Sayfa 1 Toplam 2 Sayfadan 12 SonuncuSonuncu
Toplam 21 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 20 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: İlk Uyananlar : Elfler

 1. #1
  Usta Oyuncu

  Üyelik tarihi : Jul 2009
  Mesajlar : 1.313
  Tecrübe Puanı 25
  Tecrübe Puanı Gücü : 26

  Standart İlk Uyananlar : Elfler  AVARİ  Orta-Dünya tarihini anlatan ( ve artık geçerliliği olmayan) eski yazılar Avari'lerin liderlerin Morwë ve Nurwë olduğunu yazar. Eğer Avari'nin Noldor ve Lindar gibi liderleri var olsaydı Tolkien onların isimlerini Morwë ve Nurwë olarak planlamıştı.

  Avari'ler Orome'nin Cuiviënen'e gelip Elfleri Valinor'a davetine olumlu cevap vermeyenlerdi. Onlar Orta Dünya'nın yıldız ışığını ve büyük düzlüklerini Ağaçlar'a dair söylenenlere tercih ettiler ve onlar Aman'da Karanlığın Elfleri, Moriquendi diye isimlendirildiler; çünkü Güneş'ten ve Ay'dan önceki Işık'ı hiç görmediler. Aynı zamanda Ork'ların yabanda kötüleşip, vahşileşen Avari'lerden türediğine inanılır.

  Avariler Öfke Savaşı'nın bitip Orta-Dünya'nın şekli değişene kadar Cuiviënen Gölü'nün yakınlarında yaşadılar. Lakin Avari Halkının bir kısmı Güneşin Birinci Çağının bitişinden önce Cuiviënen'den ayrılmışlardı. Tolkien bazı Avarilerin yıkılmadan önce elf diyarı Beleriand'a geldiğini yazar. Bëor ve Finrod'un anlattıklarına göre Avari'ler Edain ile karşılaşmış ve onlarla dostluk kurmuşlardı. Tabii ki doğuda Nandor da vardı ama Denethor toplayabildiği kadar adamla Beleriand'a gittiği için o dönemde sayıları azdı.

  Avari'ler Anduin Vadileri, Eriador ve Ossiriand'a yerleşerek Nandor'a katıldılar ve zaman içinde kimliklerini kaybettiler, sadece çok az bir kısım Doriath'a gelip ''Avari'' olarak hayatlarını devam ettirdiler. Avari'ler hiçbir zaman Noldor'la aynı saygıyı görmediler. Onlar daima ''ikinci sınıf'' olarak bir nevi Noldor'un kuzeni olarak görüldüler.

  Oropher ve Amdir İkinci Çağın ilk yıllarında Anduin Vadilerin'de Orman Elflerinin krallığını kurduğunda, yönettikleri Elf halkı karışık bir kana sahipti, bunların içinde Avari'lerin de olma ihtimali yüksektir.

  Avari'ler Edain'e Elflerin uzmanlaştığı iki dal olan dil ve müziğe dair eğitim verdiler. Ama insanlar bu tür şeylere çok önem vermediler çünkü onlar için esas olan barınmak, yiyecek bulmak kendilerini dış kuvvetlere karşı korumaktı.

  Cüceler Nandor'la ticaret yaptığına göre Avari'lerle de ticaret yapmış olması kuvvetle muhtemeldir ama Tolkien'in yazılarında böyle bir bilgi yoktur.

  Tolkien asla Avari'ler tarafından kurulan bir krallıktan veya ''Ülkeler''den bahsetmedi ama daima Dorwinion toprakları onların krallığı gibi görüldü.


  Paylaş 2. #2
  Usta Oyuncu

  Üyelik tarihi : Jul 2009
  Mesajlar : 1.313
  Tecrübe Puanı 25
  Tecrübe Puanı Gücü : 26

  Standart  SİLVAN

  1.Kısım: İsimleri ve Kökenleri
  Silvan Elflerinin kökeni Olwe'nin Valinor'a(4) gelmeleri için olan teklifini kabul etmelerine rağmen Dumanlı Dağlara gelindiğinde yolculuktan vazgeçip Anduin'in iki tarafındaki ormanlara yerleşen elflere dayanır. Bu elflerin bir kısmı daha sonradan Lothlorien olarak anılacak olan bölgeye yerleşmiş diğer bir kısmı ise Kuyutorman'ın içinde Amon Lanc(5) adlı tepenin etrafına yerleşmişlerdir. Ormanlara yerleşmeleri ve ağaçlara olan sevgilerinden dolayı Silvan elflerine Ağaç- Elfleri veya aynı anlama gelen Tawarwaith ve Galadhrim'de denilmiştir.


  Amon Lanc Tepesi...

  2.Kısım: Karakteristik ve Kültürel Özellikleri
  Diğer bütün elfler gibi Silvan Elfleride gayet hoş bir yaratılışa sahiptirler. Dürüstlük ve asillik en göze çarpan özellikleridir. Fakat yıllar içerisinde özellikle Sauron'un ormanlarına yerleşmesinden dolayı diğer halklara karşı birazda daha dikkatli ve zor ısınır bir halk olmuşlardır. Ağaçları çok severler. Doğaya zarar verecek herhangi bir eylemden şiddetle kaçınırlar ve yeraltı şehirlerinde veya ağaç-ev'lerde yaşarlar. Kültürel yapıları Nandor ve Sindar kültürlerinin bir birleşimidir denilebilir.


  Bir Silvan Elfi...

