Toplam 4 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 4 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Valinor'lu Kurt Huan

 1. #1
  Usta Oyuncu

  Üyelik tarihi : Jul 2009
  Mesajlar : 1.313
  Tecrübe Puanı 25
  Tecrübe Puanı Gücü : 26

  Standart Valinor'lu Kurt Huan

  Huan Orta Dünya'da doğmamıs. Kutlu Diyar'dan gelmisti; Orome uzun zaman önce onu Valinor'dayken Celegorm'a vermisti. Huan, Celegorm ile sürgüne geldi ve böylece o da Noldor'un üzerine çöken keder yazgısının hükmüne girdi, ölümle karsılasacaktı, ancak dünya üstünde yürüyen en güçlü kurtla karsı karsıya geldiğinde.
  Celegorm ve Curufin, Doriath'ın batı çıkışında dinlenirken, Huan ağaçların altındaki gün ısığında bir gölge gibi kaçan Lûthien'i buldu.

  Kod:
  çünkü hiçbir seyHuan'ın gözlerinden ve keskin koklama duyusundan kaçamazdı, ne de herhangi bir büyü onu durdurabilirdi nede uykuya teslim olurdu.
  Huan onu Celegorm'a götürdü ve Lûthien, onun bir Noldor prensi, Morgorh'un düsmanı olduğunu öğrenerek sevindi; pelerinini çıkararak kendisini tanıttı.O sırada Celegrorm ona aşık oldu.Ve onu kandıraradak Nargothrond'a getirdi orada tutsak etti ve Thingol'e evlenme isteğini iletti.
  Ama Huan temiz yürekliydi ve Luthien'in aşkı karsılasmalarının ilk anından itibaren onu etkilemişti; tutsaklığına üzüldü. Bu yüzden sık sık odasına geldi; geceleri kapısının önünde yattı, çünkü kötülüğün Nargothrond'a geldiğini hissetmisti. Lûthien, yalnızlığının içinde sık sık Morgoth'a hizmet etmeyen tüm kuşların ve hayvanların dostu olan Beren'i anlatarak Huan'la konustu; Huan tüm konusulanları anladı.

  Kod:
  Çünkü o konuşan her seyin dilini anlardı; ama ölümünden önce sadece üç kez sözcüklerle konusmasına izin verilmisti.
  Huan, Lûthien'e yardım etmek için bir plan yaptı; ve bir gece vakti gelerek pelerinini getirdi, öğütler vererek ilk kez konustu. Sonra onu gizli yollarla Nargothrond'dan çıkardı, birlikte kuzeye kaçtılar; gururundan vazgeçip kızın, Orkların zaman zaman büyük kurtlara bindiği gibi, üzerine binmesine izin verdi.

  Kod:
  Huan hızlıydı ve yorulmak bilmezdi.


  Sonunda Sauron'un ele geçirdiği adaya Tol-Sirion'a vardılar buranın çukurlarında esir tutuluyordu Beren yoldaşlarının hepsi ölmüştü.Luthien Beren'e kendini duyurmak için Şarkı söyledi sesi duyan Sauron onun üzerine bir kurt saldı.Fakat Huan onu öldürdü.
  Sauron teker teker diğerlerini de gönderdi; Huan onları teker teker boğazladı. Fakat Sauron kadim bir kötüydü.Draugluin'i, Angband'daki kurtadamların efendisi ve babasını gönderdi. Gücü çok büyüktü; Huan ile Draugluin'in mücadelesi uzun ve siddetliydi. Ama sonunda Draugluin kaçıp kuleye sığınarak Sauron'un ayaklan dibinde öldü; ölürken'efendisine ''Huan orada'' dedi


