Toplam 10 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 10 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Osgiliath

 1. #1
  Usta Oyuncu

  Üyelik tarihi : Jul 2009
  Mesajlar : 1.313
  Tecrübe Puanı 25
  Tecrübe Puanı Gücü : 26

  Standart Osgiliath  Coğrafi Konum

  Minas Tirith, Osgiliath'ın yaklaşık 15 mil ötesinde Anduin'in batı tarafındadır.Doğu tarafında ise nehir ile Mordor sınırları arasında kalan İthillien toprakları vardır.
  İlk Krallar Zamanında Osgiliath

  Osgiliath, Gondor'un ilk zamanlarındaki başkentiydi.  Osgiliath büyük ve görkemli bir şehirdi. Şehrin temel binalarından biri olan Yıldızların Kubbesi'nde Osgiliath Palantiri bulunuyordu. Krallar Gondor'u Büyük Salon'dan yönetiyor, yaşamlarını Kral'ın Evi'nde sürdürüyorlardı.

  Şehrin iki yakası arasında çok büyük bir köprü, üstünde de kuleler ve evler vardı. Ayrıca yine iki yaka arasında daha küçük köprüler de bulunuyordu.


  Güney ülkesinin esas şehri ise Osgiliath'tı, ortasından Ulu Nehir akardı; Numenoreanlar bu nehre, üzerinde mükemmel görünüşlü kulelerin ve evlerin olduğu kocaman bir köprü inşa ettiler; denizden gelen koca koca gemiler bu şehrin limanlarına demirlediler.

  ------------------------------------------------------
  Silmarillion

  Nehrin kenarında gemiler insanları ve ticaret mallarını yukarı ve aşağı Anduin'den kuzeyde ki Belfalas Koyu'na taşırlardı.


  Belfalas Koyu

  Osgiliath'tan, Minas İthil(sonradan Minas Morgul) ve Minas Anor(sonradan Minas Tirith) arasında bir yol çıkıyor, sonrasında bu yol batı yönünde Rohan Geçidi'ne bağlanıyor, oradan da kuzeye dönerek Arnor Krallığı'na varıyordu. Gondor'un ilk yıllarında bu yola Kral Yolu deniyordu, sonradan bu yola Büyük Batı Yolu ya da Kuzey - Güney Yolu denmeye başlandı.


  Fornost'tan Miğferdibi'ne Kral Yolu

  Osgiliath, Elendil'in oğulları İsildur ve Anarion tarafından, Gondor ikinci çağın 3320. yılında kurulunca yapımına başlanmıştı. Kral Elendil, oğulları birlikte Gondor'u yönetirken Kuzey Krallığı Arnor'da ikamet ediyordu. Oğulların tahtları yanyana olarak Büyük Salon'da, Osgiliath'ta idi.


  Osgiliath'ın İlk Savaşları

  Sauron 3429'da Gondor'a saldırırken Anarion Osgiliath'ta idi ve Sauron'u Mordor'a geri sürmüştü. Sauron daha toparlanamadan 3441 yılında yapılan Son İttifak Savaşı'nda yenildi. Üçüncü Çağ'da Anarion'un oğulları Gondor'un Kralları oldular ve Osgiliath'ı yönettiler.


  Anarion


  Tek Yüzük'ün İsildur'a ihaneti


  Osgiliath, Felaketlerin Şehri

  Kin-strife İç Savaşı'nda Kral Elcadar ve ordusu Osgiliath'ta isyancılar tarafından kuşatıldı. Şehir 1437 yılında isyancılar tarafından ele geçirildi, yakıldı ve yağmalandı. Elcadar'ın oğlu Ornendil dahil şehir halkı katledildi. Yıldızların Kubbesi yıkıldı ve Osgiliath Palantiri Anduin'in sularında kayboldu. İsyancıların lideri Castamir Gondor Tahtı'na el koydu ve başkenti Pelargir'e taşıdı. Castamir 10 yıl boyunca hüküm sürdü - ta ki Elcadar onu 1447 yılında yenene ve krallığa tekrar hakim olana kadar.


  Pelargir

  1636 yılında Doğu'dan Büyük Veba geldi ve Gondor'u kasıp kavurdu. Osgiliath en büyük darbeyi bu zamanda aldı. Kral Telemnar ve ve bütün çocukları dahil birçok insan hastalıktan feci şekilde can verdi. Telemnar'ın yeğeni Tarondor 1640 yılında Gondor tahtına geçti ve başkenti Osgiliath'tan , Minas Anor'a( Minas Tirith) taşıdı.


