Toplam 8 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 8 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Noldor Kralı Gil-Galad

 1. #1
  Usta Oyuncu

  Üyelik tarihi : Jul 2009
  Mesajlar : 1.313
  Tecrübe Puanı 25
  Tecrübe Puanı Gücü : 26

  Standart Noldor Kralı Gil-Galad  Gil-Galad Fingon'un oğluydu. İlk Çağın 400'lü yıllarının ortasında Orta-Dünya'ya gelmişti. Doğduğunda ona Erenion ismi verilmişti lakin adı sonra ''Parlak Yıldız'' anlamına gelen Gil-Galad diye anıldı. Gil-Galad başlarda Beleriand'da Hithlum topraklarında yaşadı. Gil-Galad aynı zamanda Yüce Noldor Kralı Fingolfin'in torunudur.


  Gil-Galad

  İlk Çağın 455 yılında ''Dagor Bragollach'' Ani Alev Muharebesi diye anılan savaşta Morgoth Beleriand'a saldırmıştı. Bu savaşta Yüce Noldor Kralı Fingolfin Morgoth tarafından öldürülmüş ve Gil-Galad'ın babası Fingon Yüce Kral olmuştu. Fingon Yüce Noldor Kralı olduğunda Gil-Galad hala küçük bir çocuktu ve Fingon onu akrabalarıyla yaşaması için Cirdan'ın yanına Falas Sığınaklarına yolladı.  Fingon 472 yılında ''Nirnaeth Arnoediad'' Sayısız Gözyaşı Savaşında Balrog Lordu Gothmog tarafından öldürülmüştü. Gil-Galad henüz çok genç olduğu için Yüce Noldor Kralı ünvanı ona geçmemiş amcası Gondolin Kralı Turgon Yüce Kral olmuştu.  473 yılında yani Sayısız Gözyaşı Savaşından bir yıl sonra Morgoth'un ordusu Falas Sığınaklarına saldırmıştı. Bu saldırıda birçok elf ölmüş ve esir alınmıştı. Ama Cirdan Gil-Galad ve bir grup elf kurtulup güneye Balar Adasına kaçtılar.

  510 yılında Saklı Krallık Gondolin'in yıkımında Yüce Noldor Kralı Turgon ölmüş Gil-Galad Yüce Noldor Kralı olmuştu. 538 yılında Feanor'un çocukları Silmarillerin birisine sahip olan Elwing'ten yeminlerinin buyurduğu üzere Silmarili almak için saldırdı. Gil-Galad ve Cirdan yardım için gemilerini Sirion'a yolladı ama artık çok geçti. Lakin saldırıdan kurtulan elfler kaçmış ve Gil-Galad ile Cirdan'ın yönetiminde olan Balar Adasına sığınmışlardı.


  Gondolin'in Düşüşü

  Morgoth Öfke Savaşında yenilmiş ve dünyanın dışına atılmıştı. Beleriand yıkılmış ve sular altında kalmıştı. Birçok elfte Ölümsüz Topraklara dönmüştü. Ama bazıları Orta-Dünya'da kalmıştı ve onların liderleri artık Yüce Noldor Kralı olan Gil-Galad olmuştu.

  Gil-Galad ve halkı Beleriand'dan kalan topraklarda Mavi Dağların kıyıya bakan tarafında yer alan Lindon'da yaşıyordu. Aynı zamanda Elrond ve Cirdan'da Lindon'da yaşayan halk arasındaydı. Lindon'un kuzey tarafında Forlindon diye anılan bölgede Gil-Galad yaşıyordu. Lindon'un güney kısmının ismi Harlindon'du ve bir süre Celeborn tarafından yönetildi. Cirdan ise Gri Limanlarda yaşıyordu. Gri Limanlardan kalkan gemiler Ölümsüz Topraklara gitmek isteyen elfler için yelken açıyordu.  İkinci Çağın 600. yıllarında Numenor gemileri Gri Limanlara gelmeye başlamıştı. Gil-Galad orada Kaptan Veantur ile dostluk kurdu bu olay Lindon Elfleri ile Numenor halkı arasında dostluğun başlangıcı olacaktı. 725 yılında Veantur Aldarion'u Gri Limanlara getirmişti. Ve Aldarion orada Gil-Galad ve Cirdan ile dostluk kurdu. Ve yıllar içinde Aldarion Gil-Galad ile pek çok seyahate katılacaktı. Aldarion Gil-Galad'a hediye olarak Numenor'da yetişen Mallorn Ağaçlarından getirdi. Ama bunlar Lindon'da büyümeyecek ve Gil-Galad ağacın tohumlarını Galadriel'e verecekti. Gil-Galad danışman olarak Aldarion'u seçmişti. Aldarion ona İnsanlar'la ilgili bilgiler vermiş lisanlarını öğretmişti.

