Fble'ın diğer RPG oyunlarına göre farkını benim gibi tüm RPG severler rahatlıkla anlayabilir. Fable 2 sayesinde sonunda Non-life karakterlere bir son nokta koyuyoruz.Artık karakterimizinde bir özel yaşamı var! Türkçesi ile Masal diye adlandırabileceğimiz bu oyun bize şimdiye kadar yaşamadığımız RPG deneyimleri yaşatmaya kaldığı yerden devam ediyor! Gelin bizi ''Yaşayan bir evren'' kavramına en çok yaklaştıran RPG oyunu Fable 2'yi inceleyelim!

Brightwood

Fable 2'nin yaşayan bir evren olduğunu daha öncede belirttim. On sene önce gördüğünüz bir kampı ziyaret ettiğinizde , yeni insanların geldiğini ve kampın bir köye dönüştüğünü göreceksiniz.On sene sonra burası tamamen yıkılıp yakılmış olabilir veya büyüyüp gelişmiş bir şehire dönmüş olabilir! Şehirden uzak bahçeli evinizde kahramanınızı bir haftalık dev uykusuna yatırdıktan sonra dışarı çıktığınızda bahçenizdeki ağaçların,bitkilerin büyüdüğünü ve belkide meyvelerin oluştuğunu görebilirsiniz.Gelelim yeni ''Ownership'' sistemine.


Ownership

Fable 2'nin RPG oyunlarına getirdiği bir yeni özellik ise ''Sahiplenme'' diye adlandırabileceğimiz ''Ownership''. Örneğin geldiğiniz bir şehirdeki seyyar satıcıların arabalarını belli bir para ile alabiliyoruz. Seyyar satıcı dediğime bakmayın , isterseniz şehrin en güzel ve gösterişli dükkanını , evini satın alabiliyorsunuz! Satın aldığınız iş yerleri sizin için çalışıyor ve kazandığı parayı size veriyor. Satın aldığınız evleri ise isterseniz kiraya verebiliyorsunuz veya dilerseniz kendiniz tek başınıza veya ailenizle oturabiliyorsunuz! Furniture Shop'lar sayesinde evimize istediğimiz gibi eşyalar alıp dekor yapabiliyoruz.Sahip olduğumuz dükkanlarda ürünleri sahip indiriminden yararlanarak çok daha ucuza alabiliyoruz.Bunu etkiliyen birçok unsur var.Örneğin bir NPC sizden korkuyorsa %15 indirimli satıyor veya sizi çok seviyorsa aynı şekilde indirim yapıyor.

The Hero

Peter Molyneux'un altını çizerek söylediği gibi oyuna başlarken bizden karakterimizin cinsiyetini seçmemizi istiyor. Cinsiyet seçiminden sonra Fable'da olduğu gibi Fable 2'dede çocuk olarak bir şehirde başlıyoruz . Oyunda yaptığımız neredeyse her hareket kişiliğimizi belirliyor.

Oyunda dilersek iyi dilersek kötü bir kahraman olabiliyoruz bu tamamen size kalmış.
Açık bakarsak oyunda önümüze iki seçenek sunulucak , iyi ama fakir bir kahraman yada kötü ama zengin bir kahraman olarak yolumuza devam edeceğiz. Herneyse , çocukluk zamanlarımızda önümüze gelen tavuklara tekme atmak adımızın o köyde & şehirde 'Chicken chaser' diye anılmasına sebep olucaktır.Aynı zamanda tavukları tekmeliye tekmeliye kötülük puanlarıda kazanacağız.Bu gibi küçük unsurlar oyunu etkiliycektir.Oyunda bize verilen çoğu quest bizim kararımıza bırakılıyor , örneğin dev örümceklerin olduğu depodan NPC'nin eşyalarını korumak görevi yerine bir başka kişiden aldığımız ''Depoyu yak'' görevini yapabiliyoruz.Karakterimiz topladığı iyilik & kötülük puanları ile şekil değiştiriyor.Çok kötülük işliyen karakterler şekil değiştiricekler ve yavaş yavaş şeytanımsı bir hava uyandırıcaklar.Aynı şekilde iyi karakterlerde meleğimsi bir hava sunacak.

