Sevimli kurtçukları müthiş bir sadistlikle öldürmek hiç bu kadar eğlenceli olmamıştı. Elbette ki yılların firması (Önünde eğilirim.) Team17’nin efsanevi Worms’undan bahsediyorum. Bir süre Worms’tan ses seda çıkmazken önce Xbox 360’ta Worms Armageddon ile kendisini gösterdi seri. O zaman Xbox 360’ım yokken hayıflanıyordum oynayamıyorum diye fakat sonradan Steam, taşıdığı güzel haberle imdadımıza yetişti. Team17, Worms Reloaded’ın betasını başlatmıştı. Beta süreci bitti ve tam sürüm şu an satışta; bize de silahları kuşanıp kurtçuk avına çıkmak kalıyor.

Oyunu bilmeyenler için kısa bir özet geçeyim: Worms, haritanın havadar ya da bir mağara gibi kapalı olduğu değişik araziler üzerinde konuşlanan kurtçuklardan oluşan takımların birbirlerini roket, el bombası, parça tesirli el bombası, patlayan koyun, pompalı tüfek, güdümlü roket, altıpatlar, kutsal el bombası, hava saldırısı, dinamit, mayın ve kim bilir daha hangi aklıma gelmeyen uçuk kaçık silahlarla birbirlerini alt etmeye çalıştığı eğlenceli bir zeka ve strateji oyunudur.Worms, klasik çizgisinden hiçbir şey kaybetmemiş, hatta çok fazla bir yenilik de sunduğu söylenemez ama bu kadar uzun bir aradan sonra tekrardan bir klasiği biraz daha cilalanmış haliyle oynamak müthiş zevk veriyor. Sayabileceğim en göze batan yenilikler, takımımızı yaratırken kurtçukların kafalarına taktığınız şapkaların ve konuşma dillerinin gayet fazla çeşitlendirilmiş olması. Örneğin; benim takımım Rusların “uşanka” dediği şu kulakları kapatan şapkadan takıp komik bir aksanla Rusça konuşuyorlar.

Oyun esnasında gözüme çarpan başka bir nokta da haritaların sanki ufalmış gibi olduğu. Eskiden sanki biraz daha büyük gibiydiler diye hatırlıyorum; çünkü rakip takımın bir elemanı Ninja Rope’u ustalıkla kullanarak yanınıza gelip anında canınızı okuyabiliyor. Eskiden daha çok hava saldırısı, nokta atışlı el bombası fırlatma denemeleri ve güdümlü füze çok popülerken Ninja Rope kullanımı bu geleneği öldürmüş gibi. Oldukça önemli bir hale gelen Ninja Rope kullanılarak nasıl el bombası, dinamit ya da mayın rakibin üstüne bırakılır?

Birkaç arkadaş Facebook'tan sorduğu için açıklayayım: Ninja Rope ile bir yere tutunup salınmaya başlarsınız, ileriye doğru ivme kazandığınızda ipi bırakıp yere düşmeden ipi havada bir kere daha atabilirsiniz. Bu şekilde mayınlara basmadan ya da suların üstünde boğulmadan karşıya geçebilirsiniz. Kısa bir örümcek adam seyahatinden sonra rakibin yanına geldiğinizde ipi bırakmadan yanına kadar sokulursunuz. Silah ekranını açar, istediğiniz envanteri alır, “Enter” tuşuna basarak dinamiti rakibin ayak parmaklarının dibine bırakırsınız, dinamit patlamadan ipi kullanarak oradan arazi olursunuz. Çok etkili bir taktiktir, pratik yapılarak mükemmelleştirebilirsiniz.

Birkaç tavsiye vererek aranızdan ayrılayım. Ninja Rope kullanmayı öğrenin, ucuz bir taktik olmasına rağmen herkes kullandığı için siz de mecbur kalıyorsunuz. Herhangi bir bombayı atarken ya da roket fırlatırken rüzgarın arkanızdan ya da önünüzden esip esmediğine dikkat edin. Ayrıca roket atarken roketin eğimli gideceğini, hedefi vurmak için her zaman biraz yukarı nişan almanın gerektiğini unutmayın.Oyunun başında talihsiz bir şekilde kurtçuklarınızı kaybederseniz, oyunu uzatmaya çalışın, basit ve belden aşağı vuran bir taktiktir ama belli bir süre sonra oyun “Sudden Death” moduna girer, yani bütün kurtçukların gücü "1" olur. Bu şekilde kaybedebileceğiniz bir maçı lehinize çevirebilirsiniz. Bir kenara ışınlanıp önünüze otomatik ateş eden mitralyöz koymak ve rakibin sizin üstünüze gelmesini beklemek az sayıda ve yaralı kurtçuğunuz varken kazanmak için yapabileceğiniz en iyi şeydir. Kurtçuklar suya girince anında ölür, eğer birini suya itme gibi bir şansınız varsa hemen kullanın, kolaylıkla bir kurttan kurtulursunuz. Bunun için en iyi silah beyzbol sopasıdır.

Writer’s Lounge takımında Stephen King, Clive Barker, Knootz ve Jack London ile takımınızı balık yemi yapmaya beklerim. Her kazandığınız maçta dünya sıralamasında nerelere geldiğinizi görmek de çok hoş bir ayrıntı olmuş. İlk beşte zannedersem bir Türk var, Xbox 360 sıralamasında da Fırat var. Milli gururlarımız!

Worms, bilgisayarınızda sürekli tutmak isteyeceğiniz, canınız sıkıldıkça birkaç maç yapmak için her gün girebileceğiniz müthiş zevkli bir oyun. Hele tanıdığınız insanlarla konuşarak oynarsanız fena eğleniyorsunuz.