Toplam 9 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 9 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Gondor Vekilharçlığı

 1. #1
  Usta Oyuncu

  Üyelik tarihi : Jul 2009
  Mesajlar : 1.313
  Tecrübe Puanı 25
  Tecrübe Puanı Gücü : 26

  Standart Gondor Vekilharçlığı  Vekilharçlık Nereden Geliyor?  Gondor’ da, Krallıktan sonraki en yüksek mevkidir. Normalde Vekilharçlar, Gondor Krallarına tavsiye vermek başta olmak üzere hizmet ederlerdi. Ama Kral Earnur’ un varissiz ölmesi üzerine Vekilharçlar, yönetimi Kral adına ellerine aldılar, yani hanedandan olmasalar da bir nevi Kral Naipliği yaptılar. Böylece Aragorn gelene kadar Gondor’ u tam yirmi altı Vekilharç yönetti.

  Vekilharç (Steward) , bir başkası adına idare eden kişi manasındadır. Kralların soyu sona erdikten sonra ise Yöneten Vekilharçlar olarak anılmışlardır. Yöneten Vekilharçlar, ayrıca Gondor’ un Lordu ünvanını da taşırlar.

  Quenya’ daki karşılığı, Kral’ ın Hizmetkârı anlamına gelen Arandur’ dur. Aran Kral, -ndur ise hizmetkâr demektir.

  Vekilharç, Kral’ ın baş danışmanı ve aynı zamanda da Gondor Meclisi’ nin başkanıdır. Görevi ise, bulunmadığı ya da güçten düştüğü durumlarda Kral’ ı, temsil etmektir. Vekilharç ayrıca, hükümdarlıklar arasındaki bağları tesis eder ve yeni Kral’ a, ülke yönetimi üzerine parşömenler verirler.

  İlk Vekilharç, 492 ile 541 yılları arası tahtta kalan Birinci Romendacil tarafından atandı. Çünkü Rhûn saldırıları başlamıştı ve Romendacil’ in, kendisi savaştayken arkasında güvenebileceği bir vekil bırakması gerekiyordu. (Göreve atanan bu ilk Vekilharcın ismi bilinmiyor) Ve bundan sonra Romendacil ile halefleri, Vekilharç olarak, bilge ve sadık kimseleri seçti.

  Gondor’ un kargaşa içinde olduğu 1600lü yıllarda, Emyn Arnen’ li Hurin, üç Gondor Kralı’ na Vekilharç olarak hizmet etti. İlk Kral Minardil, Korsanlarla yapılan savaş sonucu 1634te öldürüldü, ondan iki yıl sonra ise, oğlu Kral Telemnar da Büyük Veba’ da öldü ve yerine yeğeni Tarondor geçti. Tarondor’ un dönemiyle birlikte Krallar Vekilharçları, Hurin’ in soyundan gelenlerden seçmeye başladı. Vekilharç ailesi de Hurin’ in Ailesi (ya da Hurinionath) olarak bilinmeye başladı. Ayrıca Hurin, Numenor kanı taşıyordu ve Hanedan ile uzaktan akrabaydı.


  Vekilharcın Koltuğu

  Kral Ondoher ve (aynı zamanda varisleri olan) oğulları Artamir ile Faramir, 1944te Araba Sürücülerina karşı yapılan savaşta katledildi. Böylece Gondor tahtına doğrudan geçecek biri kalmadı. Ondoher’ in Vekilharcı Pelendur, yeni Kral’ ın seçilmesinde etkili bir rol oynadı ve seçilme süresince Gondor yönetimini üstlendi.

  Pelendur başkanlığındaki Gondor Meclisi, Kuzey Krallığından Arvedui’ nin, Ondoher’ in kızı Firiel ile evli ve Gondor ile Arnor’ ın ilk Yüce Kralı olan Elendil’ in oğlu Isildur’ un soyundan geliyor olsa da tacın ona geçmesini reddetti. Meclis Krallık hakkının, hanedanın sadece erkek üyelerinden gelenlerine tanındığına ve bunun da Elendil’ in ikinci oğlu Anarion’ ın soyundan olunması kaydıyla gerçekleştiğine hükmetti.

  Bir sonraki yıl Earnil, Gondor tahtına geçti. (1945) Earnil, Hanedandan geliyordu ve Camp Savaşı’ nda Araba Sürücülerini hezimete uğratmıştı. Bu yüzden onun Kral oluşu, tartışmasız onaylandı. Pelendur ise, Kral İkinci Earnil’ in Vekilharcı olmaya devam etti. 1998de öldüğünde de yerine oğlu Vorondil geçti.