  Minas Anor

  Halkın bir kısmı Osgiliath'ta kaldı ancak şehrin büyük bir bölümü harabeye dönmüştü. 2475'te Mordor Urukları İthilien'i istila etti ve Osgilath'ı ele geçirdi. Uruklar I.Denethor'un oğlu Boromir ( Kardeşlikte Boromir, II. Denethor'un oğludur) tarafından geri sürüldü ancak şehir artık tam bir yıkıntı halindeydi- büyük köprü dahil çoğu bina yıkılmış ve yakılmıştı. Hayatta kalabilen halk kaçtı ve Osgiliath hayalet şehre dönüştü.


  Büyük Köprü

  2900'lü yıllarda orklar İthilien'i istila etti ve kötülük Osgiliath'ta pusuya yattı. Şehirn kontrolü defalarca Gondor ile Mordor arasında el değiştirdi. Ancak II. Denethor 2984 yılında Vekilharç olunca şehri ele geçirdi ve şehre bir garnizon asker yerleştirdi. Yıkılan köprü üstünde geçiş yapılabilecek kadar onarıldı.


  Denethor


  Yüzük Savaşları'nda Osgiliath

  20 Haziran 3018 'de Cadı-Kral tarafından şehre saldırıldı ve Yüzük Savaşı başlamış oldu. Kimse onun korkusuna direnemiyor, karşısına çıkamıyordu.


  Nazgul Lordu

  Sonunda olan oldu, şehrin doğu kıyısı Cadı Kral tarafından zaptedildi. Denethor'un oğulları Boromir ve Faramir batı kıyısında düşmana direnmeye çalışıyordu, direnmeye yardımcı olsun diye köprüyü tekrar yıktılar.


  Boromir ve Osgiliath'taki garnizon

  Ama Sauron'un azmi savunmanın direnme gücünü kırıyordu ve Nazgul'un karşıya geçip Tek Yüzük için avlanmasını kolaylaştırıyordu.

  Batı kıyısındaki garnizon kıyıyı savunmaya devam ediyordu. 3019 yılının 29 Şubat gecesinde Faramir nehir kıyısında etrafı gözetlerken bir kayığın içinde Boromir'i gördü, kayık Anduin nehri üzerinde ilerliyordu.


  Gece vakti, genç ve solgun ayın altındaki gri karanlıkta, Anduin'in suları kıyısında oturmuş hiç durmadan hareket eden akarsuya bakıyordum; hüzünlü kamışlar hışırdıyordu. Böyle seyrederiz hep; kısmen düşmanlarımızın ellerinde olan Osgiliath yakınındaki kıyılardan nehri; düşmanlarımız oradan çıkıp topraklarımızı taciz eder. Fakat o gece bütün dünya uyuyordu tam gece yarısı sıralarında. Sonra, grigri pırıldayan bir kayığın, pruvası yüksek, garip biçimli küçük bir kayığın sular üzerinde yüzmekte olduğunu gördüm; üstelik kürek çeken veya kayığı yöneten kimse de yoktu.

  Bir korku düştü içime çünkü etafında soluk bir ışık vardı. Yine de ayağa kalkarak kıyıya gittim ve nehrin içine doğru yürümeye başladım, çünkü kayık beni çekiyordu. Sonra kayık bana doğru döndü ve hızını keserek yavaş yavaş erişebileceğim bir yere doğru yüzmeye başladı; ben yine de ellemeye cesaret edemedim. Kayık suya iyice gömülmüştü, sanki ağır bir yükü varmış gibi. Bakışlarımın altından geçip giderken, ağzına kadar, ışıldayan berrak bir suyla doluymuş gibi geldi bana; suyun bağrında da bir savaşçı yatıyordu.

  Dizlerinde kırık bir kılıç vardı. Üzerinde bir sürü yara gördüm. Boromir idi bu,ağabeyim,ölmüştü. Eşyalarını tanıyordum, kılıcını ve o güzel yüzünü. Tek bir şey eksikti sadece: Borusu. Tanımadığım tek bir şey vardı: Belinde, sanki altın yapraklarla birbirine bağlanmış gibi duran zarif bir kemer. Boromir! Diye haykırdım. Borun nerede? Uğrun ne yana? Hey Boromir! Ama gitmişti. Kayık akarsuya geri döndü ve pırıldayarak geceye doğru geçip gitti. Rüya gibiydi ama rüya değildi, çünkü ardından uyanmadım. Öldüğü ve Nehir'den Deniz';e gittiği konusunda hiçbir kuşkum yok.

