Toplam 4 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 4 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Rhûn

 1. #1
  Usta Oyuncu

  Üyelik tarihi : Jul 2009
  Mesajlar : 1.313
  Tecrübe Puanı 25
  Tecrübe Puanı Gücü : 26

  Standart Rhûn

  Tarihler:Orta Dünya'nın doğusundaki bilinmeyen topraklar
  Anlamı:Basitçe "doğu" anlamındadır.

  Rhûn, Orta Dünya'nın uzak doğusunda yer alan, haritası çizilmemiş diyardır. Doğudölleri denen insanların bir ırkı, Rhûn'da yaşamaktaydı. Doğudölleri ilk olarak Morgoth'un, daha sonra da Sauron'un emrine girmişlerdir ve çağlar boyunca Orta Dünya'nın Batılı insanları ile mücadele etmişlerdir.

  Rhûn coğrafyası hakkında çok da fazla bir bilgi bulunmamaktadır. Dünyanın Üçüncü Çağ'ında kullanılan haritalarda, Rhûn'un yalnızca batı kenarı görünmekteydi; Rhûn batıda Mordor ve Yabaneller ile sınırlanmaktaydı. Khand, Rhûn'un güneyinde bulunmaktaydı. Daha da güneyde ise Harad yer almaktaydı.

  Bir iç deniz olan Rhûn Denizi; batı Rhûn'da, Rhûn ile Yabaneller arasındaki sınırın yakınlarında yer almaktaydı. Rhûn Denizi'nin güneybatı tarafında dağlar, kuzeydoğu tarafında ise bir orman bulunmaktaydı. Rhûn Denizi kıyılarına yakın bölgelerde vahşi inek ve öküzleri yaşamaktaydı.

  Kadim zamanlardaki Orta Dünya haritası uzak doğuda oldukça geniş bir alana yayılan bir dağ sırası olan Orocarni -Kızıl Dağlar- ya da diğer bir adıyla Doğu Dağları'nı göstermekteydi. Oldukça geniş bir iç deniz olan Helcar Denizi, bu sıradayların eteklerinde bulunmaktaydı. Sonraki yıllarda, dünyanın değişmesiyle birlikte, Kızıl Dağlar'ın ya da Helcar Denizi'nin hala dünyada bulunup bulunmadığı bilinmemektedir. Fakat bir kaynakta, (History of Middle Earth XI) Rhûn Denizi'nin Helcar Denizi'nin kalıntısı olabileceği söylenmektedir.  Orta Dünya halklarının büyük kısmı kökenlerini Doğu'dan almaktadır. Elfler ilk olarak Helcar Denizi'nin doğu yakasında bulunan Cuiviénen Koyu'nda uyanmıştır. Elflerin büyük kısmı, uyanışın ardından batıya yapılan Büyük Yolculuk'a katılmış fakat bir kısmı geride, doğuda kalmıştır.  Dört cüce soyu kökenlerini Doğu'dan almaktaydı. Bunlar; Ironfists, Stiffbeards, Blacklocks ve Stonefoots soyları idi.* Rhûn'daki birçok insan gibi, bu cücelerin de bir kısmı Morgoth'un iradesi altına girdiler.
  *: Bu cüce soylarının Türkçe karşılıkları, Türkçe'ye çevrilmiş hiçbir Tolkien eserinde geçmemektedir. Amacımız Türkçe'ye çevrilmiş eserlerde bulunan öğeleri en detaylı biçimde tanıtmak olduğundan bu isimler orjinal halleriyle bırakılmıştır.

  İlk insanlar ise doğuda, Hildórien adı verilen bir yerde uyandılar. Daha sonraları Edain olarak bilinecek olan Númenorluların atalarının da içinde bulunduğu insanların bir kısmı batıya doğru göç etti. Fakat geriye kalanlar ise Rhûn'da kalmaya devam ettiler. Burada kalan insanlara da bu sebep dolayısıyla Doğudölleri dendi. Doğudölleri, tek bir ülkenin insanlarını kasteden bir isim değildir. İçerisinde Arabasürücüleri ve Balchoth adı verilen insan ırklarını da barındırır.

