Toplam 6 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 6 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Yüzük Savaşları

 1. #1
  Usta Oyuncu

  Üyelik tarihi : Feb 2009
  Mesajlar : 2.653
  Tecrübe Puanı 793
  Tecrübe Puanı Gücü : 100

  Standart Yüzük Savaşları


  Üçüncü Çağ'ın sonunda Sauron'un güçleri ile Orta Dünya'nın hür halkları arasındaki mücadeleye verilen genel isimdir. Yüzük Savaşları 20 Haziran 3018'de başlayıp, 3 Kasım 3019'da sona ermiştir. Savaşların sonunda Sauron askeri olarak olmasa da, Tek Yüzük'ün yok edilmesi ile birlikte mağlup edilmiştir.

  Sauron'un güçleri Orklar, Troller, Rhûn ve Haradlı insanlar ve beraberindeki diğer yaratıklardan oluşmaktaydı. Nazgûl, Sauron'un en ölümcül hizmetkarlarıydı. Nazgûl Efendisi ise Sauron'un askeri gücüne komuta etmekteydi. Sauron'a karşı ise Rohan ve Gondorlu İnsanlar, Lothlórien ve Kuyutorman Elfleri, Yalnız Dağ Cüceleri, Vadi ve Bree İnsanları ve Shirelı Hobbitler mücadele etmişlerdir. Saruman, bu iki cephenin ikisine de kendi güç hırsının peşinde koşan bir hain olarak bilinmekteydi.

  Sauron uzunca bir süre boyunca düşmanlarını mağlup edebilmek adına savaş hazırlıklarında bulundu. Planlarındaki kilit nokta ise, kendi gücünün büyük kısmını taşıyan Tek Yüzük'ü bulabilmekti. 3017 yılında Gollum'dan, Tek Yüzük'ün Shire'da, Baggins isimli bir Hobbit tarafından taşındığını öğrendi.

  Sauron 20 Haziran 3018'de Osgiliath'a saldırdı. Bu, Yüzük Savaşları'nın ilk hamlesiydi. Saldırının iki yönlü amacı vardı: Bir yandan Gondor'un savunmasını test etmek ve diğer yandan Nazgûl'un Tek Yüzük'ü arayışını gözlerden gizlemek.

  Aynı süreçte Orklar, Gollum'un Elfler tarafından rehin tutulduğu Kuyutorman'a saldırdılar. Gollum firar etti ve Orkların elinden de kurtulmayı başardı.

  Osgiliath'a yapılan saldırıya Nazgûl Efendisi komuta etmekteydi ve kuvvetleri arasında Doğudölleri ile Haradrim bulunmaktaydı. Gondor Vekilharcı II. Denethor'un oğulları Boromir ve Faramir şehri savundular. Osgiliath, Anduin'in her iki yakasında bulunan ve büyük bir köprü ile birbirine bağlanan bir şehirdi.

  Sauron'un güçleri şehrin doğu yarısını ele geçirdiler. Gondorlu İnsanlar, iki yakayı birbirine bağlayan köprüleri yıkarak batı yakasını ellerinde tutmayı başardılar. Bunun üzerine Sauron, güçlerini geri çekti ve 1 Temmuz'da Nazgûl'u Tek Yüzük'ü bulmaya gönderdi.

  Nazgûl 22 Eylül'de Shire'ın güney sınırında bulunan Brendibadesi üzerindeki Sarn Geçidi'ne ulaştı. Geçit, Kolcular tarafından korunmaktaydı fakat liderleri Aragorn o sıralarda Kolcular ile birlikte değildi. Kolcular, geceyarısına dek geçidi tutmayı başarsalar da Nazgûl tarafından öldürüldüler ve geri sürüldüler. Nazgûl 23 Eylül'de Shire'a girdi. Yüzük taşıyıcısı Frodo Baggins aynı gün Tek Yüzük'ü Shire'dan uzaklaştırmak için yola çıktı.

  Nazgûl, Frodo'yu Fırtınabaşı'na dek izledi ve burada, 6 Ocak'ta Frodo Nazgûl Efendisi tarafından Morgul bıçağı ile yaralandı. Frodo, Nazgûl elinden kurtulmayı başardı ve Bruinen Geçidi'ne dek Nazgûl tarafından izlenerek ilerledi. Nazgûl geçide ulaştığında Elrond ve Gandalf tarafından oluşturulan selin sularında kapıldı. Nazgûl atlarını ve hiçliklerine şekil veren pelerinlerini yitirdi fakat yok edilemediler. Mordor'a dönerek burada Kanatlı Binekler*'i ile yeni bir görünüme kavuştular.

