Sayfa 1 Toplam 2 Sayfadan 12 SonuncuSonuncu
Toplam 23 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 20 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Gandalf ve Balrog'un Savaşı

 1. #1
  Usta Oyuncu

  Üyelik tarihi : Jul 2009
  Mesajlar : 1.313
  Tecrübe Puanı 25
  Tecrübe Puanı Gücü : 26

  Standart Gandalf ve Balrog'un Savaşı  1.Kısım : Durin'in Felaketi Kimdir?
  Durin'in Felaketi 3. Çağı'n sonlarına doğru Moria Madenleri'nde mithril arayan cüce madenciler tarafından uyandırıldıktan sonra Moria'yı işgal edip oradaki cüce halkının büyük bir bölümünü ve zamanın Moria Kral'ı VI. Durin'i öldüren Balrog'a verilen isimdir.Bu balrog muhtemelen türünün son örneğiydi ve Öfke Savaş'ından buradaki derin mağaralara saklanarak kurtulmuştu.Bu Balrog'un yüzük savaşları sırasında Sauron'un kontrölü altında olup olmadığını bilmiyoruz fakat oraya gönderilen orkların kalışına izin vermesi ve onlarla beraber grubu kovalaması en azından Sauron'dan haberdar olduğuna bir kanıttır.


  Balrog

  2.Kısım : Moria Köprüsü'ndeki İlk Karşılaşma
  Kardeşlik dağları geçemeyip Gandalf'ın kararıyla Moria'dan geçerken orklar tarafından farkedilip saldırıya uğradılar.Balin'in mezarındaki ilk saldırıdan kurtulan kardeşlik üyeleri köprüye doğru yöneldiler.Mezarın bulunduğu Mazarbul Odası'ndan çıkarken Gandalf orkların takibini engellemek için kapıya büyü yapmaya çalıştı.Fakat aynı andan Balrog'da kapıyı açmak için bir karşı-büyü yapıyordu.  İşte burada Gandalf kendilerini sadece orkların değil kadim zamanlardan kalma güçlü birinin de takip ettiğini anlamıştır.Grup köprüye ulaştığında etrafları sarıldı.  Tam felakete uğrayacakları sırada birden sesler duyulmaya başladı.Sanki devasa bir kaya yürüyormuş gibiydi.Gandalf madenlerin durumunu bildiğinden bu seslerin ancak yaklaşan Balrog'a ait olabileceğini anlamıştı.Orklarda bunu anlamış olacakki aniden geri çekilmeye başladılar.Kardeşliğin diğer üyeleri tam orklardan kurtulduklarına sevinirken Gandalf onlara acilen köprüyü geçmelerini söyledi.

  Sağ elinde sivri bir ateş diline benzeyen bir kılıç vardı; sol elinde ise çok uçlu kösele bir kırbaç tutuyordu.
  "Ay! Ay!" diye feryat etti Legolas. "Bir balrog! Bir balrog bu gelen!"
  Gimli gözleri fal taşı gibi açılmış bakakaldı. "Durin'in Felaketi!"
  diye bağırdı ve baltasını düşürerek ellerini yüzüne kapadı.
  "Bir balrog," diye mırıldandı Gandalf. "Şimdi anlıyorum." Sendeleyerek, asasına dayandı tüm ağırlığıyla."Ne kem talih! Bense gücümü neredeyse tükettim."
  Ateşle dalgalanan kara şekil onlara doğru hızla ilerledi. Orklar bağrışarak taş geçitlerin üzerinden akmaya
  başladılar. Birden, Boromir borusunu kaldırıp üfledi. Bu meydan okuma, bir sürü gırtlaktan yükselen bir
  haykırış gibi çınlayarak doldurdu mağaramsı tavanı. Bir an için orklar sindiler, ateşli gölge duraksadı.
  Sonra yankılar kara bir yelle sönen alevler gibi aniden bitiverdi ve düşman yeniden ilerledi.
  "Köprüyü geçin!" diye bağırdı Gandalf gücünü toplayarak. "Kaçın! Bu hepinizi aşan bir düşman. Dar yolu
  benim tutmam lazım. Kaçın!"


