Sayfa 1 Toplam 2 Sayfadan 12 SonuncuSonuncu
Toplam 37 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 20 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Orta Dünya Tarihçesi.

 1. #1
  Aktif Oyuncu

  Üyelik tarihi : Oct 2008
  Mesajlar : 373
  Tecrübe Puanı 10
  Tecrübe Puanı Gücü : 11

  Thumbs up Orta Dünya Tarihçesi.  İşte ilk çağ öncesi...::::

  -Eä'nın (dünya, maddi evren) yaratılış. Ilúvatar'ın yarattığı meleksi varlıklar olan Valar ve Maiar, onun yarattığı görüntüyü tamamlamak için Eä'ya iniş.

  -İlk Savaş ve Arda'nın Bozuluş. Tulkas'ın Eä'ya giriş ve Melkor'un geri çekilişi. Arda'nın tamamlanışı.

  -Arda Baharı başar. Valar, Lambaları yaratır ve Almaren'e yerleşir. Tulkas, Nessa'yla evlenir.

  -Bu şölen sırasında Valar'ın yorgunluğundan yararlanan Melkor, gizlice döner, Orta Dünya'nın kuzeyine geçerek güçlü kalesi Utumno'yu ve buzla kaplı Ered Engrin'i (Demir Dağar) yükseltir.

  -Melkor'un kini yüzünden yaşam bozulmaya başlayınca Valar onun döndüğünü anlar ve Melkor, karanlığa geri getirmek için Lambaları yok eder. Bu saldırı sonucunda, dünya geri döndürülmeyecek zararlar görür, Arda Baharı sona erer, Almaren yıkılır ve Yavanna'nın Uykusu başar.

  -Valar, Orta Dünya'dan ayrılarak yeni yurtları olarak dünya sınırlarının en batısındaki Aman'ı seçerler ve orasını Melkor'dan korumak için Pelóri Dağarı'nı yükseltirler.

  -Valar, İki Ağaç'ı yaratır ve onların ışımasıyla İlk Gün başlar. Zamanın Sayımı'nın başlayışı...

  -Ilúvatar'ın Çocukları'nı (Elfler ve İnsanlar) karanlıktan ve Melkor'un kötülüğünden korumak isteyen Varda, Orta Dünya'nın üzerine yeni yıldızları yerleştirir. Elfler, Ciuviénen Gölü kıyılarında uyanır. Melkor, onlara saldırılar düzenleyerek Orkların ilk tohumlarını atar.

  -Oromë, Elfleri keşfeder. Güçler Savaş ve ardından Melkor'un Zincirlenişi. Büyük Yolculuk'un başlayışı. Teleriler'in kralı Elwë (Thingol), Nan Elmoth ormanında gezinirken Melian adlı bir Maia ile karşılaşır ve birbirlerine âşık olurlar.

  -Melkor'un Zincirlenişinin birinci çağı. Elflerin Ayrılış ve bir bölüm Elfin Aman'a varışı. Valinor'un Doruk Dönemi başar. Sindar'ın Beleriand'a yerleşip gelişmesi. Bu çağın sonuna doğu Thingol ve Melian'ın kızları Lúthien doğar.

  -Melkor'un Zincirlenişinin ikinci çağı. Cüceler Beleriand'a girer ve Ered Luin'e (Mavi Dağar) yerleşirler. Bu çağın sonlarına doğu Thingol ve Melian, Doriath'daki gizli sarayları olan Menegroth’u inşa ederler.

  -Melkor'un Zincirleninin üçüncü çağı. Şeytani yaratıkların Orta Dünya'da harekete geçişi. Laiquendi'nin Beleriand'a girişi. Daeron'un Cirth'i keşfedişi. Fëanor'un, Silmarilleri yaratışı.

  -Melkor'un serbest bırakılış ve Noldor kralı Finwë’nin üvey oğulları arasına ikilik sokuşu. Böylece Feanor on iki yıl boyunca sürgüne gönderildi ve Melkor Valinor'dan kaçtı.

  -Valinor'un Kararış; Doruk Dönemi'nin bitiş. Melkor ve Ungoliant, İki Ağacı zehirleyerek öldürdüler ve Finwë’yi öldürüp Silmarilleri çaldılar.

  -Uzun Gece'nin başlayışı. Melkor ve Ungoliant arasında Lammoth'da geçen kavga. Melkor, yıkılan kalesi Angband'ı tekrar inşa etti. Silmarilleri yeniden ele geçirmek isteyen Noldor'un isyanı, Akraba kıyımı ve Mandos'un Hükmü. Melkor'un Beleriand'ı istilaya başlaması; Beleriand Savaşları'nın ilki gerçekleşir. Melian Kuşağı oluşturuldu.

  -Fëanor'un, Losgar'da gemileri yakış. Yıldızlar Altındaki Savaşın başlaması ve Fëanor'un katledilip Maedhros'un esir ediliş. Fingolfîn, Helcaraxë’yi aştı.

  -Ayın yükselişi. Uzun Gece'nin ve Yavanna'nın Uykusu'nun sonu. Arda'nın İkinci Baharı. Fingolfîn, Orta Dünya'ya girdi. Ay gökyüzünde yedi kez döndü.

  -Arda'nın İkinci Baharı: Güneş ve Ay'ın ilk yükselişiyle, bitkilerin ve ölümlülerin, İnsanlar dâhil, Yavanna'nın Uykusu'ndan uyanışı.

  Ve İlk Çağ....::::

  GY 1 Güneş Yılları başladı; Güneşin Batı'dan yükseliş,. İnsanların uyanışı. Fingolfîn Mithrim'e girdi ve orklar Angband'a kaçtı. Fingon, Maedhros'u kurtardı. Fingolfîn, Noldor'un Yüce Kralı unvanını aldı. Varda, güneşin yönünü değiştirdi.

  GY 21 Mereth Aderthad: Yeniden Birleşe ziyafeti; Fingolfin'in Ivrin gölcükleri yakınında düzenlediği şölen.

  GY 51 Ulmo, Finrod ve Turgon'un rüyalarına girip gelecekteki tehlikeler hakkında onları uyarır. Finrod, Narog Mağraları'nı öğenir ve Nargothrond'u inşa etmeye başar.

  GY 52 Ulmo, Turgon'a üzerine Gondolin kentini kuracağı Tumladen'i gösterir.

  GY 60 Dagor Aglareb. Angband Kuşatması başladı.

  GY 70 Thingol, Akraba kıyımı yüzünden kendi halkı olan Sindar'a, Noldor'un kullandığı Quenya dilini yasaklar.

  GY 104 Gondolin kentinin yapımı tamamlanır.

  GY 160 Orklar Lammoth'dan geçerek Hithlum'a saldırır.

  GY 260 Glaurung Ard-Galen'de yenilir. Uzun Barış başlar.

  GY 304 Aredhel, Gondolin'den ayrılır.

  GY 306 Maeglin'in doğumu.

  GY 310 Finrod, Ossiriand'da Edain ile karşılaşır.

  GY 311 Bëor, Finrod'un hizmetine girer.

  GY 330 Aredhel ve Maeglin, saklı kent Gondolin'e girer. Aredhel ve Eöl'ün ölümleri.

  GY 355 Bëor'un ölümü.

  GY 365 Bereg, Eriador'a geri döner.

  GY 370 Haleth, Haladin'i Brethil'e getirir.

  GY 389 Hador'un doğumu.

  GY 425 Hador Hanedanı Dor-lómin'e yerleşir.

  GY 441 Húrin'in doğumu.

  GY 444 Huor'un doğmu.

  GY 455 Kış Dagor Bragollach; Hador ve Fingolfin'in ölümü. Angband Kuşatması'nın ve Uzun Barışın bitişi. Fingon'un, Yüce Noldor Kralı oluşu.

