Üç sinema filmi, çizgi romanlar, video oyunlar, çizgi filmler, t-shirt'ler ve sayısız oyuncakla örümcek adam dünyamızda epey bir yer kazandı. Artık küçük- büyük herkesin ilgilendiği bir seri. Biz de bu serinin video oyunlar koluyla ilgileniyoruz.

Sevgili Kahramanımız beyaz perdede yakaladığı başarıyı, video oyunlarda gösteremese de, ortalamanın üzerinde bir çizgi sergiledi. Önceki oyunlar gerek hafif aksiyonu gerekse kolay bulmacaları ile genellikle küçük yaştaki oyuncuların ilgisini çekerken, yeni oyunumuz yani Web of Shadows her yaş grubuna hitap edercesine bol aksiyonlu serüvenler sunuyor. Zira seride kayda değer bir gelişim söz konusu. Sevdiğimiz kahramanı kabuk değiştiriyorken görmek gerçekten hoş.

Gölgelerin Ağı

Yeni oyunumuz bilim kurgu film ve oyunlarında görmeye alıştığımız bir konuyu ele alıyor. Adları "Simbiyot" olarak bilinen uzaylı bir ırk Dünya'yı istila etmek için New York şehrine akın ediyor ve hızlı bir şekilde Manhattan�ın sokaklarında yıkıma başlıyorlar. Duruma el koyan kahramanımız Örümcek Adam'la Simbiyot'lar arasında amansız bir mücadele başlıyor. Bizde bu mücadelede kahramanımızı kontrol ederek Manhattan'ın kaderini çiziyoruz. Ayrıca yeni oyunumuzda Marvel'dan tanıdığımız (Nuck Fury, Power Man gibi) birçok karakter bize eşlik ediyor. Bunun yanı sıra oldukça fantastik ve sıra dışı yaratıklarla savaşma imkanı buluyoruz. Tüm bunlara ek olarak, yeni oyunumuz 24 Nisan'da vizyona girecek olan "Spider Man 4" filmiyle de konu olarak çakışıyor. Bu sayede yeni filmle ilgili birçok bilgiye dolaylı olarak ulaşıyoruz. Ancak senaryo bir yerden sonra asıl amacından çıkarak bizleri daha farklı maceralara sürüklüyor. Bu durumu hemen hemen tüm film oyunlarında gördüğümüz için fazla takılmadan oyuna başlayabiliriz. Oyunu açtığımızda şirin bir menü bizleri karşılıyor. "New Game" seçeneğine tıkladıktan sonra oyuna başlıyoruz. Şimdiye kadar ki, tüm Spider Man oyunlarında olduğu gibi Web of Shadows'da da görev öncesinde etkileyici videolar bizleri karşılıyor. Bu videolar hem senaryoyu hem de görevleri daha iyi kavrama anlamında bize kaynaklık ediyor. Oyun ekranında can barımızın yanı sıra sol-alt köşede bir harita yer alıyor. Harita üzerinde renkli bölgelere giderek görev alanlarına kolaylıkla ulaşıyoruz. Görevler genellikle Simbiyotlar'ın zarar verdiği bölgelerde geçiyor. Düşmanlarımız oyun boyunca New York'un çeşitli bölgelerine zarar veriyorlar. Bizim yapmamız gerekenler de bu olaylar çerçevesinde gelişiyor. Bize verilen görevler genellikle bu bölgelerdeki yıkımı azaltmak, kaçırılan insanları kurtarmak ve olabilecek hasarları önlemek şeklinde. İlk başta basit gibi gözüken görevler ilerleyen bölümlerde, zor bir yapıya bürünüyor. Özellikle oyunda karşılaştığımız sıra dışı yaratıklar kendi özel güçlerinin yanı sıra teknolojik anlamda da büyük geliştirme göstermişler. Olağanüstü güçleri ışın tabancaları, uzay gemileri ve koruyu kalkanlarla birleşince bizleri fena halde zorluyorlar.