  Balrog'un gelişi

  Çünkü biliyorduki gelen felaket yanında giden orkların hiçbir ehemmiyeti olamazdı.Köprüyü geçerken Balrog gruba yetişmişti,Gandalf Aragorn'a grubu götürmesini söyleyip köprüde Balrog'la yüzleşti.Bu görünenden çok daha büyük bir savaştı.Çünkü her iki tarafta birer Maia'dı.Eğer Orta-Dünya'nın büyük orduları karşılassa bu kadar büyük bir güç açığa çıkamazdı.


  Balrog ve Gandalf

  Gandalf demiş ki:
  "Geçemezsin," "Ben Gizli Ateş'in bir hizmetkârıyım, Anor'un alevini kullananım. Geçemezsin. Kara ateş seni kurtaramaz, Udûn'un alevi. Gölge'ye geri dön! Geçemezsin.  Gandalf gücüyle Balrog'a karşı koymayı ve kılıcını kırmayı başarmıştı.Bu sırada Aragorn ve Boromir Gandalf'ın yardımına gelirken Gandalf asasını kullanarak köprüyü parçaladı ve Balrog'u aşağı düşürmeyi başardı.  Fakat Balrog düşerken son kozunu oynadı.Kırbacını Gandalf'ın dizlerine sardı ve onuda kendiyle beraber Moria'nın ünlü Dipsiz Çukur'una çekti.
  3.Kısım : Düşüş ve Derinlerdeki Savaş
  Gandalf ve Balrog aşağı düşerken de durmadan savaştılar.Sonunda ise çok derinlerdeki bir suya daldılar.Buralar o kadar derindiki Gandalf buralarda zamanın olmadığını söyler.


  Düşerken Gandalf ve Balrog'un savaşı

  Savaş hala devam ediyordu ama Balrog artık yanmıyordu.Balçıktan şekilsiz bir şeye dönüşmüştü ve durmadan Gandalf'a dolanıyordu ve Gandalf'ta her seferinde onu biçti.
  Sonunda Balrog artık dayanamayacak hale gelince kaçmaya başladı.Gandalf'ta onu takip etmeye başladı.Balrog'un burada kaldığı binyıllar boyunca çok iyi bir şekilde öğrendiği gizli tünellerden geçerek Sonsuz Merdiven'e geldiler her ikiside bu merdivenleri tırmandılar  sonunda Celebdil(Gümüşçatal) Dağı'nın zirvesine geldiler.