  GY 457 Sauron, Beleriand'ın giriş noktalarının en önemlilerinden olan Tol Sirion'u ele geçirdi. Beleg ve Halmir, Teiglin Geçişlerini savundu. Húrin ve Huor, Gondolin'de bir yıl boyunca yaşadı. Yaklaşık olarak bu aralarda Doğudölleri Beleriand'a girdi.

  GY 460 Güz: Dorthonion'da yasadışı bir yaşam süren Barahir ve yoldaşlarının ölümü. Oğlu Beren Dorthonion'da kalarak savaşnı tek başna sürdürdü.

  GY 462 Orklar, Hithlum'a kuzeyden ve doğudan saldırdı; Galdor'un öldürülüşü.

  GY 464 Kış Beren'in Dorthonion'u terk ediş.

  GY 465 Yaz: Beren'in Thingol ve Melian'ın kızı Lúthien'i ilk kez görüş. Húrin oğlu Túrin'in doğuşu.

  GY 466 Bahar: Lúthien, Beren'in aşına cevap verir.

  GY 466 Yaz: Beren, yakalanıp Menegroth'a getirilir ve Silmaril Macerası başlar.

  GY 466 Güz: Beren, Nargothrond'a döner.

  GY 466-8 Silmaril Macerası. Beren'e yardım eden Kral Finrod ve Drauglin'in ölümü. Tol Sirion kötülükten arındırılır ve Sauron Taur-nu-Fuin'e kaçar. Beren, Morgoth'un tacından bir Silmaril keser. Kurt'un Avlanış; Beren, Huan, Carcharoth ve Lúthien'in ölümü.

  GY 470 Valar tarafından yeniden yaşam bahşedilen Beren ve Lúthien, Tol Galen'e (Yeşil Ada) yerleşir; oğulları Dior doğar.

  GY 473 Feryat Yılı. Maedhros Birliği ve Nirnaeth Arnodiad; Fingon ve Huor'un ölümü, Hurin ve Gwindor'un esir düşesi. Túrin Doriath'a gönderilir. Tuor ve Nienor doğar. Turgon, Yüce Noldor Kralı olur.

  GY 474 Morgoth'un orduları Falas'ı yağmalar. Círdan, Balar'a çekilir ve Sirion Limanlarını inşa eder.

  GY 482-5 Túrin, Beleg'le birlikte Doriath bataklıklarında savaşır.

  GY 485 Túrin, halkına hakaret eden Saeros'u öldürür ve Doriath'dan kaçarak bir yasadışı haline gelir.

  GY 486 Beleg, Túrin'i bulur. Túrin ve yasadışı yoldaşları, Ufacık Cüce Mím'in evine, Amon Rûdh'a yerleşir.

  GY 487 İki Reis diye anılan Beleg ve Túrin, Orklara karşı büyük başarılar kazanıp Elflerin gururu haline gelirler. Mîm'in ihaneti sonucunda Amon Rûdh düşer ve Túrin esir alınır. Beleg ve Gwindor, Túrin'i kurtarırlar; Beleg'in ölümü. Túrin, Nargothrond'a gelerek Kara Kılıç adını alır.

  GY 490 Huor oğlu Tuor, Doğudölleri'nin reisi Lorgan tarafından esir alınır.

  GY 492 Tuor'un kaçış ve Mithrim'de yasadışı bir yaşam sürüşü.

  GY 496 Haladin'in bozguna uğrayışı. Glaurung, Batı Beleriand'ı işgal eder; Tumhalad Savaş ve yenilen Nargothrond'un yağmalanması. Orodreth, Gwindor ve Finduilas'ın ölümü. Túrin, Glaurung tarafından tuzağa düşürülür. Tuor, Nevrast'a ve Gondolin'e ulaşır. Korkunç Kış.

  GY 497 Umutsuzluğa kapılan Túrin, Brethil'e sığınır.

  GY 500 Túrin, kim olduğunu bilmeden kardeş Nienor'la evlenir.

  GY 501 Túrin, Glaurung'u öldürür. Túrin'in öldüğünü düşünen Nienor uçurumdan atlayarak intihar eder. Túrin, kendisine gerçekleri anlatan Brandir'e inanmaz, onu yalancılıkla suçlar ve karısının Ölümünden sorumlu tutarak öldürür; gerçeği öğrendiğinde, dengesini kaybederek intihar eder.

  GY 502 Húrin, Morgoth tarafından Thangorodrim'den serbest bırakılır; karısı Morwen'in ölümüne şahit olur ve Nauglamír'i Thingol'a getirir.

  GY 503 Tuor ve Turgon'un kızı Idril evlenirler. Yaklaşık bu aralarda Húrin ölür.

  GY 504 Bahar: Tuor ve Idril'in oğulları Earendil'in doğumu.

  GY 505 Nauglamír'in değerini Silmaril ile arttıran Thingol, bu iş yapan Cücelerin ihanetiyle öldürülür. İntikam isteyen Cüceler, Menegroth'u yağalar. Beren, Nauglamír'i ve Silmaril'i Cücelerin elinden ani bir baskınla alır.

  GY 509 Beren ve Lúthien'in ikinci ölümü. Silmaril'i geri almak isteyen Feanor Oğulları, Menegroth'u yağalar; Thingol'un ölümünün ardından Doriath'a gelerek kral olan Beren oğu Dior ve karısı Nimloth'un öldürülür ve kızları Elwing, Silmaril'le birlikte Sirion Limanları'na kaçar.

  GY 511 Yazortası: Gondolin'in çöküş. Ecthelion, Gothmog, Turgon, Maeglin ve Glorfındel'in ölümü. Tuor, Idril ve Earendil kaçarak Sirion Limanlarına sığınırlar. Fingon oğlu Gil-galad, Yüce Noldor Kralı olur.

  GY 543 Tuor denize duyduğu özlemin sonucunda karısı Idrille beraber Batı'ya yelken açar ve bir daha onlardan hiçbir haber alınamaz. Earendil, halkının efendisi olur; Dior'un kızı Elwing'le evlenir ve oğulları Elrond ile Elros doğar.

  Earendil, Valar'ın yardımını istemek için Vingilot adlı gemisini inşa ettirerek, Batı'ya doğu yelken açar. Silmaril'e sahip olma arzusunu yenemeyen Fëanor Oğulları, bu kez de Sirion Limanları'na saldırıp yağmalarlar. Elwing ak bir kuş bedenine bürünerek Silmaril'le birlikte kaçıp Deniz'de yelken açmakta olan kocası Eärendil'e ulaşır. Birlikte Valinor'a ulaşırlar ve Valar'ın yardımını isterler. Valar, isteği kabul eder ve Öfke Savaş başar. Ulu Savaş diye de anılan savaş Valinor ordularıyla, Orklar, Balroglar, kanatlı ejderler, canavarlar ve Doğudöllerinden oluşan Morgoth güçleri arasında yapıldı. Morgoth'un güçleri neredeyse tamamen yok edildi, Thangorodrim yıkıldı ve Morgoth bozguna uğradı ama Beleriand ve Orta Dünya'nın diğer kuzeybatı bölgeleri de yok olarak Belegaer'in suları tarafından işgal edildi. Kalan iki Silmaril, Morgoth'un tacından alındı. Maedhros ve kardeş Maglor, bu iki Silmaril'i çalarak kaçtı ama çektikleri acılar yüzünden Maglor elindekini Deniz'e, Maedhros'da derin bir uçuruma attı.

  GY 601 Valar, Morgoth'u Dünya'nın Duvarları'nın ötesine Zamandışı Boşluğa sürgün etti.  İşte 2. Çağ:::


  GY 1 Gri Limanların kuruluş.

