Toplam 11 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 11 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Lothlorien

 1. #1
  Oyuncu

  Üyelik tarihi : Jul 2009
  Mesajlar : 243
  Tecrübe Puanı 10
  Tecrübe Puanı Gücü : 11

  Standart Lothlorien
  Coğrafya
  Lothlórien Anduin Nehri'nin oluşturduğu vadide; Ulu Nehir ile Dumanlı Dağlar arasındadır. Kuzeyindeki dağlarda, bir zamanların cüce krallığı olan Khazad-Dûm -kötülüğün uyandırıldığı Moria- bulunmaktadır. Güneyinde entlerin yaşadığı Fangorn Ormanı , Anduin'in doğu tarafında ise Güney Kuyutorman istihkâmı Dol Guldur bulunur.

  Lothlórien doğudan batıya 50, kuzeyden güneye yaklaşık 30 millik bir alanı kaplar. Başlarda ormanın sınırları güneye doğru epeyce uzanmasına ve hatta Fangorn ile birleşecek noktaya gelmesine rağmen, zamanla ağaçlar geri çekildi ve ormanın alanı daraldı. Ormanın güneyindeki açıklığa Celebrant Ovası denir. Bu alan Lothlórien Krallığı'nın bir parçası olmasına rağmen burada hiçbir elf yaşamamıştır.

  Nimrodel çağlayanı, Dumanlı Dağlar'dan kaynağını alarak ormanın kuzeybatı köşesinden geçer. Nimrodel'in kıyısında duran bir kişinin, nehre ismini veren elf kızı Nimrodel'in şarkısını duyduğu söylenir. Nimrodel çağlayanı, şelalelere ulaşmadan evvel bir kıyıdan diğerine geçebilmek için yeterince sığdır. Bir vakitler bu noktada bir köprü bulunmaktaydı fakat Lothlórien'in güvenliği açısından bu köprü kaldırılmıştır.

  Nimrodel çağlayanı, soğuk dağ sularından oluşan hızlı nehir Gümüşdamarı (Celebrant) ile birleşerek güneydoğuya doğru akar. Celebrant; Lothlórien'in içlerinden geçerek Anduin'e katılır.

  Elfler Gümüşdamarı Nehri'nde bir kıyıdan karşı kıyıya geçebilmek için ip kullanırlardı. Karşılıklı kıyılardaki iki ağaca bağlanan ipler, elfler için geçici bir köprü vazifesi görürdü. Bu bölgede nehrin güneybatı kıyısına giden bir patika ve kuzeydoğuya giden bakımlı yollar da vardır.

  Lothlórien'in kuzeydoğu bölgesi Naith diye adlandırılır. Gümüşdamarı ile Anduin'in birleştiği alan Egladil -Üçgen- diye adlandırılır.

  Naith'de Lothlórien'in; elf diyarının kalbi Cerin Amroth bulunmaktadır. Ağaçlar bu vadide boşluklar oluşturmuştur ve çimenli bayırları elanor ve niphredil çiçekleriyle taçlanmıştır. Cerin Amroth tepesinde, içiçe geçmiş iki ağaç halkası göze çarpmaktadır. Dışta bulunan halkada beyaz gövdeli ağaçlar, içteki halkada ise altın yapraklı mallorn ağaçları bulunmaktadır. İki halkanın tam ortasında, muazzam uzunlukta bir ağaç vardır ve ağacın en üst dallarına beyaz bir flet kurulmuştur. Bu fletten Altın Orman'ın tamamını görebilmek mümkündür.

  Lothlórien'in Galadhrim halkı ağaçlara kurulmuş fletlerde yaşamaktadır. Bunlara talan da denir. Bazı fletler, basit platformlar şeklinde dizayn edilirken, bazıları ise ev şeklinde düzenlenmiştir. Lothlórien elflerinin pekçoğu Üçgen'de ikamet etmekteydi, azımsanmayacak bir topluluk da Ağaçlar Şehri, Caras Galadhon'da yaşamaktaydı.

  Caras Galadhon, bir vadi üzerine kurulmuş; sur ve hendeklerle çevrili bir şehirdir. Şehrin giriş kapısı güneydoğu tarafındadır. Şehirde; muazzam boylu mallorn ağaçları vardır ve pekçoğunun dalları fletlerle süslüdür. En yüksek ağacın üzerine, birkaç flet büyüklüğünde; insanların saraylarından hiç de aşağı kalmayacak boyutlarda bir flet inşa edilmişti ve burada Lothlórien'in Beyi ve Hanımı ikamet etmekteydi. Şehirdeki kapalı bir bahçede; Galadriel'in Aynası tutulmaktaydı.

  Caras Galadhon'un yaklaşık on mil güneydoğusunda; üçgenin sivri ucunda çimlerle kaplı Dil bulunmaktadır. Gümüşdamarı bu noktada Anduin ile birleşir. Elfler, buraya kayıkları için bir liman inşa etmiştir.