  İlk Çağ'da Doğudölleri'nin bir kısmı Orta Dünya'nın batısına, Beleriand'a yolculuk yapmışlardır. Bu insanların bir kısmı Morgoth'un emrindeydi ve onun emriyle batıya gitmekteyken, bir kısmı ise Beleriand'ın içinde barındırdığı zenginlikler ve toprakların söylentileri sebebiyle yolculuğa katılmışlardır. İki Doğudölü Reisi Bor ve Ulfang, Beleriandlı elfler ile ittifak yaptılar. Reis Bor, ittifaka sadık kalırken Ulfang, Sayısız Gözyaşı Savaşı'nda elflere ihanet ederek Morgoth'un ezici zaferini getirdi.


  Ulfang

  Morgoth, Ulfang ve halkına önemli vaatler vermişti fakat savaşın ardından Morgoth, sözünden dönerek Doğudölleri'ni Hithlum denilen bölgeye sürgün etti. Doğudölleri, korkudan ötürü Morgoth'a hizmet etmeye devam etti. Savaşta ölmüş Hador soyundan gelen Edain'in ailelerine baskı ve zulüm uyguladılar. Hithlum'daki yaşlı, kadın ve çocukları taciz ettiler.  Kadınların bir bölümü Doğudölleri ile evlilik yapması için zorlandı. Húrin'in akrabası olan Aerin, Húrin halkından pekçok kişiyi köleleştirmiş bir Doğudöllü olan Brodda tarafından eş olarak seçildi. Brodda, sonraları Húrin oğlu Túrin tarafından öldürüldü.


  Turin

  Doğudölleri'nin Hithlum'daki reisi Lorgan'dı. Lorgan, Tuor'u üç yıl boyunca esir olarak tuttu fakat Tuor esaretten kaçarak Doğudölleri'nden intikam almaya karar verdi. Lorgan, Tuor'un başı için ödül koydu fakat Tuor diyarı terkedene dek, dört yıl boyunca Doğudölleri'ni atlatmayı başardı.

  Morgoth, İlk Çağ'ın sonunda Öfke Savaşı'nda bozguna uğratıldı fakat bir numaralı hizmetkarı Sauron, bu savaşın ardından hayatta kalmayı başardı. Sauron, İkinci Çağ'ın yaklaşık 1000 yılında Rhûn'un batı sınırındaki Mordor ülkesini oluşturdu. Etkisini Güney'e ve Doğu'ya doğru genişletti, Harad ve Rhûn'da yaşayan insanları yardakçısı haline getirdi. Bu süreçte Doğudölleri giderek güçlendiler. Nüfusları kalabalıktı ve pek çok taş surla çevrili kentler inşa ettiler.

  Sauron İnsanların Dokuz Yüzüğü'nü dağıtırken, Yüzüklerden bir tanesini Doğudöllü Khâmul adında Rhûnlu bir insana vermişti. Khâmul zamanla Nazgûl'un, Angmar'ın Büyücü Kralı'ndan sonraki ikinci komutanı haline geldi.


  Khamul

  İkinci Çağ'ın 3434 ve 3441 yılları arasında yapılan Son İttifak Savaşı'nda Doğudölleri Sauron adına, elflere ve Gondor ile Arnor'lu insanlara karşı savaşmışlardır. Sauron bozguna uğratılmış, Tek Yüzük elinde alınmıştır. Ruhu ise Rhûn'un ırak diyarlarına kaçarak, gücünü yeniden toplayana dek burada saklanmıştır. Doğudölleri'nden hayatta kalanlar, Rhûn'a geri dönerek Gondor ile düşman kalmaya devam etmişlerdir.

  Üçüncü Çağ'ın 490 yılında Doğudölleri Gondor'a saldırı düzenledi. 500 yılına gelindiğinde ise Gondorlu I. Rómendacil tarafından bozguna uğratıldılar. Fakat 541 yılında Doğudölleri, saldırılarına devam etti ve I. Rómendacil öldürüldü. Doğudölleri, Anduin'in doğusunu Gondor'a kazandıran I. Rómendacil oğlu Turambar tarafından mağlup edildi.

