"HER ŞEY SADECE KARANLIK VE BÜYÜK BİR BOŞLUK HALİNDEYDİ. BU BOŞLUĞUN İÇİNDE SADECE ERU, YANİ TEK VARLIK ILÚVATAR VARDI. ILÚVATAR'IN İLK DÜŞÜNCELERİ AİNUR'U, KUTSAL VARLIKLAR OLARAK BİLİNEN TANRILAR SOYUNU YARATTI. ILÚVATAR, YARATTIĞI TANRILARA KENDİ RUHUNDAN VE SÖNMEZ ATEŞİNDEN SONSUZ HAYAT VERDİ. ONLAR İÇİN BOŞLUKTA, SONSUZ ODALAR OLARAK BİLİNEN BİR SARAY İNŞA ETTİ. ONLAR, BURADA ŞARKI SÖYLEMEYİ ÖĞRENDİLER VE KUTSAL BİR KORO OLUŞTURDULAR. AİNUR'UN TANRISAL MÜZİĞİNDEN, BOŞLUKTA DÖNEN KÜRESEL BİR KUTSAL GÖRÜNTÜ OLUŞTU..."


ARDA, ŞARKILARLA YARATILMIŞ VE YARATILIŞINDA, KAVGA VE UYUMSUZLUK ŞARKILARI SÖYLEYEN ŞEYTANİ RUH MELKOR DAHİL, TÜM TANRISAL VARLIKLAR ROL OYNAMIŞ. AİNUR'UN MÜZİĞİ YALNIZCA BİR GÖRÜNTÜ YARATMIŞ FAKAT BİLİNEN DÜNYA, EÄ, ILÚVATAR'IN SÖNMEZ ATEŞİN GÜCÜNÜN SÖZÜ VE EMRİ İLE YARATILMIŞ. BÖYLECE İLK GÖRÜNTÜ MADDE VE GERÇEKLİK KAZANMIŞ. SONRA, BU DÜNYANIN YARADILIŞINDA DAHA ÖNEMLİ ROLLER OYNAMIŞ OLAN AINUR, BU DÜNYAYA İNMİŞ.

BU TOLKIEN'İN, ARDA ADINI VERDİĞİ DÜNYANIN YARATILIŞINI NASIL ANLATTIĞINI GÖSTERİR. BU İLGİNÇ ŞEKİLDE UÇUCU VE MÜZİKSEL BİR DÜŞÜNCEDİR. AYNI ZAMANDA, AINUR'UN DÜNYAYA İLK KEZ VARDIĞI ZAMAN, DÜNYAYI ŞEKİLLENDİRECEK GÜCÜN KENDİLERİ OLDUĞUNU ANLAMALARI, İKİ AŞAMALI BİR YATILIŞ SÜRECİNİ GÖSTERMİŞTİR. MUZİK VE GÖRÜNTÜ, GELECEĞİ ŞEKİLLENDİREN BASİT ANA TEMALAR OLMUŞTUR. ARDA'NIN ŞEKİLLENMESİ VE TARİHİNİN OLUŞUMU ÇOK DAHA ZOR BİR İŞTİR.

TOLKIEN, AINUR'UN BÜYÜK BÖLÜMÜNDEN, ILÚVATAR İLE BİRLİKTE SONSUZ ODALARDA KALDIKLARI İÇİN BİR DAHA BAHSETMEZ. TOLKIEN YALNIZCA DÜNYAYA İNEREK FİZİKSEL VARLIKLARA BÜRÜNEN TANRISAL RUHLARLA İLGİLİDİR. BUNLAR DOĞANIN BİLEŞENLERİ VE GÜÇLERİ HALİNE GELMİŞ VE AYNI ZAMANDA FİZİKSEL BİÇİM, KİŞİLİK, CİNSİYET VE BİRBİRLERİ İLE AKRABALIK KAZANMIŞLARDIR. ARDA'YA İNEN AINUR, İKİ SINIFA AYRILMIŞTIR: VALAR VE MAIAR - YANİ TANRILAR VE YARI-TANRILAR.
ÜZGARLARIN KRALI MANWË; YILDIZLARIN KRALİÇESİ VARDA; DENİZLERİN EFENDİSİ ULMO; AĞLAYAN NIENNA; DEMİRCİ AULË; MEYVA VEREN YAVANNA; ORMANLARIN EFENDİSİ OROMË; GENÇ VÁNA; ÖLÜLERİN BEKÇİSİ MANDOS; DOKUMACI VAIRË; RÜYALARIN EFENDİSİ LÓRIEN; İYİLEŞTİRİCİ ESTË; GÜREŞÇİ TULKAS; DANSCI NESSA; VE DAHA SONRA KARANLIK DÜŞMAN MORGOTH OLARAK ADLANDIRILACAK OLAN MELKOR

