Nihayet beklenen büyük gün geldi ve Modern Warfare 2 piyasaya sürüldü. Sürülür sürülmezde oyun piyasasında ne kadar rekor varsa hepsini kırdı geçirdi. Zaten Activision ve İnfinity Ward’ın bu oyundan beklentileri çok fazlaydı. Ama onlar bile bu kadarını hayal etmemiş olabilirler. Call of Duty serisi ilk oyunundan bu yana zaten marka olmayı başarmış bir yapımdı. Ve seri, Modern Warfare 2 ile birlikte bu şöhretlerini zirveye ulaştırdı. Peki, MF2’yi bu kadar özel kılan şey neydi? Aslında bu sorunun cevabı biraz uzun. Neresinden bakarsanız bakın MF2 gerçekten kaliteli bir yapım. Oyunun hikâyesine bakıyorsunuz, muazzam. Grafiklerine bakıyorsunuz, gayet başarılı. Seslendirmelerine, atmosferine, müziklerine falan bakıyorsunuz hepsi birbiriyle uyumlu. Yani ortada gerçekten bir hayli emek olduğu ortaya çıkıyor. Sonuç olaraktan bu kadar emeğin karşılığı görüldüğü üzere boş kalmıyor ve MF2 çıktığı ilk gün Amerika ve İngiltere’de toplam 5 milyon kopya satıyor. Oyuncular, yani bizler kaliteli bir yapımın hakkını fazlasıyla veriyoruz. Bu sadece MF 2 için geçerli bir olay değil. Tüm kaliteli yapımlar için bu böyledir. Neyse konumuzu daha da fazla dağıtmadan artık Modern Warfare 2 oyunumuzu incelemeye başlayalım.
Modern Savaş Kaldığı Yerden Devam Ediyor

Modern Warfare 2 hikâye itibari ile ilk oyundan 5 sene sonraki olayları konu alıyor. İlk oyunun sonunda öldürdüğümüz Zakhaev, Rusya’da bir kahraman ilan edilmiştir. Hatta birçok şehirde heykelleri dikilmiş, binalara dev posterleri asılmıştır. Zakhaev’in bu derece popüler olmasını sağlayan kişi ise, Vladamir Makarov’dur. Makarov, Zakhaev’in sağ koludur ve onun ölmesiyle birlikte, izlediği aşırı şiddet kar ve Amerika karşıtı politika onu Rusya’nın başına getirmiştir. Makarov sadece Amerika ile değil aynı zamanda Avrupa ülkeleri ile de sürekli sürtüşme halindedir. Bu temel hikâye üzerinden oyunun ana senaryosu olan Amerika- Rusya savaşı patlak verir.İşte Modern Warfare 2’nin temel hikâyesini kısaca böyle özetleyebiliriz. Tabi bu sadece oyunun hikâyesinin giriş kısmı. Gelişme ve sonuç bölümlerini ise siz oyunda bizzat olayları yaşayarak öğreniyorsunuz. Yani oyuna girdiğinizde pat diye Amerika- Rusya savaşının tam ortasına dalmıyorsunuz. Oyunda ağırlıklı olarak Amerikan askerlerini kontrol ediyoruz. Fakat Amerika’nın can yoldaşı İngiltere’de bu savaşın içinde. Yani İngiliz ordusuyla da sırt sırta verip savaştığımız bölümler oluyor. Fakat benim oyunda eleştirmek istediğim nokta Amerikan’nın kendisini çok iyimser bir ülke olarak göstermesi. Oyunda Rusya tam bir barbar, sivil, çoluk, çocuk demeden öldüren taraf, Amerika ise kendi askeri canı pahasına sivil halkı koruyan onlara zarar vermeden savaşı sürdürmeye çalışan iyi adam rolünde. Size bunu şöyle örnekleyeyim, oyunun yayınlanan trailer videolarında hatırlarsanız “”no russian” isminde bir bölüm vardı. Bir hava alanına giriyorduk ve yüzlerce masum insanı öldürüyorduk. İşte bu iş yapanlar Ruslar. Gözünü kırpmadan kendi halkını öldürebiliyorlar. Fakat siz Amerikan askeri olarak oyun içinde yanlışlıkla bir sivili öldürürseniz göreviniz iptal oluyor ve bölüme yeniden başlıyorsunuz. Peki, bu gerçekte böylemi? Amerikan askerleri savaş alanında sivillere böylemi davranıyorlar. Neyse zaten oyunu oynadıysanız, yâda oynayacaksanız ne demek istediğimi çok iyi anlayacaksınız.
Dünyanın Dört Bir Yanında Savaş

