Toplam 4 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 4 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Elendil (2)

 1. #1
  Usta Oyuncu

  Üyelik tarihi : Jul 2009
  Mesajlar : 1.313
  Tecrübe Puanı 25
  Tecrübe Puanı Gücü : 26

  Standart Elendil (2)  Elendil Numenor yıkılırken kaçmayı başaran insanların lideriydi. Elendil Orta-Dünya'ya kaçmış ve oğulları İsildur ile Anarion'la birlikte Gondor ve Arnor Krallıklarını kurmuştu. Son İttifak Savaşında Gil-Galad ile Elendil yan yana savaşmış ve birlikte düşmüşlerdi.  Elendil İkinci Çağın 3119 yılında Numenor'da doğmuştu. Babası Amandil Andunie'nin Lorduydu. Andunie Lordları Kralın soyundan gelmeseler de asil bir kan taşıyorlardı. Andunie Lordları Kralın Konsey üyeleriydi ve ona danışmanlık yaparlardı.

  Numenor Adası Elflerle birlikte Morgoth'a karşı omuz omuza savaşan İnsanlara ev olması için Valar tarafından yaratılmıştı. Orta-Dünya'nın batısına Ölümsüz Topraklar'ın doğusuna düşüyordu. Ama Valar Numenor İnsanlarının Ölümsüz Topraklara gelmesini yasaklamıştı. Birçok Numenor'lu hem bu yasağa hemde kendilerinin ölümlü Elflerin ölümsüz olmasına kızgındı.


  Numenor'un yerini gösteren bir harita

  3262 yılında Numenor Kralı Ar-Pharazon Sauron'a karşı savaşmak için Orta-Dünya'ya yelken açmıştı. Sauron'u esir etmiş ve Numenor'a götürmüştü. Aslında Sauron kendisi teslim olmuştu çünkü Numenor'u yıkmak istiyordu ve Numenor'un kılıç gücüyle ele geçirilmeyeceğini ordusunu görünce anlamıştı. Sauron Ar-Pharazon ve halkının Morgoth'a tapınmalarını sağlamış ve onların ölümsüzlük ile güç isteklerini kendi lehine kullanmıştı.

  Elendil'in babası Amandil Ar-Pharazon'un Divanının üyesiydi. Ama Amandil Divan'dan atılmıştı çünkü Morgoth'a tapınmayı reddetmiş Valar ve Eru'ya sadık kalmayı seçmişti. Elendil onun oğulları Isildur ve Anarion ve Sadıklar ismini alacak küçük bir grupta Amandil'in yanındaydı. Sadıklar Numenor'un doğu kıyısındaki Romenna'da yaşıyorlardı.

  Sauron kapalı kapılarardında Ar-Pharazon'u kandırmış ve eğer Ölümsüz Toprakları ele geçirirse onunda ölümsüz olacağını söylemişti. Ar-Pharazon Ölümsüz Toprakları ele geçirmek için ordusunu hazırlamaya başlamıştı. Amandil bunu öğrenmiş ve Valar'ın bunu engellemesi için Ölümsüz Topraklara doğru yelken açmış ve bir daha kendisinden hiç haber alınamamıştı.

  Amandil demiş ki:
  "Günler karanlık ve İnsanoğlu için hiçbir ümit yok, Sadıklar içinse çok az ümit var. Bu yüzden atamız Eärendil'in eskiden yaptığı tasarıyı deneyip Batı'ya yelken açmayı düşündüm, yasak olsun ya da olmasın, Valar'la konuşacağım, hatta olabilirse Manwë"yle; ve her şey yok olmadan önce yardım etmesi için yalvaracağım."


  Elendil demiş ki:
  "Böylece Krala ihanet etmiş olmayacak mısın?" "Bizi neyle suçladıkları iyi biliyorsun, bize hain ve casus dediler ki bugüne dek bunlar doğru değildi."


  Amandil demiş ki:
  "Eğer Manwë"nin böyle bir haberciye ihtiyacı olduğınu düşünüyorsam," "Krala ihanet ederim. Çünkü insanın yüreğinin hiçbir sebeple bağışlayamayacağı sadece tek bir ihanet vardır. Ama bunu İnsanoğlu'na merhamet ve onların Yalancı Sauron'dan kurtuluş adına yapıldığı için savunuyorum, en azından çok az da olsa Sadıklar kaldığ için. Ve Yasak nedeniyle de, halkımın da günahkâr duruma düşeceği korkusuyla, kendi içimde cezamı çekeceğim."