  GY 32 Edain, Númenor'a ulaşır.

  GY 40 Birçok Cüce Ered Luin'deki eski kentlerini terk ederek Moria'ya gider ve orada çoğalırlar.

  GY 442 Tar-Minyatur Elros'un ölümü.

  GY 500 Sauron yeniden Orta Dünya'da harekete geçmeye başladı.

  GY 548 Silmarien, Númenor'da doğu.

  GY 600 Orta Dünya kıyılarında ilk Númenorean gemileri görüldü.

  GY 750 Noldor halkı tarafından Eregion kuruldu.

  GY 1000 Sauron, Númenoreanların büyüyen gücünü fark ederek korktu ve kalesini inşa edeceği ülke olarak Mordor'u seçti. Barad-dûr'u inşa etmeye başladı.

  GY 1075 Tar-Ancalime, Númenor'un ilk Hükümdar Kraliçesi oldu.

  GY 1200 Sauron, Eldar'ı baştan çıkarmaya çalışı. Gil-galad, onunla ilişkiye girmeyi reddetti; ama Eregion demircileri onun tarafına geçti. Númenoreanlar, düzenli limanlarını inşa etmeye başladı.

  GY 1500 Sauron'un öğrettikleriyle Elf demircileri ustalıklarının zirvesine ulaştı. Güç Yüzükleri'ni dövmeye başladılar.

  GY 1590 Üç Yüzük'ün yapımı Eregion'da tamamlandı,

  GY 1600 Sauron, Orodruin'de Tek Yüzük'ü dövdü. Barad-dûr'u tamamladı. Celebrimbor, Sauron'un planlarının farkına vardı.

  GY 1693 Elfler ve Sauron Savaş başladı. Üç Yüzük gizlendi.

  GY 1695 Sauron'un güçleri Eriador'a saldırdı. Gil-galad, Elrond'u Eregion'a gönderdi.

  GY 1697 Eregion yakılıp yıkıldı. Celebrimbor'un ölümü. Moria kapılan kapandı. Elrond, Noldor halkından geriye kalanlarla birlikte geriye çekildi ve Imladris'i kurdu.

  GY 1699 Sauron, Eriador'u istila ederek ele geçirdi.

  GY 1700 Tar-Minastir, Númenor'dan Lindon'a büyük bir donanma gönderdi. Sauron bozguna uğratıldı.

  GY 1701 Sauron, Eriador'dan atıldı: Batı ülkelerinde uzun bir süre için barış hüküm sürdü.

  GY 1800 Yaklaşık olarak bu yıllarda Númenoreanlar, kıyılardaki hükümdarlıklarını oluşturmaya başladı. Sauron, gücünü doğuya doğru kaydırdı. Númenor'un üzerine gölge çöktü.

  GY 2251 Tar-Atanamir tahta çıktı. Númenoreanlar arasında bölünmeler ve isyan başladı. Yaklaşık bu dönemde Dokuz Yüzük'ün köleleri olan Nazgûl ya da Yüzüktayfları ilk kez görüldü.

  GY 2280 Umbar, Númenor'un güçlü bir kalesi haline getirildi.

  GY 2350 Pelargir inşa edildi. Númenor'lu Sadıkların ana limanı haline geldi.

  GY 2899 Ar-Adûnakhor, tahta çıktı.

  GY 3175 Tar-Palantir'in tövbe ediş. Númenor'da iç savaş

  GY 3255 Altın Ar-Pharazôn, tahtı ele geçirdi.

  GY 3261 Ar-Pharazôn yelken açar ve Umbar'da kara çıkar.

  GY 3262 Sauron, esir olarak Númenor'a getirildi; sonraki yıllar boyunca Kralı baştan çıkarır ve Númenoreanları çürütür.

  GY 3310 Ar-Pharazôn, Büyük Donanma'yı inşa etmeye başar.

  GY 3319 Ar-Pharazôn, Valinor'a saldırır. Númenor'un sulara gömülüş. Elendil ve oğulları kaçar.

  GY 3320 Sürgündeki Krallıklar'ın kuruluşu: Arnor ve Gondor. Taşlar paylaşılır. Sauron, Mordor'a döner.

  GY 3429 Sauron, Gondor'a saldırır. Minas Ithil'i ele geçirir ve Ak Ağaç'ı yakar. Isildur, Anduin boyunca kaçarak kuzeydeki Elendil'in yanına gider. Anârion, Minas Anor ve Osgiliath'ı savunur.

  GY 3430 İnsanlar ve Elfler arasında Son İttifak oluşturulur.

  GY 3431 Gil-galad ve Elendil, doğuya Imladris'e harekete geçerler.

  GY 3434 İttifak ordusu Puslu Dağar'ı aşar. Dagorland Savaş ve Sauron'un yenilgisi. Barad-dûr Kuşatması başar.

  GY 3440 Anârion katledilir.

  GY 3441 Sauron, Elendil ve Gil-galad tarafından ölümleri pahasına yere yıkılır. Isildur, Tek Yüzük'ü alır. Sauron kaçar ve Yüzüktayfları gölgelerin içine çekilir. İkinci Çağ sona erer.

  Filmin geçtiği 3. çağ...:::::


  GY 2 Isildur, Ak Ağaç'ın bir fidesini Minas Anor'a eker. Güney Krallığını Meneldil'e teslim eder. Ferah Çayırlar felaketi; Isildur ve üç oğlu katledilir.

  GY 3 Othar Narsil'in parçalarını Imladris'e getirir.

  GY 10 Valandil, Arnor Kralı olur.

  GY 109 Elrond, Celeborn'un kızı Celebrían ile evlenir.

  GY 130 Elrond'un oğulları Elladan ve Elrohir'in doğumu.

  GY 241 Elrond'un kızı Úndomiel Arwen'in doğumu.

  GY 420 Kral Ostoher, Minas Anor'u yeniden inşa eder.

  GY 490 Doğudölleri'nin ilk saldırısı.

  GY 500 I. Rómendacil, Doğudölleri'ni bozguna uğratır.

  GY 541 I. Rómendacil, savaşa öldürülür.

  GY 830 Falastur, Gondor'un Gemi Kralları soyunu başlatır.

  GY 861 Eärendur'un ölümü ve Arnor krallığının bölünüş.

  GY 933 Gondor Kralı I. Eärnil, Gondor'un bir kalesi haline dönüşmüş olan Umbar'ı geri alır.

  GY 936 Eärnil, denizde kaybolur.

  GY 1015 Gondor Kralı Ciryandil, Umbar kuşatması sırasında katledilir.

  GY 1050 Kral Hyarmendacil, Harad'ı fetheder. Gondor Krallığı gücünün zirvesine ulaşır. Yaklaşık olarak o günlerde Yeşil Orman'ın üzerine bir gölge düşer ve İnsanlar orasını Kasvetormanı diye anmaya başar. Kılayaklar'ın Eriador'a gelişiyle birlikte Periannath halkı ilk kez kayıtlara girmeye başar.

  GY 1100 Bilgeler (Istari ve Eldar reisleri), kötü bir gücün Dol Guldur'da yuvalandığını keşfeder. Nazgûl'lardan biri olduğu düşünülür.

  GY 1149 Alcarin Atanatar'ın saltanatı başar

  GY 1150 Samanpostlular'ın, Eriador'a giriş. Ülken'ler Kızılboynuz Geçiti'ni aşarak Egladil'e ve Dunland'a girdi.

  GY 1300 Şeytani varlıklar tekrar çoğalmaya başar. Orklar Puslu Dağar'da yuvalanır ve Cücelere saldırırlar. Nazgûl, yeniden görülmeye başar. Nazgûl'un reisi kuzeye giderek Angmar'a kurar. Periannath halkı batıya doğu göç ederler; çoğu Bree'ye yerleşr.