  Vorondil’ i, 2029daki ölümüyle oğlu Mardil Voronwe izledi. Earnil’ in 2043te ölümüyle yeni Kral, Earnur oldu ve Mardil de görevine devam etti.


  Vekilharçların Yakılma Yeri

  Aynı yılda Earnur, Nazgul Lordu tarafından teke tek çarpışmaya davet edildi. Çünkü Earnur, Nazgul Lordu’ nun Fornost Savaşı’ nda mağlup edilmesine yardımcı olmuş ve onun kinini kazanmıştı. Mardil bu davete uymaması yönünde onu ikna edebildi. Ama Cadı Kral 2050de teklifini tekrarladığında, bu sefer onu durdurmayı başaramadı. Earnur Minas Morgul’ a gitti ve ondan sonra da hiç görülmedi.

  Earnur varis bırakmadan gitmişti ve onun yerine geçebilecek uygun biri de yoktu. (Yani zamanında Earnil’ in yaptığını, o an yapacak biri de çıkmıyor) Böylelikle Earnur’ un ölümü kesinleşene kadar, Kral’ ın adına ülkeyi Mardil yönetti.

  Mardil böylece ilk Yöneten Vekilharç oldu. (Mardil’ e kadar olanlar normal danışman ama buradan sonra Kral gibi) Yöneten Vekilharçlar, Kral’ ın tüm gücüne sahiptirler, ama “döneceği zamana kadar Kral’ ın adına” yönetimi aldıklarına dair yemin etmişlerdir. Taçtan farklı olarak, mevkilerini sembolize eden beyaz bir asa taşırlar ve Kral’ ın boş tahtının bulunduğu kürsünün, aşağısındaki bir koltukta otururlar. Vekilharç sancağı ise beyaz taban üzerinedir. Mühürlerinde, üzerlerinde üç yıldız olan R-ND-R harfleri vardır. (“Kral’ ın Hizmetkârı” ya da “Vekilharç” anlamındaki Arandur’ u temsilen)  Yirmi altı tane Yöneten Vekilharç vardır. Vekilharçlık, mirasla babadan oğula geçer. Vekilharcın oğlu olmadığı takdirde, yeni Vekilharç olarak, Gondor Meclisi’ nin Vekilharca en yakın erkek üyesi seçilir.

  Krallıktakinin aksine, Vekilharçlık bir kadının soyundan devam edebilir. Mesela onuncu Vekilharç I.Denethor, önceki Vekilharç Dior’ un kız kardeşi Rian’ ın oğludur. On sekizinci Vekilharç Egalmoth ise, on altıncı Vekilharç Orodreth’ in kız kardeşi Morwen’ in torunudur.

  Yöneten Vekilharçlar daha çok, Gondor’ u Sauron’ un artan gücünden korumakla uğraşmışlardır. Birinci Denethor’ un oğlu Boromir, 2475te Ithilien’ i, Nazgul’ un de aktif olduğu bir Uruk işgaline karşı savundu ama sonra Morgul yarası yüzünden öldü.

  Vekilharç Cirion, 2510da Rhûn istilası tehlikesiyle başa çıkmak zorunda kaldığında, Gondor’ un müttefiklerinden Eotheod’ a yardım çağrısında bulundu. Eotheod, Eorl’ un emrinde yardıma gelerek Celebrant Düzlükleri Savaşı’ nda düşmanı defetti. Ve Cirion da onlara ödül olarak, ileride Rohan diyarı olarak anılacak Calenardhon’ u verdi.

  Vekilharç Beren’ in oğlu Beregond, Gondor’ a saldıran üç Korsan filosunu 2768de yenilgiye uğrattı. Rohan da ayrıca Dunlending’ in işgaline uğradı. Sonrasında Beren, gelecekteki saldırıları önlemesi ümidiyle Büyücü Saruman’ ın, Rohan’ ın batı sınırındaki Isengard’ da yaşamasına izin verdi.

  İkinci Turin’ in Vekilharçlık dönemi olan 2885te, Haradrim Ithilien’ e girdi. Birleşen Rohan Gondor orduları, Haradrim’ i Poros Geçitleri Savaşı’ nda yendi. Sauron ise, sonraki Vekilharç Turgon’ un saltanatında Mordor’ a geri döndü.