  25 Aralık'ta Frodo, Hüküm Dağı'nın ateşlerinde Tek Yüzük'ü yok etmek için biçilen görevi üstlenerek Ayrıkvadi'den ayrıldı. Kendisine, sekiz kişiyi daha içeren Kardeşlik tarafından yoldaşlık edildi: Gandalf, Aragorn, Boromir, Legolas, Gimli, Samwise Gamgee, Meriadoc Brandybuck ve Peregrin Took.

  Bu esnada Saruman ise kendi gücünü artırmanın derdine düşmüştü. Saruman, Orta Dünya'nın hür halklarına Sauron ile olan mücadelelerinde yardım etmek için gönderilen Arifler Divanı'nın başıydı. Fakat Tek Yüzük'e olan arzusu Saruman'ı yozlaştırdı. Aynı zamanda da Palantir aracılığı ile Sauron'a ile iletişime geçti.

  Saruman 3018 sonbaharında Rohan toprakları üzerinde hakimiyetini ilan etti ve Uruk-hai birliklerini Rohan üzerine salarak Rohirrim'e sıkıntı yaratmaya başladı. Saruman'ın Bree ve Shire civarında da casusları vardı. 3019 yılına girildiğinde Bree içerisinde bir çatışma meydana geldi ve birkaç Bree yerlisi öldürüldü. Sorun yaratan kişiler yöreden uzaklaştırılsa da, bu kişiler Bree etrafında bulunup, tehdit oluşturmaya devam ettiler. Bir kısmı ise Saruman ile ticaret yapan Lotho Torbaköylü-Baggins isimli Hobbitin daveti üzerinde Shire'a geldi. Lotho kendisini Shire'da Şef ilan etti ve Shire'a katı kurallar getirerek Şefin Adamları tarafından Shirelı Hobbitler üzerinde baskı oluşturulmaya başlandı.

  15 Ocak 3019'da Kardeşlik Moria'dan geçti ve buradaki Mazarbul Odası'nda Orklar ile savaştı. Khazad-dûm Köprüsü'nde Gandalf, kadim zamanlarda Morgoth'un hizmetkârlarından biri olan Balrog'a ve onun kadim ateşine meydan okudu.

  Gandalf ve Balrog dipsiz kuyuya düştüler ve buradan Gümüşçatal'ın zirvesine dek tırmandılar. Zirvede 23 Ocak'tan 25 Ocak'a dek Zirve Savaşı'nı gerçekleştirdiler. Gandalf, Balrog'un üstesinden gelse de kendi de yaşamını yitirdi lakin Büyücü, Ak Gandalf olarak yaşama geri döndü.

  Kardeşlik ise 23 Şubat'a dek Anduin'den güneye doğru yol aldı ve bu tarihte Grishnákh isimli Mordorlu bir Ork ve bir Nazgûl'un komutasındaki Orkların pususuna düştü. Legolas, Nazgûl'un Kanatlı Bineği'ni vurdu ve Kardeşlik pusudan kurtulmayı başardı.

  25 Şubat'ta Rohan'da Birinci Isen Geçitleri Savaşı yapıldı. Saruman'ın kuvvetleri, Rohan Kralı Théoden'in varisi Théodred'i öldürmek amacıyla Rohirrim'e saldırdılar ve amaçlarını gerçekleştirdiler. Elfmiğfer ve Grimbold, Saruman'ın güçlerine karşı inatçı bir direniş gösterdiler ve Saruman'ın Rohan'ı istila çabalarının ilkinde başarısız olmasını sağladılar.

  Saruman yakın bir zamanda da Uglúk isimli Uruk-hainin komutasındaki bir Uruk-hai birliğini de Yüzük Taşıyıcısı'nı ele geçirmek üzere yola çıkardı. Isengardlı Uruk-hailer ile Grishnákh'ın komutasındaki Mordorlu Orklar bir araya geldiler. 26 Şubat'ta Amon Hen'de Meriadoc Brandybuck ve Peregrin Took, Orklarca yakalandı. Boromir, iki Hobbiti korumaya çalışırken öldürüldü. Uruk-hailer, Hobbitleri Isengard'a götürmeye çalışırken Éomer komutasındaki Rohirrim atlılarınca pusuya düşürülerek 28 Şubat'ı 29 Şubat'a bağlayan gecede, Fangorn Ormanı'nın kenarında kılıçtan geçirildiler. Merry ve Pippin ormanın içlerine kaçarak, muharebenin şiddetinden kurtuldular.