Öncelikle şunu belirtmek isterim ki Modern Warfare 2 tek bir karakter üzerine kurulmuş bir oyun değil. Oyunda 5 farklı karakteri yönetiyoruz. Aslında Activision’un bunu yapma amacı savaş ambiyansını oyunculara tam anlamıyla verebilmekmiş, bence bunu da başarmışlar. Mesela bir görevinizde karlarla dolu bir dağa tırmanırken, bir sonraki görevinizde kendinizi güneşin altında kavrulurken bulabiliyorsunuz. Böylece savaşı her koşulda yaşamış oluyorsunuz. MF2’nin hikâyesi oyuncuya tam olarak adapte edilebilmek için her yola başvurulmuş. Yeri geliyor karakterinizle Rus biriminin içine sızıyor, yeri geliyor uzay istasyonundan dünyayı gözlüyorsunuz. İşte oyunun yelpazesi bu kadar geniş. Dünya yetmiyor, uzaya bile çıkıyoruz.
Modern Warfare 2’de birbirinden farklı birçok cephe mevcut. Yukarıda da bahsettiğim gibi, karlı dağlardan, kızgın kumlara, Afganistan’dan, Rusya’ya, Kosova’dan Rio’ya birçok şehirde düşmanlarımızla savaşıyoruz. Tabi görevlerimiz tak düze bir şekilde al eline silahı savaş şeklinde olmuyor. Yeri geliyor Splinter Cell gibi düşmanın hatlarına gizlice sızıp bir yerlere bombalar yerleştiriyoruz, yeri geliyor tankın tepesindeki taramalı tüfeğin başına geçip savaşan arkadaşlarımızı koruyoruz. İnfinity Ward, Modern Warfare 2’de elinden geldiğince oyuncuları sıkmamaya çalışmış. Doğal olarak bütün oyun boyunca elimize tüfeği alıp düşmanlarımızı öldürmek bir noktadan sonra monotonlaşır ve canımızı sıkabilirdi. Fakat sağ olsun yapımcılar bu konuda bir hayli hassas davranmışlar. Mesela bir yeri basıyorsunuz ardından kaçmanız gerekiyor ve size bir kar kızağı sunuluyor. Fps oyununda kar kızağının işi ne? Değil mi? Ama var işte ve gayette güzel oluyor. Atlıyorsunuz motora, başlıyorsunuz kaçmaya. İnfinity Ward arada bu tarz hoş sürprizler hazırlamış bizlere. Fakat bunlara rağmen oyunun haddinden fazla kısa olması ise büyük bir handikap. Genelde oyunların ortalama oynanış süresi 9- 12 saat arasında değişirken MF 2’nin oynanış süresi ise 4- 6 saat arasında. Eğer çok iyi bir oyuncuysanız oyunu 4 saat civarında bir sürede bitirebilirsiniz. Tabi ki en kolay modda oynamak şartıyla. Eğer oyunun zorluk seviyesini arttırırsanız oyunu çok daha uzun bir sürede bitirebilirsiniz ama devamlı ölüp aynı yeri oynamakta bir yerden sonra canınızı sıkacaktır. Çünkü zorluk seviyesini arttırdığınızda düşmanlarınız sizi daha çabuk görmeye başlıyor. Belki grup halindeki çatışmalarda zorlanmazsınız fakat tek başınıza gittiğiniz ve gizlilik gerektiren görevlerde, aynı bölümü defalarca en başından oynamak zorunda kalabilirsiniz.

Dikkat! Sivil Katliamı

Oyuna girdiğinizde klasik olarak ilk oyunda olduğu gibi size göreviniz hakkında bilgiler veriliyor ve göreve başlıyorsunuz. Görev bittikten sonra ise, aynı şekilde başka bir brifing veriliyor ve diğer göreve başlıyorsunuz. Fakat bazı bölümlere başlamadan önce ekrana bir uyarı yazısı geliyor ve isterseniz bu görevi oynamadan geçebilirsiniz diyor. Bunun sebebi ise bölümün içindeki ırk ayrımı ve sivil katliamı. Doğal olarak Rus’lar birer canavar gibi gösteriliyor. Tahmin ediyorum ki MF2 ile aradaki ipler biraz daha gerilebilir. Tabi ki bizi ilgilendiren oyun kısmı diyerek bu uyarıyı görmezden gelip bölüme giriyoruz. Sonrası ise size kalmış bir şey ama belirttiğim gibi bu bölümü oynamadan da geçebiliyorsunuz. Yani senaryoda bir değişiklik olmuyor. Eğer oynamadan geçerseniz görev sonunda verilen bilgilendirme size yine veriliyor ve neler olduğu anlatılıyor. Tabi bunları duyduktan sonra dönüp geriye o bölümü oynama imkânınız oluyor. Yani bu bir defa verildi mi asla dönüşü olmayan bir karar değil. Ama benim görüşümü sorarsanız bu bölümleri atlamayın derim. Çünkü bu uyarıyı aldığınız bölümler genelde kilit bölümler oluyor. Özellikle bu uyarıyla ilk karşılaştığınız bölüm Amerika- Rusya savaşının nasıl patlak verdiği anlamamıza yardımcı oluyor. Tabi bu bölümleri sizlere spoiler vermemek ve oynayış zevkinizi baltalamamak için anlatmıyorum. Sadece sizlere bu bölümleri oynamadan geçmemenizi öneriyorum. Yinede belirttiğim gibi, karar sizin.

