Elf kahramanları tamamen stratejik kahramanlardır.Doğru eller altında muhteşem işler başarırlar.Ancak bazılarına göre de elf kahramanları oyundaki en kötü kahramanlarmış.Bunun yanlış olduğu açıkça bellidir.

Hadi başlayalım...

Önce Arwen ile başlayalım:

Önce Lady Arwen ile başlayalım birazcık Arwen'i bir daha tanıyalım, bence düşünce bazında en çok haksızlık yapılan kahraman.Aslında Arwen yalnız gezip rush yaptırılan kolcu kahramanlardan değildir.Ancak iyi bir lair kolcusu gibidir.Atlıların veya piyadelerin önünde size zaferlerinizde yardımcı olur.1.01 patch'inde 10 lvlde 1.06 patch'inde 4 lvlde gelen flood özelliği düşman piyadelerine yada gözünüzü korkutan birliklere karşı yardımı tartışılmazdır.Athelas özelliği ile zor durumda kalan kahramanlarınıza yardımcı olur.Üstelik Arwen'in hareket hızı çok fazladır.Ata bindirildiğinde rüzgar gibidir.Arwen'i Gollum'u aramak için kullanabilirsiniz, veya iyi bir casus olarakta kullanabilirsiniz.Çünkü Arwen'de Stealth yani yarı görünmezlik var.Oyalamalarda, şaşırtmacalar da kullanabileceğiniz bir kahramandır.

Kullanım olarak;
Kullanım olarak kesinlikle rushlu(gelişme süresiz) oyunlarda başlangıçta ucuz diye tercih edilmemelidir.Rushlu oyunlarda düşmanın başlangıç saldırılarına karşı kullanılmamalıdır.Rushlu oyunlarda başlangıçta Arwen yerine başka bir hero yada asker çıkartın, rushsuz(gelişme süreli) oyunlarda başlangıçta kesinlikle Arwen yada Glorfindel çıkartın ve lairlere bir bir saldırıp yıkın parayı alın.Düşmanda size saldırmayacağına ve para binaları yapmak ve geliştirmekle meşgul olacak o sırada siz hem gelişip hemde Arwen yada Glorfindel veya ikisinide kullanarak lairleri yıkıp parasını alın.

Arwen atlı askerler ile birlikte "destek birlik olarak iyi olur" destek birlik olarak kullanılmaları geliştirmelerini yapıp bir kenarda bekletilmeleri sonra saldırdığınızda süpriz olarak arkadan saldırttığınızda ve bütün piyade birimlerinin üzerinden geçirdiğinizde(Mızraklı hariç) sonra bütün güçleriyle saldırı yapabilecek bina ve birliklerine saldırınızı yoğunlaştırdığınızda bu destek birim haricindekinleride kahramanlara ve ana binaya saldırttığınızda müthiş bir baskı taktiği olur.Arwen Glorfindel ile birlikte kuşkusuz harikalar yaratıyorlar, Atlı birimlerle birlikte kullanıldığında ve baskın stratejileri ve Rushları için birebirdir.

Power olarak;
Arwenin sadece 3 gücü var Ata binmek,Athelas(dost kahramanlara can verir), flood(suları uyandırıp düşmana at figürü halinde düşmana yollar) güçleri vardır.Bunlardan Flood birimlere karşı kullanılmalıdır.Athelasta zor durumda yardımcılık yapmak için birebirdir.

Geçelim Haldir'e
Haldir ise aynı Arwen gibi mükemmel bir destek asker sağlayıcısıdır.Haldir Arwen gibi atlıların yanına değil, her türlü piyade biriminin yanında gözle görülür başarılar sağlar, okçuların yanında ok, mızrak ve kılıçlıların yanında kılıç kullandırarak ve (patchlerde değişiyor) 4 ve 6 lvl arasında gelen leadership gücü sayesinde piyade yanında hayal bile edilemeyecek bir yarar sağlar, (patchlerde değişiyor) 8 ve 10 lvl arasında gelen Golden arrow yeteneği ile şok baskınlarda harikalar yaratır.

