Bundan kısa bir süre önce Football Superstars başlığıyla karşınızdaydık hatırlarsanız. O oyunun en önemli tarafı, herkesin tek bir oyuncuyu yönetmesi gibi bir detaydan oluşuyordu. Ancak öyle görünüyor ki Football Superstars, yola çıktığı yarışta yalnız değil. Evet, bu sefer de I Can Football ile karşınızdayız. Amacımız her zaman olduğu gibi basit: Doya doya futbol oynamak! Üstelik bir takımı değil de takımın tek bir oyuncusunu yönetmekle yükümlüyüz. Diğer oyuncuları da başkaları yöneteceğine göre online bir oyundan bahsettiğimizi özellikle belirtmeme gerek yoktur sanırım. Bununla birlikte diğer futbol oyunlarından alışık olduğumuz kamera açısına da sahibiz. Yetmedi mi? O zaman şunu dinleyin: Kaba haliyle anlattığım bütün bu içerik bedava! Evet, yanlış duymadınız; bedava!

Vakit kaybetmeden oyunumuzun kurulumunu yapalım. Öncelikle www.icanfootball.com adresine giriyorsunuz. Buradaki “Üye ol!” butonuna tıklayarak küçük bir form dolduruyorsunuz. (Oyuncunuzun ismini de bu form aracılığıyla vereceğinizi unutmayın.) Mail adresinizle üye olduktan sonra ekstra avantajlardan yararlanmak için cep telefonunuza aktivasyon kodu istemeniz de mümkün. Üyelik formunu doldurduktan sonra "Bilgilerimi Tamamla" bölümünden doğum tarihi, öğrenim durumu, meslek, yaşadığınız ülke ve tuttuğunuz takım gibi bilgileri de sisteme girebilirsiniz. Bunun hemen ardından “İndir!” butonuna tıklayarak oyunun yaklaşık 100 MB boyutundaki kurulum dosyasını indiriyorsunuz. Hızlıca devam edelim... Kurulum işlemi bittikten sonra otomatik olarak birkaç güncelleme işleminden geçeceksiniz ve kısa bir süre sonra katılabileceğiniz sunucularla karşı karşıya geleceksiniz. Her şey bu kadar basit! Artık sahalara çıkma zamanı geldi! Ama durun bir dakika, önce biraz alıştırma yapsanız iyi olur; çünkü sahaya çıktığınızda neyin ne olduğunu anlama süreciniz biraz sıkıntı yaratabilir. E ben ne güne duruyorum? Anlatırım tabii ki!Az önce de bahsettiğim gibi, 11 kişilik takımınızın tek bir oyuncusu olarak çıkış yapıyorsunuz sahaya. Takımın defans oyuncusu mu, orta saha oyuncusu mu, yoksa forvet oyuncusu mu olacağınız otomatik olarak belirleniyor. İlla ki 22 kişilik kadronun dolmasını beklemenize de gerek yok üstelik; çünkü eksik kalan oyuncuların yerlerini botlar devralıyor. Bu arada oyuna defans oyuncusu olarak başlamış olabilirsiniz ama oraya kök salmak zorunda değilsiniz. Dilerseniz kendinizi forvet familyasına dahil edebilirsiniz. Tamam, defansınız biraz cereyan yapacak bu durumda ama oyuna alışma aşamasında olduğunuz için kendinize torpil yapmalısınız bence. Canım en fazla birkaç gol yersiniz, n’olacak?

Gelelim oyunun kontrollerine... Tahmin edeceğiniz üzere klavyedeki yön tuşlarıyla oyuncunuzu kontrol ediyorsunuz. Uzun paslar için “A”, kısa paslar için “S”, şut çekmek için “D” ve ara paslar için de “Q” tuşlarını kullanıyorsunuz. Bu saydığım her bir tuş için birer enerji çubuğu var; yani sadece şut çekerken enerji doldurmayacaksınız. Tabii ki bu fonksiyonlar top sizdeyken geçerli. Rakibinizden top kapmak için “D” tuşunu, topa kaymak içinse "A" tuşunu kullanıyorsunuz. Bunların haricinde depar atmak için “Shift” tuşuna da ihtiyacınız var. Buradaki önemli nokta, bir dayanıklılık barınızın olması. Bu bar çabucak boşalabiliyor ve boşaldığında normalden daha yavaş bir şekilde koşmaya başlıyorsunuz. Durup dinlendiğinizdeyse çabucak doluyor. Ayrıca “Ctrl” tuşunu kullanarak rakibinize yakın markaj yapmanız da mümkün.