  GY 1356 Arthedain Kralı I. Argeleb, Angmar'ın yönetimine geçen Rhudaur Krallığıyla yapılan savaşa katledildi. Bu dönemde Ülkenler Egladil'i terk etti, bir kısmı Yabaneller'e döndü.

  GY 1409 Angmar'ın Büyücü-kral'ı Arnor'u istila eder. Kral I. Arvaleg katledilir. Fornost ve Tyrn Gorthad (Höyük Yaylaları) dayanır. Amon Sûl Kulesi (Fırtınabaşı) yıkılır.

  GY 1432 Gondor Kralı Valacar'ın ölümü; Akraba-çekişesi, iç savaş başlar.

  GY 1437 İç Savaş sırasında Osgiliath kenti yakılır ve palantir kaybolur. Eldacar Rhovanion'a kaçar; oğlu Ornendil öldürülür.

  GY 1447 Eldacar geri döner ve gasp edici Castamir'i yenilgiye uğratır. Erui Geçiş yeri Savaşı. Lebennin'de Erui nehri üzerindeki sığlıkta Eldacar, Castamir'in ordusunu bozguna uğratır, Castamir'i öldürür, asi ordusunun geri kalanı Pelargir'e kaçar. Pelargir Kuştması, Asiler burada bir yıl boyunca dayanır.

  GY 1448 Asiler kaçar ve Umbar'ı ele geçirirler.

  GY 1540 Kral Aldamir, Harad ve Umbar Korsanları'yla yaptığı bir savaşta katledildi.

  GY 1551 II. Hyarmendacil, Harad İnsanlarını bozguna uğratır.

  GY 1601 Birçok Periannath Bree'den göç eder ve II. Argeleb tarafından Baranduin'in ardındaki topraklar onlara bağışlanır,

  GY 1630 Dunland'dan yukarıya çıkan Dikenler de onlara katılır.

  GY 1634 Korsanlar, Pelargir'i yakıp yıkar ve Kral Minardil katledilir.

  GY 1636 Büyük Veba, Gondor'u harap eder. Kral Telemnar ve çocukları ölür. Minas Anor'daki Ak Ağaç'ın ölümü. Veba, kuzeye ve batıya doğu yayılır; Eriador'un büyük bölümü ıssızlaşır. Baranduin'in ötesindeki Periannath halkı yaşmayı başarır ama kayıpları büyüktür.

  GY 1640 Kral Tarondor, Kraliyet Sarayını Minas Anor'a götürür ve Ak Ağaç'ın bir fidesini diker. Osgiliath yıkıntıya dönüşmeye başar. Mordor'u gözetleme işi bırakılır.

  GY 1810 Kral Umbardacil Telumehtar, Umbar'ı geri alır ve Korsanları sürüp atar.

  GY 1851 Arabasürücüleri'nin Gondor'a saldırıları başar.

  GY 1856 Gondor'un doğudaki toprakları kaybedilir ve H. Narmacil savaşa ölür.

  GY 1899 Kral Calimehtar, Dagorlad'da Arabasürücüleri'ni bozguna uğratır.

  GY 1900 Calimehtar, Ak Kule'yi Minas Anor'da inşa eder.

  GY 1940 Gondor ve Arnor arasındaki iletişim yeniden canlandırılır ve bir ittifak oluşturulur. Arthedain Kralı Arvedui, Gondor'lu Ondoher'in kızı Fíriel ile evlenir.

  GY 1944 Ondoher'in, savaşa ölümü. Eärnil, Güney Ithilien'de düşmanı yenilgiye uğratır. Ardından Kamp Savaşını (Kuzey Ithilien'de Gondor'daki zaferlerini kutlayan Arabasürücüleri'nin kampına yapılan ani bir baskın) kazanır ve Arabasürücüleri'ni Ölü Bataklığa sürer. Arvedui, Gondor tacı üzerinde hak iddia eder.

  GY 1945 II. Eârnil, taç giyer.

  GY 1974 Kuzey Krallığının sonu. Büyücü-kral, Arthedain'i istila eder ve Fornost'u ele geçirir.

  GY 1975 Arvedui, Forechel Körfezi'nde boğulur. Annuminas ve Amon Sûl'daki Taşlar (Palantíri) kaybolur. Eärnur, Lindon'a bir filo gönderir. Büyücü-kral, Fornost savaşında yenilgiye uğratılır ve Ettenavlaklar'a dek kovalanır. Büyücü-kral, Kuzey'de ortadan yok olur..

  GY 1976 Aranarth, Dünedain Reisi unvanını alır. Arnor'un aile yadigârları Elrond'un korumasına verilir.

  GY 1977 Frumgar, Eotheod'u (Anduin Vadisi İnsanları) kuzeye götürür ve kendi ülkelerini kurarlar.

  GY 1979 Batak'h Bucca, ilk Shire Reisi olur.

  GY 1980 Büyücü-kral, Mordor'a gelir ve orada Nazgûl'a katılır. Moria'da bir Balrog ortaya çıkar ve VI. Durin'i katleder.

  GY 1981 Durin Halkı'nın Kralı I. Nain, Balrog tarafından katledilir. Cüceler Moria'dan kaçar. Balrog'un varlığı yüzünden Lorien'li Orman Elflerin çoğu güneye kaçar. Birbirlerine âşık olan Amroth ve Nimrodel kaybolurlar.

  GY 1999 Durin Halkı'nın Kralı I. Thrâin Erebor'a gelir ve orada "Dağın dibinde" bir Cüce krallığı kurar.

  GY 2000 Nazgûl, Mordor'dan dışarı çıkar ve Minas Ithil kuşatılır. 2002 Minas Ithil'in düşüşü; orası artık Minas Morgul diye anılır. Palantir ele geçirilir.

  GY 2043 Eârnur, Gondor Kralı olur. Büyücü-kral ona meydan okur.

  GY 2050 Meydan okuma tekrarlanır. Eärnur, Morgul'a at sürer ve kaybolur. Mardil, ilk Vekilharç Hükümdar olur.

  GY 2060 Dol Guldur'un gücü artar. Bilgeler, onun yeniden şekillenmiş
  Sauron olabileceğinden şüphelenip korkuya kapılırlar.

  GY 2063 Gandalf, Dol Guldur'a gider. Sauron geri çekilir ve Doğuda gizlenir. Dikkatli Huzur dönemi başar. Nazgûl, Morgul’da sessizce bekler.

  GY 2210 Durin Halkı'nın Kralı I. Thorin, Erebor'u terk eder ve kuzeye, Durin Halkı'nın geride kalanlarının çoğunun toplanmaya başladığı Gri Dağar'a gider.

  GY 2340 I. Isumbras, on üçüncü Reis, Took soyunun ilki olur. Yaşıerler, Erdiyarı'nı işgal ederler.

  GY 2460 Dikkatli Huzur dönemi sona erer. Sauron'un, daha da büyümüş kudretiyle Dol Guldur'a dönüşü.

  GY 2463 Ak Divan kurulur. Yaklaşık bu dönemde Deagol adlı bir Ülken Tek Yüzük'ü bulur ve Smeagol tarafından öldürülür.

  GY 2470 Smeagol-Gollum, Puslu Dağlar'da saklanır.

  GY 2475 Gondor'a saldırılar yeniden başar. Osgiliath, sonunda harabeye dönüşür ve taş köprüsü yıkılır.

  GY 2480 Orklar gizlice Puslu Dağar'da yığınak ve kale oluşturarak Eriador'a tüm geçişleri engellediler. Sauron yaratıklarını Moria'da toplamaya başladı.