  Yaklaşık 1000 yılında, Büyücüler Orta Dünya'ya geldi ve üç tanesi Rhûn'a yolculuk yaptı. Alatar ve Pallando - Mavi Büyücüler - esasen Rhûn'a, Doğudölleri'ni Sauron'un iradesinden kurtarıp, özgür kılmak üzere gönderilmişlerdi. Bir müddet Saruman'da onlara refakat etti fakat sonraları Orta Dünya'nın batısına geri döndü. Alatar ve Pallando'nun görevlerinde başarısız oldukları aşikardır. Onlara ne olduğu ise kayıtlarda geçmemektedir. Yok olmuş ya da Sauron'un iradesi tarafından yozlaşıp, Doğudölleri arasında mezheplerini oluşturmuş olma ihtimalleri vardır.  Alatar ve Pallando

  Sauron yaklaşık 1050 yılında Rhûn'u terkederek Kuyutorman'daki Dol Guldur'da bir kale inşa etti fakat Doğudölleri üzerindeki iradesi hala güçlüydü ve Doğudölleri Üçüncü Çağ boyunca Gondor'a saldırılar düzenlediler.

  1200lü yıllarda Doğudölleri, sınır bölgelerine ani saldırılar düzenledi ve Rhûn ile Gondor arasındaki Yabaneller'de yaşayan Kuzeylilerin bir bölümü yozlaştırıldı. 1248 yılında Gondorlu II. Rómendacil, Doğudölleri'ne karşı kati bir zafer kazanarak Kuzeyliler'in Gondor ile ittifakını tazeledi. II. Rómendacil Doğudölleri ordusunu bozguna uğratarak Rhûn Denizi yakınındaki yerleşim yerlerinin bir çoğunu yoketti.

  1635'ten 1636'ya dek Büyük Veba salgını, Rhûn'dan batıya gelerek, başta Gondor olmak üzere Orta Dünya'nın hemen hemen bütününü etkisi altına aldı. Salgından Doğudölleri de etkilenmiştir fakat Gondor salgının ardından oldukça fazla güç kaybetmiştir. Veba muhtemelen bu amaçla Sauron tarafından oluşturulmuştur.

  1851 yılında Sauron'un casusları Doğudölleri'ni Gondor'a saldırmaları için kışkırttı. Bu Doğudölleri ırkına Arabasürücüleri denmekteydi zira vagon ve at arabalarıyla yolculuk edip, bu araçlarla savaşa katılırlardı. Arabasürücüleri, Rhûn Denizi'nin ötesinden gelerek ilk olarak, salgından oldukça etkilenmiş olan Yabaneller'deki Kuzeyliler'e saldırdılar.

  1856 yılında Kral II. Narmacil, Kuyutorman'ın güneyinde Arabasürücüleri'ne karşı yapılan Ovalar Savaşı'nda Gondor ordusuna önderlik etti. Mücadelede II. Narmacil öldürüldü ve Gondor ordusu bozguna uğradı. Ordu muharebede geri çekilerek Ithilien dışındaki Anduin'in doğusunda bulunan tüm topraklarını kaybetti.

  Muharebe sonrasında Arabasürücüleri de önemli miktarda güç kaybetmişlerdi ve bu sebeple Gondor'u istila etme planlarını ertelediler. Bunun yerine Kuzeyliler'in topraklarını fethetmeyi tercih ettiler. Kuzeyliler'i pekçoğu öldürüldü, esir edildi ve köleleştirildi. Arabasürücüleri'nin elinden kurtulmayı başarabilenler ise Anduin'in vadilerine göç ettiler ve kendilerine Éotheod dediler.  1899 yılında Arabasürücüleri, Gondor'un kuzey bölgesi olan Calenardhon'a ani bir baskın yapma planını kurdu. Gondor Kralı Calimehtar, Arabasürücüleri'nin niyetini önceden öğrendi ve güçlerini Éotheod ile birleştirerek Dagorlad ovasında Arabasürücüleri'ni bozguna uğrattı. Muharebe esnasında esir edilmiş Kuzeyliler'in bir bölümü isyan çıkararak Kuyutorman ile Rhûn Denizi arasındaki Arabasürücüleri'ne ait yerleşim yerlerini ateşe verdiler. Fakat isyan, savaşa gitmemiş Arabasürücüleri tarafından bastırıldı. İsyanı bastıranlar arasında, genç kadınlar da bulunmaktaydı zira Arabasürücüleri'nin kültürlerinde kadınlara da savaş eğitimi veirlmekteydi.