  Draugluin

  Sauron, o ülkede herkesin bildiği gibi, Valinor'un kurt köpeği için emredilen yazgıyı biliyordu, bunu kendisinin basarabileceğini düsündü. Bu yüzden bir kurtadam suretine bürünerek kendini dünya üzerinde yürümüs en güçlü kisi yaptı; ve kazanmak için köprünün ağzına ilerledi.
  Yaklasmasının dehseti öyle büyüktü ki Huan kenara sıçradı. Sonra Sauron, Lûthien'in üstüne atıldı; kız onun gözlerindeki korkunç ruhun kötülüğü ve soluğunun pis dumanı yüzünden bayıldı.
  Ama Lûthien düşerken onun gözlerinin önüne koyu pelerininin bir kıvrımını fırlattı; Sauron sendeledi, çünkü çabuk geçen bir uyuşukluk içinde kalmıstı. Sonra Huan atıldı. Huan ve Kurt-Sauron'un mücadelesi basladı, uluma ve havlayıslar tepelerde yankılandı; vadinin öte yakasındaki Ered Wethrin'in duvarları üstündeki nöbetçiler, bu sesleri uzaklardan duyarak korku içinde titrediler.


  Huan vs Sauron

  Kod:
  Ama ne büyücülük ne büyü, ne pençe ya da zehir, ne seytanın marifeti ne de hayvan kuvveti Valinor'lu Huan’ı yenemezdi

  Düsmanı boğazından yakalayıp yere fırlattı Sonra Sauron, biçim değistirerek yılan suretine ve ardından alışılmış suretine dönüstü; ama bedenini tamamen terk etmeden Huan'ın kavrayısından kurtulamazdı. Kötü ruhu karanlık yuvasını terk etmeden önce Lûthien yanına geldi ve et suretinden sıyrılmasını, hayaletinin titreserek Morgoth'a gönderilmesi gerektiğini söyledi


  Huan Sauronu yakalar

  Lûthien:
  Kulenin yönetimini bana teslim etmedikçe çıplak varlığın, orada ebediyyen Morgoth'un gözleriyle delinecek ve asağılanmanın eziyetine katlanacak.
  Sauron kabul etti, Lûthien adanın ve oradaki her seyin yönetimini aldı; ve Huan onu serbest bıraktı. Sauron hemen, ayın önünden geçen karanlık bir bulut gibi vampir suretine bürünüp boğazından ağaçların üzerine kan damlatarak kaçarak Taur-nu-Fuin'e ulaştı ve bölgeyi dehsetledoldurarak oraya yerlesti.
  Simdi Beren ve Lûthien yeniden özgürdüler ve birlikte yeniden ormanda dolastılar; kış gelmesine rağmen bu onları incitmedi, çünkü Lûthien'in gittiği yerlerde çiçekler kolay kolay solmadı, kuşlar karla kaplı tepelerin altında öttü.
  Huan sadık olarak efendisi Celegorm'a dönmüstü; ancak onların sevgisi eskisinden daha azdı.  Beren ve Luthien konuşarak başka hiçbir seye dikkat etmeden yürürlerken, Celegorm ve Curufin ormandan hızla at sürerek geçiyordu; kardeşler onları uzaktan görüp tanıdılar. Sonra Celegorm atını çevirip Beren'i devirmeyi amaçlayarak üzerine mahmuzladı; Curufin yoldan ayrılıp eğilerek Lûthien'i eyerine aldı çünkü güçlü ve yetenekli bir biniciydi. Sonra Beren Celegorm'un atının önünden zıplayıp kendisini geçen Curufin'in atının üzerine sıçradı.Curufin'i boğazından yakalayıp geriye doğru savurdu, birlikte yere düstüler. At sahlanıp düstü, Lûthien üzerinden savrulup çimenlerin üzerinde serilmisti. Beren, Curufin'i boğuyordu; ama Celegorm üzerine bir mızrakla saldırdığı için ölüm ona da yakındı. O an Huan, Celegorm'un hizmetini terk ederek üzerine atladı, öyle ki at yana doğru saptı, koca kurt köpeğinin dehsetinden Beren'e yaklasamayacaktı. Celegorm kurt köpeği ve atılanetledi ama Huan kıpırdamadı. Sonra Lûthien ayağa kalkarak Curufin'in öldürülmesini engelledi.

