Toplam 2 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 2 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Binbir Çiçeğin Ulu Adası

 1. #1
  Oyuncu

  Üyelik tarihi : Sep 2009
  Mesajlar : 93
  Tecrübe Puanı 10
  Tecrübe Puanı Gücü : 11

  Binbir Çiçeğin Ulu Adası  Binbir Çeşit Çiçeğin Adası


  Ölümsüz Topraklar’ da yer alan, Mallorn ağaçlarının yurdu büyük, geniş bir adadır. En önemli şehri ve merkezi, doğu kıyısındaki liman kenti Avallone’ dur. İlk zamanlarda, Ayıran Denizlerin (Belegaer) ortasında, her türlü kara parçasından uzaktadır. Önceden Adanın doğu ucu, Vala Ulmo Adayı Elfleri Aman’ a taşımak için kullanırken kopmuş ve Balar Koyu’ nda kalarak Balar Adası’ nı oluşturmuştur. Ana kısım ise Valinor’ da Eldamar Koyu’ nda kalarak Tol Eressea’ yı meydana getirmiştir. Zamanla Aman’ dan gelen Teleri Elfleri bölgeye yerleşmiştir, Alqualondë’ ye gidene kadar da Adada kalmışlardır. Daha sonra Birinci Çağın bitiminde, sürgün edilmiş Orta-Dünya Elfleri olan Noldor ve Sindar Elflerinin evi olmuştur. Aynı zamanda, Frodo, Bilbo ve Sam’ in, Ölümsüz Diyarlar’ a seyahatleri izin verildiği zaman gelip yaşadıkları topraklardır.  J.R.R. Tolkien’ in yarattığı evrenin ilk zamanlarında Tol Eressea, Anglosaksonların Büyük Britanya’ ya gelişinin mitolojik temeli olarak, Elflerin yerlisi olduğu bir çeşit Kutsanmış Adadır. Büyük Britanya’ nın ya da eski Gal dilindeki karşılığı Albion’ un, İngilizlerin yerleşmesinden önceki mitolojik karşılığı olarak düşünülür. Adanın ana şehri Kortirion, günümüzde Büyük Britanya Adası’ nın İngiltere kısmının merkezi olan Warwick gibi adanın tam olarak merkezinde yer alır.
  Yine Tolkien’ in ilk yazılarına göre ada, Aelfwine (ya da Eriol) adında Orta Çağda yaşayan İngiliz (Anglosakson) bir gezgin tarafından ziyaret edilir. Gezgin denizci Eriol, adaya geldiği zaman, Kortirion’ daki Kayıp Oyunun Evi’ ne uğrar. Elfler Eriol’ a, bu eve geldiği zaman çeşitli öyküler anlatırlar. İşte bu öyküler Silmarillion’ un alt yapısını oluşturur. İsmi Quenya dilinde “Yalnız Ada” manasındadır. Tolkien’ in Kayıp Öyküler Birinci Kitapta, “Kortirion” olarak başlık atıp yazdığı bir şiiri de vardır. Sonradan Tolkien Tol Eressea’ nın Albion ile ilişkilendirilen bu kimliğini, batıdan çok uzaklarda Valinor’ da bir ada olarak tanımlamasıyla geçersiz kılmıştır.
  Bir başka hikâyeye göre ise, Tol Eressea’ nın sonradan yeri değişmiş ve İngitere’ yi oluşturmuştur. İnsanların gelmesiyle de Elflerin nüfusu tükenmiştir. Bunun farklı bir hali olarak; Tol Eressea, İnsanların İngiltere’ ye gelmesiyle ülkeden ayrılan Elflerin geldiği bir adadır ve yukarıda bahsettiğim Aelfwine da İngiltere’ den onları izlemeye gelir.

  Tol Eressëa, Quenya’ da “Yalnız Ada” manasında gelir. Tol kelimesi Ada, eressëa ise yalnızlık demektir. Kısaca Eressëa olarak da anılır. Ortak Lisan’ da Yalnız Ada ve Kayıp Ada olarak bilinir.
  Coğrafyası

  Tol Eressea, Aman kıtasının doğu kıyısındaki Eldamar Koyu’ nda yer alır. Valar diyarı olan Valinor, Aman’ dadır ve Pelori olarak adlandırılan sıra dağlar, kıtanın tüm doğu kıyısı boyunca yükselir. Eldamar Koyu’ nda, Pelor’ nin ortasındaki bir boşluk olan Calacirya yani Işık Geçidi bulunur. Tirion şehri, Tol Eressea’ ya bakacak şekilde Işık Geçidi’ nin üzerinde kuruludur.