  Gil-Galad Morgoth'un bir hizmetkarının Orta-Dünya'nın doğusunda kuvvet kazandığı haberini almıştı. Bu bilgiyi Aldarion'la paylaşmamış ama Aldarion aracılığıyla Kral Tar-Meneldur'a bir mektup göndermişti. Gil-Galad mektubunda Orta-Dünya'nın doğusunda tehlike olduğunu yazmış savaşa hazırlanılmasını söylemişti. Aldarion başa geçtiğinde zaman ise kötülük meyvelerini vermeye hazırlanıyordu.  Sauron

  Orta-Dünya'da büyüyen kötülük Morgoth en önemli hizmetkarı Sauron'du. Sauron İkinci Çağın 1200. yılında Lindon'a Hediyelerin Lordu Annatar ve Valar'ın temsilcisi olarak girmeye çalıştı. Ama Gil-Galad ve Elrond onun Sauron olduğunu bilmesede ona güvenemedi ve şehre girmesini yasakladı. Gil-Galad aynı zamanda diğer şehirlere de Sauron'u kabul etmemeleri için haber yollamıştı ama umursanmayacaktı. Sauron'un öğütleri en çok Eregion'da karşılık bulmuştu. Noldor'da Batı'ya dönmeyi reddettikleri için yüreklerinde huzur yoktu ve aslında hem sevdikleri Orta Dünya'da kalmak hem de geride bıraktıkları şeylerin mutluluğunu yaşmak istiyorlardı. Böylece Sauron'a kulak verdiler ve bilgisi engin olduğu için ondan çok şey öğendiler. Ve yine Eregion'da Sauron'un talimatıyla Celebrimbor ve Elf demirciler 1500 yılında, daha sonra Cüceler'e ve Numenor'lulara Sauron tarafından verilecek güç yüzüklerini yaptılar.  1600 yılında Sauron Mordor'a dönüp tek yüzüğü yaptı. Tüm diğer yüzüklerde bu tek yüzüğe bağlıydı. Hatta yapıldığından haberi bile olmayan üç Elf yüzüğünün bile. Ama Sauron tek yüzüğü dövdüğünde diğer üç yüzükten de haberdar oldu ve Celebrimbor'un onu kandırdığını anladı. Ama Elflerde Tek Yüzükten haberdar olmuşlardı. Tek Yüzük'ü taktığında daha küçük yüzüklerin yaptıkları şeylerin anlamını kavrayabiliyor, onları takanların bütün düşüncelerini görüp yönetebiliyordu. 1693 yılında Celebrimbor Nenya'yı Galadriel'e Narya ve Vilya'yı Gil-Galad'a gönderdi. Gil-Galad ise Narya'yı Cirdan'a verdi bir sürede Vilya'yı kendi hükmünde tuttu daha sonra bu yüzük Yarı-Elf Elrond'a geçecektir.  Tek Yüzük


  Sauron öfkelenmiş ve Elflere karşı savaş açmıştı. İlk savaşın olduğu yer Eregion'du Gil-Galad Elrond'un önderliğinde oraya kuvvetlerini göndermiş ama yinede Eregion'un yıkılmasına engel olunamamıştı. Celebrimbor Mirdain'in evinin merdivenlerinde Sauron tarafından yakalanmış ve katledilmiş Sauron Mirdain'in evinde diğer dokuz güç yüzüğünü ve diğer hazinelerini ele geçirmişti. Sadece Celebrimbor'un dövdüğü Üçler gizli kalmıştı.  Gil-Galad Numenor Kralı Minastir'den yardım istemişti. Tar-Minastir bu isteği reddetmemiş Numenor'dan erzak ve adam yollamıştı. Ama Sauron'un kuvvetleri Numenor ordusundan daha önce Lindon'a varmıştı. Lakin Gil-Galad Numenorean ordusu yardıma gelene kadar Lune Nehri'ni tutmayı başarmıştı. Sauron'un ana ordusu Numenorean ordusununda büyük yardımıyla Gwathlo Muharebesinde yenilmişti. Bu sırada Elrond'un ordusu Sauron'un başka bir ordusu tarafından Rivendell'de kuşatılmıştı. Ama Gil-Galad ve ordusu Elrond'un yardımına gelmiş Sauron'un ordusu İmladris'te de yenilgiye uğratılmıştı.

  Savaştan sonra Konsey oluşturulmuş çeşitli kararlar alınmıştı. Gil-Galad'ın ordusunun komutanı Elrond doğu Eriador'da yer alan Rivendell'de yaşamaya gitmiş Gil-Galad ise Lindon'da kalmıştı. Sauron'un yenilgisinden sonra Gil-Galad'ın gücü artmış ve sınırlarını Orta-Dünya'nın kuzeyine doğru genişletmişti.