  "Evet, hep birlikte seni izleyeceğiz," dedi Legolas. "Ama önce, sana Moria'da ne olduğunu öğrenmek içimi rahatlatacak, Gandalf. Bize. anlatmayacak mısın? Nasıl kurtulduğunu dostlarına anlatmak için olsun biraz oyalanamaz mısın?"
  "Daha şimdiden çok oyalandım zaten," diye cevapladı Gandalf. "Zaman kısıtlı. Ama önümüzde harcayacak bir yılımız dahi olsaydı, size her şeyi anlatmazdım."
  "O halde ne anlatacaksan, zamanın müsaade ettiği kadarıyla anlat!" dedi Gimli. "Haydi Gandalf, Balrog ile nasıl başa çıktın, anlat bize!"
  "Onun adını anma!" dedi Gandalf, biran için yüzünden bir ıstırap bulutu geçer gibi oldu ve ölüm kadar yaşlı, sessizce oturdu. "Uzun süre düştüm," dedi sonunda yavaş yavaş,, sanki geçmişi güçlükle hatırlayabiliyormuş gibi. "Uzun süre düştüm, o da benimle düştü. Ateşi etrafımdaydı. Yanmıştım. Sonra derin bir suya daldık, her yer karanlıktı. Ölümün gelgiti kadar soğuktu: Neredeyse yüreğimi dondurdu."
  "Durin'in Köprüsü yanında uzanan uçurum derindir ve kimse derinliğini ölçememiştir; dedi Gimli.
  "Yine de, bir dibi var, ışığın ve bilginin ötesinde," dedi Gandalf. "Sonunda oraya vardım, taşın en uç kaynağına. O hâlâ benimleydi. Ateşi sönmüştü ama artık balçık gibi bir şey, insanı boğarak öldüren yılanlardan daha güçlü bir şey olmuştu.
  "Zamanın hesabının tutulmadığı yerde, yaşayan toprağın çok altında dövüştük. Durmadan kenetlendi bana ve durmadan biçtim onu, sonunda karanlık, tünellere kaçıncaya kadar. O tüneller Durin'in halkı tarafından yaratılmamışlardı Glöin oğlu Gimli. Cücelerin en derin mağaralarının çok çok altında, dünya isimsiz şeyler tarafından kemirilir. Sauron bile bilmez bunları. Ondan da yaşlıdırlar..Ben orada yürüdüm ama günün ışığını karartmak için onların haberlerini verecek değilim. O çaresizlik anında düşmanım tek çarem idi, onu izledim, peşini bırakmadım. Böylece beni Khazad-dûm'un gizli yollarına getirdi: hepsini çok iyi biliyordu. Durmadan yukarıya çıktık, ta ki Sonsuz Merdiven'e varıncaya kadar."
  "Çok önceleri kaybolmuştu o merdiven," dedi Gimli. "Çoğu kişi onun efsaneler dışında hiç yaratılmamış olduğunu, bazıları da harap edilmiş olduğunu söyler."
  "Yaratılmış ve harap edilmemiş," dedi Gandalf. "Binlerce kesintisiz sarmal basamakla, sonunda Gümüşçatal'ın zirvesi olan canlı Zirak-zigil kayasından oyulmuş Durin Kulesi'ne çıkıncaya kadar, en alttaki zindandan en yüksekteki uca kadar gidiyor.
  4.Kısım : Son Mücadele
  Balrog ve Gandalf dağın zirvesinde son kez savaştılar burada Balrog yeniden yanarak dağ üzerindeki karları eritip etrafı buhara boğdu.Yapılan mücadelenin sonunda Gandalf Balrog'u zirveden atmayı başardı.Balrog düştüğü yeri parçaladı ve kendisi de parçalanıp öldü.Böylece son Balrog'da tarihe karışmış oldu ve Gandalf'ta tarihte Balrog öldüren 3 kişi arasındaki yerini aldı.

  "Orada, Gümüşçatal'da yalnız bir pencere vardı karlar içinde; tam önünde de dar bir aralık, dünyanın pusları üzerinde baş döndüren bir kartal yuvası vardı. Güneş burada şiddetle parlıyordu ama altındaki her şey buluta saklanmıştı. Buradan dışarı fırladı ve ben tam arkasından giderken yepyeni bir alevle parladı. Görecek kimse yoktu ama belki de sonraki asırlarda Zirve Savâşı'nın şarkıları söylenir." Gandalf aniden güldü. "Ama şarkıda ne diyecekler? Uzaktan bakanlar dağın tepesini bir fırtına aldı zannetmişlerdir. Gökgürültüsünü duymuşlar ve Celebdil'e yıldırım düştü de ateşten bir sürü dile bölünerek geri sıçradı demişlerdir. Bu yetmez mi? Etrafımızda koca bir duman yükseldi, buhar. Buz, yağmur gibi düşüyordu. Düşmanımı aşağıya attım; bu yüksek yerden düşerken dağın bir yanına çarptı ve ölürken düştüğü yeri de parçaladı.”