  Lothlórien ormanları; yılın her döneminde altın rengindedir. Mallorn yaprakları sonbaharda altın rengini alır ve bahar geldiğinde altın renkli yapraklar dökülür, zemine yayılır. Bu süreçte mallorn ağaçları yeşil ve gri renkli yapraklar açar ve altın renkli çiçekler ağaçlarda biter. Mallorn ağaçları, Galadriel'in Sam Gamgee'ye verdiği hediye haricinde Lothlórien dışında yetişmez.

  Lothlórien, güzelliğin ve barışık hüküm sürdüğü bir bölgeydi. Yüzüğü Nenya'nın kudretiyle, Galadriel Lothlórien'i sadece kötülük ve saldırılardan değil, zamanın tesirlerinden de korumuştur. Frodo Baggins'in Lothlórien'e gelişinde, onun burası hakkındaki izlenimleri söyleydi:
  "Sanki yitip gitmiş bir dünyaya açılan büyük bir pencereden geçmiş gibiydi. Lisanında, çevresini saran ışığı adlandıracak bir kelime bile bulamıyordu. Gördüğü her şey biçimliydi; fakat biçimler hem adeta gözleri açıldığı anda tasarruf edilip çizilivermiş gibi taptaze, hem de ezelden beri dayanmış gibi kadimdiler. Bildiği renklerden, altın renginden, beyazdan, maviden, yeşilden başka bir renk görmüyordu, fakat bu renkler sanki Frodo onları o anda idrak etmiş ve onlara yeni ve muhteşem isimler yakıştırmış gibi taze ve keskindi. Kışın burada yazı veya baharı özlemek mümkün değildi. Toprak üzerinde yetişen hiçbir şeyde ne bir kusur, ne hastalık, ne biçimsizlik göze çarpıyordu. Lórien ülkesi lekesizdi.
  Tarihçe
  Kadim zamanlarda, elflerin Ölümsüz Topraklar'a açılmak için çıktıkları Büyük Yolculuk'ta bazı elfler Dumanlı Dağlar'ı geçmekte gönülsüzdü. Bu elfler Anduin dolaylarındaki ormanlara yerleştiler. Onlara Teleri denir. Zamanla kendilerine Silvan Elfleri ve Orman Elfleri denmiştir.

  Bahsi geçen elf topluluğunun bir kısmı Anduin'in doğusunda ismi daha sonraları Kuyutorman olacak olan Yeşil Orman'a yerleşti ve burada yaşamaya başladı. Teleri'nin geri kalanları ise Anduin'i geçip buradaki ormanlara yerleştiler. Bu ormana zaman içinde pekçok isim verilmiştir; Lindórinand, Lórinand, Laurelindórenan ve son ismiyle Lothlórien, kısaca Lórien.

  İkinci Çağ'ın başlarında, Morgoth'un yenilişi ve Orta Dünya'nın batısı Beleriand'ın yıkılışıyla birlikte Sindarin Elfleri'nin bir kısmı bölgeden göçederek Lothlórienli orman elflerinin yanlarına geldiler. Geçmişten gelen hikayelere göre, Sindarin elfi Amdir, zamanla Lothlórien halkının lideri olmuştur. Amdir'in Amroth adında bir oğlu vardı.

  İkinci Çağ'ın ortalarında Galadriel, Lothlórienli elflerle iletişime geçti. Kendisi o sıralarda Dumanlı Dağlar'ın batısında bulunan elf krallığı Eregion'da yaşamaktaydı. Eregion 1697 yılında Sauron tarafından yıkıma uğratıldı ve Noldor'un bir kısmı kentten kaçıp Lothlórien'e ulaştılar. Galadriel ve Celeborn da bu dönemde bir süreliğine Lothlórien'e geldiler ancak daha sonraları buradan ayrıldılar.

  İkinci Çağ boyunca Lothlórienli elfler Amdir'in hükümdarlığında barış içerisinde yaşadı. Varlıkları kimsenin dikkatini çekmedi, öyle ki çok az gezgin onların bu ormanlarda ikâmet ettiğinden haberdardı.

  Amdir İkinci Çağ'ın sonunda, Son İttifak'a katılmak üzere Lothlórienli elflerden bir ordu oluşturdu. Ordu Sauron'a karşı cesurca savaşmasına rağmen zayıf donanımlıydı ve savaş esnasında müttefikleriyle bağlantısı kesildi. Ölü Bataklıklar'a sürülen Lothlórien ordusunun yarısı savaşta yokedildi. Amdir Mordor'dan geri dönemedi. Fakat 3441'de biten savaşın sonunda Sauron mağlup edildi.

  Babasının ölümünün ardından Amroth, Lothlórien Kralı oldu. Amroth yiğit ve bilge bir kişiliğe sahipti ve halkının benimsediği bir kişiydi. Üçüncü Çağ'ın bin yılı boyunca Lothlórien zerafet dolu bir yer oldu.

  1050 yılı civarlarında Anduin'in diğer yakasındaki Yeşil Orman'da kötülük belirtileri ortaya çıktı. Ölüm Büyücüsü Necromancer'in söylentileri vardı. İşin aslı Sauron buraya gelmiş, Dol Guldur Kalesi'ni inşa etmişti. Gölge Yeşil Orman üzerine çöktü ve orman o zamandan sonra Kuyutorman olarak anıldı. Galadriel ve Celeborn savunmaya yardımcı olup, Necromancer hakkında bilgi sahibi olmaları için Lothlórien'e çağrıldı. Fakat Lothlórien elfleri, liderleri Amroth ile mutluydu. Galadriel ile Celeborn bir süre ormanda kaldıktan sonra tekrar buradan ayrıldı.