Kullanım olarak;
Rushlu oyunlarda istenildiği zamanda kullanılabilinir, ancak açılışta kullanılmaması tavsiye edilmektedir.Gelişmelide kafanıza yatkın bir zamanda çıkartabilirsiniz.Haldir'in hiç bir kolculuğu yoktur.Şu kırmızı pelerini ben burdayım dercesine öğle güneşi gibi parlıyor.Ama şok baskınlarda düşmanın içini korkuyla dolduruyor.Haldir'in hiç bir şekilde kolculuk yaptırmayın sonuç 2 kat fazla hayalkırıklığı olur haberiniz olsun.Savunma olarakta okçuların veya kılıçlı ve mızraklıların başında aşırı derecede faydalıdır.Diğer türlü kullanımlar küçük bir kullanım hatasından ibarettir.Ah! nerdeyse unutuyordum, Haldir okçu veya kılıçlı heroların yanlarında da kahramanlığına yaraşan başarılar kazanıyor.

Power olarak;
Power olarak sadece 3 yeteneği var, Kılıç/Ok değişimi(kılıç ok arasında silah değişimi sağlar), Leadership(Yanındaki birimlere bonus verir) ve Golden Arrow(Bir ok atar bu ok iyi bir damage atar ve küçük bir güneş ışığı olur ve düşman birimlerinin bazılarının kör olmasına neden olur) Leadership sayesinde askerlerin yanında muhteşem işler başarır, kılıç ok değişimi sayesinde yanına koyduğunuz askerlerin türüne veya tercihinize bağlı olarak faydalıdır.Golden arrow ile düşmana şok bir darbe atar.

Geldik Glorfindel'e
Glorfindel hem destek hemde saldırı kahramanı olarak gayette ileri bir kahramandır.Benim favori atlı kahramanım, kolculuk bakımından dersek gizli gizli gelip saldırıp tekrar gizlenmek Glorfindel ile imkansız.Ama girip dağıtıp büyük hasar verip elini kolunu sallaya sallaya hızlıca çıkmak mümkündür.3. yeteneği olan hızlandırması acil dururmlarda hızır gibi yetişmesini sağlar veya kötü durumlarda hızlıca kaçmasını... Atlıların veya sadece kılıçlıların yanında muhteşem işler başarır, diğer kahramanlar ile birlikte kullanıma uygundur.Sadece Legolas ve Thranduil ile araları bozuk () Legolas ve Thranduil ile birlikte kullanılmalarının hiç bir anlamı, mânası yoktur, hiç bir mantığıda yoktur.Sadece yardıma gitmek için kullanıla bilinir Legolas ve Thranduil'in yanında

Kullanım olarak;
Lair saldırısında, hızlı rushlarda, acil durumlarda destek birimlerde kullanılabilinen geniş çaplı bir kahramandır.Rushlu oyunda başlangıç ve ortalarda çıkarılması doğrudur.Lairlere düşmanın rushlarından korunmada ve düşmana rush yapmada kullanınız.Sonlarda çıkarılınca hiç bir faydası kalmıyor.Gelişmelide derhal çıkarılmalı ve lairleri bu kahramanımız ile parçalamalı,yıkmalasınız.Lvl atlatmalı ve bir kenarda atlı veya kılıçlı(atlı olması tavsiyedir) birlikler ile birlikte tutulmalı çok aşırı acil durum olmadıkça ana şehre döndürülmemelidir.Sonra saldırı kararı aldığınızda bu grubu geniş bir açıyla çevirip düşmanın sağına,soluna veya arkasına(Arkası olması tavsiyedir) görütüp bırakın saldırtmayın diğer gurubu önden saldırttırın.Ön taraftan saldırıcaklar geliştirmeleri yapılmış ve çok olsunlar göz korkutsunlar yoğunlaşmaya neden olsunlar, arka grup kadarda çok olmasınlar tabiki ama ön grupta diğer kahramanların bulunması karşınızdaki" hah! buradan saldırıyor eyvah!Kahramanlar falan, Neyse hemen saldırıp kendimi koruyayım" dedirttin sonra askerlerini yavaş yavaş geriye çekin şehirden uzaklaştırın sonra o askerleri uzaklaştırınca arkadaki grupla saldırıp, ana binayı yıkın(yıkın ki power kullanamasın) önden gelen grubun çektiği askerleri geri göndermesine izin verdirtmeyin arkadan saldıran grupla Glorfindel'in önderliğinde işgal edin.Glorfindelin 2. gücünü kullandırıp bir koz kazanın bırakın ön grubun ölmesini onlar güçlü bir yemdi.Glorfindel'in arkadan saldıran grubuyla doğrudan asker binalarına saldırın diğerlerini boş verin birim çıkartacak hiç bir binasını koymayın o sırada size saldıran okçu kuleleri varsa bir kaç grup atlıyla o kuleleri yıkın ama tekrar ediyorum birkaç diğerleriyle düşmanın asker binalarını yıkacaksınız.Size ayak bağı olanları bir kaç grup askerle yok edin.Bu şok baskın taktiğidir.Glorfindelin önderliğinde yanına Arwen'i de koyarsanız iyi olur.Büyük bir baskın yaparsınız.Ama arkadan saldıran grup sadece atlı değil atlı ağırlıklı olacaktı.Acil baskın nedeniyle içine kuyutorman(Mirkwood) okçuları koyarsanız daha iyi ve faydalı olur ve mızraklı ve kılıçlı birliklerdende koyarsanız.Faydası iyice artar.Ancak dikkat edin yem olan güçlü grup dayanıklı olacak.