  Geçit, Valinor’ un İki Ağacı’ nın yaydığı ışığın, Tol Eressea’ nın batı tarafına gelmesine izin verir. Bu yüzden Adanın ışık gören tarafı zengin ve yeşildir. Pelori’ nin doğusunda büyüyen bitkiler arasında, ilk çiçek açanlar burada olmuştur. Tol Eressea çiçekleri arasında, Lothlorien’ da da yetişen Elanor ile Valinor çiçeği Lissuin de vardır.

  Ada, topraklarında yetişen çeşitli birçok ağaç ile ünlüdür. İşte bu ağaçlardan bazıları;
  • Oiolairë,
  • Lairelossë,
  • Nessamelda,
  • Malinornë (Mallorn),  • Taniquelassë,
  • Yavannamírë,
  • Vardarianna,
  • Lavaralda  Oluşumu ve Tarihi

  Tol Eressea aslında, Aman ve Orta-Dünya kıyılarından uzakta, denizin ortasında duran bir adaydı. Ama Valar Yılları’ nın 3450.Yılında, Morgoth’ un Valar Lambaları’ ndan biri olan Illuin’ i yok etmesiyle ortaya çıkan karışıklık ortamında, bulunduğu coğrafya değişikliğe uğradı.

  Ağaçların Yılları döneminin 1132.Yılında, Suların Efendisi Vala Ulmo, Adayı durduğu yerden kaldırdı ve Orta-Dünya’ nın batı kıyısındaki Balar Koyu’ na getirdi. Adayı, Elfleri Ölümsüz Diyarlar’ a taşımak için kullandı. İlk olarak Vanyar ve Noldor, Ada üstünde Denizin batı yakasına taşınacaktı. Ada Balar Koyu’ ndan ayrılırken doğu ucu koptu ve kopan kısım koyda kalarak Balar Adası' nı meydana getirdi.

  Teleri Elfleri, Orta-Dünya kıyılarına ayak uyduramadılar ve Ulmo’ nun hizmetindeki Maia Osse’ dan deniz hakkında bilgiler öğrenmeye başladılar. Ama 1149da Ulmo Adayla birlikte Orta-Dünya’ ya geri döndü ve birçok Teleri, akrabalarının peşinden gitmeyi tercih etti. Böylece 1150de Ölümsüz Diyarlar’ a Ada üzerinde taşındılar, 1151de Eldamar Koyu’ na vardılar ama Osse ile olan dostlukları ve Denize olan tutkuları yüzünden, kıyıya çıkmak yerine Ada üzerinde yaşamayı tercih ettiler.

  Osse da Adayı, tamamen Eldamar Koyu’ na bağladı ve o zamandan sonra Ada, Tol Eressea yani Yalnız Ada oldu. Teleri, 1161e (Adaya çıktıkları 1151den bu yana geçen 10 Valar yılı, 100 Güneş yılına eşit oluyor) kadar Adada yaşadı. Aradaki süre boyunca dilleri, Valinor’ da yaşayan Vanyar ve Noldor’ dan farklılaştı.

  Ama Teleri zamanla akrabalarını özledi, İki Ağaç’ ın ışığı onları kendisine çekiyordu ve sonunda kıyıya çıkmaya (Valinor’ a yani) karar verdiler. Osse onlar nasıl gemi yapılacağını öğrettikten sonra kıtaya doğru yelken açtılar. Kıyıya çıktıktan sonra, Eldamar Koyu’ nun kuzey kıyısında, Alqualonde Limanı’ nı inşa ettiler.


  Morgoth 1495 civarında, İki Ağaç’ ı yok etti. Valar ise, Morgoth’ un 1500 yılında Ay’ a da saldırmasından sonra, daha fazla ileri gitmesini önlemek için Büyülü Adaları ve Gölgeli Denizler’ i yarattı. Yine bu dönemlerde, birçok Noldor, Morgoth’ un a çaldığı Silmarilleri yeniden elde edebilmek için Orta-Dünya’ ya gitti. Valar Noldor’ u Ölümsüz Diyarlar’ dan sürgün etmişti.

  Birinci Çağın sonunda Earendil, Orta-Dünya’ dan yola çıkıp Gölgeli Denizler ile Büyülü Adalar’ ı başarıyla geçerek Ölümsüz Diyarlar’ a ulaşan ilk denizci oldu. Valar’ a Orta-Dünya halklarına yardım etmesi için yalvardı ve Valar Morgoth’ u Öfke Savaşı’ nda yenilgiye uğrattı.