Oyunda ana yaratıkların dışında artık hemen hemen her oyunda görmeye alıştığımız boss'lardan mevcut. Boss dövüşleri sırasınca sizleri oldukça güçlü yaratıkların beklediğini itiraf edebilirim. Çünkü kolları 1-2 metre civarında olan ya da inanılmaz dövüş mekaniklerine sahip birçok boss'la birebir karşılaşıyorsunuz. İşte bu açıdan oyunun oldukça heyecanlı ve sürükleyici bir yapısı mevcut. Ayrıca oyunun ilerleyen bölümlerde oldukça zorlaşan düşmanlarımızla dövüş anlarında gayet etkileyici savaş sahneleri ortaya çıkıyor. Bir an olsun nefes almanıza izin vermeyen uzun kollu yaratıklara karşı ağ fırlatarak o köşeden bu köşeye zıplamak ya da karakterimizin combo'larıyla karşılık vermek bol aksiyonlu bir oyun yapısı ortaya çıkarıyor. Aslında bu özellikleriyle oyunumuz bir yanda da her cinsten oyuncuyu eğlendirecek ve zorlayacak bir yapıya sahip olmuş. Oyunun bize sunduğu farklılıklardan bir diğeriyse, bazı zorlu görevlerde ve boss dövüşlerinde Marvel karakterlerinin yanımızda bulunması. Daha öncede dediğim gibi Power Man, X-Men, Nuck Fury, Storm, Black Cat ve Moon Knight gibi sayamadığım daha bir sürü Marvel karakteri oyunda bulunuyor. Marvel'dan tanıdığımız iyi karakterler bize yardım ederken, Venom gibi kötü ruhlu karakterlerle de sürekli mücadele halindeyiz. Ayrıca yanımızda bulunmasını istediğimiz kişileri de seçme hakkımız var. Böylece hoşumuza giden karakterleri yanımıza toplayabiliyoruz. İtiraf etmeliyim ki, bu fikri ilk duyduğumda burun kıvırmadım değil. Zira Marvel karakterlerinin oyunla ra bu hızlı girişlerinden pek de memnun değilim. Öte yandan Marvel'ın katıldığı oyunların başarısı ortada. O yüzden Marvel ismi artık pek de parlak gelmiyorken, Spider Man'e farklı bir hava kattıklarını söyleyebilirim. Zira zorlu boss dövüşlerinde Storm'un olağanüstü güçlerinden ya da Black Cat'in ataklığından yararlanmak hem işimizi kolaylaştırırken hem de oyunun atmosferini güçlendirmiş, dövüş anlarını daha heyecanlı kılmış. Öte yandan Venom'un özelliklerinin oyuna birebir taşınması farklı bir heyecan yaratıyor. Mesela Venom'un bulaştığı kişileri kötü yapması ve olağanüstü güçler vermesi Spider Man'e birçok yeni düşman doğuruyor. Ayrı yeten Venom Örümcek Adam'ın tüm zayıflıklarını ve örümcek hislerini biliyor. Oyunda bu bilgileri kullanarak büyük bir nefret beslediği Peter'a zarar vermeye çalışıyor. Tanıdık olduğumuz bu senaryo oyuna çok iyi aktarılsa da, Marvel karakterlerinin karışması senaryoda saçmalamaya yol açmış. Bu durumdan birçok oyuncunun hoşnut olacağı gibi bir kesim Marvel hayranları da şüphesiz sevineceklerdir.
Siyah + Kırmızı = Mega Örümcek

