GÜNEŞİN İKİNCİ ÇAĞI

İKİNCİ ÇAĞ, NÚMENÓREANLARIN ÇAĞI İDİ. AKALLABÊTH YA DA NÚMENOR'UN ÇÖKÜŞÜNDE ANLATILDIĞI GİBİ, BUNLAR İLK ÇAĞDA EDAIN SOYUNDAN GELEN İNSANLARDI VE VALAR BUNLARA ORTA DÜNYA İLE ÖLÜMSÜZ TOPRAKLAR ARASINDAKİ GENİŞ DENİZİN ORTASINDA YERALAN YENİ YARATILMIŞ TOPRAKLARI VERMİŞTİ.

NÚMENÓREANLARA, DİĞER İNSANLARINKİNDEN DAHA UZUN BİR ÖMÜR VERİLMİŞTİ VE YÜZYILLAR BOYUNCA GÜÇLERİ VE ZENGİNLİKLERİ ARTAN BU İNSANLAR, ÖLÜMLÜ DÜNYANIN TÜM DENİZLERINE HAKİM OLDULAR. GENELLİKLE WESTERNESSE OLARAK TERCÜME EDİLEN NÚMENOR AYRICA HEDİYELER DİYARI, YILDIZLAR DİYARI VE ATLANTË OLARAK DA BİLİNİYORDU ÇÜNKÜ ASLINDA KAYIP ÜLKE ATLANTİS İLE İLGİLİ ESKİ EFSANENİN TOLKIEN TARAFINDAN YENİDEN YORUMLANIŞIYDI.

TOLKIEN'İN NÚMENOR'U, BEŞ UÇLU BİR YILDIZ BİÇİMİNDEKİ BİR ADA KRALLIĞI İDİ. EN DAR YERİ İKİ YÜZ ELLİ MİL, EN GENİŞ YERİ İSE BUNUN İKİ KATI KADARDI. YILDIZIN KOLLARINI OLUŞTURAN YARIMADALARIN HER BİRİ İLE ORTA KISMINDAN OLUŞAN ALTI BÖLGEYE AYRILMIŞTI; ORTA KISIMDA AYRICA NÚMENOR'UN EN YÜKSEK DAĞI OLAN KUTSAL MENELTARMA YA DA GÖKYÜZÜ SÜTUNU BULUNUYORDU. BU DAĞIN YAMAÇLARINDA KURULMUŞ OLAN ARMENLOS YA DA KRALLARIN ŞEHRİNDE ADINDAN DA ANLAŞILDIĞI GİBİ KRAL OTURMAKTAYDI; BU AYNI ZAMANDA ADANIN EN KALABALIK ŞEHRİYDİ. BU ŞEHRİN AŞAĞISINDA KRALİYET LİMANI RÓMENNA BULUNMAKTAYDI. DİĞER ÖNEMLİ ŞEHİR LİMANLAR ELDALONDË İLE ANDÚNIË, BATIYA YANI ÖLÜMSÜZ TOPRAKLARA BAKIYORDU.

NÚMENOR'UN İLK KRALI EÄRENDIL'İN OĞLU VE YARI-ELF ELROND'UN KARDEŞİ ELROS İDİ; BUNUN NEDENİ İLK ÇAĞIN SONUNDA VALAR TARAFINDAN KADERLERİNİ BELİRLEMELERİ İSTENEN YARI-ELF İKİZ KARDEŞLERDEN ELROND ELF OLMAYI SEÇERKEN, ELROS'UN ÖLÜMLÜ EDAIN'IN KRALI OLMAYI SEÇMİŞ OLMASIYDI. FAKAT YARI-ELF OLDUĞUNDAN ELROS'A BEŞ YÜZ YIL ÖMÜR VERİLMİŞ VE ELROS İKİNCI ÇAĞIN 442. YILINA DEK NÚMENOR KRALI OLARAK HÜKÜM SÜRMÜŞTÜ.

