Göze alınmayan iki büyücü

J.R.R. Tolkien tarafından yaratılmış Orta Dünya mitindeki iki büyücü. Tolkien bu büyücüler üzerinde fazla durmamış ve okuyucular tarafından yaptıkları ve akibetleri çok merak edilen karakterler olmuşlardır.


Istari ,Valar, Morgoth egemenliğinin sona erdirilmesinden sonra yükselişe geçen en büyük hizmetkarı Sauron tehdidine karşılık kendi ırklarından temsilciler göndermişlerdir. Bu elçiler tanrıların yüce ırkından oldukları için doğal güçlerine şahit olan elfler ve insanlar onları büyücü zannetmişlerdir.

Aman'dan Orta Dünya'ya gönderilen bu büyücülerin sayısı beştir ve görevleri Sauron'a karşı direnişi organize etmektir. Halklar üzerinde egemenlik kurmaları veya Sauron'a açıkça meydan okumaları yasaktır.

Bu beş büyücünün adları ve görevleri güç sırasıyla:

Saruman: Sauron Ea'nın başında, daha Arda yaratılmadan önce Aulë'nin bir Maia'sıydı ve Melkor'un ayartmasıyla onun hizmetini terk edip Melkor'a hizmet etmeye başlamıştı. Bu ilk ihanet sebebiyle Sauron'a en büyük düşman Vala belki de Auleydi. Bu yüzden kendi halkı arasından Sauron'a karşı gönderilmesi için Saruman'ı seçti. Saruman'dan ikinci ihaneti görmeside belki kaderin bir cilvesidir.

Gandalf: Bütün Ardanın ve Tanrıların(Valar) kralı olan Manwe, Melkor'dan sonra Sauron'un da kendi hükmüne meydan okumasını gözardı edemezdi. Sauron'a karşı direnişi desteklemek için kendi halkının en bilgelerinden olan Olorin'i görevlendirdi. Orta Dünya'da Elfler onu Mithrandir, İnsanlar ise Gandalf olarak isimlendirdiler.

Radagast: Gandalf ve Saruman'ın görevi Sauron'un kurduğu tiranlığı sona erdirmekken, Radagast kendisini seçen Vala Yavanna tarafından Orta Dünyadaki kendi yaratımı olan ormanlar ve hayvanlara göz kulak olması için gönderilmiştir. Oda Kuyutormanın yakınındaki evinde bu görevi sürdürmüş ve Yüzük Savaşında pek bir rol oynamamıştır.

Blue Wizards: Sadece isimleri bilinen Alatar ve Pallando Orta Dünyanın doğusuna seyahat etmiş ve hikâyede söz edilmemişlerdir.


Çıkarımlar :Alatar ve Pallando'yu seçen Vala Orome olduğu için onlara Gandalf ve Saruman'dan farklı görevler verilmiş olabilir. Valar arasında Orta Dünya'nın doğusuna en sık giden Orome olduğundan daha önceki deneyimlerinden bu bölgede ilgilenilmesi gereken konular olduğunu düşünüp, elçilerini buraya göndermiş olabilir.

Tolkien bu konuda çok az şey yazmış olduğundan tahminlerden daha ileriye gidilememektedir.


Pallando Tolkien evreninde hayali bir karakterdir.

Orome'nin bir Maia'sı olan Pallando Güneşin 3. çağının 1000. yılında Orta Dünya'ya gönderilen 5 Istari(Büyücü)'den biridir. İsmi, tam olarak bilinmese de "Uzak Kişi" ya da "Uzaktan gelen kişi" anlamına gelir. Pallando, kendisi gibi bir mavi büyücü olan Alatar'la birlikte Orta Dünya'nın doğusuna gidip bir daha batıya hiç dönmemiştir.
İşte Alatar