bunu kardeşine giydiriyor. Kardeşini koşturuyor, duvarlara tırmandırıyor, engellerden zıplatıyor ve tüm bu hareketleri bilgisayara geçiriyor. Bir de konu seçip programlamaya başlıyor. İşte böylece Prince of Persia (Bundan sonra PoP diyeceğim) doğuyor.

  Çıktığı ilk yıllarda büyük ilgi gören PoP, oyun sektöründe büyük adımlar atılmasını sağlayan önemli bir oyundur. O zamanlarda oyun sektörüne pek yatırım yapılmıyordu. Oyunları alanlar tek tük bilgisayar hastalarıydı. Kısacası oyun sektörü gelecek vaat etmiyordu. Ama PoP’un çıkması ile insanlar oyunlara ilgi duymaya başladı, bu sektöre daha çok yatırım yapıldı ve sektör bugünkü halini aldı. Tabii bunda sadece PoP’un etkisi yok, diğer klasiklerin de hakkını yememek lazım. Şimdi o klasikleri yazmaya kalkarsak… Neyse, biz konumuza devam edelim. Büyük bir ilgi gören oyunun devamının çıkması tabii ki kaçınılmazdı. 1993'te PoP 2 çıktı ve oyunun eski fanatiklerine yenileri eklendi. Bundan tam 6 yıl sonra, 1999'da, PoP 3D çıktı ve prensin teknolojiye ayak uydurmakta olduğunu gösterdi. Yıl 2003 ve prensimiz muhteşem bir geri dönüş yaparak kendi türündeki oyunlara oyun nasıl olurmuş gösterdi.

  PoP: The Sands of Time’ın konusu serinin önceki oyunlarına göre biraz değişik. Sevgili prensimiz Zaman Hançeri'ni çalıyor. Vezir, gizli planlarını uygulamaya koyuyor ve prensi kandırıp hançer ile sihirli Kum Saati'ni açmasına neden oluyor. Kum Saati açılınca içindeki kumlar yaşayan canlıların içine giriyor ve bu canlılar bir bakıma zombi oluyorlar. Ama bu kumlar prensin, vezirin ve Farah'ın (Mısır Majestesi'nin kızı) içine giremiyor. Prensin ve Farah'ın yapması gereken, bir yolunu bulup bu korkunçluğa son vermek.

  Oyunumuz 2 CD. Oyunu kurduktan sonra ilk CD’deki ekran kartı sürücülerimizi ve DirectX 9’u yüklüyoruz. Oyunu açıyoruz, güzel bir video seyrettikten sonra profilimizi yaratıp New Game’i seçiyoruz. Menü ortadan kalkıyor ve yakışıklı prensimizi kontrol etmeye başlıyoruz. Kapıdan içeri giriyoruz ve sonunda oyun başlıyor. Yolunuza devam edin ve alttaki küçük yardımları uygulayın. Bu yardımlar başlangıçta oldukça işinize yarayacak ve kontrollere büyük ölçüde ısınacaksınız. Hangi durumlarda hangi hareketi kullanmanız gerektiğini de bu yardımlarla öğrenebileceksiniz. Burayı yavaş yavaş oynayın; çünkü çok fazla hareket çeşidi var ve her birini farklı zamanlarda kullanmanız gerekecek.

  Prensimiz üstün dövüş kabiliyetlerine sahip. Ayrıca akrobaside de ustalaşmış biri. Mesela çok uzun zıplamalar yapabiliyor, ya da duvarda uzun bir süre yürüyebiliyor (Nedense aklıma Matrix geldi). Bu akrobasi yeteneğini dövüş yetenekleriyle birleştirip düşmanlarını kolayca yenebiliyor. Ama sadece fiziksel güç yetmiyor. Oyun, karşınıza çözmeniz gereken bulmacalar da çıkarıyor. Yerden dikenlerin çıktığı yerler ve yolunuzu kapatan her tür bariyeri geçmek için biraz zekanızı kullanmanız gerekecek. Mekanizmaları harekete geçirmek, manivelaları aktif etmek için de fiziksel gücünüzün bir önemi kalmıyor. Dövüşlerde de taktiğin büyük önemi var. Düşmanların arkasına geçip saldırmak, duvardan kendinizi iterek atak yapmak... Bunlar dövüş taktiklerinden örnekler. Tüm bunlar oyunda zekanın önemini gösteriyor.

  Oyunda dövüşler gerçekten eğlenceli. Zıplama tuşuyla yapılan hareketler farklı kamera açılarıyla gösterildiği için oyuncuları bayağı etkiliyor. Ama dövüşler çok kolay. Üzerinize bir ordu gelse yine de hepsini alt edebilirsiniz. Zaten öldüğünüzde de zamanı geri sarıp (ileride anlatacağım) yaptığınız hatayı tekrarlamazsınız. Oyunda asıl önemli olan ve en çok zamanınızı alan duvardan yürüme, duvardan duvara zıplama, kolonlardan tırmanma vs. gibi akrobatik hareketler. Ama bunlar görsel olarak o kadar güzel süslenmişler ki tüm bunları yaparken büyük zevk alıyorsunuz. Bir de yeri gelmişken söyleyelim, canınızı su içerek dolduruyorsunuz (nasıl bir sudur bu böyle?).