  Lothlórien engebesiz bir arazide bulunuyordu ve üzerinde hiçbir taştan yapı bulunmazdı. Bu sebeple kendi güvenlikleri için ağaçlara platformlar kurmaya başladılar. Bunlara flet ya da talan dendi. Bu fletler başlarda barınak ya da gözcü evi olarak kullanılıyordu. Zamanla fletlerin yararı anlaşılınca pekçok elf Cerin Amroth tepesinde ağaçların en üstlerine platformlar kurmaya başladılar. Amroth, nehrin diğer yakasındaki Dol Guldur'u gözetebilmek için kendine bir flet yaptı, daha sonraları da tıpkı diğer elflerin yaptığı gibi bu flette yaşamaya başladı, flet onun evi oldu. Bu sebeple Lothlórienli elflere Galadhrim - Ağaç Halkı denmeye başlandı.

  Amroth belki de flet fikrini Nimrodel'den almıştır. Nimrodel, çağlayanların yanındaki bir ağaçta yaşayan güzel bir elf kızıdır. Sözü edilen bu çağlayan da Nimrodel ismini taşır, ismi elf kızından gelir. Amroth ile Nimrodel birbirlerini çok seviyorlardı fakat Nimrodel evlenmelerini uygun bulmuyordu. Nimrodel bir Silvan Elfi idi, ormana ilk olarak yerleşenlerden. Ancak Sindarin ve Noldor elflerinin kitleler halinde ormana gelmesinin, Lothlórien'i savaşa sürükleyeceğine inanıyor ve bunun için üzülüyordu. Nimrodel yalnız yaşmayı seçmiş ve ormanın kuzeybatı sınırlarında Khazad-dûm'a yakın bir alanda yaşamaya başlamıştır.

  Morgoth'un yenilişinden bu yana dağların altında uyuyan bir Balrog, cücelerin fazla derinleri kazması sonucu 1980 yılında uyandı. 1981'de cüceler Khazad-dûm'dan kaçtılar. Khazad-dûm o zamandan sonra artık kötülüğün meskeni oldu, orklar ve troller Khazad-dûm'da yaşamaya başladılar. Buraya artık Moria - Kara Çukur deniyordu. Nimrodel'in içinde bulunduğu Lothlórienli birçok Silvan Elfi de Balrog'un uyanışıyla buradan kaçtı. Amroth, Nimrodel'in gidişini duyar duymaz onun peşine düştü ve Fangorn Ormanları'nda onu buldu. Nimrodel, Amroth'a: "Eğer beni barışın hüküm sürdüğü bir yere götürürsen, seninle evlenirim." dedi. Lothlórienli elflerin ona ihtiyacı olmasına rağmen Amroth Nimrodel'i Ölümsüz Topraklar'a götüreceğine dair ona söz verdi.

  Amroth ile Nimrodel; Belfalas kıyılarındaki elf limanı Edhellon'da buluşacaklarına dair birbirlerine söz verdiler fakat Nimrodel Ak Dağlar'da kayboldu. Yolu Gilrain Nehri'ne düşen Nimrodel, burada kalarak; uzun ve derin bir uykuya yattı. Nehir ona Lothlórien'de yanında yaşadığı çağlayanı anımsatmıştı.

  Amroth, Edhellon'a geldi ve bir gemide Nimrodel'i beklemekteydi. Fakat çıkan fırtınada gemi devrildi. Amroth, gemi devrilmeden önce Nimrodel'i aramak için karaya çıkmaya karar vermişti fakat fırtına sebebiyle karaya ulaşamadı. Gemiden atlayıp karaya yüzmeyi deneyen Amroth, denizin engin sularında boğularak can verdi. Daha sonraları buradaki kıyı kentine Dol Amroth denmeye başlandı. Denir ki Nimrodel'in kaybolan yol arkadaşlarından biri olan Mithrellas Belfalas'a gelmiş ve Númenor soyundan Imrazor ile evlenmiş. Bu soy daha sonraları Dol Amroth Prensleri soyu olmuştur ve soyun damarlarında elf kanı akmaktadır. Mithrellas, Imrazor'e bir oğul ve bir kız vermiş ancak daha sonraları evinden ayrılarak yaşayan topraklar üzerinde bir daha görülmemiş.

  Tehlikenin her geçen gün büyümekte olduğu bir zamanda Lothlórien lidersiz kalmıştı. Bunun üzerine Galadriel ve Celeborn yeniden Lothlórien'e geldiler ve buranın Hanımı ve Beyi oldular. Galadriel, Lothlórien'in Dol Guldur'daki kötülüğü önlemek için taşıdığı stratejik önemi anladı. O zamanlar buradaki düşman varlığın Sauron olmasından kuşkulanıyordu ve ormanı korumak için Güç Yüzüğü Nenya'yı kullandı.