  GY 2509 Lorien'e gitmek için yola çıkan Celebrian, Kızılboynuz Geçit’inde pusuya düşürüldü ve zehirli bir yara aldı.

  GY 2510 Celebrian, Deniz'in ötesine geçti. Orklar ve Doğudölleri Calenardhon'u istila ettiler. Genç Eorl, Celebrant Çayırı Savaşını, Balchoth ve Gondor ordusu arasında yapıldı, Gondor ordusu kuşatılmışı ama Eorl'ün yetişesiyle durum değişti. Rohirrim, Calenardhon'a yerleşişi.

  GY 2545 Eorl, Bozkır'da yapılan bir savaşa öldürüldü.

  GY 2569 Eorl oğlu Brego, Altın Konak'ı tamamladı.

  GY 2570 Brego oğlu Baldor, Yasaklanmış Kapı'dan girip kayboldu. Bu dönemde ejderler Kuzey'in derinliklerinde yeniden ortaya çıkmaya ve Cücelerin başına bela olmaya başladı.

  GY 2589 Durin Halkı'nın Kralı I. Dain, bir ejder tarafından katledildi.

  GY 2590 Durin Halkı'nın Kralı Thror, halkını Erebor'a geri getirdi. Kardeş Gror Demir Dağar'a gitti.

  GY 2670 Tobold, Güney dirhem'de "pipo Otları”nı ekti.

  GY 2683 II. Isengrim, onuncu Reis oldu ve Büyük İyinler'in kazılması başlandı.

  GY 2698 I. Ecthelion, Minas Tirith'de Ak Kule'yi yeniden inşa ettirdi.

  GY 2740 Orklar yeniden Eriador'u istila etmeye başladılar.

  GY 2747 Bandobras Took, Kuzey dirhem'de bir ork grubunu bozguna uğrattı.

  GY 2758 Rohan, batıdan ve doğudan saldırıya uğrayıp istila edildi. Gondor, Korsan filolarının saldırısına uğradı. Rohan Kralı Miğfer, Miğfer Dibi sığınağını oluşurdu. Wulf, Rohan başkenti Edoras'ı ele geçirdi.

  GY 2758-9 Uzun Kış Eriador ve Rohan'da büyük acılar ve kayıplar verildi. Gandalf Shire halkının yardımına koşu.

  GY 2759 Miğfer'in ölümü. Frealâf Wulf'u bozguna uğratıp sürdü ve Yurt Kralları'nın ikinci soyu başladı. Saruman, Isengard'a yerleşti.

  GY 2770 Ejder Smaug, Erebor'a baskın yaptı. Vadi yıkıldı. Cüce Kralı Thrór, II. Thrâin ve II. Thorin'le beraber kaçtı.

  GY 2790 Thrór, Moria'da bir Ork tarafından katledildi. İntikam almak isteyen Cüceler toplanmaya başladı. Daha sonra Yaşı Took olarak bilinen Gerontius'un doğumu.

  GY 2793 Cüce ve Ork Savaşları başladı.

  GY 2799 Moria'nın Doğu Kapısı’nın önünde Nanduhirion (Azanulbizar) Savaşı yapıldı. Demirayak Dâin, Demir Tepeler'e döndü. II. Thrâin ve oğlu Thorin, doğada gezindiler. Shire'ın ardındaki Ered Luin'in Güneyi'ne yerleştiler.

  GY 2800-64 Kuzey'den gelen Orklar Rohan'a sorun olmaya başladılar. Aralarından biri Kral Walda'yı katletti.

  GY 2841 II. Thrâin, Erebor'a gitmek için yola çıktı ama Sauron'un hizmetkârları tarafından izlendi.

  GY 2845 Cüce Thrâin, Dol Goldur'da hapsedildi; Yedi Yüzük'ün sonuncusu elinden alındı.

  GY 2850 Gandalf, yeniden Dol Guldur'a girdi ve oranın efendisinin aslında Sauron olduğunu keşfetti. Sauron, bütün Yüzükleri bir araya getirmişi, Tek Yüzük'e ne olduğu ve Isildur'un Varisi hakkında haberler topluyordu. Gandalf, orada Thrâin'i buldu ve ondan Erebor'un anahtarını aldı. Thrâin, Dol Guldur'da öldü.

  GY 2851 Ak Divan toplandı. Gandalf, Dol Guldur'a saldırılması için divanı zorladı. Saruman onun isteğini reddetti. (Daha sonra Saruman'ın Tek Yüzük'e sahip olmayı arzuladığı anlaşılacaktı.) Saruman, Ferah Çayırlar civarında araştırma yapmaya başladı.

  GY 2852 Gondor'lu II. Belecthor öldü. Ak Ağaç öldü ve hiçbir fidesi bulunamadı. Ölü Ağaç, öylece kalakaldı.

  GY 2885 Sauron'un casuslarıyla harekece geçirilen Haraddim, Poros'u aşarak Gondor'a saldırdı. Gondor'un hizmetinde olan Rohan'lı Folcwine'ın oğulları katledildi.

  GY 2890 Bilbo, Shire'da doğu.

  GY 2901 Ithilien'in geride kalan sakinleri Mordor'lu Urukların saldırıları sonucunda bölgeyi boşalttı. Gizli sığınak Henneth Annûn inşa edildi.

  GY 2907 II. Aragorn'un annesi Gilraen'in doğşu.

  GY 2911 Kötü Kış Baranduin ve diğer nehirler dondu. Eriador, kuzeyden inen Beyaz Kurtlar'ın istilasına uğradı.

  GY 2912 Enedwaith ve Minhiriath, seller yüzünden harap oldu. Tharbad yıkıldı ve terk edildi.

  GY 2920 Yaşı Took'un ölümü.

  GY 2929 Dünedain'li Arador oğlu Arathorn, Gilraen ile evlendi.

  GY 2930 Arador, troll'ler tarafından katledildi. II. Ecthelion oğlu II. Denethor, Minas Tirith'de doğu.

  GY 2931 II. Arathorn oğu Aragorn, Mart'ın birinci günü doğu.

  GY 2933 II. Arathorn katledildi. Gilraen, Aragorn'u Imladris'e götürdü. Elrond onu evlatlığı olarak aldı ve Estel (Umut) adını verdi; soyu ondan gizlendi.

  GY 2939 Saruman, Sauron'un hizmetkârlarının Ferah Çayırlar civarında Anduin üzerinde araştırmalar yaptığını keşfetti ve böylece Isildur'un ölümünü öğrendiğini anladı. Bundan korkuya kapıldı ama Divan'a bir şey söylemedi.

  GY 2941 Meşekalkan Thorin ve Gandalf, Shire'da Bilbo'yu ziyarete geldiler. Bilbo, Smeagol-Gollum ile karşılaştı ve Tek Yüzük'ü buldu. Ak Divan toplandı; Saruman, Sauron'un Nehir'deki araştırmasını engellemek için Dol Guldur'a saldırıyı onayladı. Sauron, Dol Guldur'u terk etmek için planlarını çoktan hazırlamışı. Vadi'de Beş Ordular Savaş yapıldı. II. Thorin'in ölümü. Esgaroth'lu Ozan, Smaug'u öldürdü. Demir Tepeler'li Dain, Dağın Dibindeki Kral oldu (II. Dain).

  GY 2942 Bilbo, Yüzük'le Shire'a döndü. Sauron, gizlice Mordor'a döndü.

  GY 2944 Ozan, Vadi'yi yeniden inşa ettirdi ve Kral oldu. Gollüm, Puslu Dağar'ı terk etti ve Yüzük'ü “çalan”ı aramaya başladı.