MAIAR DAHA KALABALIK OLMAKLA BİRLİKTE, TOLKIEN TARİHÇESİNDE BU ÖLÜMSÜZ VARLIKLARDAN YALNIZCA BİR KAÇININ ADI GEÇMEKTEDİR: MANWË'NİN SÖZCÜSÜ EÖNWË; VARDA'NIN NEDİMESİ ILMARË; DALGALARIN OSSË'Sİ; DURGUN DENİZLERİN UINEN'İ; SINDAR (ELF) KRALİÇESİ MELIAN; GÜNEŞ ARIEN; AY TILION; YÜZÜKLERİN EFENDİSİ SAURON; BALROGLARIN EFENDİSİ GOTHMOG; VAMPİR THURINGWETHIL; ÖRÜMCEK UNGOLIANT; KURTADAM DRAGLUIN; IRMAĞIN KIZI GOLDBERRY; IARWAIN BEN-ADAR (TOM BOMBADIL); VE BEŞ BÜYÜCÜ OLÓRIN (GANDALF), CURUNIR (SARUMAN), AIWENDIL (RADAGAST), ALATAR, PALLANDO

ANCAK DÜNYA VAROLDUKTAN VE AINUR DÜNYAYA İNDİKTEN SONRA, ARDA'DA ZAMAN BAŞLAR. ARDA TARİHİNİN BÜYÜK KISMINDA ZAMAN ÖLÇÜMÜNDE KULLANILABİLECEK GÜNEŞ VE AY HENÜZ YARATILMAMIŞ OLDUĞUNDAN, TOLKIEN VALARIAN YILLARI İLE VALARİAN ÇAĞLARINI KRONOLOJİK ÖLÇÜT OLARAK KULLANIR. TOLKIEN, HER VALARIAN YILININ 10 İNSAN YILINA VE HER VALARIAN ÇAĞININ 100 VALARIAN YILINA, YANİ 1000 İNSAN YILINA EŞİT OLDUĞUNU BELİRTMEKTEDİR. TOLKIEN'İN FARKLI YAZILARINDA ÇEŞİTLİ OLAYLAR VE TARİHLERİ KONUSUNDA BAZI ÇELİŞKİLER BULUNMAKLA BİRLİKTE, ARDA'NIN YARADILIŞINDAN, YÜZÜK SAVAŞINDAN HEMEN SONRAYA RASTLAYAN GÜNEŞİN ÜÇÜNCÜ ÇAĞININ SONUNA KADAR 37 VALARİAN ÇAĞI YANİ 37.063 ÖLÜMLÜ YILI GEÇMİŞTİR.

BU UZUN ÇAĞLARDAN İLK BİR KAÇI, YENİ GELMİŞ OLAN GÜÇLERİN ARDA'YI ŞEKİLLENDİRMESİ SÜRECİNİ OLUŞTURMUŞTUR. ARDA'NIN GERÇEK ŞEKİLLENDİRİLMESİ BAŞLADIĞINDA, AINUR'UN MÜZİĞİNDEKİ UYUMSUZLUK, ŞEYTANİ VALA MELKOR TARAFINDAN YÖNETİLEN BAZI MAIAR RUHLARI BÜYÜK BİR ANLAŞMAZLIĞA NEDEN OLMUŞTUR. İLK SAVAŞ OLARAK BİLİNEN BU ANLAŞMAZLIK SONUCU, ARDA'NIN DOĞAL SİMETRİ VE HARMONISI BOZULMUŞTUR. MELKOR SONUNDA SÜRGÜNE GÖNDERİLMİŞSE DE, ARDA'NIN DENİZLERİ İLE KARALARI YARILMIŞ VE YIRTILMIŞ VE ARDA İLK DÜŞÜNÜLDÜĞÜ GİBİ İDEAL DÜNYA OLMA OLASILIĞINI SONSUZA DEK YİTİRMİŞTİR.dd