  Ama Curufin, utanç ve kötülükle dolarak Celegorm'un yayını aldı ve giderlerken arkasına bir ok attı; ok, Lûthien'e yöneltilmisti. Huan atılarak onu ağzıyla yakaladı Curufin yeniden attı ve Beren, Lûthien'in önüne geçti, ok göğsüne saplandı.Huan'in Feanor oğullarını kovaladığı, onların da korku içinde kaçtıkları anlatılır; ve döndüğünde Lûthien'e ormandan sifalı bir bitki getirir. Kız o yaprakla Beren'in kanamasını durdurur, hüneri ve sevgisiyle onu iyilestirir.  Huan ikinci kez sözcüklerle konuşmasında ise Luthien'i geri dönmeye ikna eden Beren'e öğütler verdi.

  Artık Lûthien'i ölümün gölgesinden kurtaramazsın çünkü simdi aşkı yüzünden onun hükmü altında. Yazgından vazgeçebilir ve yasamın sürdükçe bosuna huzuru arayarak onu sürgüne götürebilirsin. Ama yazgını reddetmezsen, o zaman ya Luthein terk edilmis olarak tek basına ölecek ya da önünde uzanan umutsuz, ama belirsiz yazgıya seninle birlikte meydan okuyacak. Ne daha fazla öğüt veriyorum ne de yolunuzda ilerleyebilirim. Ama yüreğim Kapı'nın önünde bulacağınız seyi
  hissediyor,- orada kendimi göreceğim. Baska her sey benim için karanlık; ancak üçümüzün yollan da Doriath'a ulasacak ve ölümden önce karsılasacağız.
  Beren, Lüthien'in, ikisininde bu yazgıdan ayrılamayacağını anladı ve Luthien'i geri dönmek için ikna etmeye çalışmadı.

  Huan'ın öğüdü ve Lüthien'in ilmiyle Draugluin'in suretine büründü, kız da Thuringwethil'in kanatlı kötülüğüne. Beren bakıldığında, gözlerindeki gerçekten zalim ama masum bir ruh parıltısı dısında, tüm yönleriyle bir kurtadam olmustu.Böylece Angband'a kolaylıkla girebileceklerdi.

  Kapıda karşılaşmayı hiç beklemedikleri bir nöbetçi olduğu için ümitsizliğe kapıldılar.Morgoth'a, civardaki Elf prenslerinin ne olduğunu bilmediği bir şeyler tasarladığı hakkında söylentiler ulaşmıstı ve ormanın geçitlerinden daima Valar'ın tasmasız büyük kurt köpeği Huan'ın uluması duyuluyordu. Morgoth, Huan'ın yazgısını hatırlayıp Draugluin'in neslinden yavrular arasından birini seçti; kendi eliyle canlı etle besleyip gücünü onun üzerine yaydı. Kurt hiçbir deliğe sığmayana kadar hızla büyüdü, Morgoth'un ayaklarının dibinde iri cüssesiyle ve daima açlık içinde uzandı. Orada cehennemin atesi ve acıları içine yerlesti, güçlü, korkunç ve işkence edilmis yok edici bir ruhla doldu. O günleri anlatan hikâyelerde Kızıl Ağız, Carcharoth ve Susuzluğun Ağzı, Anfauglir diye adlandırıldı.Morgoth onu Huan'ın gelişine karşı Kapının önüne dikmişti.


  Carcharoth

  Carcharoth onları uzaktan gördüğünde içi süpheyle doldu; çünkü uzun süre önce Drauglin'in öldüğüne dair haberler Angband'a ulaşmıstı. Yaklastıklarında girmelerine izin vermeyip durmalarını emretti; çevrelerindeki havada garip bir sey koklayarak kötülük içinde yaklastı. Ama aniden eski kadim ırktan bir güç inerek Lüthien'e sardı büründüğü iğrenç sureti terk ederek Carcharoth'un gücü önünde küçük ama parlak ve korkutucu bir sekilde dikildi. Elini kaldırarak ona uyumasını emretti ve dedi ki: "Ey kederli ruh, simdi karanlık bir unutusun içine gir, bir süre için yasamın korkunç yazgısını unut." Ve Carcharoth, sanki üzerine yıldırım düsmüs gibi yıkıldı.
  Beren ve Luthien Silmarillerden bir tanesini çalıp kaçtıktan sonra Menegroth'a gitti ve orada Doriath'lı Kralı Thingol ile buluştular.Ama Macera daha bitmemişti.