  Galadriel yüzüğü sadece düşman güçlerine karşı değil, aynı zamanda zamanın etkilerine karşı da kullandı. Ölümsüz Topraklar'ı özlüyordu ve Orta Dünya'da bir daha görülmeyecek olan kadim günlerin anısını bu ormanda bir nebze yaşatmak istiyordu. Lothlórien'e ilk mallorn ağacını diken de kendisidir. Bu ağaç Tol Eressea'da yetişen bir türdü ve daha sonraları Númenor'a getirilmiştir. Orta Dünya'da ise bu ağacı görebilmek mümkün değildi. Mallorn ağaçları Galadriel'in bakımı ve korumasında boy verdiler ve Lothlórien'e Altın Orman da denmeye başlandı.

  Lothlórien barışın hüküm sürdüğü bir limandı ve dış dünya ile bağları yok denecek kadar azdı. Orta Dünya'da yaşayan çoğu insan, bu topraklardaki elflerin bir efsaneden ibaret olduğunu düşünüyordu. Kimileri ise buranın garip hatta tehlikeli bir yer olduğunu; ormanın içlerinde bir cadının olduğunu söylüyordu. Kuyutormanlı elflerin bile akrabaları Galadhrim ile iletişimi çok azdı. Fakat Galadriel ve Celeborn, Ayrıkvadili elfler ile irtibat halinde kaldılar. Galadriel ve Celeborn'un kızı Celebrían burada kocası Elrond ile birlikte yaşamaktaydı.

  2509'da Celebrían Lothlórien'e giderken Kızılboynuz Geçidi'nde orklara esir düştü. Oğulları Elladan ve Elrohir onu kurtarana kadar orklardan işkence görmüştü ve bir sonraki sonraki sene Orta Dünya'yı terk etti.

  2510'da Genç Eorl ve süvarileri Lothlórien'den geçerek Celebrant Meydan Savaşı'na katıldılar. Ormandan yayılan bir sis, onları Dol Guldur'un Gölgesi'nden gizledi.

  Gandalf 2850 yılında Dol Guldur'daki düşman varlığın Sauron'un kendisi olduğunu keşfetti ve onun yakında Lothlórien'e saldırabilecek bir kuvvet olacağından korktuğunu belirtti. 2941 yılına kadar Sauron'a saldırmakta kararsız kalan Ak Divan bu yılda tekrar toplandı. Divan, Galadriel ve Gandalf'ın da içinde bulunduğu elf hükümdarları ile büyücülerden oluşuyordu. Aldıkları karar ile birlikte Dol Guldur'a saldırdılar ve Sauron Dol Guldur'u terkederek gizlice Mordor'un yolunu tuttu. Dol Guldur'un bir ileri karakol olmasını isteyen Sauron, Khamûl adlı Nazgûl'un komuta ettiği bir orduyu Dol Guldur'a yolladı. (2951)

  Celebrían kızı Arwen Lothlórien'i belli aralıklarla ziyaret etmeye devam etti. 2980'de Aragorn Lothlórien'e geldi ve Arwen ile birlikte bir mevsim geçirdi. Yazortası arifesinde, Cerin Amroth'da dururlarken birbirlerine evlilik sözü verdiler. Dumanlı Dağlar'ın doğusunda artmakta olan tehlikeler nedeniyle Elrond Arwen'i Ayrıkvadi'ye çağırdı ve Arwen 3009 yılında Lothlórien'den ayrıldı.

  3018 yılı başlarında Aragorn, Gollum adlı yaratıkla birlikte Lothlórien'den geçti. Gollum'u Mordor yakınlarında yakalayan Aragorn'un amacı Gandalf gelene kadar Gollum'u Kuyutormanlı elflere emanet etmekti. Galadhrim, Aragorn'un Lothlórien'den geçtiği haberini Gandalf'a ulaştırdı.

  3018 Aralık'ında Arwen'in kardeşleri Elrond'dan bir mesaj ulaştırmak için Lothlórien'e geldi. Elladan ve Elrohir, Galadriel ile Celeborn'a Kardeşlik'in dokuz üyesinin yakında Sauron'un Tek Yüzük'ünü yoketmek amacıyla Ayrıkvadi'den yola çıkacağını ilettiler.

  Yüzük Kardeşliği 15 Ocak 3019'da Lothlórien'e geldi fakat Gandalf'ı Moria'da kaybetmeleri nedeniyle sekiz kişiydiler. Haldir, Rumil ve Orophin adlı üç sınır muhafızı tarafından farkedildiler fakat elfler Kardeşlik'in gelişinden haberdar oldukları için geceyi fletlerinde geçirmelerine izin verdiler.

  O gece Morialı orklar Lothlórien'e girdiler ve Nimrodel'i geçerek Gümüşdamarı Nehri'ne ilerlediler. Muhafızlar, orkları Kardeşlik'ten uzak tutarak ormanın derinliklerine çektiler. Orophin diğer elfleri uyarmak için yola koyuldu. Orkların hemen hemen hepsi öldürüldü. Geri kalan birkaç ork ise Dumanlı Dağlar'a kaçtı. Kardeşlik'i orkların dışında Gollum da takip etmekteydi. Lothlórienli elfler onu görmüş fakat ne menem bir yaratık olduğunu bilmediklerinden onu vurmamışlardı. Gollum, Gümüşdamarı Nehri'nin kenarlarında bir ağaca yuvalanarak burada Kardeşlik'in ormandan ayrılışını bekledi.