  5.Kısım : Gandalf'ın Ölümü ve Ak Gandalf Olarak Geri Gönderilmesi

  Yaptığı savaş Gandalf'ı da çok hırpalamış ve Balrog'u yendikten sonra o da zayıf düşüp ölmüştür.  Ölümüyle beraber ruhu Orta-Dünya'dan hatta Arda'dan bile ayrılıp Eru'nun yanına gitmiştir.Fakat o henüz görevini tamamlamamıştı.Yapacağı çok şeyler daha vardı.Bunun için Eru onu geri gönderdi.Döndüğünde artık eski Gri Gandalf değildi.Artık Istari'nin yeni lideri,en zekisi ve en güçlüsü olan Ak Gandalf'tı.Artık ona Orta-Dünya'daki hiçbir silah zarar veremezdi.Orta-Dünya'ya çıplak olarak dönmüş ve kartal Gwaihir'in yardımıyla Lothlorien'e gitmiştir.  Burda Lorien Hanımı Galadriel'in kendisi için hazırladığı yeni ak elbisesini giymiş,yeni asasını almış ve görevine dönmüştür.


  Ak Gandalf

  "Çıplak olarak yollandım geriye sadece kısa bir süre için, görevim tamamlanıncaya kadar. Ve dağın tepesinde çıplak olarak yattım. Arkadaki kule un ufak oldu, pencere de yok olmuştu; harap olan merdiven yanmış ve kırılmış taşlarla boğuldu. Tek başımaydım, unutulmuştum dünyanın sert boynuzu üzerinde, kaçacak bir yerim olmaksızın yatıyordum. Orada, yıldızlar üzerimden dönüp geçerken yukarı bakarak yattım; her günüm yeryüzündeki bir ömüre denkti. Kulaklanma yavaş yavaş bütün topraklann bir araya toplanmış cılız söylentileri geldi; Filiz verenlerle ölenler; şarkı ile ağıt ve haddinden fazla yüklenmiş taşın bitmek tükenmek bilmeyen yavaş homurtusu. Sonunda Yelhükümdarı Gwaihir tekrar buldu beni; alıp götürdü.
  '"Sonsuza kadar senin yükün olmakmış nasibim,' dedim, 'kara gün dostum benim'.
  '"Bir yüktün,diye cevap verdi,"ama artık değilsin. Pençelerimde bir kuğunun tüyü kadar hafifsin. Güneş senin içinden geçip parlıyor. Aslında artık bana ihtiyacın olduğunu düşünmüyorum: Düşmen için seni bıraksam da rüzgârda uçardın.'
  '"Sakın beni bırakma!' dedim nefesim tıkanarak, çünkü yeniden içimde yaşamı hissetmiştim. 'Beni Lothlorien'e taşı!
  "'Bu zaten seni bulmam için beni yollayan Galadriel Hanım'ın emriydi,' diye cevap verdi.
  "Böylece Caras Galadhon'a gittim ve sizin bir süre önce ayrılmış
  olduğunuzu öğrendim."  Alıntıdır... Düzenlemeler bana aittir


  Paylaş
  Mesaj VLAD tarafından (12-01-2010 Saat 01:44 ) değiştirilmiştir. 2. #2
  Oyuncu

  Üyelik tarihi : Jun 2009
  Mesajlar : 226
  Tecrübe Puanı 10
  Tecrübe Puanı Gücü : 11

  Standart  ellerine sağlık


  Paylaş
  HT de dark_66, hamachide ve oyunda MAtRiX,msnde Aragorn

 3. #3
  Usta Oyuncu

  Üyelik tarihi : Feb 2009
  Mesajlar : 2.653
  Tecrübe Puanı 793
  Tecrübe Puanı Gücü : 100

  Standart  Paylaşım için tşk


  Paylaş
  Mesaj SpearWolf tarafından (10-11-2009 Saat 19:28 ) değiştirilmiştir.
  :gomugomuno:

 4. #4
  Usta Oyuncu

  Üyelik tarihi : Jun 2009
  Mesajlar : 1.154
  Tecrübe Puanı 10
  Tecrübe Puanı Gücü : 11

  Standart  bravoo diorum başka bişi demiorum ilk başta nie ben deilde sen die site ediodum ama sen de hakediosun fakat bende hakediorum sen daha önce ama


  Paylaş

 5. #5
  Emekli Yetkili

  Üyelik tarihi : May 2009
  Mesajlar : 7.741
  Tecrübe Puanı 1469
  Tecrübe Puanı Gücü : 100