  Saruman 2 Mart'ta Rohan'ı tamamiyle ele geçirmek için gerçekleştirdiği esas saldırısını başlattı. Grimbold ve Elfmiğfer komutasındaki Rohirrim, İkinci Isen Geçitleri Savaşı'nda Saruman'ın güçlerini durdurmaya çalıştılarsa da savunmaları yarıldı ve Saruman'ın ordusu Miğfer Dibi'ne doğru ilerledi.

  Miğfer Dibi Savaşı 3 Mart'ı 4 Mart'a bağlayan gece gerçekleşti. Kral Théoden; Éomer, Aragorn, Legolas ve Gimli eşliğinde güçlerini kuşatmadan hemen önce Miğfer Dibi'ne getirebildi. Miğfer Dibi'ndeki güç yaklaşık 2000 kişiden oluşmaktayken, Saruman'ın ordusu Uruk-hailerin, Orkların ve Dunlandli İnsanların yer aldığı, toplamda yaklaşık 10000 kişiden oluşmaktaydı.

  Rohirrim kaleyi gece boyunca elde tutmayı tutmayı başardı ve şafak söktüğünde Kral Théoden, Boruşehir'den bir yarma harekatının emrini verdi. Aynı esnada Gandalf ve Erkenbrand, beraberindeki 1000 kişilik bir Rohirrim ordusu ile savaş alanına ulaştılar. Dunlandliler teslim oldu, Orklar ise kaçarak savaş alanından uzaklaşmaya çalıştılar. Lakin Miğfer Dibi gece boyunca Fangorn Ormanı'ndan gelen Huornlardan oluşan bir ormanca kuşatılmış durumdaydı. Bu ormanın içerisine kaçan Orkların hiçbiri ormandan sağ çıkamadı.

  Huornlar esasen, Fangornlu Entlerin en yaşlısı olan Ağaçsakal tarafından Miğfer Dibi'ne gönderilmişti. Ağaçsakal, Arif Saruman'ın Fangorn'daki pekçok ağacı kestirmesinden dolayı ona karşı öfkeliydi ve Saruman'ı durdurmak istiyordu.

  Entler Isengard'a yürüdüler; 3 Mart ve 4 Mart boyunca süren mücadelede Isengard'daki istihkâmın duvarları yıkılarak, zemin sularla kaplandı. Saruman ise Orthanc Kulesi'nde rehin alındı.

  6 Mart'ta Aragorn, Orthanc'ın palantírini kullanarak kendisini Sauron'a açık etti. Aragorn, Sauron'u Son İttifak Savaşı'nda yenen Elendil'in ve Tek Yüzük'ü kendisinden alan Isildur'un varisiydi. Sauron bunu farkettiğinde Aragorn'un Tek Yüzük'ü kullanarak kendisine meydan okumasından endişe etti ve bu nedenle Gondor'a yapmayı düşündüğü saldırılarına hız kazandırdı, diğer bir deyişle bu saldırıları aceleye getirdi. Aragorn palantírde Korsanların Gondor'a doğru ani ve beklenmedik bir saldırı yapacaklarını öğrendi ve 8 Mart'ta Ölülerin Yolu'ndan geçerek Ölüler'i Sauron'a karşı savaşmaya dair ettikleri yemini yerine getirmeleri için çağırdı.

  Sauron'un güçleri toplanmaya devam ediyordu. Faramir ve beraberindeki Ithilien Kolcuları, 7 Mart'ta Kara Kapı'ya doğru ilerlemekte olan bir Haradrim ordusunu pusuya düşürdü. Aynı gece Korsanların yapacakları saldırının haberi Minas Tirith'e ulaştı. 7 Mart'ı 8 Mart'a bağlayan gece, Rohirrim'i yardıma çağırmak üzere Gondor'un İşaret Kuleleri tutuşturuldu ve Kızıl Ok taşıyan bir ulak 8 Mart'ın gecesinde Gondor'dan Rohan'a ulaştı. 9 Mart'ta ise Gondor'un vilâyetlerinden gelen birlikler Minas Tirith'e ulaştı.