Gerçek Bir Savaş Atmosferi

Şimdi ise gelelim Modern Warfare 2’nin oynanışına ve oyundaki atmosferimize. MF2’de yukarıda da bahsettiğim gibi savaş ortamı oyuna çok iyi adapte edilmiş. Çatışmalarda nereye bakacağınızı şaşırıyorsunuz. Tam bir yere doğru ateş ederken diğer bir yönden ateş altına alınıyorsunuz. Hani böyle kafanızı siperden çıkarmamanız gereken savaşlar olur ya, işte MF2’deki atmosferde aynı bu şekilde işliyor. Bir yere siper aldığınızda, paldır küldür çıkamıyorsunuz. Doğru zamanı bekliyorsunuz ve silahınızı çıkartıp etrafınızdakileri öldürüyorsunuz. Size ufak bir uyarı, sakın ince masa, kapı ve benzeri nesnelerin arkasında siper almayın. Çünkü düşmanınız burayı taradığı zaman sizde büyük ölçüde hasar alıyorsunuz. Yaralandığınızda ise tek yapmanız gereken şey ateş almayacak bir yere geçip iyileşmeyi beklemek. Aslında İnfinity Ward bu sağlık sistemini de artık değiştirse hiç fena olmaz. Artık böyle durunca iyileşmek falan biraz saçma kaçıyor. Neyse bu ufak eleştirimizden sonra oyunumuzu anlatmaya devam edelim.
MF2’de kullanabileceğimiz birçok farklı silah bulunuyor. Ama siz yinede merminiz bitmediği sürece elinizdeki silahı bırakıp yerde bulduğunuz silahı almayın. Genelde göreve başladığımızda elimizde bulunan tüfekler hasar ve kullanım olarak yerde bulabileceğimiz silahlardan çok daha üstün oluyor. Tabi buda sizin zevkinize kalmış bir olay, ben keleşi alıp Counter-Strike’taki terörist günlerimi hatırlayacağım diyorsanız oyunda bol miktarda keleş olduğunu sizlere söylemek isterim.
Call of Duty oyunlarının en iyi yönlerinden biride oyundaki takım dayanışmasının tutarlı ve sağlam olması. Yani bir çatışmaya girdiğinizde yanınızdaki askerler o vursun biz ilerleyelim diye beklemiyorlar. Siz bir yere siper alıyorsunuz ve kafanızı çıkartıp bir bakıyorsunuz yanınızdaki arkadaşlarınız bütün düşmanları temizlemişler. Bu şekilde bir grup dayanışmasının olması da zaten size gerçek bir savaştaymışsınız hissini vermeye yetiyor. Tabi bu yardımlaşma örneği sadece çatışmalarda olmuyor. Mesela bir görevde karşıdan karşıya atlıyorsunuz, tam düşeceğiniz anda birisi elinize yapışıp sizi yukarı çekiveriyor. Kısacası oyun yapay zekâ bakımından da bir hayli tatmin edici. Ne yanınızdaki askerler, nede düşmanlarınız aptal aptal hareketlerde bulunmuyor.

Son Sözler

Modern Warfare 2 fazlasıyla övgüyü hak eden bir yapım. Gerek grafikleri, gerek seslendirmeleri hepsi çok kaliteli. Şunu diyebilirim ki, Modern Warfare 2 bugüne kadar gelmiş en iyi savaş oyunu. Her halde bu tezime birinin karşı çıkıpta, hayır kardeşim bak bu oyun daha kaliteli diyeceğini sanmam. İnfinity Ward daha iyisini yapana kadar en iyisi bu. Ama yazımda da bahsettiğim gibi, Amerika’nın kendisini böyle salt iyilik peşinde koşan, sivillere hiç zarar vermeyen bir ülke olarak tanıtması biraz saçma olmuş. Birde operasyonlara az adamla katılıp koca bir orduyu yenmemizde biraz mantıksız geldi bana. Tamam, içlerinde bizim gibi bir asker var, ama yinede biraz imkansız gibi. Neyse uzun lafın kısası, eğer bir konsol sahibiyseniz, ya da bilgisayarınız MF2’yi kaldıracak kadar güçlü bir sisteme sahipse bu oyunu sizlere şiddetle tavsiye ederim. Unutmayın… Herkes oyun oynar!