  Standart  eline sağlık son resmideki gandalf değil


  Paylaş
  South of Heaven

 6. #6
  Usta Oyuncu

  Üyelik tarihi : Jul 2009
  Mesajlar : 1.313
  Tecrübe Puanı 25
  Tecrübe Puanı Gücü : 26

  Standart  gandalf la ne demek değil


  Paylaş

 7. #7
  Emekli Yetkili

  Üyelik tarihi : May 2009
  Mesajlar : 7.741
  Tecrübe Puanı 1469
  Tecrübe Puanı Gücü : 100

  Standart  olm değil lan


  Paylaş
  South of Heaven

 8. #8
  Usta Oyuncu

  Üyelik tarihi : Jul 2009
  Mesajlar : 1.313
  Tecrübe Puanı 25
  Tecrübe Puanı Gücü : 26

  Standart  O lan neresi o değil


  Paylaş

 9. #9
  Aktif Oyuncu

  Üyelik tarihi : Jul 2009
  Mesajlar : 332
  Tecrübe Puanı 10
  Tecrübe Puanı Gücü : 11

  Standart  bravo güzel yabmıssın


  Paylaş

  Hem Kendinle Barışık Ol,Hem de Doğayla
  Hem Kaçamaklara Zaman Ayır,Hem de Sorumluluklara
  Hem Cesaretini Göster,Hem de Duygularını
  Hem Zevklerine Sahip Çık,Hem de Dünya'ya
  Hem Düşüncelerinle Farklı Ol,Hem de Hareketlerinle  ''İŞTE O ZAMAN SANA BÜYÜK DERLER''

 10. #10
  Emekli Yetkili

  Üyelik tarihi : May 2009
  Mesajlar : 7.741
  Tecrübe Puanı 1469
  Tecrübe Puanı Gücü : 100

  Standart  lan olm değiiiiiil deli etmesene bni


  Paylaş
  South of Heaven

 11. #11
  Usta Oyuncu

  Üyelik tarihi : Jul 2009
  Mesajlar : 1.313
  Tecrübe Puanı 25
  Tecrübe Puanı Gücü : 26

  Standart  Lan ne demek değil işte bildiğin gandalf istiosan anket açalım


  Paylaş

 12. #12
  Banned

  Üyelik tarihi : Aug 2009
  Mesajlar : 2.084
  Tecrübe Puanı 1805
  Tecrübe Puanı Gücü : 0

  Standart  gandalf o da balrogu 3 kısı değılde 2 kısı oldurmemısmiydi ya bırı gandalf dıgerı glorfindel dıye bılıorum wnt sen bılıyorsundur butun kıtaplarını okudun kac kısı oldurdu


  Paylaş

 13. #13
  Usta Oyuncu

  Üyelik tarihi : Jul 2009
  Mesajlar : 1.313
  Tecrübe Puanı 25
  Tecrübe Puanı Gücü : 26

  Standart  ecthellion,glorfindel ve gandalf öldürdü die biliyorum


  Paylaş

 14. #14
  Emekli Yetkili

  Üyelik tarihi : May 2009
  Mesajlar : 7.741
  Tecrübe Puanı 1469
  Tecrübe Puanı Gücü : 100

  Standart  tek basına oldurenler :)


  Paylaş
  Mesaj Yolgezer tarafından (29-07-2010 Saat 19:59 ) değiştirilmiştir.
  South of Heaven

 15. #15
  Usta Oyuncu

  Üyelik tarihi : Jul 2009
  Mesajlar : 1.313
  Tecrübe Puanı 25
  Tecrübe Puanı Gücü : 26

  Standart  Evt tek kişi öldürenler


  Paylaş

 16. #16
  \m/ Metal \m/

  Üyelik tarihi : Dec 2008
  Mesajlar : 1.136
  Tecrübe Puanı 10
  Tecrübe Puanı Gücü : 11

  Standart  Güzel bir yazı...Ben gandalf ın köprüden geçmesini isterdim balrog da yeryüzüne çıksın hatta sauron la filan birleşsin keşke düşmeseydi gandalf.