  Vekilharç İkinci Ecthelion

  2984te İkinci Denethor, son Yöneten Vekilharç olarak görevine başladı. Denethor Gondor’ u, Sauron’ la yapılacak savaşlara karşı hazırladı ve kendisini Sauron’ un birincil düşmanı olarak gördü.

  Ayrıca taht üzerinde hak iddia edebilecek bir potansiyelden haberdardı. Kuzey Dunedainlarının Şefi Aragorn, doğrudan Isildur’ un soyundan geliyordu ve Gondor Kralı’ nın kızı ve aynı zamanda Arnor Krallığından Arvedui’ nin karısı olan Firiel yoluyla da Anarion’ ın soyundandı.

  Gondor’ un gerçek Kralı’ na boyun eğmek, Denethor’ un göreviydi. Ama atası Pelendur gibi o da, Gondor tahtına geçmenin “ hanedanın sadece erkek üyelerinden gelenlerine tanındığına ve bunun da Elendil’ in ikinci oğlu Anarion’ ın soyundan olunması kaydıyla gerçekleştiğine” inanıyordu. Kuzey Dunedainlarının da, Kuzey Krallığı düştüğünden beri Yönetmek için uygun olmadıkları ve başı boş dolaşan insanlar olduklarını düşünüyordu.

  Denethor, Palantir’ i ilk kullanan Vekilharç oldu. Vekilharçlar Minas Tirith Palantiri’ ni, Kralların yokluğunda kullanmaya yetkilendirilmiş olmalarına rağmen uzun süre sakladılar ve hiçbiri de kullanmaya cesaret edemedi. Ama sonunda Denethor gelip taşı kullanmaya başladı, sık kullanımı taşın Sauron’ un iradesine geçmesine sebep oldu. Sauron da taşı kontrol edip, Denethor’ a kendi vizyonlarını gösterdi. Denethor’ un iradesi güçlüydü, ama bu taşın etkisine girmesini engelleyemedi.


  Son "Yöneten" Vekilharç İkinci Denethor

  Yüzük Savaşı, Sauron’ un 20 Haziran 3018de Osgiliath’ ın doğu yarısını ele geçirmesiyle başladığında, Denethor’ un oğulları Faramir ile Boromir de şehrin batı tarafını savunuyordu. Boromir daha sonra Ayrıkvadi’ ye seyahat etti, orada Aragorn ile tanıştı ve Tek Yüzük’ ü yok etmekle yükümlü olan Frodo’ ya eşlik ederek Yüzük Kardeşliğine katıldı.

  Boromir bir ara Yüzük’ ü Frodo’ dan almaya çalıştı, ama Merry ile Pippin’ i Uruklardan korurken öldürüldü. Faramir daha sonra Ithilien’ de Frodo ile karşılaştı ve onun yoluna devam etmesine izin verdi. Boromir’ in ölümü Denethor’ u çok sarstı, hatta Faramir’ in Yüzük’ ü alıp kendisine getirmemesine öfkelendi.

  Cadı Kral’ ın komutanlığındaki Mordor ordusu, 13 Mart 3019da Minas Tirith’ i kuşattı. Faramir, babası onu düşmanları durdurması için şehir dışına yolladığında ölümcül yaralar aldı. Denethor bunu öğrendiğinde, Faramir’ e olan davranışı yüzünden büyük pişmanlık duydu.

  Denethor Palantir’ i kullandığında, yaklaşan bir Korsan filosu gördü, hâlbuki filo düşman kontrolünde değildi. Ayrıca Frodo’ yu da Cirith Ungol kulesinde gördü ve Yüzük’ ün de Sauron’ un eline geçtiğini düşündü. Denethor böylelikle yenilginin kaçınılmaz olduğuna inandı. Gerçekten kesin bir zafer kazanılsa bile, değersiz gördüğü Aragorn’ un ayağını kaydırmasını da istemiyordu.

  Faramir’ le birlikte kendisini canlı canlı yaktırmaya çalıştı. Denethor yanarak öldü ama Faramir kurtarıldı.

  Yüzük Savaşı, Sauron’ un 20 Haziran 3018de Osgiliath’ ın doğu yarısını ele geçirmesiyle başladığında, Denethor’ un oğulları Faramir ile Boromir de şehrin batı tarafını savunuyordu. Boromir daha sonra Ayrıkvadi’ ye seyahat etti, orada Aragorn ile tanıştı ve Tek Yüzük’ ü yok etmekle yükümlü olan Frodo’ ya eşlik ederek Yüzük Kardeşliğine katıldı.