  10 Mart ise Şafaksız Gün'dü. Sauron, yoğun bir bulut kütlesini, düşmanlarına korku salmak, Orklarına yardımcı olmak ve karanlıkta güçlerinin doruğuna ulaşan Nazgûl'a destek sağlamak amacıyla Mordor'dan batıya doğru gönderdi. Orklardan ve Doğudölleri'nden oluşan bir ordu, Anduin üzerindeki Cair Andros adasını ele geçirdi ve Minas Tirith'in kuzeyindeki Anórien üzerinden Gondor'a girdi. Ordu, Kadim Batı Yolu'nu kapatarak aynı gün Rohan'dan yola çıkan Rohirrim'in destek güçlerinin yolunu kesmeyi amaçlamaktaydı. Aynı günün gecesinde ise Nazgûl Efendisi'nin komutasındaki Mordor'un esas gücü Minas Morgul'dan Minas Tirith'e doğru harekete geçti.

  11 Mart'ta Faramir, nehir geçitlerini Minas Morgul'dan gelen orduya karşı yapılan savunmayı idare etmesi için Osgiliath'a gönderildi. Gondor'un güneylerinde de Lamedonlu İnsanlar, Umbar ve Harad'dan gelen ordular ile savaşmaktaydı. Aragorn, ardındaki Ölüler ile birlikte Lamedon'a ulaştığında düşman güçleri savaşmayı bırakarak kaçtılar.

  Eş zamanlı olarak 11 Mart'ta Lothlórien, Dol Guldur'dan gelen Orkların saldırısına uğradı. Orklar, Elflerin çabaları ve Nenya'nın Taşıyıcısı Galadriel'in gücü sayesinde durduruldular. Rohan'daki Bozkır'a sürülen Orklar burada Ağaçsakal ve beraberindeki Entler ile karşılaştılar. Orkların büyük kısmı yok edildi ve hayatta kalanlar ise 12 Mart'ta Anduin Nehri'ne sürüldü. Aynı gün Morgul birlikleri Osgiliath geçitlerini ele geçirdi ve Faramir Causeway Forts*'a geri çekildi.

  13 Mart'ta Morgul birlikleri Minas Tirith'in dış surlarını aşarak Pelennor Çayırları'na girdi, Minas Tirith kuşatıldı. Aragorn ve beraberindeki Ölüler ise Pelargir'de Korsanların filosunu ele geçirdi.

  15 Mart'ta Pelennor Çayırları Savaşı yapıldı. Günün şafağında Rohirrim savaş alanına ulaştı. Kral Théoden öldürüldü ve Nazgûl Efendisi, Éowyn ve Merry tarafından yok edildi. Denethor, palantírde, Minas Tirith'e yaklaşan Korsan filosunu gördüğünde umutsuzluğa kapıldı ve kendini yakarak intihar etti. Halbuki gemiler, Minas Tirith'e destek sağlamak ve savaşın dengesini değiştirmek üzere yelken açan Aragorn'un komutasındaydı. Sauron'un savaş alanına gönderdiği ordular bozguna uğratılmış olsa da Mordor'da halen muazzam bir gücü vardı.

  15 Mart'ta Lothlórien ve Kuyutorman Elfleri de Dol Guldur'dan gelen Orkların saldırısına uğradılar. Aynı gün Vadi İnsanları ve Yalnız Dağ Cüceleri'nin birleşmiş güçleriyle bir Doğudölleri ordusu arasında Vadi Savaşı yapıldı. Savaş üç gün sürdü. 17 Mart'ta Kral Brand ve Kral Demirayak Dain öldürüldü, İnsanlar ve Cüceler Yalnız Dağ'da kuşatıldı.

  Elfmiğfer ve beraberindeki 3000 Rohirrim, 17 Mart'ta Anórien'i işgal eden düşman güçlerini bozguna uğrattı. 18 Mart'ta Aragorn, Gondor ve Rohan'ın askerlerinden oluşan Batı Ordusu'nu Kara Kapı'ya doğru yola çıkarttı. Amacı, Sauron'un dikkatini kendi üzerine çekerek Mordor'un içinden geçip Hüküm Dağı'na ilerlemekte olan Yüzük Taşıyıcısı'na yardım edebilmekti. 22 Mart'ta Lothlórien'e üçüncü saldırı geldi.