  3.Kısım: Silvan Devletleri
  Genel olarak 2 tane Silvan devletinden bahsedilir. Bir tanesi Kuyutorman Krallığı diğeride bilinen ismiyle Lorien(6) Devletidir. Ayrıca 4.Çağda bir Silvan devleti daha kurulmuştur.

  a) Kuyutorman Krallığı
  Bu devlet Anduin'in doğusunda kurulan Silvan Devleti'idir. Kuyutorman'ın güneyinde Amon Lanc tepesinin etrafında kurulmuştur. İlk zamanlarında organize bir devlet yapısından çok küçük kabileler halinde varlığını sürdürmüştür. Resmi kuruluşu ise 2.Çağ'ın başlarında olmuştur. Bir Sindar prensi olan Oropher o tarihlerde Yeşilorman olarak isimlendirilen Kuyutorman'a gelmiş ve burada kabileler halinde yaşayan elfleri biraraya toplayarak Kuyutorman Krallığını kurmuştur. İlerleyen zamanlarda Sauron Amon Lenc tepesinde Dol Guldur Kalesi'in inşa edip buraya yerleşince Oropher ve halkı ormanın daha güvenli kuzey bölgelerine doğru göçetmişlerdir. Zaten ormanın isminin değişmeside bu zamanlara rastlar. İlk başlarda gayet ferah ve yeşil bir yerken ismi Yeşilorman'ken Sauron'un etkisiyle ağaçlar kararıp gayet karanlık ve korkutucu bir yere dönüşünce Kuyutorman olarak anılmaya başlar. Kral Oropher Son İttifak Savaşı'nda öldürülünce yerine oğlu Thranduil kral olur. Kral Thranduil kendi ismiyle anılan büyülü yeraltı sarayını yaptırarak halkıyla beraber burada yaşamıştır. Kuyutorman Krallığı'ndan özellikle Hobbit kitabında çok bahsedilir. Thorin ve kafilesi Yalnız Dağ'a giderken Kuyutorman'dan geçmiş ve burada bir süre esir edilmişlerdir. Bilbo'nun zekâsı sayesinde kurtulmuş ve yolculuklarına devam etmişlerdir fakat Smaug öldürüldükten sonra Thranduil ve ordusu Yalnız Dağ'ın hazinelerinden pay almak için gayet haklı olarak Dale İnsanları ile beraber adı geçen dağı ve Thorin kafilesini kuşatmışlardır. Kuşatmadan sonra gerçekleşen Beş Ordular Savaşında Kuyutorman Ordusu'nun zaferde büyük katkısı olmuştur.


  Gandalf,Thorin ve kafile Kuyutormandayken...

  b) Lorien Devleti
  Lorien veya diğer bir ismiyle Lothlorien Devleti Anduin'in batısında kurulmuş olan Silvan Devletidir. Kurucusu Amdir adlı bir Sindar Elfidir. Lothlorien devleti iki Silvan devleti içinde Sindar kültürünü en çok benimsemiş olandır. Çünkü 2. Çağ'da Eregion Devleti'nin yıkımıyla beraber doğuya doğru kaçan Sindar halkı buraya yerleşmiş ve yerel halkla birleşerek kompozit bir Lothlorien halkı ve kültürü oluşturmuştur. Kral Amdir 2. Çağı'ın sonundaki Son İttifak Savaşında Oropher'in kaderini paylaşarak öldürülünce yerine oğlu Amroth geçmiştir. Amroth hüküm sürerken Moria Madenlerinde Balrog ortaya çıkar. Khazad-Dum Devleti(7) yıkılır ve Balrog'un korkusu tüm bölgeyi sarar. Bunun üzerine Kral Amroth da dâhil olmak üzere Lothlorien halkının bir kısmı güneye Belfalas Kıyılarına göç eder. Bu bölgede hüküm süren özerk Dol Amroth Prensliği işte bu kraldan adını almıştır. Bu prensliğin halkı da göç eden elflerle bölgede daha önceden var olan ve Numenor soyundan gelen insanların soylarının birleşimiyle oluşmuştur. Kral Amroth Lothlorien'i terkedince Galadriel Hanım ve eşi Celeborn devletin yönetimini ele almışlardır. Galadriel'in yönetiminde Lothlorien Orta-Dünya'daki Valinor olmuştur denilebilir. Çünkü Galadriel Üçler'den birine sahipti ve onun gücüyle Lothlorien’i eskimeyen ve bozulmayan güzelliklerle doldurmuş ve burayı Orta-Dünya'daki en korunaklı yerlerden biri yapmıştır. Lothlorien'in en önemli özelliklerinden biri ise Mallorn ağacının burada yetişmesidir. Normalde Mallorn sadece Valinor'da Lorien Bahçesi adlı yerde yetişir. Galadriel kendisine hediye edilen Mallorn tohumlarını kendi ülkesinde ekmiş ve yüzüğünün gücüyle onların yetişmelerini ve yapraklarını hiç dökmeden hep güzel kalmalarını sağlamıştır. Kitaplarda ise Yüzük Kardeşliğin'de kardeşlik yolculukları sırasında Lothlorien'ede gelmiş ve buradan yolculukları için çok önemli hediyeler almışlardır.


  Kardeşlik Lothlorien'deyken...

  4.Kısım: 4.Çağ Silvan Devletleri
  Sauron'un düşüşüyle beraber Kral Thranduil ve halkı tekrardan tüm Kuyutorman'a hakim oldular ve ormanın ismi Yeşil Yaprakların Ormanı olarak değiştirildi. Lord Celeborn'un önderliğindeki bir kısım Lothlorien halkı ise güney Kuyutorman'ın güneyine Amon Lanc'ın etrafına taşınarak burada Doğu Lorien'i kurdular. Ayrıca Prens Legolas'ın yönettiği bir grup ise Kral Thranduil'in de izniyle İthilien'de bir elf yerleşimi kurdular fakat ilerleyen zamanlarda bu yerleşimin halkı liderleri Legolas'ı takip ederek Valinor'a gittiği için bu yerleşim de bitmiştir.


  Lothlorien ve Kuyutorman Haritası...

  5.Kısım: Silvan Dili
  Silvan dili Nandorin dilinden türemiş bir dildi. Fakat Sindar halkının bir kısmının Kuyutorman ve Lothlorien'e yerleşmesiyle beraber bu dil yerini Sindarin diline bırakmıştır. Fakat bu dildeki bazı kişi ve yer isimleri varlıklarını korumuştur.


  Paylaş
  Mesaj darkprincee tarafından (01-01-2010 Saat 13:22 ) değiştirilmiştir.

 3. #3
  Usta Oyuncu

  Üyelik tarihi : Jul 2009
  Mesajlar : 1.313
  Tecrübe Puanı 25
  Tecrübe Puanı Gücü : 26

  Standart  SİNDAR  1.Kısım : Kökenleri ve İsimleri
  Sindar kelimesi Quenya diline ait bir kelimedir.Noldor halkı tarafından Sindar elflerini belirtmek için kullanılırdı.Sindar,kendi dillerinde ise isim olarak Edhil yani Elfler kelimesini kullanmışlardır.Ayrıca Gri Elfler ve Alacakaranlığın Elfleri olarak da bilinirler.Elflerin uyanışından sonra Maia Olwe onları Valinor'a davet ettiğinde elfler 2'ye bölündü.İlk kısım olan Avari çağrıyı reddedip Orta-Dünya'da kalmayı tercih etti.Diğer kısım ise yolculuğa başladı.Beleriand'a gelindiğinde liderliğini Elwe'nin yaptığı elfler (sonraki ismiyle Elu Thingol) yolculuğu bırakıp buradaki büyük ormanlara yerleştiler.İşte ormanlara yerleşen bu elfler Sindar'dır.