  Arabasürücüleri bir müddetliğine kontrol altına alınmıştı. Gondor'un gerçek gücü ve savunmasını bilemediklerinden Arabasürücüleri, yeni saldırılar düzenlemekte tereddüt ettiler. Rhûn'a döndüler, yeniden çoğalarak güçlerini tazelediler. Toprakları güneye doğru genişledikçe Khand ve Harad'dan insanlarla da etkileşimde bulundular. İlk başlarda anlaşmazlık yaşasalar kısa bir süre sonra Rhûn, güneydeki komşuları ve Gondor'un ortak düşmanları ile ittifak oluşturdular.  1944 yılında Arabasürücüleri, Khand ve Haradlı insanlarla güçlerini birleştirdi ve Gondor'a yönden saldırı düzenledi. Haradrim güneyden Ithilen'i işgal ederken, Arabasürücüleri ve Khandlı insanlar Rhûn Denizi kıyılarında ordularını bir araya getirerek kuzeydoğu yönünden yapılacak saldırıya hazırlandılar. Kül Dağları boyunca ilerleyen ordu, Gondor'un Kuzey Ordusu'nu Mordor'un Kara Kapısı'na ilerlerken hazırlıksız bir anında yakalayarak bozguna uğrattı ve Gondor ordusu dağıtıldı. Gondor Kralı Ondoher ve oğulları muharebe esnasında öldürüldü, bu da yalnızca iki nesil sonra Gondor Kralları soyunun tükenmesine neden oldu.

  Arabasürücüleri, kazanılan zaferin ardından Gondor'un tüm ordusunu yendiği fikrine kapıldılar. Kuzey Ithilien'e kamp kurarak, kazanılan zaferi kutlamak için Gondor'un tamamını istila etmeden evvel bir ziyafet verdiler. Fakat Eärnil komutasındaki Gondor'un Güney Ordusu'nun ani baskınına uğradılar. Eärnil'in güçleri, güneydeki Haradrim ordusunu yenmişti ve şimdi de Kamp Savaşı adı verilen mücadelede kuzeyde Arabasürücüleri'ni bozguna uğrattılar. Arabasürücüleri Ithilien'den sürüldü, bir çoğu Ölü Bataklıklar'a kaçtı ve burada can verdi.

  Arabasürücüleri mağlup edilse de, Rhûn'da hala Gondor'a düşman çokça insan bulunmaktaydı. Sauron'un Doğudölleri üzerindeki iradesi oldukça etkindi. 2063 yılında Sauron, Gandalf tarafından gizlendiği Dol Guldur'daki kalesinden çıkmaya zorlandı ve Rhûn'a gelerek 2460'daki Dol Guldur'a dönüşüne dek dört yüzyıl boyunca burada kaldı. Bu döneme Dikkatli Huzur dönemi denir.  Doğu'daki bir başka insan ırkı olan Balchoth, 2500lü yıllarda topraklarını Rhûn'dan batıya doğru genişletmeye başladı. Balchoth muhtemelen Arabasürücüleri'nin hısmıydı ve onlar da Sauron'un iradesi altındaydı. İlkel silahları bulunsa da oldukça kalabalık bir nüfusları vardı. Balchoth zamanla Kuyutorman ile Rhûn Denizi arasındaki toprakları ele geçirdi. Anduin'in vadisindeki ormanların içinden sıklıkla baskınlar düzenlediler ve burada bulunan insanlar bölgeden kaçmak zorunda kaldılar.  Dikkatli Huzur döneminde yıllar geçtikçe azalan nüfus sebebiyle Gondor'un, bu bölgede Anduin boyunca sahip olduğu savunması ihmal edildi ve dikkati azaldı. Balchoth ise Anduin'i geçip Calenardhon'u istila planları yapmaktaydı. Nehri geçip saldırıya başlamak amacıyla botlar ve sallar oluşturdular.