  25 Mart'ta Kara Kapı önünde Morannon Savaşı yapıldı. 6000 kişiden oluşan Batı Ordusu, yaklaşık 60000 kişiden oluşan düşman güçlerince kuşatma altına alındı.

  Sauron tamamiyle savaşa odaklanmıştı ve Frodo'nun Tek Yüzük'ü Kıyamet Çatlakları'na getirdiğini zamanında göremedi. Gollum burada Frodo'dan yüzüğü aldı fakat bulunduğu yükseltiden düşerek Hüküm Dağı'nın alevlerinde can verdi. Tek Yüzük yok edildi.

  Yüzük yok edildiğinde Sauron da yok edilmiş oldu. Geriye kalan sekiz Nazgûl, Hüküm Dağı'nın patlamalarında oluşan alevlere boğuldu. Sauron'un güçleri kararsızlığa, korkuya ve dehşete kapıldı. Kimileri kaçtı, kimileri teslim oldu, kimileri ise umutsuzca savaşmaya devam etti.

  Sauron'un yenilgi haberi 27 Mart'ta Yalnız Dağ'a ulaştı. II. Ozan ve Thorin Taşmiğfer, Doğudölleri'ni yöreden sürebilmek için bir yarma harekatına önderlik ettiler. 28 Mart'ta Celeborn ve Galadriel Dol Guldur'u talan halen getirdiler.

  Lakin Yüzük Savaşları, Sauron'un yenilgisi ile son bulmadı. Saruman Isengard'dan kaçmıştı, 22 Eylül'de Shire'a gelerek buranın Şef'i olduğunu ilan etti. Frodo, Sam, Merry ve Pippin 30 Ekim'de Shire'a geri döndüler ve Hobbitleri bozulan düzene karşı başkaldırıya davet ederek 3 Kasım'da gerçekleşen Subaşı Savaşı'na öncülük ettiler. Saruman, kendisinin uşağı ve dalkavuğu haline gelen Gríma Solucandil tarafından, Gríma da Hobbit okçuları tarafından vurularak öldürüldü.

  Savaşların ardından, huzur ve düzen Orta Dünya'da tekrar hüküm sürmeye başladı. Aragorn, Yeniden Birleşmiş Krallık Gondor ve Arnor'un Kralı olarak tahta çıktı. Rohan, Vadi ve Yalnız Dağ, Krallık'ın müttefikleri olarak kalmaya devam ettiler, Shire ise Kral'ın koruması altında bir özerk bölge haline geldi. Haradrim ve Doğudölleri'nin büyük kısmı Yeniden Birleşmiş Krallık ile barış ilan ettiler. Halen tehdit oluşturan kitleler ile Aragorn ve Kral Éomer birlikte mücadele ettiler. Kötülük ve şer tamamiyle yok edilememiş olsa da, Sauron bir daha asla doğrulamayıp, sakat ve gölgelerde saklanan önemsiz bir ruh haline geldi.

  Yüzük Savaşları'nda yok edilen, hayatını kaybeden isimlerin kısmi listesi:

  Boromir, Denethor, Théoden, Théodred, Háma, Derufin, Duilin, Forlong, Hirluin, Hirgon, Grimbold, Harding, Guthláf, Dúnhere, Déorwine, Herefara, Herubrand, Horn, Fastred, Halbarad, Kayınkemiği, Brand, Demirayak Dain, Hasır Fundayakparmağı, Kürektik Elmaböce, Tom Sivridiken, Willie Bank, Staddle'daki Tepedipleri'nden biri

  Sauron, Saruman, Gríma, Nazgûl Efendisi ve diğer sekiz Nazgûl, Gollum, Gorbag, Grishnákh, Lagduf, Lugdush, Mauhúr, Muzgash, Radbug, Shagrat, Isengardlı Snaga, Mordorlu Snaga, Uglúk, Lotho Torbaköylü Baggins, Balrog, Shelob (muhtemelen)


  Paylaş
  :gomugomuno: 2. #2
  Usta Oyuncu

  Üyelik tarihi : Jun 2009
  Mesajlar : 2.322
  Tecrübe Puanı 10
  Tecrübe Puanı Gücü : 11

  Standart  güzel olmus..


