GÜNEŞİN BİRİNCİ ÇAĞI


TÜM TOLKIEN HİKAYELERI AÇISINDAN GÜNEŞİN ÇAĞLARI ASIL ODAK NOKTASINI OLUŞTURMAKLA BİRLİKTE, GÖKYÜZÜNDE GÜNEŞ OTUZUNCU VALARIAN ÇAĞINA YANI ARDA'NIN YARADILIŞINDAN 30.000 ÖLÜMLÜ YILI SONRASINA KADAR YÜKSELMEMEKTEDİR. FAKAT GÜNEŞ ÇAĞLARI BOYUNCA GEÇEN GÜNEŞ YILLARI SÜRESİ DE OLDUKÇA UZUNDUR. YÜZÜKLER SAVAŞI İLE ÜÇÜNCÜ ÇAĞIN SONUNA DEK, TOPLAM 7.063 ÖLÜMLÜ YILI GEÇMİŞTİR.

VALINOR YILLIKLARINDAKİ İLK KRONOLOJİLERDE TOLKIEN, ARDA'NIN YARADILIŞINDAN 29.980 ÖLÜMLÜ YILI SONRA MELKOR VE BÜYÜK ÖRÜMCEK UNGOLIANT'IN VALINOR'DA AĞAÇLARIN ÇAĞLARINA SON VEREREK AĞAÇLARIN IŞIKLARINI SONSUZA DEK YOKETTİKLERİNİ ANLATIR. FAKAT İKİ VALAR, YAVANNA VE NIENNA, AĞAÇLARIN KALINTILARINDAN PARLAK IŞIL ADINI TAŞIYAN GÜMÜŞ RENKLİ BİR ÇİÇEK İLE ATEŞ-ALTINI ANOR ADINI TAŞIYAN ALTIN RENKLİ BİR MEYVA KURTARMAYI BAŞARIRLAR. BUNLAR DEMİRCİ AULË TARAFINDAN YAPILAN TAŞIYICILARA YERLEŞTİRİLİR VE YARADILIŞIN 30.000. YILINDA BU PARLAK TAŞIYICILAR GÖĞE YERLEŞTİRİLİR. BUNLAR AY VE GÜNEŞTİR VE SONSUZA DEK ARDA TOPRAKLARINI AYDINLATACAKLARDIR.

YILDIZLARA YENİDEN IŞIK VERİLMESİNİN ELFLERİN UYANIŞINI SİMGELEMESİ GİBİ, GÜNEŞİN DOĞUŞU DA, İNSANLARIN UYANIŞINI SİMGELER. İLK GÜN IŞIĞI İNSANLARIN GÖZÜNE DEĞDİĞİNDE YENİ BİR ÇAĞA UYANDILAR. ILUVATAR, ZAMANIN BAŞLANGICINDA ÖLÜMSÜZ ELF SOYUNU YARATARAK CUIVIÉNEN GÖLÜNE SAKLADIĞI GİBİ, ÖLÜMLÜ İNSAN SOYUNU DA YARATMIŞ VE ORTA DÜNYANIN DOĞUSUNDA RÜZGAR DAĞLARININ ARDINDA BULUNAN VE HILDÓRIEN YANI İZLEYİCİLERİN ÜLKESINE GİZLEMİŞTİ.

MADDİ VE MANEVİ DAYANIKLILIK AÇISINDAN, BU YENİ İNSANLAR ELFLERE GÖRE ÇOK DAHA ZAYIFTI. ÖLÜMLÜYDÜLER VE ÖMÜRLERİ CÜCELERİNKİNDEN (DWARVES) BİLE KISAYDI. ELFLER, BU HASTALIKLI İNSANLARA ACIYARAK ONLARA ÖĞRETEBİLDİKLERİ HER ŞEYİ ÖĞRETTİLER VE BU SIRADA ASLINDA ÖLÜMLÜLÜĞÜM GİZLİ BİR GÜÇ OLDUĞUNUN FARKINA VARDILAR. ÇÜNKÜ BU YENİ SOY, DEĞİŞEN DÜNYANIN NİTELİKLERİNE ÇOK DAHA KOLAY UYUM SAĞLAYABILIYORDU VE ÇABUCAK VE BÜYÜK SAYILARDA ÖLÜMLER MEYDANA GELMESİNE RAĞMEN, ORCLAR HARİÇ TÜM SOYLARDAN ÇOK DAHA HIZLI ÜREYEBİLİYORLARDI.