  Bir Sindar Elfi...

  2.Kısım : Sindar Devletleri
  2 tane Sindar Krallığı'ndan bahsedilebilir.Bir tanesi krallığını Elu Thingol'un yaptığı Doriath Krallığı'dır.Diğer krallık ise Elu Thingol'ü Yüce-Kral olarak kabul eden fakat pratikte Gemiyapımcısı Cirdan'ın yönettiği Falas Devleti'dir.Beleriand Noldor'un dönüşünden önce bu iki krallığın yönetimindeydi.Ayrıca Hithlum da yerleşen Sindar Elfleri'de vardır.Fakat burada bir devlet yapısı yoktur.Bundan dolayı genel bir söylem olarak Elu Thingol'ün Noldor'un dönüşüne kadar Beleriand büyük kısmının krallığını yürüttüğünü söyleyebiliriz.

  a)Doriath Krallığı
  Doriath Krallığı,aynı adlı ormanda kurulan bir devlettir.Başkenti ünlü Menegroth'dur.Yönetimi Kral Elu Thingol ve Kraliçe Melian tarafından yürütülürdü.Kral,Elu Thingol ismini sonradan almıştır.Asıl ismi Elwe'dir.Kraliçe Melian ise bir Maia'dır.Elwe,devletini kurduktan sonra onunla karşılaşmış ve evlenmişlerdir.Luthien ise kızlarıdır.Doriath Krallığı'nın çevresi onu uzun yıllar korumuş olan ve Kraliçe Melian'ın yaptığı Melian Kuşağı ile çevriliydi.Bu kuşak hem ülkeyi koruyor hemde Kral'ın izni olmadan birinin ülkeye girmesini engelliyordu.Bu kuşağın varlığından dolayı Doriath'a ''Korunan Ülke'' denilmiştir.Doriath Birinci Çağ'ın bir çok önemli olayına ev sahipliği yapmış ve Birinci Çağ tarihinde çok yer tutmuştur.Doriath'ın başkenti olan Menegroth tarihi boyunca 2 kez yıkım yaşamıştır.Birincisi Nauglamir'i yani Cücelerin Gerdanı'nı almak isteyen cüceler tarafından yapılmış bu yıkımdan sonra Menegroth Beren ve Luthien'in oğlu olan Dior tarafından tamir edilmiş 2. yıkımını ise Feanor oğullarının elinden yine Silmariller'den dolayı görmüştür.Bu yıkımdan sonra Menegroth terkedilmiş ve ülke Öfke Savaşı'ndan sonra tüm Beleriand gibi sulara gömülmüştür.


  Menegroth Şehri...

  b)Falas Devleti
  Falas Devleti denize ve Maia Osse'ye olan sevgilerinden dolayı kıyılara yerleşen Sindar Elflerinin kurduğu bir devlettir.Bu elflere Falathrim veya Kıyı Elfleri de denir.Falas Devleti Yüce-Kral olarak Elu Thingol'u kabul eder fakat pratikte Gemiyapımcısı Cirdan'ın yönetimi altındadır.Adları Brithombar ve Eglarest olan iki önemli şehri vardır.Bu şehirlerde Beleriand'daki en önemli limanlar inşa edilmiştir.Ayrıca Morgoth'un denizden yapacağı herhangi bir saldırıyı önlemek için Finrod tarafından yapılmış olan Barad Nimras adlı kulede bu ülkede bulunur.Ülkenin yıkımı İlk Çağ'ın 473 yılına rastlar.Yıkımdan sonra Falas Elfleri Sirion Deltasına ve Balar adasına göç etmişlerdir.

  3. Kısım : Sindar Elflerinin Dili : Sindarin
  Sindarin tarih boyunca en çok kullanılan elf dilidir.Hatta 3. Çağ'da bile kullanılmışdır.Elflerin ilk dili olan Telerin dilinden türemiş bir dildir.Noldor'un dönüşünden önce Beleriand'daki elflerin neredeyse tamamı küçük değişmelerle birlikte Sindarin'i kullanmaktaydı.Noldor döndükten sonra onlarda bu dili kullanmaya başlamış fakat asıl dilleri olan Quenya 'yı da muhafaza etmişlerdir.Bu durum Sindarin'in kullanılan asıl konuşma dili olmasına Quenya'nın ise bir çeşit bilim dili olmasını sağlamıştır.Aşağıda önemli bir kaynak olduğuna inandığım bir resim var.Bu resimde rünlerin altında virgülden önceki okunuş Quenya sonraki okunuş ise Sindarin diline aittir.


  Quenya ve Sindarin Alfabesi...

  4.Kısım : Sonraki Çağlarda Sindar Halkı
  1. Çağ'ın sonunda Beleriand'ın yıkımıyla beraber Sindar'ın büyük bir kısmı Valinor'a göç etmiş orada Tol Eressa ve Avallone şehirlerine yerleşmişlerdir.Kalan kısım ise 2. Çağda Eriador ve Nandor devletlerinin kurulmasında etkin rol oynamıştır.Ayrıca büyük bir kısmı Noldor kökenli olan Eregion ülkesindede yaşayan Sindar elfleri vardı.3.Çağda ise Sindar,büyük oranda Silvan Elfleri ile kaynaşmış az bir kısmı ise Lindon'da yerleşmiştir.