  Boromir bir ara Yüzük’ ü Frodo’ dan almaya çalıştı, ama Merry ile Pippin’ i Uruklardan korurken öldürüldü. Faramir daha sonra Ithilien’ de Frodo ile karşılaştı ve onun yoluna devam etmesine izin verdi. Boromir’ in ölümü Denethor’ u çok sarstı, hatta Faramir’ in Yüzük’ ü alıp kendisine getirmemesine öfkelendi.

  Cadı Kral’ ın komutanlığındaki Mordor ordusu, 13 Mart 3019da Minas Tirith’ i kuşattı. Faramir, babası onu düşmanları durdurması için şehir dışına yolladığında ölümcül yaralar aldı. Denethor bunu öğrendiğinde, Faramir’ e olan davranışı yüzünden büyük pişmanlık duydu.

  Denethor Palantir’ i kullandığında, yaklaşan bir Korsan filosu gördü, hâlbuki filo düşman kontrolünde değildi. Ayrıca Frodo’ yu da Cirith Ungol kulesinde gördü ve Yüzük’ ün de Sauron’ un eline geçtiğini düşündü. Denethor böylelikle yenilginin kaçınılmaz olduğuna inandı. Gerçekten kesin bir zafer kazanılsa bile, değersiz gördüğü Aragorn’ un ayağını kaydırmasını da istemiyordu.

  Faramir’ le birlikte kendisini canlı canlı yaktırmaya çalıştı. Denethor yanarak öldü ama Faramir kurtarıldı.  Şifa Evlerinde ise Faramir, Aragorn’ u hemen gerçek Kral olarak tanıdı.Tek Yüzük’ ün yok edilmesi ve Sauron’ un yenilmesinden sonra, Aragorn Yeniden Birleşmiş Arnor ile Gondor Krallıklarının Kralı oldu. Aragorn’ un 1 Mayıs’ taki taç giyme töreninde, Faramir Gondor tacını muhafaza edildiği yerden çıkardı. Beyaz Asa’ dan feragat etmeyi de önerdi. Ama Aragorn reddetti. Böylece Faramir ile halefleri, Gondor’ un Krallarına Vekilharç olarak hizmet etmeye devam ettiler.  Son "Yöneten" Vekilharç İkinci Denethor'un soyağacı


  Alıntıdır


  Paylaş 2. #2
  Usta Oyuncu

  Üyelik tarihi : Feb 2009
  Mesajlar : 2.653
  Tecrübe Puanı 793
  Tecrübe Puanı Gücü : 100

  Standart  Mükemmel :)


  Paylaş
  :gomugomuno:

 3. #3
  Emekli Yetkili

  Üyelik tarihi : May 2009
  Mesajlar : 7.741
  Tecrübe Puanı 1469
  Tecrübe Puanı Gücü : 100

  Standart  Bende HT nin vekilharcıyım


  Paylaş
  South of Heaven

 4. #4
  Oyuncu

  Üyelik tarihi : Apr 2009
  Mesajlar : 174
  Tecrübe Puanı 10
  Tecrübe Puanı Gücü : 11

  Standart  Denethor 1 in oğlu Boromir

  Denethor 2 nin oğlu Boromir güzelmiş


  Paylaş

 5. #5
  Usta Oyuncu

  Üyelik tarihi : Feb 2009
  Mesajlar : 2.653
  Tecrübe Puanı 793
  Tecrübe Puanı Gücü : 100

  Standart  İsimleri ayni koymuşlar :) Bizim Boromirin dedesinin dedesinin dedesinin adi Boromir :)


  Paylaş
  :gomugomuno:

 6. #6
  Emekli Yetkili

  Üyelik tarihi : May 2009
  Mesajlar : 7.741
  Tecrübe Puanı 1469
  Tecrübe Puanı Gücü : 100

  Standart  o Galiba Baba Oğulların Denk Gelmesinden Bahsediyor :d


  Paylaş
  South of Heaven

 7. #7
  Usta Oyuncu

  Üyelik tarihi : Jun 2009
  Mesajlar : 2.082
  Tecrübe Puanı 24
  Tecrübe Puanı Gücü : 25

  Standart  Alıntı Lσя∂ ƒαяαмιя Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
  Bende HT nin vekilharcıyım
  Hıı vekil harcısın


  Paylaş
  MAÇI OLAN ARKADAŞLAR ÖZEL MESAJLA ULAŞSIN HÜKMEN GEÇİRMEYE UĞRAŞMASIN.

