Teknolojinin de gelişmesiyle beraber, atarilerimizde oynadığımız 2 boyutlu yapımlar tamamen unutulmaya başladı. Yapımcılarda 2 boyutlu oyunlara olan desteğini çekince oyun piyasası tamamen 3 boyutlu oyunların hakim olduğu bir sektör haline geldi. Fakat buna rağmen bazı klasikler, bu oyunların arasından sıyrılarak kendilerini ön plana çıkarmayı başardı. Mesela New Super Mario Bros. Wii son derece başarılı satış rakamlarına ulaşmayı başaran bir yapımdı. Bunun yanında Mario gibi bir geçmişe sahip olmamasına rağmen, geçtiğimiz aylarda PC ve ardından PS3 için piyasaya sürülen “Trine” isimli 2D yapımda oyuncular tarafından çok beğenilmiş, olumlu tepkiler almıştı. Bu da bize bir anlamda oyuncuların içindeki 2D oyunların hala ölmediğinin bir işaretiydi. Bunun farkına varan yapımcılardan biri olan Klei’de boş durmadı ve “Shank” isimli 2D oyunu geliştirmeye başladı. Oyun, curcunasız, sessiz sakin bir şekilde geliştirilip, reklamı yapılmadan oyuncuların beğenisine sunuldu.
Aşk, Acı, İhtiras ve İntikam...
Shank, oyuna ismini veren Shank adlı karakterin başından geçenleri bizlere yansıtıyor. Shank aşık olduğu kıza yapılanlardan dolayı içinde yanan intikam ateşiyle yollara düşüyor. Sonrası ise tamamen bizim oyun becerimize ve şiddet iç güdümüze kalıyor. Oyunun konusu gayet basit ve kafa yormayan türden. Yani ileride ne gibi sürprizlerle karşılaşırım gibisinden bir ikileme düşmenize gerek yok. Tek yapmanız gereken önünüze gelen düşmanları yok edip, yolunuza devam etmek. Zaten eski atari oyunlarında da yaptığımız şey bu değil miydi?

Shank her ne kadar 2D tarzında bir oyun olsa da grafikleri öyle vasat türden bir yapım değil. Oyunun grafiklerinin Trine kadar iyi olduğunu söyleyebilirim. Ayrıca ara videolarında anime tarzında olması Shank’e bir özgünlük kazandırmış. Tabi Shank’i diğer oyunlardan ayıran en önemli ayrıntı bu değil. Oyundaki şiddet içeriği 2D bir oyuna göre son derece geniş. Bana kalırsa bu Shank’in en önemli özelliği.
Oyundaki dövüş sistemi klasik tarzdaki hafif ve ağır ataklardan oluşuyor. Shank hafif ataklarda bıçaklarını kullanırken, ağır ataklarda ise dev bir motorlu testere kullanıyor. Ayrıca ufak tefek düşmanların üzerine atlayıp, onları değişik şekillerde öldürebiliyor. İşte bahsettiğim şiddet olgusu da bu noktada ön plana çıkıyor. Mesela bir düşmanınızın üzerine çıkıp bağırsaklarını pompalıyla dışarı çıkardıktan sonra, boğazını kesip öldürebiliyorsunuz. Bu sahneler çeşitli anime görselleriyle sizlere sunuluyor. Eğer şiddetten hoşlanıyorsanız, Shank’te buna benzer bir çok aksiyon sahnesinin sizi beklediğini hatırlatmak isterim.

Oyunda ilerledikçe karakterimizin dövüş ve silah yetenekleri de gelişiyor. Yeni silahların yanında, yeni dövüş kombolarıyla Shank daha ölümcül bir hal alıyor. Bununla beraber üzerimize gelen düşmanların güçleri ve sayıları da artıyor. Shank’i en kolay seviyede bile oynasanız mutlaka zorlandığınız, ölmeden geçemeyeceğiniz bölümler olacaktır. Çünkü bazı bölümlerde düşmanlar üzerinize akın akın geliyor. Tam birini öldürdüm derken, diğeri, onu öldürdüm derken arkasından kocaman bir boss karşınıza dikiliveriyor. O yüzden oyun stratejinizi de iyi bir biçimde belirlemeniz gerekiyor. Mesela vuruş gücü yüksek olan silahlarınızı bölüm bosslarına saklamanız çoğu zaman işinizi çok daha kolay bir hale getiriyor. Tabi yukarıda bahsettiğim gibi zayıf düşmanlarınızın üzerinizde ateşli silahlarınızla çeşitli fantezilerde uygulayabilirsiniz. Sonra bölüm bosuna bıçaklarla dalmaya kalktığınızda o size neler yapar orası da ayrı bir konu =)


Genel Yorum


Shank 2 boyutlu olmasının yanında son derece eğlenceli ve sürükleyici bir yapıya sahip. Özellikle kombo ve silahlarınızın çeşitliliği oyuna ayrı bir tat katmış. Tabi oyun diğer 2D yapımlar gibi düz bir çizgiye sahip. Yani dümdüz ilerleyip, önünüze geleni öldürdüğünüz, alışık olduğunuz atari oyunları gibi bir oyun. Shank’in bu tarz oyunlardan farkını zaten yukarıdaki cümlelerde sizlere anlattım. Uzun lafın kısası Shank, öyle geniş ve derin bir hikayesi olmamasına rağmen, çok keyifli vakitler geçirebileceğiniz bir yapım. Size bu oyunu denemenizi şiddetle tavsiye ederim. Unutmayın! Herkes Oyun Oynar!