  Paylaş

 4. #4
  Usta Oyuncu

  Üyelik tarihi : Jul 2009
  Mesajlar : 1.313
  Tecrübe Puanı 25
  Tecrübe Puanı Gücü : 26

  Standart  NOLDOR

  1.Kısım: İsimleri ve Kökenleri
  Noldor Elflerin büyüklük ve soy olarak en büyük 2.ırkıdır. Kökenleri 2. uyanan elf olan Tata ve onun eşi olan Tatie'eye dayanır. Noldor Aman'a yapılan Büyük Göç'ü tamamlayan ırklardan biridir. Diğerleri ise Teleri,Falmari ve Vanyar'dır.Noldor göç sırasında Finwe tarafından yönetilmiştir.Noldor kelimesi ise Quenya dilinde Yüksel Elf anlamına gelen Noldo kelimesinin çoğul halidir. Diğer isimleri ise Sindarin dilinde Derin Elf anlamına gelen Golodhrim ve Gódhellim Falmari dilinde ise yine aynı anlamdaki Goldoi'dir. Yukarıdaki isimlere bakarak en çok kullanılan isimlerinin Derin Elf olduğunu anlıyoruz. Ayrıca Tolkien'in ilk eserlerinde Noldor'dan Gnome diye de bahsediliyor.


  İlk Elfler...

  2.Kısım: Karakteristik ve Kültürel Özellikleri
  Noldor, beyaz tenli ve uzun boylu bir halktı. Çoğunlukla siyah saça sahiptirler. Griye yakın bir göz rengi yaygındır. Maden ve değerli taşları işlemede diğer bütün halklardan daha üstün bir beceriye sahiptirler. Ayrıca ilime çok önem verirlerdi.


  Temsili bir Noldor Elfi...


  3.Kısım: Noldor'un Dönüşü
  Morgoth'un Kral Finwe'yi öldürüp Silmaril'leri çalması üzerine sürgündeki prens olan Feanor Tirion'a(Cool dönmüş ve Noldor halkını intikam ve çalınan Silmaril'leri almak için kendisiyle beraber Orta-Dünya'ya dönmeye çağırmıştır. Noldor'un büyük kısmı bu çağrıya uyup Feanor ve Fingolfin'in liderliğinde Orta-Dünya'ya dönmek için yola çıkmış diğerleri ise Finarfin'i Kral olarak seçip Valinor'da kalmıştır. Dönüş yolunda Falmari Elfleri gemilerini vermeyince Akraba Kıyımı gibi çok üzücü bir olay yaşanmıştır. Bu olaydan sonra ele geçirilen gemilerle Orta-Dünya'ya dönen Feanor ve halkı gemileri geri yollamayıp yakmıştır. Bunun üzerine Fingolfin ve halkı Helcaraxe'den(9) birçok kayıp vererek geçmiş ve Orta-Dünya'ya ulaşmıştır.


  Akraba Kıyımı...

  4.Kısım: Noldor Devletleri
  Arda tarihindeki Noldor devletleri iki kısımda incelenebilir. Bunlar Valinor'daki ve Beleriand'daki devletlerdir.

  1) Valinor'daki Noldor Devleti: Tirion
  Yönetimini Noldor'un ilk Yüce-Kral'ı olan Finwe'nin yaptığı Noldor Devleti'dir. Şehir devleti yapısı gösterir. Ayrıca bütün Noldor'da bir şekilde Finwe'yi Kral olarak kabul ettiği için Noldor'un ana devletidir denebilir. Orta-Dünya tarihinde önemli bir yer tutan Feanor,Fingolfin ve Finarfin gibi bir çok önemli kişinin anavatanıdır. Bunlardan Fingolfin Tirion'un ve Noldor'un 2. Yüce-Kralı'dır. Ayrıca Silmaril'ler de Tirion'da yapılmıştır. Tirion Orta-Dünya tarihindeki refah düzeyi en yüksek ülkedir.


  Tirion...

  2)Orta-Dünya'daki Noldor Devletleri

  a)Nargothrond
  Noldor'un Orta-Dünya'ya dönüşünden sonra Finarfin'in oğlu olan Finrod tarafından kurulan bir devlettir. Başkenti Taur-en-Faroth Dağı'nın yamaçlarındaki Narog Mağaraları'nda bulunan ve devletle aynı ismi taşıyan Nargothrond Şehri'dir. Bu şehrin yapımında Ered Luin (Luin Dağı) cücelerinin büyük yardımı olmuştur. Mağaralarda kurulduğundan dolayı çok gizli ve güvenli bir şehirdi. Şehrin kurulmasından sonra Finrod mağara oyucusu anlamındaki Felagund adının almıştır. Nargothrond yıkımına kadar 2 kral tarafından yönetildi. Bunlardan ilki Kurucu-Kral olan Felagund Finrod'du. Diğeri ise Finrod'un Beren'e katılarak ülkeyi ülkeyi terk etmesinden sonra onun yerine geçen Orodreth'tir. Orodreth'in hükümdarlığı zamanında Turin Turambar Nargothrond'a yerleşti. Cesurluğu ve zekâsıyla kısa zamanda ordu komutanlığına ve Kral'ın danışmanlığına yükseldi. Nargothrond orduları bu zamanda Morgoth'un gücüne karşı bazı başarılar elde etti. Fakat bunları yeterli görmeyen Turin Kral'ı şehre dışarıya bağlayan uçuruma bir köprü yapılması konusunda ikna etti. Böylece ordu daha rahat hareket edebilecekti. Fakat bu köprü Nargothrond'un yıkımına sebep olmuştur. Daha öncelerde şehri bulamayan Morgoth köprü sayesinde hem şehri bulmuş hem de gönderdiği ve komutanlığını ilk ejderha olan Glaurung'un yaptığı ordu kolayca şehre girmiş ve Nargothrond'u işgal etmiştir. Turin,Glaurung'la köprüde bir kavgaya tutuşmuş fakat kaybetmiş ve kaçmıştır.İşgalden sonra Glaurung tüm Nargothrond hazinelerini ele geçirmiş yıllarca burada kalmıştır.Daha sonra Turin'i öldürmek için Brethil'e gitmiş fakat burada Turin tarafından öldürülmüştür. Glaurung'un ölümünden sonra şehirde düzenli bir yerleşim olmamıştır. Sadece az bir Cüce halkı hazineler için buraya yerleşmiştir. Şehir Öfke Savaş'ıyla beraber denize gömülmüştür.


  Nargothrond...

  b)Hithlum
  Hithlum Beleriand'ın kuzeyinde kurulmuş bir ülkedir. İlk kurulan Beleriand Noldor Devleti'dir. Noldor'un dönüşünden sonra ilk olarak bu bölgeye ve onu Beleriand'ın geri kalanından ayıran Dor-Lomin dağlarına yerleşilmiştir. Hithlum Angband'a olan yakınlığı ve Noldor'un buradaki gücünden dolayı Morgoth'a karşı oluşturduğu tehditten dolayı sürekli saldırı altında kalmış ve Nírnaeth Arnoediad'da yani Sayısız Gözyaşı Savaşı'nda tamamiyle işgal edilmiştir. Morgoth svaş sırasında kendisine yardım eden Doğudölleri'ni buraya yerleştirmiştir. Hithlum Öfke Savaşı'nda tüm Beleriand gibi suya gömülmüştür.