NÚMENÓREANLA ADALARINDA GİTTİKÇE ZENGİNLEŞİRKEN, İLK ÇAĞIN ÇATIŞMALARINDAN SAĞ ÇIKAN YÜKSEK ELFLER ORTA DÜNYADA KALMAYI TERCİH EDEREK, LINDON'DA HÜKÜM SÜREN SON YÜKSEK ELF KRALI GIL-GALAD'IN HÜKÜMDARLIĞI ALTINDA BİRLEŞTİLER. BELERIAND'IN YOK OLMAYAN TEK BÖLGESİNİ OLUŞTURAN LINDON, AY KÖRFEZİNİN İKİ YANINDA YER ALMAKTAYDI. YILLAR GEÇTİKÇE LINDON'UN YÜKSEK ELFLERİ DOĞUYA DOĞRU GİDEREK PEK ÇOK YENİ KRALLIK KURDULAR. SINDAR LORDALARI, BÜYÜK YEŞİL ORMANLARDAKİ SILVAN ELFLERİ ARASINDA VE ANDUIN VADİLERİNDEKİ LOTHLÓRIEN'IN ALTIN ORMANLARINDA KRALLIKLAR KURDULAR. SEKİZİNCİ YÜZYILDA CELEBRIMBOR'UN NOLDOR ELFLERI İSE, CÜCE KRALLIĞI KHAZAD-DÛM'UN HEMEN BATISINDA BULUNAN EREGION'DA BIR ELF KUYUMCULARI KRALLIĞI KURDULAR. FAKAT BU DÖNEMDE GÜÇLENEN VE ZENGİNLEŞENLER YALNIZCA ELFLER VE CÜCELER DEĞİLDİ: BÜYÜCÜ SAURON DA ÖLÜMLÜ DÜNYADA KALARAK ORTA DÜNYANIN KARANLIK EFENDİSİ OLARAK MELKOR'UN TAHTINA ÇIKMAK İÇİN ÇALIŞMAKTAYDI.

1000 YILINDA SAURON GIZLICE MORDOR'DAKI KÖTÜLÜK ÜLKESİNİ KURMAYA BAŞLADI; BU AMAÇLA DOĞU VE GÜNEYDEKİ BARBAR İNSAN GRUPLARINI KÖLESİ HALİNE GETİRDİ VE ORCLAR İLE DİĞER KÖTÜ YARATIKLARI KRALLIĞINDA TOPLADI. AYNI ZAMANDA BARAD-DÛR ADIYLA BİLİNEN KARANLIK KULESİNİ İNŞA ETMEYE DE BAŞLADI. ANNATAR YA DA HEDİYELER VEREN İSİMLİ İYİ BİR KİMLİĞE BÜRÜNEREK BİLGELİĞI VE GÜCÜ İLE ELFLERİ BAŞTAN ÇIKARMAYA ÇALIŞTI. BU OYUNA ALDANANLAR YALNIZCA CELEBRIMBOR İLE EREGİONLU ELF KUYUMCULAR OLDU. SİHİR VE METALÜRJİ GÜÇLERİNİ BİR ARAYA GETİREN SAURON İLE ELF KUYUMCULAR PEK ÇOK OLAĞANÜSTÜ ESER YARATTILAR. 1500 YILINDA BECERLİLERİNİN DORUĞUNA ERİŞEREK, SAURON'UN DİREKTİFLERİ ALTINDA GÜÇ YÜZÜKLERİNİ YAPMAYA BAŞLADILAR. 1600 YILINDA YÜZÜKLER TAMAMLANDI; ELFLERE IHANET EDEN SAURON, MORDOR'A DÖNEREK BARAD-DÛR ADIYLA BİLİNEN KARANLIK KULESİNİ TAMAMLADI VE TEK YÜZÜĞÜ YAPARAK, YÜZÜKLERİN EFENDİSİ HALİNE GELDI.

ELF KUYUMCULARI KANDIRILARAK, SAURON'UN HERŞEYİN ÜSTÜNDE GÜCE SAHİP YÜZÜKLERİN EFENDİSİ HALİNE GELMESİNE YARDIM ETMİŞ OLDUKLARINI ANLAYINCA HAREKETE GEÇTİLER VE 1693 İLE 1701 YILLARI ARASINDA ELFLER İLE SAURON ARASINDA KANLI BIR SAVAŞ YAPILDI. BU ÇATIŞMALARDA SAURON CELEBRIMBOR'U ÖLDÜRDÜ, ELF KUYUMCULARININ ŞEHRİ İLE EREGION'U YOKETTİ VE NEREDEYSE EREIDOR'UN TAMAMINA ZARAR VERDİ. KHAZAD-DÛM'DA YAŞAYAN CÜCELER, ÇATIŞMALARA KATILMAYARAK ÜLKELERİNİ KAPISINI DÜNYAYA KAPATTILAR. BU OLAYIN ARDINDAN KHAZAD-DÛM, MORIA YANI KARANLIK YARIK ADIYLA ANILIR HALE GELDİ. BU KORKUNÇ SAVAŞTA, EREGION'DA YAŞAYAN ELFLERİN HEMEN HEPSİ ÖLDÜ; GERİYE ÇOK AZ SAYIDA ELF KALDI. BUNLAR YARI-ELF ELROND ÖNDERLİĞİNDE SİSLİ DAĞLARIN (MISTY MOUNTAINS) ETEKLERINE GELEREK IMLARDIS KOLONISINI YA DA DAHA SONRA İNSANLAR TARAFINDAN VERİLECEK OLAN ADIYLA RIVENDELL'I KURDULAR.