  GY 2948 Rohan Kralı Thengel oğlu Theoden doğu.

  GY 2949 Gandalf ve Balin, Shire'da Bilbo'yu ziyarete geldi.

  GY 2950 Dol Amroth'lu Adrahil'in kızı Finduilas doğdu.

  GY 2951 Sauron, kendini açıkça ortaya çıkardı ve Mordor'da güçlerini bir araya getirdi. Barad-dûr'u yeniden inşa etmeye başladı. Gollum, Mordor'a yöneldi. Nazgûl'un üçünü Dol Guldur'u yeniden ele geçirmeleri için gönderdi. Elrond, "Estel"e gerçek adını ve atalarını açıkladı, ona Narsil'in parçalarını teslim etti. Lorien'den yeni dönmüş olan Arwen, Imladris'in ormanlarında Aragorn ile karşılaştı. Aragorn, Yaban'a gitti.

  GY 2953 Ak Divan'ın son toplantısı. Yüzük'ler üzerine tartışılar. Saruman, Tek Yüzük'ün Anduin üzerinden Deniz'e gittiğini keşfettiği yalanını söyledi. Saruman, Isengard'a çekildi ve orasını güçlendirdi. Kıskançlaşası ve korkusu yüzünden Gandalf m tüm hareketlerini izlemek için casuslar gönderdi; Shire'a ilgisini öğrendi. Kısa süre sonra Bree ve Güneydirhem e casuslarını gönderdi.

  GY 2954 Kıyamet Dağ'nın alevleri yeniden yükselir. Ithilien'in son sakinleri de Anduin'i aşarak kaçar.

  GY 2956 Aragorn, Gandalf ile karşılaşır ve dostlukları başar.

  GY 2957-80 Aragorn, onun yolculuklarına ve maceralarına katılır. Thorongil adıyla kimliğini gizleyerek Rohan'lı Thengel ve Gondor'lu II. Ecthelion'un hizmetine girer.

  GY 2968 Frodo'nun doğşu.

  GY 2976 Denethor, Dol Amroth'lu Finduilas ile evlenir.

  GY 2977 Ozan oğlu Bain, Vadi'nin Kralı olur.

  GY 2978 Denethor oğlu Boromir'in doğuşu.

  GY 2980 Aragorn Lórien'e girer ve orada Undómiel Anven ile yeniden karşılaşır. Aragorn, kıza Barahir'in yüzüğünü verdi ve Cerin Amroth üzerinde birbirlerine sadakat yeminlerini içerler. Yaklaşık olarak bu dönemde Gollum, Mordor'un sınırlarına ulaşır ve Shelob ile karşılaşır. Theoden, Rohan Kralı oldu.

  GY 2983 Denethor oğlu Faramir'in doğdu. Samwise'ın doğuşu.

  GY 2983 II. Ecthelion'un ölümü. II. Denethor, Gondor Vekilharcı olur.

  GY 2988 Finduilas'ın, genç yaşa ölümü.

  GY 2989 Balin, Erebor'u terk ederek Moria'ya yerleşir.

  GY 2991 Eomund'un oğlu Epmer, Rohan'da doğar.

  GY 2994 Balin'in öldürülmesi, Cüce kolonisi yok edilir.

  GY 2995 Eomer'in kız kardeş Eowyn doğu.

  GY 3000 Mordor'un gölgesi genişler. Saruman, Orthanc'daki Palantiri kullanmaya cesaret eder; ama Ithil Taşına sahip olan Sauron tarafından tuzağa düşer. Saruman bir hain haline gelir. Casusları, Shire'ın Kolcular tarafından korunduğunu bildirir.

  GY 3001 Bilbo'nun elveda şöleni. Gandalf, onun yüzüğünün Tek Yüzük olmasından şüphelenir. Shire üzerindeki koruma ikiye katlanır. Gandalf, Gollum'a ne olduğunu araştırır ve Aragorn'u yardıma çağırır.

  GY 3002 Bilbo, Elrond'a konuk olur ve Ayrıkvadi'ye yerleşir.

  GY 3004 Gandalf, Shire'de Frodo'yu ziyarete gelir ve sonraki dört yıl boyunca bunu aralıkla tekrarlar.

  GY 3007 Bain oğlu Brand, Vadi'nin Kralı olur. Aragorn'un annesi Gilraen'in ölümü.

  GY 3008 Sonbaharda Gandalf, Frodo'ya son ziyaretini yapar.

  GY 3009 Gandalf ve Aragorn, son sekiz yıl boyunca aralıklarla yaptıkları gibi Gollum'u yakalama işine yeniden koyulurlar. Anduin'in vadilerini, Kasvetormanı'nı ve Mordor sınırlarına dek Rhovanion'u araştırırlar. Bu dönemde Gollum, tehlikeli bir işe kalkışıp Mordor'un içlerine yönelmişi ve Sauron tarafından yakalanır. Elrond'un çağrısı üzerine Arwen Imladris'e döner; Dağar ve doğudaki tüm topraklar tehlikeli bir hale gelmiştir.

  GY 3017 Serbest bırakılan Gollum, Mordor'dan ayrılır. Aragorn, onu Ölü Bataklıkta yakalar ve Kasvetormanı'ndaki Thranduil'e götürür. Gandalf, Minas Tirith'e gider ve Isildur'un yazılarını okur.

  4.Çağğ ::::::::::

  GY 1 Shire hesabıyla Dördüncü Çağ başladı.

  GY 6 Kral Elessar, İnsanların Shire'e girmesini yasaklar ve orasını koruması altında olan bir Özgür Ülke ilan eder.

  GY 13 Peregrin Took, Reis olur. Samwise, yine Belediye Başkanı seçilir.

  GY 15 Gloin’in ölümü

  GY 30 Elanor, Irak Yaylalar'da Fastred ile evlenir.

  GY 31 Irak Yaylalar'dan Kule Tepeleri'ne kadar olan Batısının, Kral tarafından Shire'a verilir. Birçok hobbit o bölgeye yerleşir.

  GY 33 Elanor ve Fastred'in oğu Elfstan Kumralbala doğar.

  GY 34 Fastred, Batısının Vekilharç'ı olur ve karısıyla birlikte Kule Tepeleri'ndeki Altkuleler'e yerleşirler. Prens İmrahil’in ölümü. Öğlu Elphir yerine geçer.

  GY 42 Faramir Took, Samwise'ın kızı Altınbukle ile evlenir.

  GY 43 Eldarion’un doğumu.

  GY 61[Karısı Gül Hanım'ın ölümünün ardından Samwise, Çıkın Çıkmazı'ndan ayrılarak Kule Tepeleri'ne gider. Kendisini son gören Elanor olur ve ona Kırmızı Kitap'ı verir. Elanor'un anlattığına göre, Samwise Gri Limanlar'a gider ve böylece son Yüzük-taşıyıcısı da Deniz'e açılır.

  GY 63 Erdiyarı Efendisi Meriadoc, Rohan Kralı Eomer'den görüşe çağrısı alır. Görevlerini ve mallarını oğullarına bırakarak dostu Reis'le birlikte oraya giderler. Sonra o ve Reis Peregrin birlikte, Gondor'a giderek son yıllarını orada geçirirler, öldüklerinde Gondor ulularının yanına Rath Dinen'e gömülürler.

  GY 67 Prens Elphir’in ölümü. Yerine oğlu Alphros geçer.

  GY 82 Faramir’in ölümü. Yerine oğlu Elboron geçer.

  GY 91 Dwalin’in ölümü.