  Elendil demiş ki:
  "Ama babam, yaptığınız öğrenildiği zaman, soyunuzdan geride bıraktıklarınızın başına neler gelebileceğini düşünmüyor musunuz?"


  Amandil demiş ki:
  "Bu bilinemez," "Ayrılma gizlice hazırlanacak ve gemilerimizin limanlarımızda her gün yaptığı gibi doğuya yelken açacağım; sonrasında, rüzgâr ve şans izin verirse, güneye ya da kuzeye yönelecek, ardından batıya döneceğim ve ne bulabileceğime bakacağım. Ama oğlum, sen ve dostlarına kendiniz için başka gemiler hazırlamanızı öğütlerim, yüreklerinizin ayrılmaya dayanamayacağı şeyleri de gemilere yükleyin ve gemiler hazır olduğunda Rómenna limanında bekleyin, zamanınızın geldiğini anladığınızdaysa diğer insanlarınıza amacınızı anlatın ve doğuya doğru beni izleyin. Eğer biz bir süreliğine ya da kazanç için ayrılırsak, Amandil çok üzüldüğü tahttaki akrabamıza bundan böyle pek yakın olmayacak. Ama yanına pek çok insanı almak niyetinde olduğunu kimse bilmesin yoksa onun canı buna sıkılır, çünkü şimdi o planlarını yapmakta olduğu savaşa uğraşıyor ve toplayabildiği her güce ihtiyacı olacaktır. Gerçek Sadıklar'ı arayıp bul ve eğer gelmek isterlerse, bırak gizlice sana katılsınlar, daha sonra da tasarılarını onlarla paylaş"


  Elendil demiş ki:
  "Peki plan ne olacak?"


  Amandil demiş ki:
  "Savaşa katılmayacak veya izlemeyeceksiniz," "Dönene kadar bundan başka bir şey söyleyemem. Ama büyük olasılıkla size yol gösterecek yıldız olmadan Yıldız Diyarı'ndan kaçacaksınız; çünkü diyar kirletilmiş olacak. Sevdiğiniz her şeyi kaybedecek ve yaşarken ölümü tadacak, başka bir yerlerde sürgün topraklarını arayacaksınız. Doğuda mı yoksa batıda mı olduğunu sadece Valar söyleyebilir."


  Elendil babası gibi büyük bir denizciydi. O ve Sadıklar Numenor'dan gitmek için gemiler hazırlamaya başlamışlardı. Dokuz gemileri vardı; dördü Elendil'in üçü Isildur'un ve ikisi Anarion'undu. Gemilere birçok paha biçilmez hediyeyle beraber yedi Palantir'i ve Ak Ağacın bir fidesini koymuşlardı.

  3319 yılında Ar-Pharazon'un ordusu Ölümsüz Topraklara saldırmıştı. Bunun üzerine Eru Illuvatar Numenor'u yıkmış sular altında bırakmıştı. Elendil, Kral'ın savaş katılması için bulunduğu çağıları reddederek Rómenna'da kalmıştı; Sauron'un askerlerinin kendisini yakalayıp Tapınak'ın ateşlerine sürüklemesinden kaçınmak için gemisiyle açılarak kıyılardan uzakta zamanı bekliyordu. Orada, denizin sonsuz boşluğuna doğru akışının güçlü çekiminden aradaki topraklar tarafından korundu, ardından ilk şiddetli fırtınayı atlattı. Ama silip süpüren dalga ülkenin üzerinden aştığında, Númenór sarsılıp yıkıldığında o da sulara gömülecekti ve yok olup gitmenin acısı ona hafifmiş gibi göründü, hiçbir ölüm acısı o günün kayıplarından ve ıstırabından daha keskin o olamazdı; ama ulu bir rüzgâr onu aldı, İnsanoğlu'nun bildiği tüm rüzgârlardan daha vahşiydi, batıdan kükreyerek geliyordu ve gemilerini uzaklara sürükledi; yelkenlerini parçaladı, direklerini yıktı, mutsuz insanları sudaki samanlar gibi avladı.