  Gondor Vekilharcı Cirion altı ulağını yola çıkararak müttefikleri Éotheod'dan yardım istemek üzere kuzeye gönderdi. Balchoth ulakların peşine düştü ve biri haricinde hepsini öldürdü. Cirion'un altıncı ulağı olan Borondir, Genç Eorl'e destek istemini ulaştırmayı başardı ve Eorl, Gondor'a yardım etmek üzere ordusuyla birlikte yola çıktı.  15 Nisan 2510'da Balchoth, toplu halde Anduin'i geçti. Gondor'un savunması çok fazla direnemeden kırıldı ve Cirion komutasındaki ordu bölünerek Celebrant Çayırları'nda ve Kireçışığı'na sürüldü.


  Genç Eorl

  Fakat tam zamanında yardıma gelen Genç Eorl ile orklar ve Balchoth insanlarından oluşan ordu arasında yapılan Celebrant Çayırlar Savaşı'nda Balchoth bozguna uğradı. Kireçışığı'nın gerisine sürüldüler ve Calenardhon diyarı düşmandan arınana dek Eótheod tarafından avlandılar. Calenardhon, Cirion tarafından Eorl halkına bırakıldı ve yöreye o zamandan sonra Rohan denmeye başlandı.

  Balchoth'un yenilgisine rağmen, Rhûn'dan gelen insanlar Orta Dünya'nın batısındaki topraklarda yaşayanlar için bir tehdit unsuru olmaya devam ettiler. 2545 yılında Doğudölleri, Rohan'ın kuzeyinde bulunan Bozkır'ı istila etti ve Eorl öldürüldü. Eorl oğlu Brego Doğudölleri'ni yöreden sürmeyi başardı.

  2758 yılında Doğudölleri bir kez daha Anduin'i geçerek Rohan'a girdiler. Rohan bu süreçte, batıdan Dunlandliler tarafından da kuşatılmıştı. Dunlandliler, bir sonraki yıl, Fréalaf tarafından yöreden sürüldüler. Doğudölleri ise yaşanan Uzun Kış'ın ardından Entsuyu Ağzı'nda karların erimesiyle oluşan sel sularının altında kaldılar. Doğudölleri'nin büyük kısmı yaşamını yitirirken hayatta kalanlar Rohan'dan çekildiler.

  2957 ile 2980 yılları arasında Aragorn Orta Dünya'nın bir çok bölgesine yolculuk yaptı. Yolculuğu sırasında doğu diyarındaki Rhûn'da da bulundu. Aragorn'un amacı dünyanın farklı bölgelerinde yaşayan insan ırkları hakkında daha geniş bilgi edinmek ve Sauron'un planlarına karşı neler yapabileceğini belirlemekti.


  Aragorn

  Sauron ise bu süreçte gücünü yavaş yavaş yeniden artırmaya başladı. Mordor'a dönerek, Rhûn ve Harad'dan gelen insanları emrinde topladı. Doğudan gelen ordularda kılıç kullanan piyadeler, okçular, mızrakçılar ve atlı okçular bulunurken, reisleri savaş arabaları kullanmaktaydılar.  20 Haziran 3018'de Sauron, Osgiliath'a yapacağı saldırıyı başlattı, gönderdiği ordunun içerisinde Doğudölleri ve Haradrim de bulunmaktaydı. Boromir ve Faramir komutasındaki Gondorlular, nehir geçitlerini elde tutmayı başarsalar da şehrin doğu yakası Sauron'un güçlerince ele geçirildi.  5 Mart 3019'da Frodo Baggins, Kara Kapı'dan Mordor'a giren bir Doğudölleri ordusu gördü. 10 Mart'ta Doğudölleri'ni ve orkları kapsayan bir ordu Anduin'de bulunan Cair Andros'u ele geçirerek Minas Tirith'in kuzeyindeki Anórien'e doğru yürüyüşe geçti. Amaçları, Kadim Batı Yolu'nu kapatarak Rohirrim'in Gondor'un yardımına gelmesini engellemektı fakat bu amaçta başarısız oldular. Bu orduda bulunan Doğudölleri, Gondor'a tanıdık gelmeyen insanlardan oluşmaktaydı. Tıknaz ve gaddar bir görünüşleri, uzun sakalları ve koca savaş baltaları bulunmaktaydı.