 8. #8
  Oyuncu

  Üyelik tarihi : Apr 2009
  Mesajlar : 174
  Tecrübe Puanı 10
  Tecrübe Puanı Gücü : 11

  Standart  Alıntı Lσя∂ ƒαяαмιя Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
  o Galiba Baba Oğulların Denk Gelmesinden Bahsediyor :d
  evt onu söyledim


  Paylaş

 9. #9
  Emekli Yetkili

  Üyelik tarihi : Apr 2010
  Mesajlar : 1.258
  Tecrübe Puanı 11853
  Tecrübe Puanı Gücü : 100

  Standart  bu bilgiler işe yarar sağolasın


  Paylaş

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

Turnuval Yasal Uyarı!

Turnuval Bilgi paylaşım platformudur. Hukuka, yasalara, telif ve kişilik haklarına bağlıdır. "5651 sayılı yasada" belirtilen "Yer Sağlayıcı" olarak hizmet sunmaktadır. İlgili yasaya göre site yönetiminin tüm içerikleri kontrol etme yükümlülüğü yoktur. Bu sebep ile sitemiz, uyarıları dikkate alarak yasa dışı paylaşımlar hakkında gerekli işlemleri yapmaktadır. Oluşabilecek yasal sorumluluklar "Üyelerimize" aittir.

Web sitemizi kullanmaya devam ederek, turnuval.com hizmetlerini sizlere daha iyi sunabilmek amacıyla kullandığımız cookie'ler (çerezler) ve kişisel verilerinizle ilgili Gizlilik Politikası'nı kabul etmiş olursunuz.


1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 256 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 271 272 273 274 275 276 277 278 279 280 281 282 283 284 285 286 287 288 289 290 291 292 293 294 295 296 297 298 299 300 301 302 303 304 305 306 307 308 309 310 311 312 313 314 315 316 317 318 319 320 321 322 323 324 325 326 327 328 329 330 331 332 333 334 335 336 337 338 339 340 341 342 343 344 345 346 347 348 349 350 351 352 353 354 355 356 357 358 359 360 361 362 363 364 365 366 367 368 369 370 371 372 373 374 375 376 377 378 379 380 381 382 383 384 385 386 387 388 389 390 391 392 393 394 395 396 397 398 399 400 401 402 403 404 405 406 407 408 409 410 411 412 413 414 415 416 417 418 419 420 421 422 423 424 425 426 427 428 429 430 431 432 433 434 435 436 437 438 439 440 441 442 443 444 445 446 447 448 449 450 451 452 453 454 455 456 457 458 459 460 461 462 463 464 465 466 467 468 469 470 471 472 473 474 475 476 477 478 479 480 481 482 483 484 485 486 487 488 489 490 491 492 493 494 495 496 497 498 499 500 501 502 503 504 505 506 507 508 509 510 511 512 513 514 515 516 517 518 519 520 521 522 523 524 525 526 527 528 529 530 531 532 533 534 535 536 537 538 539 540 541 542 543 544 545 546 547 548 549 550 551 552 553 554 555 556 557 558 559 560 561 562 563 564 565 566 567 568 569 570 571 572 573 574 575 576 577 578 579 580 581 582 583 584 585 586 587 588 589 590 591 592 593 594 595 596 597 598 599 600 601 602 603 604 605 606 607 608 609 610 611 612 613 614 615 616 617 618 619 620 621 622 623 624 625 626 627 628 629 630 631 632 633 634 635 636 637 638 639 640 641 642 643 644 645 646 647 648 649 650 651 652 653 654 655 656 657 658 659 660 661 662 663 664 665 666 667 668 669 670 671 672 673 674 675 676 677 678 679 680 681 682 683 684 685 686 687 688 689 690 691 692 693 694 695 696 697 698 699 700 701 702 703 704 705 706 707 708 709 710 711 712 713 714 715 716 717 718 719 720 721 722 723 724 725 726 727 728 729 730 731 732 733 734 735 736 737 738 739 740 741 742 743 744 745 746 747 748 749 750 751 752 753 754 755 756 757 758 759 760 761 762 763 764 765 766 767 768 769 770 771 772 773 774 775 776 777 778 779 780 781 782 783 784 785 786 787 788 789 790 791 792 793