  Bir de oyunda çok önemli olan hançer var (yukarıda bahsetmiştim: Zaman Hançeri). İçine kum giren zombileri sadece bu hançer ile öldürebiliyorsunuz. Hançer zombilerin içindeki kumu alıyor ve zombi yok oluyor. Ayrıca bu hançerle zamanı yavaşlatabilir (zaman yavaşladığında hareketleri daha kolay yapabiliyorsunuz ve yine aklıma Matrix geldi), zamanda geriye gidebilirsiniz. Bunları yapmak için de hançerin şarjının dolu olması gerekiyor. Şarjı doldurmak içinse ya bu zombileri öldüreceksiniz; ya da bazen karşınıza çıkacak olan sarı ışıkların üzerinde hançerinizi kullanacaksınız (Hançeri kullanmak için E tuşuna basmanız yeterli). Peki zamanda niye geri gideceğiz? Mesela bir yerden atlarken yere düştünüz, ya da dövüşürken taktik hatası yapıp öldünüz; hemen R tuşuna basılı tutuyoruz ve zamanı geriye sarıyoruz. Bu özellik oyunda çok işimize yarıyor.

  Prensimiz aslında bir hikaye anlatıyor ve biz bu hikayeyi oynuyoruz. Mesela bir filmde biri anılarını anlatırken o sırada yaşadıklarını gösteren siyah-beyaz bir film girer araya. Bu da onun gibi bir şey; prens anlatıyor, biz de daha önce yaşanmış olayları oynuyoruz. Hatta oyunda öldüğünüzde prens “Burası böyle değildi, baştan anlatayım” gibi şeyler söylüyor. Bu özellik oyuna akıcılık kazandırıyor ve atmosfere küçük bir katkısı oluyor. Atmosferden bahsetmişken, oyun 17. yüzyılın İran’ında geçtiği için bu yer ve zamana uyumlu bir atmosfer olması gerekirdi ve bunu UbiSoft çok güzel bir şekilde yapmış. Bina tasarımları, karakter modellemeleri, müzikler ve diğer küçük etkenler atmosferi harikulade kılıyor.

  Gelelim grafiklere. Bence son zamanlarda çıkmış en iyi grafiklere sahip oyun. Grafikler o kadar muhteşem ki, kendinizi oyunun bir parçası gibi hissediyorsunuz. Renkler o kadar uyumlu olmuş, animasyonlar o kadar yerinde kullanılmış, ayrıntılara o kadar önem verilmiş ki, bunları oyunu oynadığınızda siz de görmüşsünüzdür ya da göreceksiniz. Su içinde ilerlerken etrafa sıçrayan sular, sudan çıktığınızda üzerinizden damlayan su tanecikleri, çimenlik bir yerde koştuğunuzda etrafa saçılan küçük yapraklar, duvarda yürürken bastığınız yerlerde çıkan tozlar, ışığın şiddetine ve yönüne göre değişen gölgeler… Tüm bu ayrıntıları görmek için de tabii ki iyi bir ekran kartına ihtiyacınız var. Oyun MX ekran kartlarında maalesef çalışmıyor, GeForce 4 Mx 440 dahil (tamam, üzülmeyin).

  Oyunun sesleri de başka bir güzellik. Ses efektlerini mükemmel yapmışlar. Örneğin prens ıslak olduğunda yürürken çıkardığı ses ile normalde çıkan ses farklı. Ya da prens farklı yüksekliklerden düştüğünde farklı sesler çıkarması da ses efektlerine ne kadar önem verildiğinin bir göstergesi. Farklı hareketlerde farklı ses efektlerinin kullanılması, farklı zamanlarda farklı müziklerin çalması çok hoş olmuş. Mesela normal çalan müzik, karşınıza düşmanlar çıktığında birden değişiyor ve size cesaret veriyor. Farah ile prens arasında geçen diyaloglar da yerinde kullanılmış ve hatta bazen bu diyaloglar ilginç olabiliyor (Prensimiz Farah’ı etkilemek için komik olmaya çalışıyor).

  Kısaca Prince of Persia: The Sands of Time, grafikleriyle, sesleriyle, müzikleriyle, akıcılığıyla, atmosferiyle harikulade bir oyun. Böyle bir harikayı kaçırmanızı hiç tavsiye etmem. Gerçi yüksek ekran kartı gereksinimi oyunun bazılarınızda çalışmamasına neden olabilir ama 100-150 milyon arası çok güzel ekran kartları var. Biraz para biriktirip hem bu oyunu oynayabilir hem de bundan sonra çıkacak oyunları oynayabilirsiniz. Umarım herkes bu harikayı oynama imkanına sahip olur.