  Paylaş
  ''Forth Eorlingas''
  ''Now is the hour.Riders of Rohan oaths you have taken!Now fulfill them all!To lord and land!''

  Cpt.Price
  ''Soap''Mac.Tavish
  :LOTR FAN:
  :mw2:
  :str:
  :ilotr:
  :LOTR FAN:

  SANSÜRAT SANSÜRAT SANSÜRAT SANSÜRAT
  İnternete Sansür Değil,Sürat Gerek !
  SANSÜRAT SANSÜRAT SANSÜRAT SANSÜRAT


 3. #3
  memo343
  Yedek Oyuncu

  Standart  gerçi bunu bilmeyen yoqtur ama olsun yinede iyi bir şey


  Paylaş

 4. #4
  Emekli Yetkili

  Üyelik tarihi : May 2009
  Mesajlar : 7.741
  Tecrübe Puanı 1469
  Tecrübe Puanı Gücü : 100

  Standart  memo katılıyorum sana


  Paylaş
  South of Heaven

 5. #5
  Usta Oyuncu

  Üyelik tarihi : Feb 2009
  Mesajlar : 2.653
  Tecrübe Puanı 793
  Tecrübe Puanı Gücü : 100

  Standart  Faramir ozmn senin actigin iki kuleyi bilmeyen varmi. Bunu solermisin. Bunu belki bilmeyen yoktur ama onu %100 bilen vardir. Ozmn 1. ve 3. leride koyma. Cok gereksiz.


  Paylaş
  :gomugomuno:

 6. #6
  Emekli Yetkili

  Üyelik tarihi : May 2009
  Mesajlar : 7.741
  Tecrübe Puanı 1469
  Tecrübe Puanı Gücü : 100

  Standart  ama açtıgım konuda 1 ve 3 ude beklers deniliyordu


  Paylaş
  South of Heaven

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

Turnuval Yasal Uyarı!

Turnuval Bilgi paylaşım platformudur. Hukuka, yasalara, telif ve kişilik haklarına bağlıdır. "5651 sayılı yasada" belirtilen "Yer Sağlayıcı" olarak hizmet sunmaktadır. İlgili yasaya göre site yönetiminin tüm içerikleri kontrol etme yükümlülüğü yoktur. Bu sebep ile sitemiz, uyarıları dikkate alarak yasa dışı paylaşımlar hakkında gerekli işlemleri yapmaktadır. Oluşabilecek yasal sorumluluklar "Üyelerimize" aittir.

Web sitemizi kullanmaya devam ederek, turnuval.com hizmetlerini sizlere daha iyi sunabilmek amacıyla kullandığımız cookie'ler (çerezler) ve kişisel verilerinizle ilgili Gizlilik Politikası'nı kabul etmiş olursunuz.


1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 256 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 271 272 273 274 275 276 277 278 279 280 281 282 283 284 285 286 287 288 289 290 291 292 293 294 295 296 297 298 299 300 301 302 303 304 305 306 307 308 309 310 311 312 313 314 315 316 317 318 319 320 321 322 323 324 325 326 327 328 329 330 331 332 333 334 335 336 337 338 339 340 341 342 343 344 345 346 347 348 349 350 351 352 353 354 355 356 357 358 359 360 361 362 363 364 365 366 367 368 369 370 371 372 373 374 375 376 377 378 379 380 381 382 383 384 385 386 387 388 389 390 391 392 393 394 395 396 397 398 399 400 401 402 403 404 405 406 407 408 409 410 411 412 413 414 415 416 417 418 419 420 421 422 423 424 425 426 427 428 429 430 431 432 433 434 435 436 437 438 439 440 441 442 443 444 445 446 447 448 449 450 451 452 453 454 455 456 457 458 459 460 461 462 463 464 465 466 467 468 469 470 471 472 473 474 475 476 477 478 479 480 481 482 483 484 485 486 487 488 489 490 491 492 493 494 495 496 497 498 499 500 501 502 503 504 505 506 507 508 509 510 511 512 513 514 515 516 517 518 519 520 521 522 523 524 525 526 527 528 529 530 531 532 533 534 535 536 537 538 539 540 541 542 543 544 545 546 547 548 549 550 551 552 553 554 555 556 557 558