  Ardından Valar, Noldor’ u affetti ve Noldor’ un birçoğu, Tol Eressea’ da yaşamak üzere Ölümsüz Diyarlar’ a geri döndü. Tol Eressea’ ya göç eden Elfler arasında, Birinci Çağ hakkındaki bilgilerin büyük çoğunluğunun kaynağı olan Bilgin Pengolodh da vardı. Tol Eressea Elfleri, Orta-Dünya’ da olduğu gibi Adada da Sindarin’ i kullandı.

  İkinci Çağın başlangıcında Valar, Morgoth’ a karşı olan mücadelelerinde Elflere cesurca yardım eden İnsanlara bir hediye olarak Numenor Adası’ nı yarattı. Ada Orta-Dünya ile Ölümsüz Diyarlar arasındaki denizde bulunuyordu. Ve bazen Numenor’ dan, Tol Eressea’ daki Avallone’ u görülebiliyordu.
  Avallone Kulesi

  Tol Eressea Elfleri Numenor İnsanlarına, çok çeşitli kuşlar, çiçekler ve içerisinde, Celeborn’ un Nimloth olarak isimlendirdiği Ak Ağaç’ ın bir fidesinin de bulunduğu ağaçlar hediye ettiler. İlk başta Elfler ve Numenorlular arasında bir dostluk başladı, Tol Eressea’ dan birçok gemi Numenor’ a gitti. Ama İnsanların batıya, Ölümsüz Diyarlar’ a doğru seyahat etmeleri yasaklanmıştı. Çünkü Valar, eğer buna izin verirlerse İnsanların içinde, hiçbir zaman elde edemeyecekleri ölümsüzlüğe karşı bir arzu doğacağından korkuyordu.

  Ve Numenor halkının büyük bölümü ölümsüzlüğe gıpta etti ve onu şiddetle istedi, böylece Elflerle yabancılaştılar. Ama kendilerini İnançlı olarak nitelendiren bir grup, Elflerle dost kaldı. İnançlılar, Numenor’ un batı kıyısındaki Andunie Limanı’ nda yaşıyorlardı ve Tol Eressea Elfleri de onları ziyaret etmeye devam etti. 2899-2962 yılları arasında hüküm süren Ar-Adunakhor’ un saltanatında ise bu eylemi gizlice sürdürdüler.

  Tol Eressea Elfleri, Ar-Gimilzor’ un kral olduğu dönemde (3102-3177) Valar’ a casusluk yapmakla suçlandılar ve Numenor’ a gelmeleri artık yasaklandı. Elflerle iletişime geçenler de cezalandırıldı. Ar-Pharazon 3319da Sauron’ un etkisiyle, ölümsüzlüğü kazanabilmek için Ölümsüz Diyarlar’ ı işgal etmeye kalkıştı. Saldırı filosu, Eldamar Koyu’ nu doldurmuş ve Tol Eressea’ yı çevrelemişti.  Valar’ ın çağrısıyla Eru, olaya müdahale etti ve Ar-Pharazon’ un filosuyla birlikte tüm Numenor’ u sulara batırdı. Elendil’ in başında olduğu İnançlı grup ise, Orta-Dünya’ ya kaçtı ve Gondor ile Arnor Krallıklarını kurdu. Elfler Amandil’ e yedi Palantir vermişlerdi, Amandil de onları Elendil’ e ve kurduğu krallıklara emanet etti. Taşlardan Elendil Taşı olarak anılanı, Tol Eressea’ daki Avallone Kulesi’ nde bulunan en güçlü taşa bağlandı.

  Eru Numenor’ un Çöküşü’ nden sonra dünyanın şeklini tamamen değiştirdi. Denizler büküldü ve dünya yuvarlak hale geldi, Aman ile Tol Eressea Dünya Küreleri’ nin dışına çıkarıldı ve böylece İnsan gemilerinin ulaşabilmesi imkânsızlaştı. Ama Elf gemileri, limanlar üzerinde bir köprü görevi görerek Ölümsüz Diyarlar’ a kadar ulaşan görünmez bir yol olan Düz Yol’ u (the Straight Road) aşabilme yetkisine sahiplerdi. Üçüncü Çağ boyunca birçok Elf, çoğunlukla Gri Limanlar' ı kullanarak Orta-Dünya’ yı terk etti.
  Yüzük Savaşı’ nın ardından, Tek Yüzük’ ün taşınmasının getirdiği büyük sıkıntılardan dolayı, Frodo ve Bilbo Baggins’ e Ölümsüz Diyarlar’ a yelken açabilmeleri için özel bir izin verildi. Galadriel Frodo adına Valar’ a dua etti ve Arwen de, aynı zamanda Valar’ ın elçisi olan Gandalf’ tan aracılık yapmasını istedi.