  Carcharoth her gün Menegroth'a yaklasırken, hikâyelerin hayvan takiplerinin en tehlikelisi diye anlattığı Kurt'un Avlanısı'na hazırlandılar. Ava, Valinor'un kurt köpeği Huan, Ağır Elli Mablung, Güçlüyay Beleg, Erchamion Beren ve Doriath Kralı Thingol katıldı. Bir sabah at sürüp Esgalduin Nehri'ni aştılar.Avcılar doğuya ve kuzeye yöneldiler, nehrin akışını izleyerek sonunda dimdik çağlayanların üzerine bir sel gibi akan Esgalduin'in kuzeyinin aklarında karanlık bir vadide Kurt Carcharoth'a rastladılar. Carcharoth, çağlayanın dibinde yok edici susuzluğunu gidermek için içiyor ve uluyordu, böylece farkına vardılar. Uzaktan yaklasmalarını gördü ama saldırmak için acele etmedi. Belki de Esgalduin'in tatlı sularıyla bir süre için acısı hafiflemis olarak, yüreğinin seytansı kurnazlığı canlandı; ona doğru at sürerlerken yan tarafındaki derin bir çalılığa girip orada gizlenerek yattı. Avcılar bölgenin etrafına nöbetçiler yerlestirip beklediler ve gölgeler ormanda uzadı.Beren, Thingol'un yanında duruyordu, birden Huan'ın yanlarından ayrılmıs olduğunu fark ettiler. Sonra sık çalılığın içinden büyük bir uluma geldi; çünkü Huan sabırsızlanıp, kurdu arayarak saklandığı yerden çıkarmak için tek basına gitmisti. Ama Carcharoth ondan uzak durarak dikenlerin arasından fırlayıp aniden Thingol'un üzerine atladı. Beren hızla Thirıgol'ün önüne elinde mızrağıyla geçti ama Carcharoth onu yana sürükleyip yere yıktı ve göğsünü ısırdı. O anda Huan çalılıktan fırlayıp Kurt'un üzerine atladı, siddetle dövüserek yere düstüler; hiçbir kurt ve kurt köpeğinin mücadelesi buna benzemiyordu,  Kod:
  Çünkü Huan'ın ulumasında Orome'nin borularının, Valar'ın öfkesinin sesi duyuldu ama Carcharoth'un ulumalarında Morgoth'un nefreti
  Çelik dişlerden daha zalim kötülük vardı; haykırıslanyla tepelerden kayalar parçalanıp Esgalduin çağlayanlarına düsüyordu.Orada ölümüne dövüsüyorlardı; ama Thingol bunu önemsemeyip Beren'in kötü sekilde yaralandığını görerek yanına diz çöktü.Huan, Carcharoth'u öldürdü; ama orada, Doriath ormanında, uzun süre önce söylenmis yazgısı da tamamlanmıstı; ölümcül yaralar almıs, Morgoth'un zehiri içine islemisti. Beren'in yanına gelip yere yığıldı, üçüncü kez sözcüklerle konustu; ölmeden önce Beren'e elveda dedi. Beren konusmadı ama elini kurt köpeğinin basına koydu, böylece ayrıldılar.


  Paylaş
  Mesaj darkprincee tarafından (11-10-2009 Saat 11:30 ) değiştirilmiştir. 2. #2
  Emekli Yetkili

  Üyelik tarihi : May 2009
  Mesajlar : 7.741
  Tecrübe Puanı 1469
  Tecrübe Puanı Gücü : 100

  Standart  tHeşekkrler...