  GY 120 1 Mart günü Kral Elessar, göçüp gider. Denir ki, Meriadoc ve Peregrin'in mezarları ulu kralın mezarının yanına getirilmiş Sonra Thranduil'in oğlu Legolas, Ithilien'de gri bir gemi inşa ettirip Anduin'den aşağı Deniz'in ötesine yelken açmış ve yanında Cüce Gimli'nin de olduğu söylenir. Ve gemi gittiğinde, Orta Dünya'da Yüzük Kardeşliğinden kimse kalmamış

  GY 121 Arwen’in ölümü.

  GY 150 Khazad Dum VII Durin tarafından alınır.


  Paylaş
  Mesaj Smog tarafından (14-08-2009 Saat 21:18 ) değiştirilmiştir.
  İŞTE DOSTLARIM

  Kurt(Kralyasar),Spearwolf(Legolas),Faramir(Faramir ),Eragon(Eragon),Recebin(Blazell),Dark66(Matri,Flame(Flame),Zehir(Zehir),Lordeldar(Lordeldar),Al ukart(Alukart)...

  :rock-on::rock-on::rock-on::rock-on::rock-on::rock-on:
  ilkeyk isimli Üye şimdilik offline konumundadır 2. #2
  Emekli Yetkili

  Üyelik tarihi : May 2009
  Mesajlar : 7.741
  Tecrübe Puanı 1469
  Tecrübe Puanı Gücü : 100

  Standart  ya keske arwenle faramir evlenseydi tipsiz aragornu koymuşlar...D


  Paylaş
  South of Heaven
  VLAD isimli Üye şimdilik offline konumundadır

 3. #3
  Usta Oyuncu

  Üyelik tarihi : Feb 2009
  Mesajlar : 2.653
  Tecrübe Puanı 793
  Tecrübe Puanı Gücü : 100

  Standart  tskler ilkeyek.


  Paylaş
  :gomugomuno:
  SpearWolf isimli Üye şimdilik offline konumundadır

 4. #4
  Aktif Oyuncu

  Üyelik tarihi : Oct 2008
  Mesajlar : 373
  Tecrübe Puanı 10
  Tecrübe Puanı Gücü : 11

  Standart  Birşey değil kanka...

  Faramir le eowyn birlikte oluyorlar sonra XD


  Paylaş
  İŞTE DOSTLARIM

  Kurt(Kralyasar),Spearwolf(Legolas),Faramir(Faramir ),Eragon(Eragon),Recebin(Blazell),Dark66(Matri,Flame(Flame),Zehir(Zehir),Lordeldar(Lordeldar),Al ukart(Alukart)...

  :rock-on::rock-on::rock-on::rock-on::rock-on::rock-on:
  ilkeyk isimli Üye şimdilik offline konumundadır

 5. #5
  Emekli Yetkili

  Üyelik tarihi : May 2009
  Mesajlar : 7.741
  Tecrübe Puanı 1469
  Tecrübe Puanı Gücü : 100

  Standart  o kadarını biliyorum aragorn arwen gibi birine layık değil faramir ondan yakısıklı


  Paylaş
  Mesaj VLAD tarafından (15-07-2009 Saat 15:20 ) değiştirilmiştir.
  South of Heaven
  VLAD isimli Üye şimdilik offline konumundadır

 6. #6
  Aktif Oyuncu

  Üyelik tarihi : Oct 2008
  Mesajlar : 373
  Tecrübe Puanı 10
  Tecrübe Puanı Gücü : 11

  Standart  XD sadece tiple olmuyor aragorn gondor kralı faramirse komutan


  Paylaş
  İŞTE DOSTLARIM

  Kurt(Kralyasar),Spearwolf(Legolas),Faramir(Faramir ),Eragon(Eragon),Recebin(Blazell),Dark66(Matri,Flame(Flame),Zehir(Zehir),Lordeldar(Lordeldar),Al ukart(Alukart)...

  :rock-on::rock-on::rock-on::rock-on::rock-on::rock-on:
  ilkeyk isimli Üye şimdilik offline konumundadır

 7. #7
  Emekli Yetkili

  Üyelik tarihi : May 2009
  Mesajlar : 7.741
  Tecrübe Puanı 1469
  Tecrübe Puanı Gücü : 100

  Standart  Alıntı ilkeyk Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
  XD sadece tiple olmuyor aragorn gondor kralı faramirse komutan
  o zaman arwen makam sevgisine aragorna kaçtı


  Paylaş
  South of Heaven
  VLAD isimli Üye şimdilik offline konumundadır

 8. #8
  Usta Oyuncu

  Üyelik tarihi : Jun 2009
  Mesajlar : 2.322
  Tecrübe Puanı 10
  Tecrübe Puanı Gücü : 11

  Standart  yoo alakası yok faramir daha anasının karnına girmeden aragorn arwen i goturmustu


  Paylaş
  ''Forth Eorlingas''
  ''Now is the hour.Riders of Rohan oaths you have taken!Now fulfill them all!To lord and land!''

  Cpt.Price
  ''Soap''Mac.Tavish
  :LOTR FAN:
  :mw2:
  :str:
  :ilotr:
  :LOTR FAN:

  SANSÜRAT SANSÜRAT SANSÜRAT SANSÜRAT
  İnternete Sansür Değil,Sürat Gerek !
  SANSÜRAT SANSÜRAT SANSÜRAT SANSÜRAT

  wntdSAS|| isimli Üye şimdilik offline konumundadır

 9. #9
  Emekli Yetkili

  Üyelik tarihi : May 2009
  Mesajlar : 7.741
  Tecrübe Puanı 1469
  Tecrübe Puanı Gücü : 100

  Standart  filmi bilmediğin burdan belli aynı düğünde faramir eowynle evleniyordu


  Paylaş
  South of Heaven
  VLAD isimli Üye şimdilik offline konumundadır

 10. #10
  Usta Oyuncu

  Üyelik tarihi : Jun 2009
  Mesajlar : 2.322
  Tecrübe Puanı 10
  Tecrübe Puanı Gücü : 11

  Standart  onu biliorm zaten ben arwen i kastetdim arwen yazıo orda okumanın olmadıgı da burdan belli heralde:)ben eowyn le faramir e bi şe demedim ki sen keske evlenselerdi dedinarwenle farmir


  Paylaş
  ''Forth Eorlingas''
  ''Now is the hour.Riders of Rohan oaths you have taken!Now fulfill them all!To lord and land!''

  Cpt.Price
  ''Soap''Mac.Tavish
  :LOTR FAN:
  :mw2:
  :str:
  :ilotr:
  :LOTR FAN:

  SANSÜRAT SANSÜRAT SANSÜRAT SANSÜRAT
  İnternete Sansür Değil,Sürat Gerek !
  SANSÜRAT SANSÜRAT SANSÜRAT SANSÜRAT

  wntdSAS|| isimli Üye şimdilik offline konumundadır

 11. #11
  Usta Oyuncu

  Üyelik tarihi : Jun 2009
  Mesajlar : 2.082
  Tecrübe Puanı 24
  Tecrübe Puanı Gücü : 25

  Standart  Sağol biraz uzun ama bilgili bir paylaşım olmuş...


  Paylaş
  MAÇI OLAN ARKADAŞLAR ÖZEL MESAJLA ULAŞSIN HÜKMEN GEÇİRMEYE UĞRAŞMASIN.
  DeSOLaTeMaN isimli Üye şimdilik offline konumundadır

 12. #12
  Usta Oyuncu

  Üyelik tarihi : Jun 2009
  Mesajlar : 2.322
  Tecrübe Puanı 10
  Tecrübe Puanı Gücü : 11

  Standart  Alıntı Faramir Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
  ya keske arwenle faramir evlenseydi tipsiz aragornu koymuşlar...D
  bilip bilmeden konusma(halbuki kendi yazdıın sey) bi de sen kendini cok sey sanıon da bize aferin dion burda sorumlusun tamam saygımız war herkeze karsı ama sen de insanlara doru durust davran


  Paylaş
  ''Forth Eorlingas''
  ''Now is the hour.Riders of Rohan oaths you have taken!Now fulfill them all!To lord and land!''