  Hithlum Haritası...

  c)Vinyamar
  İlk çağın başlarında Nevrast'ta Turgon tarafından kurulmuş bir ülkedir. Morgoth'un akınları nedeniyle terkedilmiştir.


  Vinyamar...

  d)Gondolin
  Gondolin Valar tarafından yaşamaları için Noldor'a hediye edilen bir şehirdir. Gondolin dağlar tarafında çevrelenen ve yerini hiç kimsenin bilmediği Tumladen Vadisi'nde kurulmuştur. Denizlerin Maia'sı olan Ulmo Nevrast'taki Vinyamar Kral'ı olan Turgon'a halkı için gizli Tumladen vadisinde bir şehir inşa etmesini söylemiştir. Bunu üzerine Turgon şehrin inşasını başlatmış ve inşa İlk Çağ'ın 126 yılında tamamlanmıştır. Yapılışından sonra Turgon yanına Noldor ve Sindar kökenli birçok elfide alarak bu şehre gelmiş ve yerleşmiştir. Gondolin,Valinor'daki Noldor Şehri olan Tirion örnek alınarak yapılmıştır.Ayrıca şehirde Valar'ın İki Ağacı'nın anısına Turgon'un altın ve gümüş kullanarak kendi eliyle yaptığı ağaçlar olan Glingal ve Belthil'de bulunuyordu.Yerleşimden sonra inşa faaliyeti durmamış ve Gondolina sürekli gelişmiş ve zenginleşmiştir.Tabi ki bu gelişimde Gondolin'i çevreleyen dağların madence zenginliği çok etkili olmuştur. 471 tarihine kadar Gondolin Halkı kendisini dışarıya kapatmış ve dış olaylarla ilgilenmez olmuştu. Fakat bu tarihte Kral Turgon ve ordusu Sayısı Gözyaşı Savaşı'na katılmış ve savaştan sonra şehirlerine dönmüşlerdir.510 yılına kadar Morgoth ne kadar uğraşsa da Gondolin'i bulamamıştır. Çünkü şehir hem çok gizli bir mevkiye sahipti hem de Thorondor'un yönettiği kartallar tarafından korunuyordu. Bu tarihte Sayısız Gözyaşı Savaşında esir düşen Hurin serbest kaldı ve tekrardan içeriye alınmak umuduyla Gondolin'i çevreleyen dağların yamaçlarına geldi. Fakat Turgon onu içeri almadı. Bunun üzerine Hurin Turgon'a sitem dolu sözler söyledi. Fakat bu Morgoth'un bir tuzağıdı. Hurin sayesinde Gondolin'in muhtemel yerini öğrenen Morgoth Noldor'un Beleriand'aki son kalesini ele geçirmek için hazırlıklara başladı. Bu durum gören Ulmo bir haberciyle durumu Kral Turgon'a iletti. Turgon ise şehrine duyduğu sevgiden dolayı bu uyarıyı görmezden geldi. Bu sıralarda daha önceden Gondolin'e yerleşen Maeglin şehri çevreleyen dağların çok uzağında maden ararken Ork'lar tarafından esir alındı. Morgoth'a götürülen Maeglin Morgoth'un işkencelerine dayanamayıp sonunda Gondolin'in yerini bir vaat karşılığında Morgoth'a söyledi. Bu ücret Tuor ve Earendil'in öldürülmesi ve ele geçirilmesinden sonra Gondolin'in Kral'ı olmaktı. Artık hazırlıklarını tamamlayan Morgoth tüm gücüyle şehre saldırdı. Kuşatma sırasında binlerce kişi öldürüldü. Fakat daha önceden bir tedbir olarak hazırlanan kaçış tüneli sayesinde Tuor, İdril, oğulları olan Earendil ve Gondolin halkının bir kısmı kurtulmayı başardı. Kurtulanlar Sirion Deltasına yerleşmiştir. Kral Turgon ise şehri duyduğu sevgiden dolayı terketmemiş ve savaşta ölmüştür.


  Gondolin ve Yıkımı...

  e)Eregion
  2.Çağ'da Moria'nın doğusunda kurulmuştur. Yönetimini önce Galadriel ve Celeborn onların Lothlorien'e gidişinden sonrada Feanor soyundan Celembribor yürütmüştür. Güç Yüzükleri'nin yapıldığı yerdir. Sauron tarafından Tek Yüzük'ün dövülmesinden sonra yıkılmıştır.


  Eregion Haritası...

  f)Sonraki Çağlarda Noldor Yerleşimleri
  Noldor'un çok büyük bir kısmı Valinor'a dönmüş kalanlar ise Eregion'un yıkımından sonra Rivendell, Lothlorien ve Lindon'a yerleşmiştir.


  Noldor'un Orta-Dünya'daki Son Ülkesi: Rivendell

  Ayrıca Dorthonion'da da Noldor bir yerleşimi olmuştur.

  5.Kısım: Noldor Dili: Quenya
  Quenya dili Noldor ve Vanyar tarafından aralarında çok az farklar bulunan 2 lehçesi konuşulan bir dildir. Noldor tarafından Valinor'da kullanılmış Orta-Dünya'ya dönüşten sonra ise bilim dili olarak varlığını devam ettirmiş konuşma dili olaraksa yerini Sindarin'e bırakmıştır.


  Elf Alfabesi: Tengwar


  Paylaş

 5. #5
  Usta Oyuncu

  Üyelik tarihi : Jul 2009
  Mesajlar : 1.313
  Tecrübe Puanı 25
  Tecrübe Puanı Gücü : 26

  Standart  FALMARİ  Falmari'ler Aman'a gelen Teleri halkıydı, Cuiviënen'den yapılan ''Büyük Yolculuk'ta'' Lindar halkının 1/3'ünden az Aman'a gelmişti. Falmari'ler büyük ihtimalle Teleri'lerin en geniş koluydu ama yinede sayıları Aman'daki Noldor halkından azdı.  Elflerin Uyanışı

  Aman'a gelen Teleri'nin ilk yurtları üzerinde uzun süre yaşadıkları Tol Eressëa adası oldu, çünkü denizi aşmak konusunda diğer Elfler'le aynı düşünceyi paylaşmıyorlardı. Taa ki Ossë Tol Eressëa'ya giderek oradaki Elflere gemi yapımını öğretene kadar... Falmari'ler gemi yapımını öğrendikten sonra Aman diyarlarından Eldamar'a geldiler ve Kuğular Limanı Alqualondë'ye yerleştiler. Fëanor'a göre Noldor Alqualondë'u inşasında Teleri'ye yardım etti ve bu zamanlarda Teleri ve Noldor arasında bir dostluk gelişti.