  Doğudölleri 15 Mart'ta Pelennor Çayırları Savaşı'nda savaştılar. Mücadelede Sauron'un güçleri mağlup edildi fakat Doğudölleri ve Haradrim, katı bir direniş gösterdiler. Günün batımına dek savaştılar ve Gondor ile Rohan güçleri ile savaşmaya devam eden son birlikler oldular. Günün sonunda tamamına yakını yok edildi, geriye kalanlar ise nehre sürüldü. Anórien'de bulunan orklar ve Doğudölleri ise geri çekildiler ve Rohirrim tarafından Cair Andros'a doğru sürüldüler.  Aynı gün içerisinde kuzeyde, Doğudölleri'nin başka bir ordusu Vadi insanlarına ve Yalnız Dağ cücelerine saldırdı. Vadi Savaşı üç gün sürdü. 17 Mart'ta Vadi Kralı Brand ve Yalnız Dağ Kralı Dain öldürüldü. Cüceler ve Vadi insanları Yalnız Dağ'a çekildiler ve burada Doğudölleri tarafından kuşatıldılar.

  18 Mart'ta Gondor ve Rohan orduları Mordor'un Kara Kapısı'na doğru yola çıktılar. Doğudölleri ve orklar 21 Mart'ta onları pusuya düşürmeye çalıştılarsa da Ithilien Kolcuları tarafından pusu engellendi. Batı'nın Ordusu Kara Kapı'ya yaklaştırken, Doğudölleri'nin ana ordusu Kül Dağları'nın gölgelerinde beklemekteydi.  25 Mart'ta Morannon Savaşı yapıldı ve Tek Yüzük yok edilip, Sauron kesin olarak mağlup edilene dek sürdü. Tek Yüzük yok edildiğinde, Sauron'un güçlerinin büyük bölümü korkuya kapılıp silahlarını bıraktılar, çelişkiye düştüler. Doğudölleri'nin bir kısmı doğuya doğru kaçarken, diğerleri teslim oldular. Mücadelede yine Doğudölleri ve Haradrim, Sauron'un orduları içinde en uzun süre dayananlardı fakat sonunda Batı'nın Ordusu tarafından bozguna uğratıldılar.

  Sauron'un yenilgisinin haberleri kuzeydeki Yalnız Dağ'a çabuk ulaştı. Buradaki Doğudölleri'nin kuşatması yarıldı, Brand oğlu II. Ozan ve Dain oğlu Taşmiğfer Thorin tarafından doğuya sürüldüler.

  Aragorn, Yeniden Birleşmiş Krallık Gondor ve Arnor'un Kralı olarak taç giydikten sonra, teslim olan Doğudölleri'ni affetti ve Rhûn'dan gelen temsilcileri huzuruna kabul etti.  Doğudölleri'nin tamamı Orta Dünya'nın batısındaki insanlarla barış halinde bulunmasa da Aragorn ve Rohan Kralı Éomer, Rhûn Denizi'nin ötesine yolculuklar yaparak kalıcı barışı sağladılar.


  Paylaş 2. #2
  Emekli Yetkili

  Üyelik tarihi : May 2009
  Mesajlar : 7.741
  Tecrübe Puanı 1469
  Tecrübe Puanı Gücü : 100

  Standart  BFME 2 de vs lerin kapısıldıgı yer...