  Numenor'un Yıkılışı

  Günlerce süren bir yolculuktan sonra Sadıkların gemileri Orta-Dünya sahillerine vardı. Isildur ve Anarion Anduin'in güneyinde karaya inmiş, Elendil kuzeyde Lindon'da karaya varmış. Ve;

  Elendil demiş ki:
  "Et Eärello Endorenna utúlien. Sinome maruvan ar Hildinyar tenn' Ambar-metta!"
  (''Engin Deniz'den Orta Dünya'ya geldim. Bu yerlerde ikamet edeceğim; hem ben, hem varislerim, dünyanın sonuna kadar'')


  Elendil Lindon Elflerinin Kralı Gil-Galad tarafından dostça karşılanmıştı. Elendil ve halkı Lune Nehri'ni geçip Lindon'un doğusundaki Eriador topraklarına yerleşmişti.

  Numenor'dan kaçıp Orta Dünya'ya varan insanlar Dunedain Batıil'in İnsanları olarak bilinir olmuştu. 3320'de Elendil ve oğulları Gondor ve Arnor Krallıklarını kurmuştu. Elendil Gondor ve Arnor'un Yüce Kralı olmuştu. Elendil kuzeyde Arnor Krallığını yönetmiş oğulları Isildur ve Anarion'da güneyde Gondor'u yönetmişti.  Arnor sınırları Elf diyarları Lindon, Rivendell ve Eregion'a dayanıyordu. Elendil Evendim Gölü'nün yakınlarında Arnor'un başkenti Annuminas'ı kurdu. Aynı zamanda sınırlarının kuzey tarafında Fornost'u kurmuştu. Kuzeyli Dunedain Lune ve Brendibadesi Nehirleri etrafına, Arnor'un güney topraklarındaki Cardolan'a ve doğudaki Rhudaur'a yerleşmişti.


  Arnor Haritası


  Annuminas

  Palantirler Gondor ve Arnor arasında iletişim kurmak için kullanılmaya başladı. Dördü Gondor'a üçü Arnor'a yerleştirilmişti. Elendil başkente Annuminas Taşı'nı yerleştirdi. Başka bir palantir Dunedain'in inşa ettiği Amon Sul'e yerleştirildi. Gil-Galad ve Elfler Elendil için Ak Kuleleri inşa etti. En yüce kule Elostirion'a Elendil Taşı yerleştirildi. Ve bu palantir sadece Deniz'in batısına doğru baktı ve Elendil bazenleri oradan Ölümsüz Topraklardaki Tol Eressea'yı görürdü.


  Palantir


  Ak Kuleler

  Elendil Kuzey'deki Arnor'un Kralı olduğunun nişanesi olarak Annuminas Asasını taşırdı. Bu asa Numenor'da Elendil'in ataları olan Andunie Lordlarının taşıdığı gümüş asaydı. Elendil bir taç yerine ortasında beyaz bir mücehver bulunan gümüş bir toka takardı bu bir aile yadigârıydı adı Elendilmir'di. Aynı zamanda Elendil Numenor'un yok olmasından Barahir Yüzüğünü'de kurtarmıştı.


  Elendil Evi'nin Hatıraları

  Elendil aile yadigârlarına ek olarak Numenor'u anlatan hikayeleride yanında getirmişti. Elendil Numenor'un Çöküşünü anlatan Akallabeth'i yazmış ve Gondor arşivlerine bırakmıştı. Aynı zamanda eski bir Numenor hikâyesi olan Aldarion ve Erendis'i anlatan hikayeyi de saklamıştı.

  Dunedain'in bilmediği bir şey vardı Sauron Numenor'un yıkımından kaçmış ve gizlice Mordor'a dönmüştü. Sauron Dunedain'in Numenor'un yıkımından kaçan Sadıklar olduğunu öğrenmişti. Eski gücünü tekrar toplamaya başlamış Rhun ve Harad'lı adamlarında olduğu büyük bir ordu kurmuştu. Ama Dunedain ancak Hüküm Dağı'ndan tekrar alev püskürtmeye başladığında Sauron'un döndüğünü anlamıştı. Ve dağa Amon Amarth adını vermişlerdi.

  3429'da Sauron'un kuvvetleri Gondor'a saldırmıştı. Minas Ithil düşman eline geçmiş ama Isildur kaçmayı başarmıştı. Isildur kuzeye Arnor'a kaçmış Anarion beri toprakları savunmak için geride kalmıştı. Anarion Osgiliath'ı ve Minas Anor'u savunmayı başarmış Sauron'un kuvvetleri bir süreliğine Mordor'a çekilmişti.