  Frodo ile Bilbo, 29 Eylül 3021de Gri Limanlar’ dan gemiye bindiler. Dördüncü Çağın 61.Yılında, Sam de onlara katıldı. Hepsi ölümsüzdü ve nihayetinde öldüler, ama Valar’ ın ışığı altındaki Tol Eressea’ da, kalan günlerini huzur içinde geçirdiklerine inanılır.  Paylaş
  :ilotr: 2. #2
  Usta Oyuncu

  Üyelik tarihi : Jul 2009
  Mesajlar : 1.313
  Tecrübe Puanı 25
  Tecrübe Puanı Gücü : 26

  Standart  Şu kodlarıda kaldırırsan güzel olur benim konularımdada geliyor biraz vakit ayırırsan kaldırabilrsin
  Güzel paylaşım teşekkürler...


  Paylaş

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

Turnuval Yasal Uyarı!

Turnuval Bilgi paylaşım platformudur. Hukuka, yasalara, telif ve kişilik haklarına bağlıdır. "5651 sayılı yasada" belirtilen "Yer Sağlayıcı" olarak hizmet sunmaktadır. İlgili yasaya göre site yönetiminin tüm içerikleri kontrol etme yükümlülüğü yoktur. Bu sebep ile sitemiz, uyarıları dikkate alarak yasa dışı paylaşımlar hakkında gerekli işlemleri yapmaktadır. Oluşabilecek yasal sorumluluklar "Üyelerimize" aittir.

Web sitemizi kullanmaya devam ederek, turnuval.com hizmetlerini sizlere daha iyi sunabilmek amacıyla kullandığımız cookie'ler (çerezler) ve kişisel verilerinizle ilgili Gizlilik Politikası'nı kabul etmiş olursunuz.


1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 256 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 271 272 273 274 275 276 277 278 279 280 281 282 283 284 285 286 287 288 289 290 291 292 293 294 295 296 297 298 299 300 301 302 303 304 305 306 307 308 309 310 311 312 313 314 315 316 317 318 319 320 321 322 323 324 325 326 327 328 329 330 331 332 333 334 335 336 337 338 339 340 341 342 343 344 345 346 347 348 349 350 351 352 353 354 355 356 357 358 359 360 361 362 363 364 365 366 367 368 369 370 371 372 373 374 375 376 377 378 379 380 381 382 383 384 385 386 387 388 389 390 391 392 393 394 395 396 397 398 399 400 401 402 403 404 405 406 407 408 409 410 411 412 413 414 415 416 417 418 419 420 421 422 423 424 425 426 427 428 429 430 431 432 433 434 435 436 437 438 439 440 441 442 443 444 445 446 447 448 449 450 451 452 453 454 455 456 457 458 459 460 461 462 463 464 465 466 467 468 469 470 471 472 473 474 475 476 477 478 479 480 481 482 483 484 485 486 487 488 489 490 491 492 493 494 495 496 497 498 499 500 501 502 503 504 505 506 507 508 509 510 511 512 513 514 515 516 517 518 519 520 521 522 523 524 525 526 527 528 529 530 531 532 533 534 535 536 537 538 539 540 541 542 543 544 545 546 547 548 549 550 551 552 553 554 555 556 557 558 559 560 561 562 563 564 565 566 567 568 569 570 571 572 573 574 575 576 577 578 579 580 581 582 583 584 585 586 587 588 589 590 591 592 593 594 595 596 597 598 599 600 601 602 603 604 605 606 607 608 609 610 611 612 613 614 615 616 617 618 619 620 621 622 623 624 625 626 627 628 629 630 631 632 633 634 635 636 637 638 639 640 641 642 643 644 645 646 647 648 649 650 651 652 653 654 655 656 657 658 659 660 661 662 663 664 665 666 667 668 669 670 671 672 673 674 675 676 677 678 679 680 681 682 683 684 685 686 687 688 689 690 691 692 693 694 695 696 697 698 699 700 701 702 703 704 705 706 707 708 709 710 711 712 713 714 715 716 717 718 719 720 721 722 723 724 725 726 727 728 729 730 731 732 733 734 735 736 737 738 739 740 741 742 743 744 745 746 747 748 749 750 751 752 753 754 755 756 757 758 759 760 761 762 763 764 765 766 767 768 769 770 771 772 773 774 775 776 777 778 779 780 781 782 783 784 785 786 787 788 789 790 791 792 793