  Paylaş
  South of Heaven

 3. #3

 4. #4
  Emekli Yetkili

  Üyelik tarihi : May 2009
  Mesajlar : 7.741
  Tecrübe Puanı 1469
  Tecrübe Puanı Gücü : 100

  Standart  Alıntı orion Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
  güzel ya faramir okul başlasın bakarız demiştin ben görev alcaktım!?:S
  M.Mert isimli yöneticimize Minas Trith Kütüphanesinde Yetkili Olmak İstediğinizi belirten bir özel mesaj atın...O değerlendirecektir...


  Paylaş
  South of Heaven

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

Turnuval Yasal Uyarı!

Turnuval Bilgi paylaşım platformudur. Hukuka, yasalara, telif ve kişilik haklarına bağlıdır. "5651 sayılı yasada" belirtilen "Yer Sağlayıcı" olarak hizmet sunmaktadır. İlgili yasaya göre site yönetiminin tüm içerikleri kontrol etme yükümlülüğü yoktur. Bu sebep ile sitemiz, uyarıları dikkate alarak yasa dışı paylaşımlar hakkında gerekli işlemleri yapmaktadır. Oluşabilecek yasal sorumluluklar "Üyelerimize" aittir.

Web sitemizi kullanmaya devam ederek, turnuval.com hizmetlerini sizlere daha iyi sunabilmek amacıyla kullandığımız cookie'ler (çerezler) ve kişisel verilerinizle ilgili Gizlilik Politikası'nı kabul etmiş olursunuz.


1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 256 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 271 272 273 274 275 276 277 278 279 280 281 282 283 284 285 286 287 288 289 290 291 292 293 294 295 296 297 298 299 300 301 302 303 304 305 306 307 308 309 310 311 312 313 314 315 316 317 318 319 320 321 322 323 324 325 326 327 328 329 330 331 332 333 334 335 336 337 338 339 340 341 342 343 344 345 346 347 348 349 350 351 352 353 354 355 356 357 358 359 360 361 362 363 364 365 366 367 368 369 370 371 372 373 374 375 376 377 378 379 380 381 382 383 384 385 386 387 388 389 390 391 392 393 394 395 396 397 398 399 400 401 402 403 404 405 406 407 408 409 410 411 412 413 414 415 416 417 418 419 420 421 422 423 424 425 426 427 428 429 430 431 432 433 434 435 436 437 438 439 440 441 442 443 444 445 446 447 448 449 450 451 452 453 454 455 456 457 458 459 460 461 462 463 464 465 466 467 468 469 470 471 472 473 474 475 476 477 478 479 480 481 482 483 484 485 486 487 488 489 490 491 492 493 494 495 496 497 498 499 500 501 502 503 504 505 506 507 508 509 510 511 512 513 514 515 516 517 518 519 520 521 522 523 524 525 526 527 528 529 530 531 532 533 534 535 536 537 538 539 540 541 542 543 544 545 546 547 548 549 550 551 552 553 554 555 556 557 558 559 560 561 562 563 564 565 566 567 568 569 570 571 572 573 574 575 576 577 578 579 580 581 582 583 584 585 586 587 588 589 590 591 592 593 594 595 596 597 598 599 600 601 602 603 604 605 606 607 608 609 610 611 612 613 614 615 616 617 618 619 620 621 622 623 624 625 626 627 628 629 630 631 632 633 634 635 636 637 638 639 640 641 642 643 644 645 646 647 648 649 650 651 652 653 654 655 656 657 658 659 660 661 662 663 664 665 666 667 668 669 670 671 672 673 674 675 676 677 678 679 680 681 682 683 684 685 686 687 688 689 690 691 692 693 694 695 696 697 698 699 700 701 702 703 704 705 706 707 708 709 710 711 712 713 714 715 716 717 718 719 720 721 722 723 724 725 726 727 728 729 730 731 732 733 734 735 736 737 738 739 740 741 742 743 744 745 746 747 748 749 750 751 752 753 754 755 756 757 758 759 760 761 762 763 764 765 766 767 768 769 770 771 772 773 774 775 776 777 778 779 780 781 782 783 784 785 786 787 788 789 790 791 792 793