  Yüzük Kardeşliği bir sonraki sabah ipten yapılmış köprü üzerinden Gümüşdamarı Nehri'ni geçti ve Naith denilen bölgeye girdi. Haldir, Gimli'ye Naith'e giriş izni vermekte gönülsüzdü çünkü bölgelerine cücelerin girmesi yasaktı. Haldir, gözleri bağlı olması şartıyla Gimli'ye Naith'den geçme izni verdi. Fakat Aragorn herkesin gözlerinin bağlı olacağını söyledi ve Yüzük Kardeşliği Naith'den Cerin Amroth'a doğru yola koyuldu. Topluluk bu sırada bir grup elf ile karşılaştı ve elfler Yüzük Kardeşliği üyelerinin gözleri açık ilerleyebileceğine dair Galadriel'in izin verdiğini söylediler. Böylelikle gözlerindeki bağ kaldırıldı. Gimli uzun yıllardan sonra Naith'e giren ilk cücedir. Frodo ve Sam Cerin Amroth'daki fletin üzerine tırmanıp etrafa bakındılar ve Aragorn burada Arwen ile birbirlerine verdikleri evlilik sözünü anımsadı.

  Kardeşlik Ocak 17'sinde Caras Galadhon'a ulaştı ve Galadriel ile Celebron'un huzuruna çıktı. Burada bir aya yakın bir süre kaldılar, yolculuklarının yorgunluğunu üzerlerinden atıp, Gandalf'ın kaybına duydukları kederi hafiflettiler. Şubat'ın 14'ünde Galadriel, Frodo ve Sam'a Ayna'ya bakmaları için bir şans tanıdı. Galadriel'in Aynası bakan kişiye geçmişten, o günden ve gelecekten görüntüler sunabiliyordu. Sam, Ayna'da Shire'ın yıkılışını, Frodo ise Sauron'un Gözü'nün kendisini durmaksızın aradığını gördü.

  Frodo Tek Yüzük'ü Galadriel'e vermeyi teklif etti. Fakat Galadriel bu teklifi reddetti çünkü biliyordu ki Yüzük iyi amaçlarla yola çıkılarak kullanılsa da zamanla tüm amaçlar bozulacaktı. Galadriel aynı zamanda Tek Yüzük yokedilirse, Elflerin Üç Yüzüğü'nün de güçlerini kaybedeceğini ve onların gücüyle yapılmış herşeyin solup gideceğini biliyordu. Solup gidecek olan yerler arasında Lothlórien de vardı.

  Şubat'ın 16'sında Kardeşlik Lothlórien'den ayrıldı. Ayrılışlarından önce Kardeşlik son bir kez Celeborn ve Galadriel ile buluştu. Gümüşdamarı ile Anduin'in birbirine bağlandığı Dil'in yeşil çimleri üzerinde Galadriel onlara hediyeler verdi ve Celeborn, Anduin üzerindeki seyahatleri için onlara kayıklar temin etti.

  Bir sonraki gün Yelefendisi Gwaihir Gandalf'ı Lothlórien'e getirdi. Gandalf, Zirve Savaşı denilen mücadelede düşmanı Balrog'u yenmişti. Mücadelede Gandalf'ın kendisi de ölmüş fakat Ak Gandalf olarak geri gönderilmiştir. Galadriel onu Büyücüler Divanı'ndaki yeni statüsüne uygun olarak beyazlara bürüdü ve Gandalf kısa süre sonra Lothlórien'den ayrıldı.

  Yüzük Savaşları Lothlórien'de de başgösterdi. Dol Guldur kuvvetleri 11,15 ve 22 Mart tarihlerinde üç defa Lothlórien'e saldırdılar. Sınırlardaki ağaçlar epey zarar gördü fakat Galadhrim'in yiğitliği ve Galadriel'in gücü sayesinde düşman kuvvetlerini mağlup etmeyi başardılar.

  Tek Yüzük yokedilip Sauron düştükten sonra, Celeborn Galadhrimlerden oluşan bir orduyu kayıklarla Anduin'in karşı kıyısına geçirdi. 28 Mart'ta Dol Guldur zaptedildi, Galadriel Dol Guldur duvarlarını yıktı ve gölge Kuyutorman üzerinden kalktı.

  6 Nisan'da Celeborn ile Kuyutorman Kralı Thranduil, Kuyutorman'ın ortalarında karşılaştılar ve ormana Yeşil Yapraklar Ormanı ismi verdiler. Verdikleri kararlarla birlikte Yeşil Yapraklar Ormanı'nın kuzeyi Thranduil'in Krallığı'na, orta kısmı orman insanları ve Kocoğlanlar'a ve hudutların güneyi ise Lothlórien Krallığı'na bırakıldı. Lothlórien'e kalan bu bölgeye Doğu Lórien ismi verildi.