GEZGİN İNSANLARIN KABİLELERI TÜM ORTA DÜNYA TOPRAKLARINI DOLAŞTI. FAKAT BUNLAR ARASINDA EN İYİ VE EN DAYANIKLILARI EDAIN, YANI BELERIAND'DAKI ELDAR KRALLIKLARINA İLK ULAŞANLARDI. GÜNEŞİN İLK ÇAĞI, NOLDOR YÜKSEK ELFLERİNİN ELDAMAR'DAN MELKOR YA DA ONLARIN TAKTIĞI İSMİ İLE MORGOTH YANI KARANLIK DÜŞMANIN KOVALAYARAK ORTA DÜNYAYA GELDİKLERİ KAHRAMANLIK ÇAĞI İDİ. MORGOTH YALNIZCA IŞIK AĞAÇLARINI YOKETMEKLE KALMAMIŞ, FORMENOS'DAKİ ELF KALESİNE SALDIRARAK NOLDOR YÜKSEK KRALINI ÖLDÜRMÜŞ VE SILMARILLER ADIYLA BİLİNEN SİHİRLİ MÜCEVHERLERİ ÇALMIŞTI. BU ÜÇ MÜCEVHER NOLDOR'UN EN ÖNEMLİ HAZİNESI İDİ VE NOLDORLAR TARAFINDAN VALAR AĞAÇLARININ IŞIĞINDAN YAPILMIŞTI. BU MÜCEVHERLERİ ELE GEÇIRME MÜCADELESI BÜYÜK MÜCEVHERLER SAVAŞINA YOL AÇTI VE TOLKIEN'E SILMARILLION'UN ANA TEMASINI SAĞLADI. BU MÜCADELE ALTI YÜZ YIL SÜRDÜ VE BU DÖNEMDE ALTI BÜYÜK SAVAŞ MAYDANA GELDİ.

GÜNEŞIN İLK ÇAĞININ BAŞLANGICINDAN YIRMI ÖLÜMLÜ YILI KADAR ÖNCE MORGOTH, IŞIK AĞAÇLARININ IŞIĞINI SÖNDÜRDÜ, SILMARILLERİ ELE GEÇİRDİ VE ANGBAND'A KAÇTI. BELERIAND SAVAŞLARI ISE, ON YIL KADAR SONRA, MORGOTH ORC GÜÇLERİNİ BELERIAND ELFLERİNİN ÜZERİNE YOLLADIĞINDA BAŞLADI. BU ORK ÇETELERİNİN YENİLEREK ANGBAND'A GERİ PÜSKÜRTÜLDÜĞÜ İLK SAVAŞ İDİ. GÜNEŞİN DOĞUŞUNDAN DÖRT ÖLÜMLÜ YILI ÖNCE İSE DAGOR-OS GILIATH YANI YILDIZLARIN ALTINDAKI SAVAŞ ADIYLA BİLİNEN İKİNCİ SAVAŞ MEYDANA GELDİ. MORGOTH'UN ORDULARI, KUZEYBATI BELERIAND'A HENÜZ ULAŞMIŞ BULUNAN NOLDOR ELFLERINE SALDIRDI. SAYILARININ DÜŞMANLARINA GÖRE ÇOK DAHA AZ OLMASINA RAĞMEN, NOLDOR ON GÜN BOYUNCA SAVAŞTILAR. SALDIRGANLARIN TAMAMINI ÖLDÜREREK ORCLARI ANGBAND'A GERİ ÇEKILMEYE ZORLADILAR.