Karakterimizi diler kırmızı dilersek siyah kostümle yönetebiliyoruz. Bu iki kostümünde Spider Man 3'den hatırlayacağınız gibi kendi avantajları var. Kırmızı kostüm combo vuruşları, hızlılık ve hareketlilik anlamında daha avantajlıyken, siyah kostüm Örümcek Adam'a büyük güçler sağlıyor. Karakterimiz farklı bir yapıya bürünerek düşmanları kısa sürede alt etkisiz hale getirebiliyor. Tabi ki bu elbiseyle kırmızı elbise kadar atik olamıyoruz. Ayrı yeten kırmızı elbisede şöyle bir özellik daha var. Karakterimiz seri combo vuruşları yaptığında bir nevi büyü gücü oluşuyor ve çok hızlı ve güçlü hareket edebiliyor. Hasar almadan sık combo vuruşu yaptığınızda yaklaşık 10 dakikada bir bu gücü kazanabiliyorsunuz. Tabi ki bu gücü oyunun ilerleyen bölümlerinde zamanla keşfediyorsunuz. Bu gücün oyun boyunca birçok noktada işimize yaradığı inkar edilemez. Ancak Spider Man'le ne alakası var anlayamadım. Hele ki kırmızı kostümün böyle bir gücünün olması şaşırtıcı ve bir o kadar da saçma geliyor. Bu durumu ancak şöyle açıklamak mümkün, sanırım firmalar oyun için farklı şeyler arayışına girmişler. Aslında bu çok güzel bir düşünce. Ancak bazen saçmalıklara yol açabiliyor. Bunun yerine Örümcek Adam'a uygun yeni güçler katılsa ya da varolan güçler geliştirilse daha mantıklı olabilir gibi geliyor bana. En azından Marvel fikri bile daha mantıklıydı. Gelelim kırmızı elbisenin diğer hünerlerine. Eminim birçok kişi karakterimizin combo vuruşlarının ne derece geliştirildiğini merak ediyordur. Yeni oyunla birlikte Örümcek Adam'a oldukça çeşitli combo vuruşları eklenmiş. Farenin sağ tuşunu kullanarak birçok farklı combo yapabiliyoruz. Bu açıdan yakın dövüş oldukça keyifli bir hal alıyor. Karakterimiz zıplıyor, uçuyor, takla atıyor ve daha bir sürü hareket yapabiliyor. Combo vuruşları sırasında yara almadan yaptığınızda oldukça hareketli ve seri davranabiliyor. Açıkçası oyunu iki elbiseyle oynamak da farklı bir heyecan yaratıyor. Daha doğrusu her iki elbisenin de daha mantıklı olduğu bölümler var. Kısıtlı alanlarda savaştığımızda kırmızı elbise biraz önemini yitiriyor. Buna karşılık güçlü siyah elbiseyle düşmanları geldikleri yere gönderiyoruz. Geniş alanlardaysa, oradan buraya zıplamak, combo'ları tam anlamıyla kullanmak açısından daha mantıklı. Sonuç olarak oyunu eklenen yeni combo vuruşları dövüşleri çok etkili kılmış. Buna karşılık düşmanların beklediğimiz gibi karşılı vererek yapay zeka anlamında yeterli seviyede oluşları oyunun atmosferini güçlü kılıyor. Özellikle uzun kollu yaratıklar arasında akrobatik hareketler yaparak, gelişmiş combo vuruşları yapmak oldukça keyifli.


Örümcek Ağı

Evet şimdi geldik oyunun en çok merak edilen özelliklerinden birine. Şehirde dolaşım ve örümcek ağlarının kullanımının ne düzeyde olduğunu hepinizin merak ettiğinden eminim. Treach Spider Man 3'deki serbest dolaşımın daha Kolay ve kullanışlı bir hale geleceğine dair söz vermişti. Sözünü büyük ölçüde gerçekleştirmiş. Örümcek Ağlarıyla binaların çatıları arasında zıplamak, şehir arasında uçmak gerçekten iyi bir şekilde yapılmış. Örümcek Ağlarını kullanırken her türlü nesneye tutunabiliyoruz. Zaman zaman kamera yüzünden problemler ortaya çıksa da, genel anlamda istediğimiz gibi dolaşabiliyoruz. Bu açıdan yapımcı firmaları tebrik ediyorum. Şehirde serbest dolaşımda ise genel olarak sınıl koyulmuyor. Ancak harita bir yerden sonra sizlere sınır koyuyor. Ayrıca bazı bölümlerde görev alanlarından fazla uzaklaştığınızda görev otomatik olarak sonlanabiliyor. Geride kalanlarda ise istediğimiz gibi oraya-buraya ağ atarak bir kuş gibi havada süzülebiliyor, New York sokaklarını istediğimiz gibi turlayabiliyoruz. Sadece bu açıdan Örümcek Adam'ı sevenler içinde oyunu oynamak için gözle görülür sebeplerden biri. Ancak oyunu sadece bu yüzden değil her yönüyle seveceğinizden ve bol bol eğleneceğinizden eminim.
Grafikler