  Paylaş

 17. #17
  Banned

  Üyelik tarihi : Aug 2009
  Mesajlar : 2.084
  Tecrübe Puanı 1805
  Tecrübe Puanı Gücü : 0

  Standart  rüyamda moriada sauron balrogun yanına gelıyordu balrog sauronu oldurcektı sauron kaçıyordu komediydi ya ama filmde sacma bıryer var balrog o kırbaçı gandalfa tuttudugunda tutunmustu cıkabılırdi. Diyelim cıkamadı oradan yardım ederlerdi.


  Paylaş

 18. #18
  Usta Oyuncu

  Üyelik tarihi : Dec 2008
  Mesajlar : 2.472
  Tecrübe Puanı 10
  Tecrübe Puanı Gücü : 11

  Standart  oyunda Balrog u severim ama gandalfın özellikleri süper yapılmış bence gandalf rahat yıkar..!


  Paylaş

 19. #19
  Aktif Oyuncu

  Üyelik tarihi : Dec 2009
  Mesajlar : 268
  Tecrübe Puanı 10
  Tecrübe Puanı Gücü : 11

  Standart  güzelmiş beğendim ama bfm 2 oyununda gandaft ı hiç öle ak görmedim :)


  Paylaş
  I LİKE FOOTBALL :)

 20. #20
  Emekli Yetkili

  Üyelik tarihi : May 2009
  Mesajlar : 7.741
  Tecrübe Puanı 1469
  Tecrübe Puanı Gücü : 100

  Standart  Level 5 olunca ak dede oluyor :d


  Paylaş
  South of Heaven

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

Turnuval Yasal Uyarı!

Turnuval Bilgi paylaşım platformudur. Hukuka, yasalara, telif ve kişilik haklarına bağlıdır. "5651 sayılı yasada" belirtilen "Yer Sağlayıcı" olarak hizmet sunmaktadır. İlgili yasaya göre site yönetiminin tüm içerikleri kontrol etme yükümlülüğü yoktur. Bu sebep ile sitemiz, uyarıları dikkate alarak yasa dışı paylaşımlar hakkında gerekli işlemleri yapmaktadır. Oluşabilecek yasal sorumluluklar "Üyelerimize" aittir.

Web sitemizi kullanmaya devam ederek, turnuval.com hizmetlerini sizlere daha iyi sunabilmek amacıyla kullandığımız cookie'ler (çerezler) ve kişisel verilerinizle ilgili Gizlilik Politikası'nı kabul etmiş olursunuz.


1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 256 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 271 272 273 274 275 276 277 278 279 280 281 282 283 284 285 286 287 288 289 290 291 292 293 294 295 296 297 298 299 300 301 302 303 304 305 306 307 308 309 310 311 312 313 314 315 316 317 318 319 320 321 322 323 324 325 326 327 328 329 330 331 332 333 334 335 336 337 338 339 340 341 342 343 344 345 346 347 348 349 350 351 352 353 354 355 356 357 358 359 360 361 362 363 364 365 366 367 368 369 370 371 372 373 374 375 376 377 378 379 380 381 382 383 384 385 386 387 388 389 390 391 392 393 394 395 396 397 398 399 400 401 402 403 404 405 406 407 408 409 410 411 412 413 414 415 416 417 418 419 420 421 422 423 424 425 426 427 428 429 430 431 432 433 434 435 436 437 438 439 440 441 442 443 444 445 446 447 448 449 450 451 452 453 454 455 456 457 458 459 460 461 462 463 464 465 466 467 468 469 470 471 472 473 474 475 476 477 478 479 480 481 482 483 484 485 486 487 488 489 490 491 492 493 494 495 496 497 498 499 500 501 502 503 504 505 506 507 508 509 510 511 512 513 514 515 516 517 518 519 520 521 522 523 524 525 526 527 528 529 530 531 532 533 534 535 536 537 538 539 540 541 542 543 544 545 546 547 548 549 550 551 552 553 554 555 556 557 558