  Falmari'lerin Gelişi

  Elwë'nin kardeşi Olwë Falmari'nin Kralı oldu. Olwë'nin bir oğlu ve en az bir kızı olduğunu düşünüyoruz, çünkü Finwe'nin en genç oğlu Finarfin Ëarwen ile evliydi.

  Falmari'nin Vanyar ile önemli bir ilişkisi yoktu. Çünkü Falmari Taniquetil ve Valimar'da yapılan şölenlere katılmazdı. Onlar için en güzel eğlence denizin yanında vakit geçirmekti.

  Fëanor Valar'a isyan edip Silmaril'ler için Orta-Dünya'ya dönerken Alqualondë'ye gelip Falmari'ye gemilerini ödünç vermesini istedi ama Olwe Valar'ın arzusu dışında ne Noldor'a gemi vermeyi ne de gemi yapmalarına yardım etmeyi kabul etti.


  O zaman Fëanor öfkelendi, çünkü hâlâ gecikmekten korkuyordu ve Olwe'ye ateşli bir şekilde konuştu. "İhtiyacımız olduğu anda dostluğumuzu tanımadın. Oysa yüreksiz aylaklar olarak, neredeyse bomboş eninde sonunda bu kıyılara geldiğinizde bizden aldığınız yardım için mutluydunuz. Hâlâ bu kıyılardaki kulübelerinizde yasıyorsunuz. Limanınızı oyan, duvarlarınız üzerinde yorulanlar Noldor değildi."

  Ve Olwe yanıtladı: "Dostluğu inkâr etmedik. Ama dostunun çılgınlığını engellemek dostluğun bir parçası olabilir. Noldor bize kucak açıp bize yardım ettiğinde sen söyle demiştin: evleri yan yana duran kardeşler olarak sonsuza dek Aman topraklarında yerleşeceğiz. Ama ak gemilerimizi siz vermediniz. Bu zanaatı Noldor'dan öğrenmedik, Denizlerin Efendisi'nden öğrendik; ak keresteleri kendi ellerimizle isledik, ak yelkenlerimizi karılarımız, kızlarımız dokudu. Bu yüzden onları herhangi bir ittifak veya dostluk için ne veririz ne de satarız. Finwé oğlu Fëanor, sana söyleyeceğim, onlar bizim için Noldor mücevherleri gibidir; yüreklerimizin ürünü, yeniden yapamayacağımız."

  Bunun üzerine Fëanor onun yanından ayrıldı ve maiyetindekiler toplanana dek Alqualonde'nin duvarlarının ötesinde karanlıkta düşünerek oturdu. Kuğular Limanı'na gidip orada demirlemiş gemileri zor kullanarak alıp adamlarıyla uzaklaşmak için gücünün yeterli olduğuna hükmetti. Ama Teleri halkı onlara direndi ve pek çok Noldor'u denize döktü. Sonra kılıçlar çekilip gemilerin üzerinde, rıhtım lambalarının ışığında, iskelelerde, hatta kapının büyük kemerinin üzerinde çok sert bir savaş yapıldı. Feanor'un halkı üç kez geri püskürtüldü ve her iki tarafın birçok kaybı oldu. Ama Fingolfin'in topluluğun önündeki Fingon, Noldor'un öncü kolunun imdadına yetişti, akrabalarının yenilmekte olduğunu görüp, çarpışmanın nedenini tam anlamadan savaşa katıldılar; bazıları Valar'ın emrine uyarak Noldor ilerleyişini durdurmak için Teleri'nin pusuya yatıp beklediğini düşünmüştü.


  Akraba Kıyımı

  Böylece sonunda Teleri yenildi. Alqualonde'de yasayan denizcilerinin büyük bir kısmı günahkârca katledildi. Çünkü Noldor vahşileşip umutsuzlaşmıştı ve Teleri'nin gücü azaldı, çoğu hafif yaylarla silahlanmıştı. Böylece Noldor onları ak gemilerinden uzaklaştırıp küreklere ellerinden geldiğince adam yerleştirerek sahil boyunca kuzeye doğru kürek çekmeye başladılar. Olwe, Osse'yi çağırdı ama o gelmedi, çünkü Valar, Noldor'un kaçışının güç kullanılarak engellenmesini istemiyordu. Ama Uinen, Teleri denizcileri için gözyaşı döktü ve deniz öfkeyle katillere karşı yükseldi, gemilerin çoğu enkaza döndü, içindekiler boğuldular. Alqualonde'deki Akrabakıyımı hakkında daha fazla şey Maglor'un kaybolmadan önce yazdığı Noldor'un Çöküsü, Noldolante diye adlandırılan ağıtta anlatılır.


  Noldolante
  --------------------------------------------------------------------------------------------

  Silmarillion; Bölüm IX: Noldor'un Kaçışına Dair syf.107- 108

  Falmari'ler bu olaydan sonra yeniden gemiler yaptı ama hiçbiri eski gemiler gibi olmadı.

  Valinor'un Ordusu'nu Beleriand'a taşıyan gemilerin Falmari'lerin gemisi olmasına rağmen hiçbir Falmari Öfke Savaşına katılmadı. Ve bu olaydan sonra Orta-Dünya üzerinde yaptıklarına dair Aman ve Numenor kayıtlarında bir şey yoktur. Büyük ihtimalle Aman'da yaşamaya devam edip kuzey ve güneye doğru yayılmışlardır.

  Falmari halkı büyük ihtimalle Tol Eressëa'da yaşayan diğer Eldar ile birlikte Numenor halkıyla ticaret ilişkisi kurmuştur.