  ----------------------------------------------------
  İki Kule  Faramir, abisinin cesedini görüyor

  Mart'ın 10'unda Faramir kendi komutasındaki İthilien Kolcularından bir bölüğü Osgiliath'taki garnizonu güçlendirmek için çağırdı. Ertesi gün, Denethor garnizonun komutasını Faramir'e verdi ve garnizonu ana saldırının yapılacağına inandığı yere konuşlandırdı.

  Sauron'un kuvvetleri şehrin doğu kıyısında tekneler bir sürü savaş araç gereci inşa etmişlerdi. Mart'ın 12'sinde Minas Morgul'un orkları ve Haradhrim tümenleri, başlarında Morgul'un Lordu, Cadı Kral olmak üzere saldırıya geçti. Bu büyük saldırı karşısında direnemeyen Faramir ve adamları büyük kayıplar vererek geri çekilmek zorunda kaldılar.


  Nazgul, Faramir ve adamlarına saldırıyor

  Sauron kuvvetleri zaman kaybetmeden Minas Tirith'i kuşattı. Mordor orduları çok kalabalıktı ancak, yenilmekten kurtulamadılar.


  Minas Tirith savaşı

  Sauron'un kuvvetlerinin Osgiliath'ı terk etmesinin ardından iş yapabilir durumdaki tüm adamlar şehre yollandı ve şehirde yeni köprüler, kayıklar inşa edildi.


  Öğleden önce ordu Osgiliath'a vardı. Kısa bir süre sonra bu iş için ayrılabilen bütün işçiler ve ustalar çalışmaya başlamıştı. Düşmanın yapmış ve giderken bir kısmını tahrip etmiş olduğu salları, kayıktan köprüleri güçlendiriyorlardı; kimisi erzağı ve ganimeti topladı; Nehir'in doğu kıyısına geçen diğerleri savunma için alelacele bir şeyler inşa ediyordu.

  ----------------------------------------------------
  Kralın Dönüşü

  18 Mart'ta Kuzey'in orduları Osgiliath'tan geçti ve Kara Kapılar'a doğru yöneldi.


  Aragorn ve kalan askerleri Kara Kapılar'a gidiyor.

  Sauron'un düşüşünden sonra kuzeyin orduları Aragorn komutasında şehre döndü. (Nisan 29) .


  Kral Ellessar

  Ordu geceyi Osgiliath'ta geçirdi, Mayıs'ın ilk gününde Aragorn , Kral Elessar olarak tahta geçti. Kral Elessar döneminde de başkent aynı kaldı ancak Osgiliath için uzun bir aradan sonra eski görkemli günlerine dönme vakti gelmişti.  Alıntıdır...


  Paylaş 2. #2
  Emekli Yetkili

  Üyelik tarihi : May 2009
  Mesajlar : 7.741
  Tecrübe Puanı 1469
  Tecrübe Puanı Gücü : 100

  Standart  la dark sağolda senin su avatara asık oldum


  Paylaş
  South of Heaven

 3. #3
  Usta Oyuncu

  Üyelik tarihi : Jul 2009
  Mesajlar : 1.313
  Tecrübe Puanı 25
  Tecrübe Puanı Gücü : 26

  Standart  La her koyduğum avatara biri sarkıo bu ne


  Paylaş

 4. #4
  Emekli Yetkili

  Üyelik tarihi : May 2009
  Mesajlar : 7.741
  Tecrübe Puanı 1469
  Tecrübe Puanı Gücü : 100

  Standart  adam resmi koy olm


  Paylaş
  South of Heaven

 5. #5
  Usta Oyuncu

  Üyelik tarihi : Jul 2009
  Mesajlar : 1.313
  Tecrübe Puanı 25
  Tecrübe Puanı Gücü : 26

  Standart  Töbe de adam resmini nie koyuyum


  Paylaş

 6. #6
  Emekli Yetkili

  Üyelik tarihi : May 2009
  Mesajlar : 7.741
  Tecrübe Puanı 1469
  Tecrübe Puanı Gücü : 100

  Standart  asılmayalım die


  Paylaş
  South of Heaven

 7. #7
  Usta Oyuncu
  CeorL - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

  Üyelik tarihi : Apr 2010
  Mesajlar : 1.557
  Tecrübe Puanı 340
  Tecrübe Puanı Gücü : 100

  Standart  oğuz dark adam resmi değilmi


  Paylaş

  TurnuvaL Facebook Grubu (Yönetici ve Oyuncularla daha hızlı iletişim kurmak için )
  TurnuvaL Grup Tıkla

 8. #8
  Emekli Yetkili

  Üyelik tarihi : Apr 2010
  Mesajlar : 1.258
  Tecrübe Puanı 11853
  Tecrübe Puanı Gücü : 100