  Lothlórien sınırları genişlese de, Galadhrim gün geçtikçe azalmaya başladı. Galadriel 29 Eylül 3021'de Ölümsüz Topraklar'a gitmek üzere Orta Dünya'dan ayrıldı. Celeborn bir müddet Lothlórien'de kaldıktan sonra yorgun düşerek Dördüncü Çağ'ın ilerleyen yıllarında Ayrıkvadi'ye yerleşti. Işığın ve müziğin solmakta olduğu Lothlórien'de sadece birkaç Galadhrim kalmıştı.

  Arwen, eşi Aragorn'un 4.Çağ'ın 120 yılında göçüşünün ardından Lothlórien'e geldi. Burada kendine sessiz bir yer buldu ve kısa bir süre burada yaşadı. 121 yılı kışında Cerin Amroth'a giderek burada ölmek için uzandı. Ondan sonra gelecek olan insanlar, onun günlerini tamamen unutana kadar kabri orada kalacaktır.
  Önemli Tarihler
  Kadim Zamanlar

  Büyük Yolculuk sırasında Teleri'den bazıları Anduin'in batısındaki ormanlara yerleşmeye karar verdiler. Orman daha sonraları Lothlórien diye anıldı.

  İkinci Çağ

  İkinci Çağ'ın başladığı yıllarda Sindarin Elfleri Lothlórien'e yerleştiler. Amdir Lothlórien Kralı oldu.

  1697: Sauron'un Eregion'u yıkmasının ardından Noldor Elfleri Lothlórien'e geldiler. Galadriel ve Celeborn kısa bir süre için burada kaldı.

  3434: Amdir Dagorlad Savaşı'na katılmak üzere Lothlórienli elflerden bir ordu oluşturdu ve Mordor'a yürüdü. Kendisi ve ordusunun yarısı öldürüldü. Amroth Lothlórien Kralı oldu.

  3441: Sauron Son İttifak'a yenildi.

  Üçüncü Çağ

  1050: Sauron gizlice Dol Guldur'da bir kale inşa etti. Yeşil Orman üzerine gölge çöktü ve ormanın ismi Kuyutorman olarak değiştirildi. Galadriel ve Celeborn Lothlórien'in savunmasına yardımcı olmaları ve kötülük hakkında bilgi edinmeleri için Lothlórien'e çağrıldılar.

  1409: Lothlórienli elfler Angmar'ın Büyücü-Kralı'na karşı verilecek savaş için Dumanlı Dağlar'ı geçerek Elrond'un kuvvetleriyle birleştiler.

  1980: Khazad-dûm'daki Balrog uyandı ve burası kötülük dolu bir yer oldu.

  1981: Nimrodel dahil olmak üzere, Silvan Elfleri'nin pekçoğu Lothlórien'den kaçtılar. Amroth Nimrodel'i takip etti, buldu ve Ölümsüz Topraklar'a götürmeyi kabul etti. Nimrodel Ak Dağlar'da kayboldu. Amroth'un gemisi denizdeki fırtına sebebiyle battı. Amroth karaya çıkıp Nimrodel'i aramak isterken denizde can verdi. Nimrodel Gilrain Nehri'nin kıyısında bir daha uyanmamacasına uykuya yattı. Celeborn ve Galadriel, Lothlórien'in Hanımı ve Beyi oldular.

  2061: Arifler, Dol Guldur'daki gücün Sauron'dan ileri geldiğinden endişe etmeye başladılar.

  2063: Gandalf Dol Guldur'u araştırmaya cüret etti. Sauron Doğu'ya kaçtı.

  2460: Sauron Dol Guldur'a güçlenmiş olarak geri döndü.

  2463: Galadriel Ak Divan'ı topladı.

  2509: Galadriel kızı Celebrían Lothlórien yolunda orklara esir düştü. Oğulları tarafından kurtarıldı.

  2510: Celebrían Orta Dünya'dan ayrılarak Ölümsüz Topraklar'a gitti. Genç Eorl ve süvarileri Celebrant Meydan Muharebesi'ne giderken, Lothlórien'den yayılan bir sisle Dol Guldur'un güçlerinden gizlendiler.

  2850: Gandalf tekrar Dol Guldur'a gitti ve burada varolan şerrin Sauron'un kendisi olduğunu gördü.

  2851: Ak Divan toplandı. Gandalf Divan'a, Sauron'un güçlenmekte olduğunu ve yakında bir saldırı yapacak gücü olacağını rapor etti fakat Saruman bunu yalanladı.

  2941: Ak Divan, Dol Guldur'a saldırdı. Sauron saldırılardan önce kalesini terketti.

  2942: Sauron gizlice Mordor'a ulaştı.

  2951: Sauron Mordor'da kendini belli etti. Khamûl adlı Nazgûl'u Dol Guldur'u geri alması için yolladı.

  2980: Aragorn Lothlórien'e geldi. Arwen ile birbirlerine evlilik sözü verdiler.

  3009: Arwen Ayrıkvadi'ye döndü.

  3018 Şubat-Mart: Aragorn Gollum ile birlikte Lothlórien'den geçti. Galadhrim bu haberi Gandalf'a ulaştırdı.