  ''Akallabeth'' te Ar-Pharazon'un donanması engin denizlerden gelip, Avallóne'yi ve Eressëa adasını tamamen kuşattı ve Tuna'da kamp kurdu, buradan Numenor'luların da bir bölümünün Alqualondë tarafına hareket etmiş olması muthemeldir. Numenor'luların Alqualondë Limanını kuşattığını düşünmemizin sebebi ise Tol Eressëa'yı kuşatmış olan Ar-Pharazon'un arkasından gelecek bir saldırı için önlem almayı düşüneceği içindir.

  Valar Numenor'u yıktığında büyük ihtimalle Alqualondë bundan çok büyük çaplı bir zarar görmedi ama yine de bu konuda kesin bir bilgi yoktur.


  Paylaş

 6. #6
  Usta Oyuncu

  Üyelik tarihi : Jul 2009
  Mesajlar : 1.313
  Tecrübe Puanı 25
  Tecrübe Puanı Gücü : 26

  Standart  VANYAR

  Vanyar Eldar'ın ilk ve en küçük boyuydu. Lideri Ingwe'nin önderliğinde Cuivenen'den Aman'a doğru yapılan Büyük Yolculuğa ilk katılan Elf ırkıydı. Ve Vanyar ilk olarak Aman diyarlarından Tirion'da yaşadılar. Daha sonra İki Ağaçın ışığını çok sevdikleri için Taniquetil'e yerleştiler.


  Taniquetil

  Diğer Elf ırklarının aksine onlar Deniz'e, yüce binalara ve madenlere aşık değillerdi, onlar için en güzel şey bilgiydi ve daima ışığı aradılar. Muhtemelen Valar'ın en çok Vanyar'ı sevmesi ve Melkor'un en çok onlardan şüphe duymasının nedeni bilgiye ve öğrenmeye duydukları aşktı. Onlar Elfler içinde müziğe ve şiire en yetenekli ırktı ve Manwe'nin sevgisine sahiplerdi. Saçları altın rengindeydi ve bayrakları beyazdı.

  Ingwë Elflerin Yüce Kralı olarak isimlendirilirdi.

  Vanyar, Cuivienen'de uyanan ilk Elf olan Imin'in, onun karısı Iminye'nin ve onlar tarafından uyandırılan diğer altı çiftin torunlarıydı. Imin'in arkadaşları, Tata ve Enel, daha sonra sırasıyla dokuz ve on iki çiftli grupları uyandırdı. Imin'in grubu diğerlerinden daha az olması ve arkadaşlarının bulduğu her grubun daha kalabalık çıkması nedeniyle Imin, sayılarını daha iyi hesaplamak adına birinciyi değil, üçüncü grubu seçecekti. Yalnızca daha önce bulunan iki gruptan daha fazlasını bulamadılar ve Imin'in grubu sayısı en az grup olarak kaldı.

  Oromë Elfleri bulduğunda Valinor'a gelmelerini teklif etmek için her ırktan bir elçi seçti. Oromë'nin mesajını Minyar'a (Imin'in grubu) ileten Ingwë'ydi. Ingwë'nin teklifi halkı tarafından olumlu karşılanmış ve kabul edilmiş ve Minyar onu kral olarak seçmiş(Ayrıca Ingwë kelimesi Quenya dilinde reis anlamına gelir), Oromë'nin önderliğinde Aman'a yola çıkmıştı. Ingwë bundan sonra Tüm Elflerin Yüce Kralı olarak adlandırıldı ve Ingwë Ingweron ''Reislerin Reisi'' ünvanını aldı, onun halkı ise Vanyar olarak isimlendirildi. Ingwë bundan sonra Taniquetil üzerinde, Manvve'nin ayaklarının dibinde oturdu.

  Aman'a geldikten sonra Vanyar diğer Elf halkına nadiren göründü.

  Vanyar Orta-Dünya'dan ayrıldıktan sonra sadece bir kez daha Orta-Dünya'da görüldü; Ingwë'in oğlu Ingwion'un önderliğinde Öfke Savaşı'na gitikleri zaman... Ve Öfke Savaşı'da bitip zafer kazanıldığı zaman büyük bir kısmı yokedilen Beleriand'da yaşayan Eldar halkının büyük bir bölümüyle beraber Aman'a döndüler.


  Vanyar Ordusu


  Paylaş

 7. #7
  Usta Oyuncu

  Üyelik tarihi : Jul 2009
  Mesajlar : 1.313
  Tecrübe Puanı 25
  Tecrübe Puanı Gücü : 26

  Standart  HARİTALAR

  Orta-Dünya


  Beleriand  Valinor


  Paylaş

 8. #8
  Oyuncu

  Üyelik tarihi : Jun 2009
  Mesajlar : 226
  Tecrübe Puanı 10
  Tecrübe Puanı Gücü : 11

  Standart  valla güzele benziyo da okumaya üşeniyom


  Paylaş
  HT de dark_66, hamachide ve oyunda MAtRiX,msnde Aragorn

 9. #9
  Oyuncu

  Üyelik tarihi : Jul 2009
  Mesajlar : 243
  Tecrübe Puanı 10
  Tecrübe Puanı Gücü : 11

  Standart  aynen


  Paylaş
  קяΊЙ๔э Ǿ₣ קєяŜỈά
  :LOTR FAN:
  :ihama:

  :ilotr:

 10. #10
  Usta Oyuncu

  Üyelik tarihi : Jun 2009
  Mesajlar : 2.082
  Tecrübe Puanı 24
  Tecrübe Puanı Gücü : 25

  Standart  Üşenmeden okudum güzel yararlı bilgiler sağol ;)


  Paylaş
  MAÇI OLAN ARKADAŞLAR ÖZEL MESAJLA ULAŞSIN HÜKMEN GEÇİRMEYE UĞRAŞMASIN.