  Cpt.Price
  ''Soap''Mac.Tavish
  :LOTR FAN:
  :mw2:
  :str:
  :ilotr:
  :LOTR FAN:

  SANSÜRAT SANSÜRAT SANSÜRAT SANSÜRAT
  İnternete Sansür Değil,Sürat Gerek !
  SANSÜRAT SANSÜRAT SANSÜRAT SANSÜRAT

  wntdSAS|| isimli Üye şimdilik offline konumundadır

 13. #13
  Emekli Yetkili

  Üyelik tarihi : May 2009
  Mesajlar : 7.741
  Tecrübe Puanı 1469
  Tecrübe Puanı Gücü : 100

  Standart  haddini bil dostum o aferin dalgaydı anlaymanıssın ama sildim merak etme


  Paylaş
  South of Heaven
  VLAD isimli Üye şimdilik offline konumundadır

 14. #14
  Bölüm Kaptanı
  Smog - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

  Üyelik tarihi : Apr 2009
  Mesajlar : 3.781
  Tecrübe Puanı 151
  Tecrübe Puanı Gücü : 100

  Standart  Haddini Bil Olmaz.. Haddini Bil Benim Lafım..  Paylaş
  Kral eve döndü..
  Smog isimli Üye şimdilik offline konumundadır

 15. #15
  Usta Oyuncu

  Üyelik tarihi : Jun 2009
  Mesajlar : 2.322
  Tecrübe Puanı 10
  Tecrübe Puanı Gücü : 11

  Standart  aa tamam o zaman ben de bi anda baska bi şe sandım o zman ben de duzenliim mi onu??


  Paylaş
  ''Forth Eorlingas''
  ''Now is the hour.Riders of Rohan oaths you have taken!Now fulfill them all!To lord and land!''

  Cpt.Price
  ''Soap''Mac.Tavish
  :LOTR FAN:
  :mw2:
  :str:
  :ilotr:
  :LOTR FAN:

  SANSÜRAT SANSÜRAT SANSÜRAT SANSÜRAT
  İnternete Sansür Değil,Sürat Gerek !
  SANSÜRAT SANSÜRAT SANSÜRAT SANSÜRAT

  wntdSAS|| isimli Üye şimdilik offline konumundadır

 16. #16
  Emekli Yetkili

  Üyelik tarihi : May 2009
  Mesajlar : 7.741
  Tecrübe Puanı 1469
  Tecrübe Puanı Gücü : 100

  Standart  datlum senin laflarını beğeniyorum daha ne diyim


  Paylaş
  South of Heaven
  VLAD isimli Üye şimdilik offline konumundadır

 17. #17
  memo343
  Yedek Oyuncu

  Standart  paylaşım için sağol


  Paylaş

 18. #18
  Yeni Oyuncu

  Üyelik tarihi : Aug 2009
  Mesajlar : 1
  Tecrübe Puanı 10
  Tecrübe Puanı Gücü : 11

  Standart  tebrik ederşm ama bunları bilmeyen çok kişi var oyunu oynamadan önce tarihini bilecen ben kitaplarını filminden önce okumuştum zaten yalnız sauronla morgoth arasındaki bağlantıyı çözemedim bir de sauron insan mı büyücü mü ne?


  Paylaş
  Artık kapınıza dayana fırtınaya karşı en iyi savunmanız cesaretiniz olacaktır.GANDALF
  gandalflight isimli Üye şimdilik offline konumundadır

 19. #19
  memo343
  Yedek Oyuncu

  Standart  sauron büyücü


  Paylaş

 20. #20
  Usta Oyuncu

  Üyelik tarihi : Jun 2009
  Mesajlar : 2.322
  Tecrübe Puanı 10
  Tecrübe Puanı Gücü : 11

  Standart  uydurmayın sauron maia gandalf la saruman ın ırkından büyücü de istari (onlar da bi maia ama orta dünya ya gonderilenlere ole denior.)..sauron morgoth un çıragı sayılırdı ama sauro hem iyi de gorunebilordu buyuk cukur a dusunce iyi orunumunu kaybetmişti sauron maialar ın en güçlülerindendi morgoth yakalanıp hapse atılınca o da balroglarla saklanmıstı morgoth ikinci yakalanıp uzay a fırlatıldıgında sauron birine danısodu affedilmek için o kişi de ona valar ın huzuruda diz cokerek ozur dilemesi gerektiğini soledi aam sauron bunu kendine yediremedi ve sonsuza kadar kotu olarak kaldı.


  Paylaş
  ''Forth Eorlingas''
  ''Now is the hour.Riders of Rohan oaths you have taken!Now fulfill them all!To lord and land!''

  Cpt.Price
  ''Soap''Mac.Tavish
  :LOTR FAN:
  :mw2:
  :str:
  :ilotr:
  :LOTR FAN:

  SANSÜRAT SANSÜRAT SANSÜRAT SANSÜRAT
  İnternete Sansür Değil,Sürat Gerek !
  SANSÜRAT SANSÜRAT SANSÜRAT SANSÜRAT

  wntdSAS|| isimli Üye şimdilik offline konumundadır

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

Turnuval Yasal Uyarı!

Turnuval Bilgi paylaşım platformudur. Hukuka, yasalara, telif ve kişilik haklarına bağlıdır. "5651 sayılı yasada" belirtilen "Yer Sağlayıcı" olarak hizmet sunmaktadır. İlgili yasaya göre site yönetiminin tüm içerikleri kontrol etme yükümlülüğü yoktur. Bu sebep ile sitemiz, uyarıları dikkate alarak yasa dışı paylaşımlar hakkında gerekli işlemleri yapmaktadır. Oluşabilecek yasal sorumluluklar "Üyelerimize" aittir.

Web sitemizi kullanmaya devam ederek, turnuval.com hizmetlerini sizlere daha iyi sunabilmek amacıyla kullandığımız cookie'ler (çerezler) ve kişisel verilerinizle ilgili Gizlilik Politikası'nı kabul etmiş olursunuz.


1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 256 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 271 272 273 274 275 276 277 278 279 280 281 282 283 284 285 286 287 288 289 290 291 292 293 294 295 296 297 298 299 300 301 302 303 304 305 306 307 308 309 310 311 312 313 314 315 316 317 318 319 320 321 322 323 324 325 326 327 328 329 330 331 332 333 334 335 336 337 338 339 340 341 342 343 344 345 346 347 348 349 350 351 352 353 354 355 356 357 358 359 360 361 362 363 364 365 366 367 368 369 370 371 372 373 374 375 376 377 378 379 380 381 382 383 384 385 386 387 388 389 390 391 392 393 394 395 396 397 398 399 400 401 402 403 404 405 406 407 408 409 410 411 412 413 414 415 416 417 418 419 420 421 422 423 424 425 426 427 428 429 430 431 432 433 434 435 436 437 438 439 440 441 442 443 444 445 446 447 448 449 450 451 452 453 454 455 456 457 458 459 460 461 462 463 464 465 466 467 468 469 470 471 472 473 474 475 476 477 478 479 480 481 482 483 484 485 486 487 488 489 490 491 492 493 494 495 496 497 498 499 500 501 502 503 504 505 506 507 508 509 510 511 512 513 514 515 516 517 518 519 520 521 522 523 524 525 526 527 528 529 530 531 532 533 534 535 536 537 538 539 540 541 542 543 544 545 546 547 548 549 550 551 552 553 554 555 556 557 558