  3018 Aralık: Elladan ve Elrohir, Lothlórien'e geldi. Galadriel'e Elrond'un Divanı'nda Tek Yüzük'ün yokedileceği kararının çıktığını söylediler.

  15 Ocak 3019: Yüzük Kardeşliği Lothlórien'e ulatı. Orklar onları takip etti fakat elfler tarafından öldürüldüler. Gollum da Lothlórien'e geldi fakat elflerden kaçmayı başardı.

  17 Ocak 3019: Galadriel ve Celeborn, Kardeşlik'i ağırladı.

  14 Şubat 3019: Galadriel Frodo'nun Ayna'ya bakmasını sağladı. Frodo ona Tek Yüzük'ü teklif etti, Galadriel reddetti.

  16 Şubat 3019: Yüzük Kardeşliği, Galadriel'in hediyelerini ve Celeborn'un verdiği kayıkları kabul etti. Lothlórien'den ayrıldı.

  17 Şubat 3019: Gwaihir, Ak Gandalf'ı Lothlórien'e getirdi.

  11 Mart 3019: Lothlórien, Dol Guldur'dan gelen kuvvetlerin saldırısına uğradı.

  15 Mart 3019: Lothlórien'e ikinci saldırı

  22 Mart 3019: Lothlórien'e üçüncü saldırı

  25 Mart 3019: Tek Yüzük yokedildi ve Sauron mağlup edildi.

  28 Mart 3019: Galadriel ve Celeborn, Lothlórien kuvvetleriyle birlikte Dol Guldur'u ele geçirdi. Galadriel Dol Guldur duvarlarını yıktı.

  6 Nisan 3019: Celeborn, Kuyutorman'ın ortalarında Thranduil ile karşılaştı. Ormana Yeşil Yapraklar Ormanı ismi verildi. Ormanın güney kesimi Lothlórien'e bağlandı ve ismi Doğu Lórien oldu.

  20 Mayıs 3019: Elrond ve Arwen Lothlórien'e geldiler.

  27 Mayıs 3019: Galadriel ve Celeborn, Elrond ve Arwen ile birlikte Minas Tirith'e, Arwen ile Aragorn'un evlilik törenleri için yola çıktılar.

  13 Eylül 3019: Galadriel ve Celeborn Kızılboynuz Geçidi'ni geçerek Lothlórien'e döndüler.

  29 Eylül 3021: Galadriel Ölümsüz Topraklar'a gitmek için Batı'ya yelken açtı. Celeborn Lothlórien'de kaldı.

  Dördüncü Çağ

  Celeborn Lothlórien'den ayrılarak Ayrıkvadi'ye gitti ve kısa bir süre burada yaşadı. Lothlórien'de sadece birkaç Galadhrim kaldı.

  121: Arwen Cerin Amroth'da öldü.


  Alıntıdır(düzenlemeler bana aitdir)


  Paylaş
  Mesaj VLAD tarafından (11-10-2009 Saat 23:50 ) değiştirilmiştir.
  קяΊЙ๔э Ǿ₣ קєяŜỈά
  :LOTR FAN:
  :ihama:

  :ilotr: 2. #2
  Oyuncu

  Üyelik tarihi : Jul 2009
  Mesajlar : 243
  Tecrübe Puanı 10
  Tecrübe Puanı Gücü : 11

  Standart  arkadaşlar biraz az resim koydum kusaura bakmayın


  Paylaş
  קяΊЙ๔э Ǿ₣ קєяŜỈά
  :LOTR FAN:
  :ihama:

  :ilotr:

 3. #3
  Usta Oyuncu

  Üyelik tarihi : Jul 2009
  Mesajlar : 1.313
  Tecrübe Puanı 25
  Tecrübe Puanı Gücü : 26

  Standart  Güzel paylaşım olmuş konuyu renklendirsen daha güzel olurdu
  Teşekkürler...


  Paylaş

 4. #4
  Oyuncu

  Üyelik tarihi : Jul 2009
  Mesajlar : 243
  Tecrübe Puanı 10
  Tecrübe Puanı Gücü : 11

  Standart  ya darkpirince seni koyduğun fotolar hangi sitede lütfen veririmisin


  Paylaş
  קяΊЙ๔э Ǿ₣ קєяŜỈά
  :LOTR FAN:
  :ihama:

  :ilotr:

 5. #5
  Emekli Yetkili

  Üyelik tarihi : May 2009
  Mesajlar : 7.741
  Tecrübe Puanı 1469
  Tecrübe Puanı Gücü : 100

  Standart  gerkli duzenlemeyi yapacagım az beklmlisin...