CELEBRIMBOR'A KARŞI KAZANDIĞI ZAFERİN ARDINDAN SAURON GÜÇLERİNİ BİR ARATA TOPLAYARAK, LINDON'DA BULUNAN GIL-GALAD'A SALDIRDI. SON ANDA ELF SAFLARINA KATILAN GÜÇLÜ NÚMENÓREAN DONANMASI SAYESİNDE OLUŞAN KUVVETLİ ORDU, SAURON'UN BİRLİKLERİNİ EZDİ VE SAURON MORDOR'A KAÇMAK ZORUNDA KALDI.

BUNU İZLEYEN BIN YIL BOYUNCA SAURON ELFLERE KARŞI HİÇ BİR HAREKETTE BULUNMADI VE BARBAR DOĞULU VE HARADRIM KABİLELERİ İLE İLİŞKİYE GEÇEREK KARANLIK GÖLGESİNİ ONLARIN DÜNYASINA DOĞRU GENİŞLETTİ. BU INSANLARIN VAHŞİ KRALLARINA, ÖLÜMLÜ İNSANLAR İÇİN YAPILMIŞ OLAN DOKUZ YÜZÜĞÜ DAĞITTI. YİRMİ ÜÇÜNCÜ YÜZYILA GELİNDİĞİNDE BU KRALLAR, SAURON'UN EN ÖNEMLİ KÖTÜ HİZMETKARLARI NAZGÛL YA DA İNSANLAR TARAFINDAN VERİLEN İSİMLERİ İLE YÜZÜK-RUHKARU HALİNE GELDİLER. BU ARADA NÚMENÓREANLAR, DÜNYANIN EN GÜÇLÜ DENİZ KUVVETİ HALİNE GELDİLER. ORTA DÜNYA SAHİLLERİNDE PEK ÇOK KOLONİ OLUŞTURARAK, UMBAR VE PELAGIR ADLARIYLA BİLİNEN LİMAN-KALELERINI KURDULAR SONUNDA NÚMENÓREANLAR'IN DENİZ İMPARATORLUĞU İLE MORDOR'UN KARA İMPARATORLUĞU KARŞI KARŞIYA GELDİ.

3261 YILINDA NÚMENÓREANLAR BÜYÜK BİR KUVVETLE UMBAR'A ÇIKARAK, MORDOR ÜZERİNE YÜRÜDÜLER. GÜÇLERİNİN KENDİSİNİNKİNDEN FAZLA OLDUĞUNU GÖREN SAURON, ONLARI YENEMEYECEĞİNİ VE HATTA ONLARA KARŞI SAVAŞAMAYACAĞINI ANLADI. YİNE DE, YÜZÜKLERİN EFENDİSİ MORDOR'DAKİ KARANLIK KULESİNDEN İNEREK ONLARA TESLİM OLDUĞUNDA, DÜNYANIN İNSANLARI BÜYÜK BİR ŞAŞKINLIĞA UĞRADILAR. NÚMENÓREANLAR SAURON'U ZİNCİRE VURARAK ONU KENDI ÜLKELERİNE GÖTÜRDÜLER VE EN GÜVENLİ ZİNDANLARINA HAPSETTİLER. FAKAT ASKERİ GÜÇLE YAPAMADIKLARINI SAURON, KANDIRMA VE GÖZ BOYAMA YÖNTEMİYLE GERÇEKLEŞTİRDİ. GURURLU NÚMENÓREAN KRALLARINA KÖTÜ TELKİNLERDE BULUNARAK ONLARI YOLDAN ÇIKARDI VE VALAR'A KARŞI PLANLAR YAPMALARINA NEDEN OLDU. TELKİNLERI O KADAR GÜÇLÜYDÜKİ, NÚMENÓREANLAR BİLİNEN EN BÜYÜK DONANMAYI KURARAK ARDA'NIN GÜÇLERİ İLE SAVAŞMAK ÜZERE BATIYA DOĞRU YELKEN AÇTILAR. BU YAPTIKLARI NEDENİYLE ILÚVATAR, GÜZEL NÚMENOR ADASINI YOKETTİ. DAĞLAR VE ŞEHİRLER ÇÖKTÜ, DENİZ ÖFKEYLE KABARDI VE NÚMENOR SU DOLU BİR BOŞLUĞA DÜŞTÜ.