Spider Man bu sene Next Gen grafiklerle boy gösterdi. Bu yüzden oyunu tam anlamıyla üç boyutlu oynadığımız ilk Spider Man oyunu diyebilirim. Ama Next Gen olması oyuna büyük bir grafik patlaması yapmamış. Önceki oyunlarda olduğu gibi çizgi film tarzında, basit modellemelerle karşımıza çıkıyor. Marvel karakterleri oyuna birebir aktarılmış. Tasarımları, kostümleri ve suratlarıyla çok gerçekçi olduklarını itiraf edebilirim. Simbiyot tasarımlarıysa oldukça fantastik olduklarını söylemiştim. Birçok noktada tasarım olarak göz dolduruyorlar. Mesela Venom oyuna neredeyse birebir aktarılmış ve çok seveceğinizden eminim. Bunların dışında New York'un çok sıradan yapıldığını söyleyebilirim. Bazı nesnelerde çizgiselliğe rastlayacağınız gibi yine bazı nesnelerin doku ve renk düzenlemeleri vasat bir seviyede. Ağaç, araba, binalar gibi çevre öğelerinin modellemeleriyse fena halde sıradan. Sıradan dediğime bakmayın. Belki de olması gereken budur. Daha iyi grafikler oyunun tarzına uymayabilir. Zira oyunumuza daha çok çizgi film tarzında grafikler yakışıyor. Daha üst seviyelerde grafikler oyuna uymayacağı şüphesiz. Sonuç olarak grafikler geliştirilmiş ancak günümüz oyunlarının yanına bile yakışamaz. Bunun yanında çizgi film tadında, şirin grafikler oyuna hakim. Düşmanların ve Marvel Karakterlerinin tasarımları oldukça başarılı. Ayrıca az kalsın unutuyordum hemen belirteyim, karakterimiz Spider Man artık çevreye doğrudan zarar verebiliyor. Mesela bir elektrik direğini yerinden sökebiliyor ya da bir binanın duvarlarına zarar verebiliyorsunuz. Bu özelliğin oyuna dahil edilmesi çok iyi olmuş. Çünkü duvarlara ve diğer nesnelere zarar verememek oyunun gerçeklik payını fena halde düşürüyordu. Bu özelliğin katılmasıyla oyunun daha gerçekçi bir yapıda olduğu inkar edilemez.
Örümcek Başarısı

Spider Man "Friend or Foe" hayal kırıklığından sonra video oyun olarak ilgimizi biraz olsun kaybetmişti. Açıkçası bu kadar iyi bir oyun geleceğini beklemiyordum. İnsanın oynadıkça oynayası, combo'larıyla coşası geliyor. Bir sonuç getirecek olursak, başarılı senaryo ve karakterler, heyecanlı ve sürükleyici görevler ve oyun yapısı, ortalamanın üzerindeki yapay zeka ve şehirde serbestçe dolaşabilmek gibi önemli artıları itibariyle büyük-küçük herkesin oynaması gereken çok güzel bir macera oyunu olmuş Web of Shadows. Hem böylece seriye karamsar ve ön yargıyla yaklaşanlara güzel bir cevap oluyor. En azından bu oyundan sonra serinin yeni oyuncular kazanacağından ve eskisine oranla daha çok bekleneceğinden eminim. Birde artık bu oyundan sonra Örümcek Adam'ın üzerine getirilen "Çocuk Oyunu" yakıştırılmasından kurtulmasını can-ı gönülden diliyorum. Hepinize bol oyunlar.