  Paylaş
  South of Heaven

 6. #6
  Usta Oyuncu

  Üyelik tarihi : Jul 2009
  Mesajlar : 1.313
  Tecrübe Puanı 25
  Tecrübe Puanı Gücü : 26

  Standart  Valla ben resimleri iki saat google'dan arıyorum


  Paylaş

 7. #7
  Emekli Yetkili

  Üyelik tarihi : May 2009
  Mesajlar : 7.741
  Tecrübe Puanı 1469
  Tecrübe Puanı Gücü : 100

  Standart  azda olsa biraz resim ekledim


  Paylaş
  South of Heaven

 8. #8
  Oyuncu

  Üyelik tarihi : Jul 2009
  Mesajlar : 243
  Tecrübe Puanı 10
  Tecrübe Puanı Gücü : 11

  Standart  sağol faramir


  Paylaş
  קяΊЙ๔э Ǿ₣ קєяŜỈά
  :LOTR FAN:
  :ihama:

  :ilotr:

 9. #9
  Usta Oyuncu
  CeorL - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

  Üyelik tarihi : Apr 2010
  Mesajlar : 1.557
  Tecrübe Puanı 340
  Tecrübe Puanı Gücü : 100

  Standart  tşkür pyalaşım için


  Paylaş

  TurnuvaL Facebook Grubu (Yönetici ve Oyuncularla daha hızlı iletişim kurmak için )
  TurnuvaL Grup Tıkla

 10. #10
  Emekli Yetkili

  Üyelik tarihi : Apr 2010
  Mesajlar : 1.258
  Tecrübe Puanı 11853
  Tecrübe Puanı Gücü : 100

  Standart  lothlorien şehri çok güzel ya mekana bak


  Paylaş

 11. #11
  Usta Oyuncu
  CeorL - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

  Üyelik tarihi : Apr 2010
  Mesajlar : 1.557
  Tecrübe Puanı 340
  Tecrübe Puanı Gücü : 100

  Standart  güzelde lothlorien ile ilgile pek fazla resim yoq


  Paylaş

  TurnuvaL Facebook Grubu (Yönetici ve Oyuncularla daha hızlı iletişim kurmak için )
  TurnuvaL Grup Tıkla

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

Turnuval Yasal Uyarı!

Turnuval Bilgi paylaşım platformudur. Hukuka, yasalara, telif ve kişilik haklarına bağlıdır. "5651 sayılı yasada" belirtilen "Yer Sağlayıcı" olarak hizmet sunmaktadır. İlgili yasaya göre site yönetiminin tüm içerikleri kontrol etme yükümlülüğü yoktur. Bu sebep ile sitemiz, uyarıları dikkate alarak yasa dışı paylaşımlar hakkında gerekli işlemleri yapmaktadır. Oluşabilecek yasal sorumluluklar "Üyelerimize" aittir.

Web sitemizi kullanmaya devam ederek, turnuval.com hizmetlerini sizlere daha iyi sunabilmek amacıyla kullandığımız cookie'ler (çerezler) ve kişisel verilerinizle ilgili Gizlilik Politikası'nı kabul etmiş olursunuz.


1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 256 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 271 272 273 274 275 276 277 278 279 280 281 282 283 284 285 286 287 288 289 290 291 292 293 294 295 296 297 298 299 300 301 302 303 304 305 306 307 308 309 310 311 312 313 314 315 316 317 318 319 320 321 322 323 324 325 326 327 328 329 330 331 332 333 334 335 336 337 338 339 340 341 342 343 344 345 346 347 348 349 350 351 352 353 354 355 356 357 358 359 360 361 362 363 364 365 366 367 368 369 370 371 372 373 374 375 376 377 378 379 380 381 382 383 384 385 386 387 388 389 390 391 392 393 394 395 396 397 398 399 400 401 402 403 404 405 406 407 408 409 410 411 412 413 414 415 416 417 418 419 420 421 422 423 424 425 426 427 428 429 430 431 432 433 434 435 436 437 438 439 440 441 442 443 444 445 446 447 448 449 450 451 452 453 454 455 456 457 458 459 460 461 462 463 464 465 466 467 468 469 470 471 472 473 474 475 476 477 478 479 480 481 482 483 484 485 486 487 488 489 490 491 492 493 494 495 496 497 498 499 500 501 502 503 504 505 506 507 508 509 510 511 512 513 514 515 516 517 518 519 520 521 522 523 524 525 526 527 528 529 530 531 532 533 534 535 536 537 538 539 540 541 542 543 544 545 546 547 548 549 550 551 552 553 554 555 556 557 558 559 560 561 562 563 564 565 566 567 568 569 570 571 572 573 574 575 576 577 578 579 580 581 582 583 584 585 586 587 588 589 590 591 592 593 594 595 596 597 598 599 600 601 602 603 604 605 606 607 608 609 610 611 612 613 614 615 616 617 618 619 620 621 622 623 624 625 626 627 628 629 630 631 632 633 634 635 636 637 638 639 640 641 642 643 644 645 646 647 648 649 650 651 652 653 654 655 656 657 658 659 660 661 662 663 664 665 666 667 668 669 670 671 672 673 674 675 676 677 678 679 680 681 682 683 684 685 686 687 688 689 690 691 692 693 694 695 696 697 698 699 700 701 702 703 704 705 706 707 708 709 710 711 712 713 714 715 716 717 718 719 720 721 722 723 724 725 726 727 728 729 730 731 732 733 734 735 736 737 738 739 740 741 742 743 744 745 746 747 748 749 750 751 752 753 754 755 756 757 758 759 760 761 762 763 764 765 766 767 768 769 770 771 772 773 774 775 776 777 778 779 780 781 782 783 784 785 786 787 788 789 790 791 792 793