  Paylaş
  South of Heaven

 3. #3
  Usta Oyuncu
  CeorL - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

  Üyelik tarihi : Apr 2010
  Mesajlar : 1.557
  Tecrübe Puanı 340
  Tecrübe Puanı Gücü : 100

  Standart  evt hep rhun kapışıyoruz güzell paylaşım


  Paylaş

  TurnuvaL Facebook Grubu (Yönetici ve Oyuncularla daha hızlı iletişim kurmak için )
  TurnuvaL Grup Tıkla

 4. #4
  Emekli Yetkili

  Üyelik tarihi : Apr 2010
  Mesajlar : 1.258
  Tecrübe Puanı 11853
  Tecrübe Puanı Gücü : 100

  Standart  Rhun çok iyi ya paylaşımda öle teşekkürler


  Paylaş

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

Turnuval Yasal Uyarı!

Turnuval Bilgi paylaşım platformudur. Hukuka, yasalara, telif ve kişilik haklarına bağlıdır. "5651 sayılı yasada" belirtilen "Yer Sağlayıcı" olarak hizmet sunmaktadır. İlgili yasaya göre site yönetiminin tüm içerikleri kontrol etme yükümlülüğü yoktur. Bu sebep ile sitemiz, uyarıları dikkate alarak yasa dışı paylaşımlar hakkında gerekli işlemleri yapmaktadır. Oluşabilecek yasal sorumluluklar "Üyelerimize" aittir.

Web sitemizi kullanmaya devam ederek, turnuval.com hizmetlerini sizlere daha iyi sunabilmek amacıyla kullandığımız cookie'ler (çerezler) ve kişisel verilerinizle ilgili Gizlilik Politikası'nı kabul etmiş olursunuz.


1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 256 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 271 272 273 274 275 276 277 278 279 280 281 282 283 284 285 286 287 288 289 290 291 292 293 294 295 296 297 298 299 300 301 302 303 304 305 306 307 308 309 310 311 312 313 314 315 316 317 318 319 320 321 322 323 324 325 326 327 328 329 330 331 332 333 334 335 336 337 338 339 340 341 342 343 344 345 346 347 348 349 350 351 352 353 354 355 356 357 358 359 360 361 362 363 364 365 366 367 368 369 370 371 372 373 374 375 376 377 378 379 380 381 382 383 384 385 386 387 388 389 390 391 392 393 394 395 396 397 398 399 400 401 402 403 404 405 406 407 408 409 410 411 412 413 414 415 416 417 418 419 420 421 422 423 424 425 426 427 428 429 430 431 432 433 434 435 436 437 438 439 440 441 442 443 444 445 446 447 448 449 450 451 452 453 454 455 456 457 458 459 460 461 462 463 464 465 466 467 468 469 470 471 472 473 474 475 476 477 478 479 480 481 482 483 484 485 486 487 488 489 490 491 492 493 494 495 496 497 498 499 500 501 502 503 504 505 506 507 508 509 510 511 512 513 514 515 516 517 518 519 520 521 522 523 524 525 526 527 528 529 530 531 532 533 534 535 536 537 538 539 540 541 542 543 544 545 546 547 548 549 550 551 552 553 554 555 556 557 558 559 560 561 562 563 564 565 566 567 568 569 570 571 572 573 574 575 576 577 578 579 580 581 582 583 584 585 586 587 588 589 590 591 592 593 594 595 596 597 598 599 600 601 602 603 604 605 606 607 608 609 610 611 612 613 614 615 616 617 618 619 620 621 622 623 624 625 626 627 628 629 630 631 632 633 634 635 636 637 638 639 640 641 642 643 644 645 646 647 648 649 650 651 652 653 654 655 656 657 658 659 660 661 662 663 664 665 666 667 668 669 670 671 672 673 674 675 676 677 678 679 680 681 682 683 684 685 686 687 688 689 690 691 692 693 694 695 696 697 698 699 700 701 702 703 704 705 706 707 708 709 710 711 712 713 714 715 716 717 718 719 720 721 722 723 724 725 726 727 728 729 730 731 732 733 734 735 736 737 738 739 740 741 742 743 744 745 746 747 748 749 750 751 752 753 754 755 756 757 758 759 760 761 762 763 764 765 766 767 768 769 770 771 772 773 774 775 776 777 778 779 780 781 782 783 784 785 786 787 788 789 790 791 792 793