  Numenor insanları artık elflerle yabancılaşmaya başlamıştı. Numenor insanlarının birçoğu Elflere kıskanır olmuştu; çünkü elfler ölümsüzdü ve istedikleri zaman Ölümsüz Topraklara gitme şansları vardı. Numenor halkının çoğu Lindon'a seyahat etmeyi kesmiş ticaret ilişkileri zayıflamıştı. Numenor insanları Gil-Galad'ın yönettiği Kuzey limanları yerine güneye ve doğuya seyahat etmeye başlamıştı. Sadece Sadıklar olarak bilinen küçük bir grup Elf-dostu olarak kalmış ve Gil-Galad ile bağlarını koparmamışlardı.

  3319 yılında Sauron Ar-Pharazon'u Valar'ın emrini çiğneyip Ölümsüz Topraklara ele geçirmeye ikna etmişti. Bunun üzerine Eru bu olaya direk müdaheleci olup Numenor'u sular altında bırakmıştı. Sadece Elendil tarafından yönetilen Elf-dostu Sadıklar kurtulmuştu.  Elendil'in gemisi Lindon'a gelmiş ve Gil-Galad tarafından kabul edilmişlerdi. Elendil Arnor Krallığını doğuda kurmuş İsildur ve Anarion ise güneyde Gondor Krallığını kurmuştu. Gil-Galad Elendil için Ak Kuleleri inşa etmişti. En yüksek kuleye Elendil denizin batısına bakan, palantiri koymuştu.  3429 yılında Sauron Gondor'a saldırmıştı. Bunun üzerine 3430 yılında Gil-Galad ve Elendil Sauron'a karşı Son İttifak'ı oluşturmuşlardı.

  Gil-Galad'ın ordusu Lindon'dan doğuya doğru yola çıkmıştı. Ordusunun komutanı Elrond ve Gemiyapımcısı Cirdan'da yanlarındaydı. Gil-Galad parlak miğferini giymiş ve mızrağı Aeglos'u son kez eline almıştı. Elendil ve Gil-Galad'ın ordusu Imladris'de birleşti ve yollarına devam ettiler. Denir ki, orada birleşen bu ordu, o ana kadar Orta Dünya'da görülen diğer tüm ordulardan daha gösterişli ve güzeldi, Thangorodrim'e yürüyen Valar ordusundan beri daha büyüğü toplanmamıştı.


  Elrond ve Gil-galad


  Son İttifak ordusu Dumanlı Dağlar'ı geçmiş Anduin Nehri boyunca güneye doğru yürüdü. Ormanlarda yaşayan Elflerde onlara katılmıştı. Son İttifağa aynı zamanda Lothorien'in ordusu ve Oropher önderliğinde Yeşilorman'ın ordusu katılmıştı.  Dagorlad Muharebesi
  3434'te Son İttifak'ın ordusu Kara Kapılar'a dayanmıştı ve burada yapıldı Dagorlad Muharebesi. Muharebede büyük kayıplar yaşanmış lakin sonunda Sauron'un kuvvetleri yenilmişti. Gil-galad ve Elendil, Mordor'un içlerine ilerleyerek Sauron'un kalesini kuşattılar; kuşatma yedi yıl boyunca sürdü, kuşatmayı yarmak için Sauron sayısız saldırılar düzenledi, Düşman'ın fırlattığı oklar, kargılar ve ateş yüzünden keder verici kayıplar yaşandı. Ama sonunda kuşatma öylesine daraltıldı ki Sauron'un kendisi öne çıkarak saldırdı; Gil-galad ve Elendil'le boğuştu, ikisini de öldürdü, Elendil'in kılıcı yere düşen bedeninin altında kalarak kırıldı. Ama Sauron da yere yıkılmıştı ve Isildur, kırılmış Narsil'in kabza parçasıyla Hükmeden Yüzük'ü Sauron'un elinden keserek aldı. Ama Isildur Yüzüğü Orodruin'e atmayı reddetmiş, Sauron güçsüz kalmasına rağmen yokolmamıştı.  Gil-Galad son Yüce Noldor Kralı işte böyle Orta-Dünya'dan göçüp gitti. Ve onun gidişinin ardından Gil-Galad'ın Düşüşü denilen bir ağıt yakıldı bir kısmı şöyledir;

  Gil-galad bir elf kralıydı
  Ozanlar hüzünle söyler olanları
  Son kraldı o dağ ve deniz arasında
  Hükmederdi özgür ve adil bir krallığa

  Uzundu kılıcı, mızrağı sivri
  Uzaklardan seçilirdi parlayan miğferi
  Sayısız yıldız, göklerdeki tarlasında
  Görünürdü gümüş kalkanının aynasında

  Ama ayrıldı gitti uzun zaman önce,
  Kimse bilmez şimdi nerede;
  Çünkü düştü yıldızı karanlıklara
  Gölgelerin hükmettiği Mordor'a.