  Standart  Loth bu konu ta ne zamn açılmış dark ın ozmanki avatarı farklıdır :)


  Paylaş

 9. #9
  Usta Oyuncu

  Üyelik tarihi : Jul 2009
  Mesajlar : 1.313
  Tecrübe Puanı 25
  Tecrübe Puanı Gücü : 26

  Standart  Alıntı Lothlori-£ Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
  oğuz dark adam resmi değilmi
  büyük ihtimalle o zmn avatarımda ya Arwen yada Eowyn vardı


  Paylaş

 10. #10
  Usta Oyuncu
  CeorL - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

  Üyelik tarihi : Apr 2010
  Mesajlar : 1.557
  Tecrübe Puanı 340
  Tecrübe Puanı Gücü : 100

  Standart  valla hiç bakmıyorum yazıyom öylesine


  Paylaş

  TurnuvaL Facebook Grubu (Yönetici ve Oyuncularla daha hızlı iletişim kurmak için )
  TurnuvaL Grup Tıkla

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

Turnuval Yasal Uyarı!

Turnuval Bilgi paylaşım platformudur. Hukuka, yasalara, telif ve kişilik haklarına bağlıdır. "5651 sayılı yasada" belirtilen "Yer Sağlayıcı" olarak hizmet sunmaktadır. İlgili yasaya göre site yönetiminin tüm içerikleri kontrol etme yükümlülüğü yoktur. Bu sebep ile sitemiz, uyarıları dikkate alarak yasa dışı paylaşımlar hakkında gerekli işlemleri yapmaktadır. Oluşabilecek yasal sorumluluklar "Üyelerimize" aittir.

Web sitemizi kullanmaya devam ederek, turnuval.com hizmetlerini sizlere daha iyi sunabilmek amacıyla kullandığımız cookie'ler (çerezler) ve kişisel verilerinizle ilgili Gizlilik Politikası'nı kabul etmiş olursunuz.


1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 256 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 271 272 273 274 275 276 277 278 279 280 281 282 283 284 285 286 287 288 289 290 291 292 293 294 295 296 297 298 299 300 301 302 303 304 305 306 307 308 309 310 311 312 313 314 315 316 317 318 319 320 321 322 323 324 325 326 327 328 329 330 331 332 333 334 335 336 337 338 339 340 341 342 343 344 345 346 347 348 349 350 351 352 353 354 355 356 357 358 359 360 361 362 363 364 365 366 367 368 369 370 371 372 373 374 375 376 377 378 379 380 381 382 383 384 385 386 387 388 389 390 391 392 393 394 395 396 397 398 399 400 401 402 403 404 405 406 407 408 409 410 411 412 413 414 415 416 417 418 419 420 421 422 423 424 425 426 427 428 429 430 431 432 433 434 435 436 437 438 439 440 441 442 443 444 445 446 447 448 449 450 451 452 453 454 455 456 457 458 459 460 461 462 463 464 465 466 467 468 469 470 471 472 473 474 475 476 477 478 479 480 481 482 483 484 485 486 487 488 489 490 491 492 493 494 495 496 497 498 499 500 501 502 503 504 505 506 507 508 509 510 511 512 513 514 515 516 517 518 519 520 521 522 523 524 525 526 527 528 529 530 531 532 533 534 535 536 537 538 539 540 541 542 543 544 545 546 547 548 549 550 551 552 553 554 555 556 557 558 559 560 561 562 563 564 565 566 567 568 569 570 571 572 573 574 575 576 577 578 579 580 581 582 583 584 585 586 587 588 589 590 591 592 593 594 595 596 597 598 599 600 601 602 603 604 605 606 607 608 609 610 611 612 613 614 615 616 617 618 619 620 621 622 623 624 625 626 627 628 629 630 631 632 633 634 635 636 637 638 639 640 641 642 643 644 645 646 647 648 649 650 651 652 653 654 655 656 657 658 659 660 661 662 663 664 665 666 667 668 669 670 671 672 673 674 675 676 677 678 679 680 681 682 683 684 685 686 687 688 689 690 691 692 693 694 695 696 697 698 699 700 701 702 703 704 705 706 707 708 709 710 711 712 713 714 715 716 717 718 719 720 721 722 723 724 725 726 727 728 729 730 731 732 733 734 735 736 737 738 739 740 741 742 743 744 745 746 747 748 749 750 751 752 753 754 755 756 757 758 759 760 761 762 763 764 765 766 767 768 769 770 771 772 773 774 775 776 777 778 779 780 781 782 783 784 785 786 787 788 789 790 791 792 793