BU SIRADA TÜM DÜNYA DEĞİŞİKLİĞE UĞRADI. ÖLÜMSÜZ TOPRAKLAR DÜNYA KÜRELERİNİN DIŞINA YERLEŞTİRİLDİ VE İKİ DÜNYANIN KÜRELERİ ARASINDAKİ DÜZ YOLU ELF GEMİLERİYLE AŞAN SEÇİLMİŞLER DIŞINDAKİLER İÇİN SONSUZA DEK ERİŞILMEZ HALE GELDİ. BU EFSANELERDEN BİLDIĞİMİZ ATLANTIS ÇAĞININ SONUYDU VE DÜNYA BÜYÜK DEĞIŞİKLİKLERE UĞRADI. SARAN DENİZ İLE SINIRLANAN VE HAVA VE ETER KÜRELERİ İLE SARILMIŞ BULUNAN DÜZ DÜNYA, BİLDİĞİMİZ KÜRESEL GEZEGEN HALINI ALDI.

FAKAT İKİNCİ ÇAĞ 3319 YILINDA NÚMENOR'UN BATIŞI İLE BİTMEDİĞİ GİBİ, NÚMENÓREANLAR MİRASI DA TAMAMEN YOKOLMADI. BU DÖNEMİN HİKAYELERİNDE ANLATILDIĞI ÜZERE, NÚMENÓREANLARIN ARASINDA ANDÚNIË PRENSLERİNİN ÖNDERLİK ETTİĞİ, KENDİLERİNİ İNANÇLILAR OLARAK ADLANDIRAN VE VALAR VE ELDAR İLE ÇATIŞMAYI REDDEDEN İNSANLAR DA BULUNUYORDU. DEĞİŞİKLİKLERİN MEYDANA GELİDİĞİ SIRADA BUNLAR, UZUN ELENDIL'İN ÖNDERLİĞİNDE DOKUZ GEMİ İLE DOĞUYA ORTA DÜNYA KIYILARINA DOĞRU YOLA ÇIKMIŞLARDI. GERIYE KALAN İNANÇLİ NÚMENÓREANLARDAN OLUŞAN BU İNSANLAR, ORTA DÜNYADA ARNOR VE GONDOR KRALLIKLARINI KURACAK OLAN DÚNEDAIN İDİ.

FAKAT ÇATIŞMALAR HEMEN TEKRAR BAŞLADI, ÇÜNKÜ TEK YÜZÜĞÜN GÜCÜNÜ KULLANAN SAURON DA NÚMENOR'UN BATIŞINDAN KURTULARAK MORDOR'A DÖNDÜ VE ORTA DÜNYADAKİ TÜM ELF VE DÚNEDAIN KRALLIKLARINI YOKETMEK İÇİN ÇALIŞMAYA BAŞLADI.

BUNA KARŞI, ELFLER VE İNSANLARIN SON BİRLİĞİ OLUŞTURULARAK, SAURON'UN ORDUSU DAGORLAD SAVAŞINDA YENİLGİYE UĞRATILDI. MORDOR'A GIREN BİRLİK, SAURON'U YENİLGİYE UĞRATANA DEK YEDİ UZUN YIL BOYUNCA KARANLIK KULEYİ KUŞATTI. SON ÇATIŞMADA, DÚNEDAIN KRALI ISILDUR SAURON'UN ELİNDEN TEK YÜZÜĞÜ KESİP ALANA DEK, DÚNEDAIN YÜKSEK KRALI ELENDIL İLE OĞLU ANÁRION VE ORTA DÜNYADAKİ ELDAR'IN SON YÜKSEK KRALI GIL-GALAD ÖLDÜ. MORDOR'UN ELE GEÇİRİLİŞİ, KARANLIK KULENİN YIKILIŞI, YÜZÜK-RUHLARININ SÜRÜLÜŞÜ VE SAURON'UN YENİLGİSİ İLE 3441 YILINDA İKİNCİ ÇAĞ SONA ERDİ.


ALINTI