  3430 yılında Gil-Galad ve Elendil Sauron'a karşı Elfler ve insanlardan oluşan Son İttifak'ı kurmuşlardı. Son İttifak Mordor'a yürümeye karar vermişti.


  Son İttifak Ordusunun İzlediği Yol

  Elendil ve Gil-Galad'ın kuvvetleri Amon Sul Kulesinde birleşti ve bir arada 3431 yılında Rivendell'e doğru devam ettiler. Denir ki Rivendell'de birleşen ordu o ana kadar Orta Dünya'da görülen diğer tüm ordulardan daha gösterişli ve güzeldi, Thangorodrim'e yürüyen Valar ordusundan beri daha büyüğü toplanmamıştı.

  3434'te Son İttifak Ordusuyla Sauron'un kuvvetleri Kara Kapıların önünde Dagorlad düzlüklerinde harp ettiler. Elendil'in kılıcı insanları ve orkları korkuyla dolduruyordu, çünkü Güneş ve Ay'ın ışığında parıldıyordu, adı Narsil'di. Sauron'un kuvvetleri mağlup edilmiş ve yedi yıl sürecek Barad-dur kuşatması başlamıştı.

  Kuşatmayı yaramak için Sauron sayısız saldırılar düzenledi, Düşman'ın fırlattığı oklar, kargılar ve ateş yüzünden keder verici kayıplar yaşanmıştı. Gorgoroth vadisinde birçok kişinin yanında Elendil oğlu Anârion'da 3440'da katledildi.

  Ama sonunda kuşatma öylesine daraltıldı ki Sauron'un kendisi öne çıkarak saldırdı; Gil-galad ve Elendil'le boğuştu, ikisini de öldürdü, Elendil'in kılıcı yere düşen bedeninin altında kalarak kırıldı. Ama Sauron da yere yıkılmıştı ve Isildur, kırılmış Narsil'in kabza parçasıyla Hükmeden Yüzük'ü Sauron'un elinden keserek aldı. Artık Sauron için yenilgi zamanı gelmişti, bedenini terk etti ve ruhu uçarak uzaklara kaçtı, ıssız yerlere saklandı; bir daha görünür bir biçim alabilmek için uzun yılların geçmesi gerekiyordu.


  Isildur babasını Gondor topraklarındaki Halifirien tepesine gömmüştü. Mezarının üstündeki siyah taşa Quenya dilinde Elendil kelimesindeki sessiz harfler yazılmıştı. Mezar 3.çağın 2510'na kadar yani Gondor Vekilharcı Cirion Rohirrim'e Halifirien topraklarının batısını verene kadar orada kalmıştı. Cirion Elendil'den kalanları Minas Tirith'e getirmiş ve bedeni Kralların Evinde sonsuz uykusuna devam etmişti.  Isildur Gondor ve Arnor'un Yüce Kralı olmuştu. Isildur babasının yaptığı gibi kuzeyde Arnor Krallığında yaşamayı ve Gondor yönetiminide Anarion'un oğlu Meneldil'e bırakmayı tasarlıyordu. Ama Arnor Yolu'nda Üçüncü Çağın 2.yılında Isildur Ferah Çayırlarda Orklar tarafından öldürülmüş ve Tek Yüzük Nehir'de kaybolmuştu.

  Halen bir çocuk olan Isildur'un küçük oğlu Valandil Arnor'un Kralı olmuştu. Çünkü Valandil reşit olduğunda hem Gondor hem Arnor Kralı olmak istememişti. Gondor Anarion'un varisleri tarafından Arnor'da Isildur'un varisleri tarafından yönetilmeye devam etti. Taa ki Üçüncü Çağın sonuna Aragorn yani Kral Elessar tahta geçinceye kadar...  Elendil'in Soyağacı  Alıntıdır...