  PAYLAŞIMCI : ADDAR


  Paylaş
  Mesaj VLAD tarafından (28-07-2010 Saat 17:11 ) değiştirilmiştir. 2. #2
  Emekli Yetkili

  Üyelik tarihi : May 2009
  Mesajlar : 7.741
  Tecrübe Puanı 1469
  Tecrübe Puanı Gücü : 100

  Standart  teşekkürler bilgilendirici olmuş...


  Paylaş
  South of Heaven

 3. #3
  Usta Oyuncu

  Üyelik tarihi : Jul 2009
  Mesajlar : 1.313
  Tecrübe Puanı 25
  Tecrübe Puanı Gücü : 26

  Standart  ben teşekkür ederim :)


  Paylaş

 4. #4
  Oyuncu

  Üyelik tarihi : Jul 2009
  Mesajlar : 243
  Tecrübe Puanı 10
  Tecrübe Puanı Gücü : 11

  Standart  her zamanki dark klasiği


  Paylaş
  קяΊЙ๔э Ǿ₣ קєяŜỈά
  :LOTR FAN:
  :ihama:

  :ilotr:

 5. #5
  Emekli Yetkili

  Üyelik tarihi : May 2009
  Mesajlar : 7.741
  Tecrübe Puanı 1469
  Tecrübe Puanı Gücü : 100

  Standart  duruyor duruor tam zamanında yapıyor paylasımı,derken yani buna ihtiyacım vardı...


  Paylaş
  Mesaj VLAD tarafından (12-10-2009 Saat 22:01 ) değiştirilmiştir.
  South of Heaven

 6. #6
  Usta Oyuncu

  Üyelik tarihi : Jul 2009
  Mesajlar : 1.313
  Tecrübe Puanı 25
  Tecrübe Puanı Gücü : 26

  Standart  Sipariş alınır


  Paylaş

 7. #7
  Emekli Yetkili

  Üyelik tarihi : May 2009
  Mesajlar : 7.741
  Tecrübe Puanı 1469
  Tecrübe Puanı Gücü : 100

  Standart  fingolfini arastırırmısın...


  Paylaş
  South of Heaven

 8. #8
  Emekli Yetkili

  Üyelik tarihi : Apr 2010
  Mesajlar : 1.258
  Tecrübe Puanı 11853
  Tecrübe Puanı Gücü : 100

  Standart  güzel resimler güzel konu ellerine sağlık


  Paylaş

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

Turnuval Yasal Uyarı!

Turnuval Bilgi paylaşım platformudur. Hukuka, yasalara, telif ve kişilik haklarına bağlıdır. "5651 sayılı yasada" belirtilen "Yer Sağlayıcı" olarak hizmet sunmaktadır. İlgili yasaya göre site yönetiminin tüm içerikleri kontrol etme yükümlülüğü yoktur. Bu sebep ile sitemiz, uyarıları dikkate alarak yasa dışı paylaşımlar hakkında gerekli işlemleri yapmaktadır. Oluşabilecek yasal sorumluluklar "Üyelerimize" aittir.

Web sitemizi kullanmaya devam ederek, turnuval.com hizmetlerini sizlere daha iyi sunabilmek amacıyla kullandığımız cookie'ler (çerezler) ve kişisel verilerinizle ilgili Gizlilik Politikası'nı kabul etmiş olursunuz.


1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 256 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 271 272 273 274 275 276 277 278 279 280 281 282 283 284 285 286 287 288 289 290 291 292 293 294 295 296 297 298 299 300 301 302 303 304 305 306 307 308 309 310 311 312 313 314 315 316 317 318 319 320 321 322 323 324 325 326 327 328 329 330 331 332 333 334 335 336 337 338 339 340 341 342 343 344 345 346 347 348 349 350 351 352 353 354 355 356 357 358 359 360 361 362 363 364 365 366 367 368 369 370 371 372 373 374 375 376 377 378 379 380 381 382 383 384 385 386 387 388 389 390 391 392 393 394 395 396 397 398 399 400 401 402 403 404 405 406 407 408 409 410 411 412 413 414 415 416 417 418 419 420 421 422 423 424 425 426 427 428 429 430 431 432 433 434 435 436 437 438 439 440 441 442 443 444 445 446 447 448 449 450 451 452 453 454 455 456 457 458 459 460 461 462 463 464 465 466 467 468 469 470 471 472 473 474 475 476 477 478 479 480 481 482 483 484 485 486 487 488 489 490 491 492 493 494 495 496 497 498 499 500 501 502 503 504 505 506 507 508 509 510 511 512 513 514 515 516 517 518 519 520 521 522 523 524 525 526 527 528 529 530 531 532 533 534 535 536 537 538 539 540 541 542 543 544 545 546 547 548 549 550 551 552 553 554 555 556 557 558