  Paylaş 2. #2
  Aktif Oyuncu

  Üyelik tarihi : Feb 2009
  Mesajlar : 309
  Tecrübe Puanı 10
  Tecrübe Puanı Gücü : 11

  Standart  100 150 mılyon arası ekran kartımı kaldımı


  Paylaş
  ''How happy is he who can call himself a Turk''

  Istanbul Unıversıty  Nerede eski dostluklar...

 3. #3
  Hiperaktif Oyuncu

  Üyelik tarihi : Oct 2008
  Mesajlar : 888
  Tecrübe Puanı 10
  Tecrübe Puanı Gücü : 11

  Standart  yha warior withn daha güzel bunu bu kadar övmeye gerk yok


  Paylaş

 4. #4
  Aktif Oyuncu

  Üyelik tarihi : Apr 2009
  Mesajlar : 368
  Tecrübe Puanı 10
  Tecrübe Puanı Gücü : 11

  Standart  evet macera arayanların tam tarzı


  Paylaş

 5. #5
  Hiperaktif Oyuncu

  Üyelik tarihi : Dec 2008
  Mesajlar : 668
  Tecrübe Puanı 10
  Tecrübe Puanı Gücü : 11

  Standart  Bu oyunu sanki benim için yapmışlar.


  Paylaş

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

Turnuval Yasal Uyarı!

Turnuval Bilgi paylaşım platformudur. Hukuka, yasalara, telif ve kişilik haklarına bağlıdır. "5651 sayılı yasada" belirtilen "Yer Sağlayıcı" olarak hizmet sunmaktadır. İlgili yasaya göre site yönetiminin tüm içerikleri kontrol etme yükümlülüğü yoktur. Bu sebep ile sitemiz, uyarıları dikkate alarak yasa dışı paylaşımlar hakkında gerekli işlemleri yapmaktadır. Oluşabilecek yasal sorumluluklar "Üyelerimize" aittir.

Web sitemizi kullanmaya devam ederek, turnuval.com hizmetlerini sizlere daha iyi sunabilmek amacıyla kullandığımız cookie'ler (çerezler) ve kişisel verilerinizle ilgili Gizlilik Politikası'nı kabul etmiş olursunuz.


1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 256 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 271 272 273 274 275 276 277 278 279 280 281 282 283 284 285 286 287 288 289 290 291 292 293 294 295 296 297 298 299 300 301 302 303 304 305 306 307 308 309 310 311 312 313 314 315 316 317 318 319 320 321 322 323 324 325 326 327 328 329 330 331 332 333 334 335 336 337 338 339 340 341 342 343 344 345 346 347 348 349 350 351 352 353 354 355 356 357 358 359 360 361 362 363 364 365 366 367 368 369 370 371 372 373 374 375 376 377 378 379 380 381 382 383 384 385 386 387 388 389 390 391 392 393 394 395 396 397 398 399 400 401 402 403 404 405 406 407 408 409 410 411 412 413 414 415 416 417 418 419 420 421 422 423 424 425 426 427 428 429 430 431 432 433 434 435 436 437 438 439 440 441 442 443 444 445 446 447 448 449 450 451 452 453 454 455 456 457 458 459 460 461 462 463 464 465 466 467 468 469 470 471 472 473 474 475 476 477 478 479 480 481 482 483 484 485 486 487 488 489 490 491 492 493 494 495 496 497 498 499 500 501 502 503 504 505 506 507 508 509 510 511 512 513 514 515 516 517 518 519 520 521 522 523 524 525 526 527 528 529 530 531 532 533 534 535 536 537 538 539 540 541 542 543 544 545 546 547 548 549 550 551 552 553 554 555 556 557 558 559 560 561 562 563 564 565 566 567 568 569 570 571 572 573 574 575 576 577 578 579 580 581 582 583 584 585 586 587 588 589 590 591 592 593 594 595 596 597 598 599 600 601 602 603 604 605 606 607 608 609 610 611 612 613 614 615 616 617 618 619 620 621 622 623 624 625 626 627 628 629 630 631 632 633 634 635 636 637 638 639 640 641 642 643 644 645 646 647 648 649 650 651 652 653 654 655 656 657 658 659 660 661 662 663 664 665 666 667 668 669 670 671 672 673 674 675 676 677 678 679 680 681 682 683 684 685 686 687 688 689 690 691 692 693 694 695 696 697 698 699 700 701 702 703 704 705 706 707 708 709 710 711 712 713 714 715 716 717 718 719 720 721 722 723 724 725 726 727 728 729 730 731 732 733 734 735 736 737 738 739 740 741 742 743 744 745 746 747 748 749 750 751 752 753 754 755 756 757 758 759 760 761 762 763 764 765 766 767 768 769 770 771 772 773 774 775 776 777 778 779 780 781 782 783 784 785 786 787 788 789 790 791 792 793