GÜNEŞİN İLK ÇAĞININ 56 YILINDA MORGOTH, DAHA ÖNCE GÖNDERDIĞI İKİ ORDUNUN TOPLAMINDAN DAHA GÜÇLÜ BİR ORDU MEYDANA GETİREREK YOLLADI. BU ÜÇÜNCÜ SAVAŞ, DAGOR AGLAREB YANI ZAFERLE SONUÇLANAN SAVAŞ OLARAK BİLİNİR ÇÜNKÜ ELFLER MORGOTH'UN ORC ORDULARINI YENİLGİYE UĞRATMAKLA KALMAMIŞLAR, KAÇIŞ YOLLARINI KESEREK ONLARI TAMAMEN YOKETMİŞLERDİR. ZAFER O KADAR KESİNDİKİ, BUNUN ARDINDAN ELFLER DÖRT YÜZ YIL BOYUNCA ANGBAND'I KUŞATTILAR. BU DÖNEMDE ORCLAR ZAMAN ZAMAN HITHLUM'U YAĞMALADILAR VE 260 YILINDA EJDERHA GLAURUNG SALDIRMAYI DENEDIYSE DE, BU DÖNEMDE BELERIAND'DA GENEL OLARAK BARIŞ HÜKÜM SÜRDÜ. MORGOTH'UN HİZMETKARLARINDAN ÇOK AZI, DEMİR DAĞLARIN DOĞUŞUNA GEÇMEYE CESARET EDEBİLDİ. FAKAT SONUNDA MORGOTH UZUN BARIŞI SONA ERDİRDİĞİNDE, BU İŞ İÇİN ÇOK İYİ HAZIRLANMIŞTI. 455 YILINDAKİ SALDIRIDA, MORGOTH'UN ORC ORDULARI BALROGLAR İLE ATEŞ PÜSKÜRTEN EJDERHALAR ÖNDERLİĞİNDEYDİ. BU DÖRDÜNCÜ SAVAŞ, DAGOR BRAGOLLACH YANI ANI ATEŞIN SAVAŞI OLARAK BILINIR. BUNUN ARDINDAN DA, BEŞİNCİ SAVAŞ NINAETH ARNODIAD YANI SAYISIZ GÖZYAŞININ SAVAŞI MEYDANA GELMİŞTİR. BU İKİ SAVAŞ MORGOTH'UN KESIN ZAFERİ VE BELERIAND'DAKI ELF KRALLIKLARININ YOKOLUŞU ILE SONUÇLANMIŞTIR. 496 YILINDA NARGOTHROND YAĞMALANMIŞTIR. BUNDAN KISA BIR SÜRE SONRA MENEGROTH YOKEDILMİŞ VE 511 YILINDA DA SON ELF KALESI GONDOLIN DÜŞMÜŞTÜR.

NEREDEYSE YÜZ YIL BOYUNCA MORGOTH, ORTA DÜNYA ÜZERINDEKİ ZALİM HAKİMİYETİNİ SÜRDÜRMÜŞTÜR. SONUNDA VALAR VE MAIAR, KÖTÜLÜKLERİNE DAHA FAZLA İZİN VEREMEYECEKLERİNİ ANLAMIŞLAR VE 601 YILINDA ÜÇÜNCÜ VE SON KEZ KARANLIK DÜŞMANA SALDIRMIŞLARDIR; BU MÜCADELE ÖFKE SAVAŞI VE BÜYÜK SAVAŞ ADLARIYLA BİLİNMEKTEDİR. MÜCADELE O KADAR ÇETİN OLMUŞTUR Kİ, YALNIZCA ANGBAND DEĞİL, GÜZEL BELERIAND TOPRAKLARININ TAMAMI DA YOKEDİLMİŞTİR. MORGOTH TÜM CANAVAR VE ŞEYTANLARI İLE BİRLİKTE HATTA BİR ATEŞ PÜSKÜRTEN EJDERHALAR ORDUSUNU YARDIMINA ÇAĞIRDIYSA DA, YENİLEREK BOŞLUĞA ATILMAKTAN KURTULAMAMIŞTIR. BELERIAND TAMAMEN YOKOLMUŞTUR. DEMİR DAĞLARI İLE MAVİ DAĞLAR PARÇALANMIŞ, BELERIAND SULAR ALTINDA KALMIŞ VE SONUNDA TAMAMEN BATI DENIZINE GÖMÜLMÜŞTÜR. BÖYLECE GÜNEŞİN İLK ÇAĞI SONA ERMİŞTİR.


ALINTI