Uzun bir taktik... Eeee anlatılan kahraman çok geniş çaplı olursa olacağı budur

Power olarak;
Power olarak 3. Hızlanmasını sağlayan gücü kaçışlarda veya yardımlarda aşırı önemlidir.2. Blade master benzeri yeteneği ise iyi bir saldırı gücü ve savunma gücü sağlar.Son yeneği olan şu ışık benzeri şey ise Boromir'in borusu gibi bir etki yapar.Ve ani saldırılarda düşmanın işini zorlaştırır.


Prince Legolas ve Lord Thranduil

Legolas ve Thranduil harika bir kolcu iyi bir saldırıcı ve güçlü bir savunmacıdır.Kısacası Glorfindel'den bile daha çok yönlüdürler.En sempati duyduğum 2 kahramanlardır biridir.1.Babası 2.Oğludur. Ama kolculukta babalı oğullu üstlerine yoktur.2 sinde de bulunan Stealth sayesinde kolculuğu fazlasıyla iyi yaparlar.Gizlice sızıp içerden fet etmek gibi bir huyları vardır.Aşırı uzun mesafeli görüş alanları sayesinde muhteşemdirler.

Kullanım olarak;

Her şekilde kullanılabilinirler.Lair kolcusu, dıştan kolcu, içten kolcu, gizli kolcu, savunma kolcusu, saldırı yolu kolculuğu, gelir saldırır ve gider kolculuğu, destek birimi, yardımcı birim, savunma ve diğerlerini yapabilirler.Elf ırkının en büyük kozudurlar.Yanlarına koyduğunuz Kuyutorman okçularıyla önlerine ne çıkabilir? Kısacası Bu ikilinin anlatılacak bir şeyi yok her türlü stratejiye uygundurlar.

Lord Elrond

Lord Elrond savunmaya meğilli bir kahramandır.Şerinizin içinde veya dışında savunmasını iyi yapar.Saldırıda da hiç fena değildir.Ancak lair saldırılarında diğer kahramanlara göre pasif kalır.Ordu yanında veya tek başına savaşmaya uygundur.

Kullanım olarak;
Fiyatı nedeniyle başlangıçta çıkarılması zor ancak yaparsanız savunmaya yönelik oynadığınızda ve birikip birikip saldırmalarda iyi bir liderlik yapar okçularla birlikte kullanılması zordur.Yapılabilinirse okçuları güvenle korur.Hortumu sayesinde tam bir birim katilidir.Hero saf dışı yapıcıdır.2 tane bulunan heali ve her yere yapılabilinen hem can hem power süresini azlatması ile elf ırkındaki şehir içi felaketidir.

Power olarak;
Athelas ve diğer heal gücü ile ayaklı hastahane gibidir. Hortumuyla tam bir doğal afettir.Hem Power pointten gelen palantir ve hem Elrond'daki palantir harika bir gözcülük yapar.