  Paylaş
  Mesaj darkprincee tarafından (19-09-2009 Saat 04:17 ) değiştirilmiştir. 2. #2
  Emekli Yetkili

  Üyelik tarihi : May 2009
  Mesajlar : 7.741
  Tecrübe Puanı 1469
  Tecrübe Puanı Gücü : 100

  Standart  Sıkılmadan okudum açıkçası...Teşekkürler


  Paylaş
  South of Heaven

 3. #3
  Usta Oyuncu
  CeorL - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

  Üyelik tarihi : Apr 2010
  Mesajlar : 1.557
  Tecrübe Puanı 340
  Tecrübe Puanı Gücü : 100

  Standart  vayy bee keşke gerçek olsa yüzüklerin efendisi :):)


  Paylaş

  TurnuvaL Facebook Grubu (Yönetici ve Oyuncularla daha hızlı iletişim kurmak için )
  TurnuvaL Grup Tıkla

 4. #4
  Hiperaktif Oyuncu

  Üyelik tarihi : Apr 2010
  Mesajlar : 957
  Tecrübe Puanı 441
  Tecrübe Puanı Gücü : 100

  Standart  güzel paylaşım


  Paylaş
  _Şafak çok uzak değil; ama korkarım şafağın bize pek yararı olmayacak
  _Yine de şafak hep insanların umudu olmuştur. (Gamling � Aragorn)

  :iwc:

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

Turnuval Yasal Uyarı!

Turnuval Bilgi paylaşım platformudur. Hukuka, yasalara, telif ve kişilik haklarına bağlıdır. "5651 sayılı yasada" belirtilen "Yer Sağlayıcı" olarak hizmet sunmaktadır. İlgili yasaya göre site yönetiminin tüm içerikleri kontrol etme yükümlülüğü yoktur. Bu sebep ile sitemiz, uyarıları dikkate alarak yasa dışı paylaşımlar hakkında gerekli işlemleri yapmaktadır. Oluşabilecek yasal sorumluluklar "Üyelerimize" aittir.

Web sitemizi kullanmaya devam ederek, turnuval.com hizmetlerini sizlere daha iyi sunabilmek amacıyla kullandığımız cookie'ler (çerezler) ve kişisel verilerinizle ilgili Gizlilik Politikası'nı kabul etmiş olursunuz.


1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 256 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 271 272 273 274 275 276 277 278 279 280 281 282 283 284 285 286 287 288 289 290 291 292 293 294 295 296 297 298 299 300 301 302 303 304 305 306 307 308 309 310 311 312 313 314 315 316 317 318 319 320 321 322 323 324 325 326 327 328 329 330 331 332 333 334 335 336 337 338 339 340 341 342 343 344 345 346 347 348 349 350 351 352 353 354 355 356 357 358 359 360 361 362 363 364 365 366 367 368 369 370 371 372 373 374 375 376 377 378 379 380 381 382 383 384 385 386 387 388 389 390 391 392 393 394 395 396 397 398 399 400 401 402 403 404 405 406 407 408 409 410 411 412 413 414 415 416 417 418 419 420 421 422 423 424 425 426 427 428 429 430 431 432 433 434 435 436 437 438 439 440 441 442 443 444 445 446 447 448 449 450 451 452 453 454 455 456 457 458 459 460 461 462 463 464 465 466 467 468 469 470 471 472 473 474 475 476 477 478 479 480 481 482 483 484 485 486 487 488 489 490 491 492 493 494 495 496 497 498 499 500 501 502 503 504 505 506 507 508 509 510 511 512 513 514 515 516 517 518 519 520 521 522 523 524 525 526 527 528 529 530 531 532 533 534 535 536 537 538 539 540 541 542 543 544 545 546 547 548 549 550 551 552 553 554 555 556 557 558 559 560 561 562 563 564 565 566 567 568 569 570 571 572 573 574 575 576 577 578 579 580 581 582 583 584 585 586 587 588 589 590 591 592 593 594 595 596 597 598 599 600 601 602 603 604 605 606 607 608 609 610 611 612 613 614 615 616 617 618 619 620 621 622 623 624 625 626 627 628 629 630 631 632 633 634 635 636 637 638 639 640 641 642 643 644 645 646 647 648 649 650 651 652 653 654 655 656 657 658 659 660 661 662 663 664 665 666 667 668 669 670 671 672 673 674 675 676 677 678 679 680 681 682 683 684 685 686 687 688 689 690 691 692 693 694 695 696 697 698 699 700 701 702 703 704 705 706 707 708 709 710 711 712 713 714 715 716 717 718 719 720 721 722 723 724 725 726 727 728 729 730 731 732 733 734 735 736 737 738 739 740 741 742 743 744 745 746 747 748 749 750 751 752 753 754 755 756 757 758 759 760 761 762 763 764 765 766 767 768 769 770 771 772 773 774 775 776 777 778 779 780 781 782 783 784 785 786 787 788 789 790 791 792 793