 11. #11
  Banned

  Üyelik tarihi : Aug 2009
  Mesajlar : 2.084
  Tecrübe Puanı 1805
  Tecrübe Puanı Gücü : 0

  Standart  kac saat surdu okuman D


  Paylaş

 12. #12
  Usta Oyuncu

  Üyelik tarihi : Feb 2009
  Mesajlar : 2.653
  Tecrübe Puanı 793
  Tecrübe Puanı Gücü : 100

  Standart  Dark artık sana söylüyecek söz bulamıyorum asdasdasfgsfhwerwq


  Paylaş
  :gomugomuno:

 13. #13
  Usta Oyuncu

  Üyelik tarihi : Sep 2009
  Mesajlar : 1.112
  Tecrübe Puanı 10
  Tecrübe Puanı Gücü : 11

  Standart  Okumayı Sevmem Ama Bu Lotr Bana Okuma Alışkanlığı Sağlıcak Bu Gidişle Eline Sağlık


  Paylaş
  Herkez Haddini Bilecek
  BFME1-2,ROTWK,Red Alert 2-3,COD2,CS 1.6

 14. #14
  Yeni Oyuncu

  Üyelik tarihi : Feb 2010
  Mesajlar : 40
  Tecrübe Puanı 10
  Tecrübe Puanı Gücü : 11

  Standart  Merak ettiğim bir şey var.Yazıyı siz mi hazırladınız yoksa biryerden alıntı mı ? :igz:


  Paylaş

 15. #15
  Usta Oyuncu

  Üyelik tarihi : Dec 2009
  Mesajlar : 1.228
  Tecrübe Puanı 10
  Tecrübe Puanı Gücü : 11

  Standart  Her 2side büyük ihtimalle.


  Paylaş

 16. #16
  Emekli Yetkili
  InFamouS - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

  Üyelik tarihi : Feb 2010
  Mesajlar : 10.240
  Tecrübe Puanı 144
  Tecrübe Puanı Gücü : 100

  Standart  Mükemmel! Ellerine sağlık süper paylaşım.


  Paylaş

  Cheers!
  the Last of Us

 17. #17
  Oyuncu

  Üyelik tarihi : Mar 2009
  Mesajlar : 103
  Tecrübe Puanı 10
  Tecrübe Puanı Gücü : 11

  Standart  cok muthıs bır paylasım elıne saglık


  Paylaş

 18. #18
  Usta Oyuncu
  CeorL - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

  Üyelik tarihi : Apr 2010
  Mesajlar : 1.557
  Tecrübe Puanı 340
  Tecrübe Puanı Gücü : 100

  Standart  eline sağlık süper paylaşım


  Paylaş

  TurnuvaL Facebook Grubu (Yönetici ve Oyuncularla daha hızlı iletişim kurmak için )
  TurnuvaL Grup Tıkla

 19. #19
  Emekli Yetkili

  Üyelik tarihi : Apr 2010
  Mesajlar : 1.258
  Tecrübe Puanı 11853
  Tecrübe Puanı Gücü : 100

  Standart  paylaşım güzelmiş emegine sağlık


  Paylaş

 20. #20
  Usta Oyuncu
  CeorL - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

  Üyelik tarihi : Apr 2010
  Mesajlar : 1.557
  Tecrübe Puanı 340
  Tecrübe Puanı Gücü : 100

  Standart  biraz kısa olsa çok uzun okuyamadım resimlerine baktım sadece


  Paylaş

  TurnuvaL Facebook Grubu (Yönetici ve Oyuncularla daha hızlı iletişim kurmak için )
  TurnuvaL Grup Tıkla

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

Turnuval Yasal Uyarı!

Turnuval Bilgi paylaşım platformudur. Hukuka, yasalara, telif ve kişilik haklarına bağlıdır. "5651 sayılı yasada" belirtilen "Yer Sağlayıcı" olarak hizmet sunmaktadır. İlgili yasaya göre site yönetiminin tüm içerikleri kontrol etme yükümlülüğü yoktur. Bu sebep ile sitemiz, uyarıları dikkate alarak yasa dışı paylaşımlar hakkında gerekli işlemleri yapmaktadır. Oluşabilecek yasal sorumluluklar "Üyelerimize" aittir.

Web sitemizi kullanmaya devam ederek, turnuval.com hizmetlerini sizlere daha iyi sunabilmek amacıyla kullandığımız cookie'ler (çerezler) ve kişisel verilerinizle ilgili Gizlilik Politikası'nı kabul etmiş olursunuz.


1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 256 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 271 272 273 274 275 276 277 278 279 280 281 282 283 284 285 286 287 288 289 290 291 292 293 294 295 296 297 298 299 300 301 302 303 304 305 306 307 308 309 310 311 312 313 314 315 316 317 318 319 320 321 322 323 324 325 326 327 328 329 330 331 332 333 334 335 336 337 338 339 340 341 342 343 344 345 346 347 348 349 350 351 352 353 354 355 356 357 358 359 360 361 362 363 364 365 366 367 368 369 370 371 372 373 374 375 376 377 378 379 380 381 382 383 384 385 386 387 388 389 390 391 392 393 394 395 396 397 398 399 400 401 402 403 404 405 406 407 408 409 410 411 412 413 414 415 416 417 418 419 420 421 422 423 424 425 426 427 428 429 430 431 432 433 434 435 436 437 438 439 440 441 442 443 444 445 446 447 448 449 450 451 452 453 454 455 456 457 458 459 460 461 462 463 464 465 466 467 468 469 470 471 472 473 474 475 476 477 478 479 480 481 482 483 484 485 486 487 488 489 490 491 492 493 494 495 496 497 498 499 500 501 502 503 504 505 506 507 508 509 510 511 512 513 514 515 516 517 518 519 520 521 522 523 524 525 526 527 528 529 530 531 532 533 534 535 536 537 538 539 540 541 542 543 544 545 546 547 548 549 550 551 552 553 554 555 556 557 558 559 560 561 562 563 564 565 566 567 568 569 570 571 572 573 574 575 576 577 578 579 580 581 582 583 584 585 586 587 588 589 590 591 592 593 594 595 596 597 598 599 600 601 602 603 604 605 606 607 608 609 610 611 612 613 614 615 616 617 618 619 620 621 622 623 624 625 626 627 628 629 630 631 632 633 634 635 636 637 638 639 640 641 642 643 644 645 646 647 648 649 650 651 652 653 654 655 656 657 658 659 660 661 662 663 664 665 666 667 668 669 670 671 672 673 674 675 676 677 678 679 680 681 682 683 684 685 686 687 688 689 690 691 692 693 694 695 696 697 698 699 700 701 702 703 704 705 706 707 708 709 710 711 712 713 714 715 716 717 718 719 720 721 722 723 724 725 726 727 728 729 730 731 732 733 734 735 736 737 738 739 740 741 742 743 744 745 746 747 748 749 750 751 752 753 754 755 756 757 758 759 760 761 762 763 764 765 766 767 768 769 770 771 772 773 774 775 776 777 778 779 780 781 782 783 784 785 786 787 788 789 790 791 792 793