Oyunu iyi kahraman yada kötü kahraman olmak diye tanımlamak yanlış olur çünkü kahramanımızın onlarca özelliği var.Bunları kısaca özetlemek gerekirse ; çocuksuluk , şişmanlık , kas , güç , sevilme oranı , popülerlik , takma adımız , güzellik , bakımlılık diye uzar gider! Oynadığınız zaman boyunca doğal olarak sık sık yaralanıcaksınız , yaralarımızı kilo yapmayan iksirlerden içerek kapatabiliriz veya yemek yiyerek yaralarımızı hızlıca kapatabiliriz. Yemekler oyunda çeşitli ve herkes önce daha fazla ''Health Point'' (Sağlık) verdiği için etlere yönelicektir.Bu hatayı ben yaptım siz yapmayın yoksa kahramanım niye obez diye ağlarsınız.Genelde sebzelere yönelmenizi tavsiye ederim.Fable 2'de karakterimizin kilosuda mevcut bu yüzden yediklerimize dikkat etmeliyiz. . Yediğimiz yemeklere göre kilomuz değişiyor kilolardan kurtulmak için birçok yöntem bulunuyor. Alchemy mağazasında aldığınız bazı pahalı iksirler , sebze yemekleri , ağır silahlar taşımak , bol bol koşmak ve kavga etmek oyunda kalori yakmanıza yardım eden unsurlardan sadece birkaçı.


Kahramanımız oyunda bakımlı olmalı ! Yoksa çocuğu, genci, yaşlısı oyunda sizinle dalga geçiyor ve evlilik&flört teklifleriniz kabul edilmiyor. Oyunda bulunan kıyafet mağazaları sayesinde üstümüze güzel kıyafetler alıp sonrasında berberde saçımızı yaptırabiliyoruz. Karakterimize dövme yaptırabilirken aynı zamanda karakterimizin üzerindeki eşyalarıda boyatabiliyoruz. Örneğin giydiğiniz mavi çizmeyi siyaha boyatabiliyoruz. Bakımlılık bize mağazalarda indirimli alışveriş yapmayıda sağlıyıcaktır, çünkü bakımlıysanız seviliyorsunuz demektir...

"Speak,my friend"

Oyundaki diyaloglar gerçekten muhteşem tasarlanmış . Yaptığınız her olay isminizin anılmasını sağlıyor. Örneğin bandit liderini öldürdükten bir hafta sonra bu haber köye yayılıyor ve gezerken halkın kendi arasında bunun dedikodusunu yaptığını görüyoruz. Çocuğumuzda bize durumumuza göre hitab ediyor. Örneğin heryeri dövmeli , kötü kahramanımız varsa çocuğumuz "dad, you�re so cool!" diyebiliyor veya fakir, ince bir kahramanımız varsa çocuğumuz "Dad,we're hungry" diyip sizi üzebiliyor.Bir şehirde size 'Hero' diye veya 'Chicken Chaser' diye hitab edilmesini istemiyorsanız, şehirin takma ad koyan çığırtkanına gidip belli bir paraya adınızı 'Executioner', 'Killer' , 'Hunter' gibi bir çok isme dönüştürebiliyorsunuz.

Hikaye

Oyundaki ana konumuz klasikleşmiş denebilicek bir konu.Oyuna şehirde kız kardeşimizle birlikte iki fakir çocuk olarak başlıyoruz.Bir sihirli kutu aldıktan sonra kalede yaşama dileğimiz kabul oluyor. Kaleye gider gitmez kral kız kardeşimizi öldürüyor ve yolumuza tek devam ediyoruz. Oyunun ilerleyen bölümlerindeki amacımız ise her zaman bu kralı yakalamak ve öldürmek oluyor. Oyunun belkide tek eksisi hikayesi olabilir.


Shiny Forest

Grafiklere bakıcak olursak Fable 2 parlama efektleri ve dokuları ile göz kamaştırıyor! Çevre tasarlaması çok kaliteli ve belliki uzun uğraşlar sonucunda hazırlanmış. Gölgeler çevreye çok uyumlu tasarlanmış.Fable'da olduğu gibi Fable 2'de de grafiklerde masalımsı bir hava devam ediyor. Fable'ın sanatımsı grafikleri Fable2'de de korunmuş ve abartılmadan bize sunuluyor.