Toplam 11 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 11 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Bard

 1. #1
  Usta Oyuncu

  Üyelik tarihi : Jul 2009
  Mesajlar : 1.313
  Tecrübe Puanı 25
  Tecrübe Puanı Gücü : 26

  Standart Bard

  Dale’ nin son kralı Girion’ un varisi “Okçu Bard” Esgaroth’ ta asker olarak yaşamış Siyah oku ile vurduğu ejder Smaug ölmüş ve Bard Dale’ yi restore ederek Dale kralı olmuştur. 3. Çağ 2977 de hayatını kaybetmiştir.


  Esgaroth

  Bard Esgaroth’ un en iyi okçularından biriydi ve aynı zaman da yıkılan Dale’ nin son kralı Girion’ un da varisiydi. Bard’ a okçu (İngilizcesi; The Bowman) unvanının verilmesinin sebebi ona babasından ve babasına da atalarından kalan Kara Ok ile ejder Smaug’ u öldürmüş olmasından gelir  Smaug’u vurmak da öyle kolay bir iş değildir. Vurulmadan önce Bilbo Baggins yüzüğünü kullanarak Samug’u lafa tutmuş onu pohpohlamış ve en sonunda Smaug zırhını Bilbo ya göstermiştir. Bilbo zırhın zayıf noktasını keşfetmiş. Ve dışarı çıktığında bunu cücelere anlatırken ardıçkuşlarından biri onu duymuştur.


  Smaug ve Bilbo

  Smaug Esgaroth’a geldiği zaman ardıçkuşu Smaug’un zayıf noktasını Bard’a söylemiş Bard’da Smaug’u vurmuştur. Smaug öldükten sonra Bard Elflere haberciler yollamıştır. Ancak haberciler yolda Smaug’ un ölmesinden daha 3 gün geçmiş olmasına rağmen Kral Tharundil ve ordusu ile karşılaşmıştır. Tharundil habercileri dinleyip doğrudan dağa gideceğine yönünü Esgaroth’ a çevirmiştir. Oradan Kral Tharundil ile beraber yanına kılıç tutan erkekleri de alıp Yalnız Dağ’ a doğru yola çıkmıştır.


  Thranduil

  Dağ’ a vardıklarında karşılarında Thorin Meşekalkan ve Kafilesini bulmuş ve aralarında şöyle bir diyalog geçmiştir.

  Thorin


  Bard demiş ki:
  Selam sana, Thorin! Neden haydutlar gibi kendini bu kaleye kapattın? Henüz düşman değiliz ve seni ümitlerin ötesinde canlı bulduğumuza seviniyoruz. Burada yaşayan kimsenin olmadığını sanıyorduk, ancak artık burada olduğumuza göre bir pazarlık, bir de toplantı gerekiyor.


  Thorin demiş ki:
  Sen kimsin, neyin pazarlığını yapacaksın?


  Bard demiş ki:
  Benim adım Bard ve ejderhanın ölümü ve hazinenin kurtuluşu benim elimden oldu. Bu sizi ilgilendiren bir mesele değil mi? Üstelik Dale'li Grion'un haklı varisiyim ve defineniz onun salonları ve kasabalarının Smaug tarafından çalınan hazinesinin büyük bölümüyle karışmış durumdadır. Bu konuşabileceğimiz bir konu değil mi? Dahası, son savaşında Smaug Esgaroth insanlarının meskenlerini yok etti, ben de henüz onların efendisinin bir hizmetkârıyım. Onun namına konuşmak ve halkının kederi ve sefaletini düşünüp düşünmediğini sormak isterim. Onlar zor zamanınızda size yardım eli uzattılar, bunu ise, şimdiye kadar kasten olmadığından şüphe duymasak da, sadece yıkımla ödediniz.


  Şimdi bu sözler mağrur ve sert bir tavırla söylenmesine rağmen adil ve hakikatli sözlerdi ve Bilbo Thorin'in hemen sözlerinin haklılığını teslim edeceğini sandı. Elbette, kimsenin ejderhanın zayıf noktasını keşfedenin kendisi olduğunu hatırlamasını beklemiyordu, beklemediği de iyiydi, çünkü kimse hatırlamadı zaten. Ama aynı zamanda bir ejderhanın üzerinde uzun süre yattığı altının hele de cücelerin yürekleri üzerindeki etkisi de kestirememişti

  Thorin demiş ki:
  En son koşulunu en son ve en kötü yerde ortaya koydun. Halkımın hazinesi üzerinde hiçbir insanın hakkı yoktur, zira hazineyi bizden çalan Smaug onu da canından ve evinden etmiştir. Hazine Smaug'un değildi ki, melun eylemleri ondan alınacak bir payla tazmin edilsin. Göl insanlarından aldığımız malların ve yardımın bedelini adil bir şekilde ödeyeceğiz zamanı geldiğince. Ama güç tehdidi altından hiçbir şey, bir somun ekmeğin bedelini bile ödemeyeceğiz. Kapılarımızın önünde silahlı bir ordu dururken sizi düşman ve hırsız olarak görüyoruz.

  Merak ediyorum, acaba hazineyi korumasız, bizi katledilmiş halde bulsanız akrabalarımıza miraslarının ne kadarını ödeyecektiniz?


  Bard demiş ki:
  Bu adil bir soru, ama ölü değilsiniz, biz de haydut değiliz. Üstelik zengin olanlar zor onlarında onlara dostluk edenlere ihtiyaç zamanında haklarının ötesinde merhamet gösterebilir. Yine de diğer savlarımın yanıtını alamadım


  Thorin demiş ki:
  Dediğim gibi, kapımın önündeki silahlı adamlarla pazarlık etmem. İyi duygularla hatırlamadığım Elf Kralını'nın halkıyla da. Bu münazarada onların yeri yoktur. Şimdi oklarımız uçmadan buradan gidin! Benimle bir daha konuşmak istiyorsanız da, önce elf ordusunu ait oldukları ormana gönderin, sonra da eşiğe varmadan önce silahlarınızı bırakarak yaklaşın.


  Bard demiş ki:
  Elf Kralı dostumdur ve zor anlarında, üzerinde dostluktan başka alacak hakları olmamasına rağmen Göl halkının yardımına koşmuştur. Sana sözlerinden pişman olman için zaman tanıyacağız. Biz geri dönene kadar aklını başına topla!
  Göl insanları ve elfler kapıdan çekildi. Birkaç saat sonra Bard bir elçi yolladı ve hazinenin on ikide birini istedi, ama Thorin elçinin kalkanına bir ok fırlattı. Ve elçi Yalnız Dağ'ın kuşatma altında olduğunu ve kimsenin ayrılamayacağını söyledi.

  Bilbo Bard'ın isteklerini mantıklı buluyordu. Bir gece insan ve elflerin kampına gizlice girdi ve Bard ile Thranduil�e, Thorin ile pazarlık yapmaları için, Arkentaşı'nı verdi. Ertesi gün, Bard Thorin'e Arkentaşı karşılığında hazineden pay istedi. Thorin çılgına döndü ve bunu yapanın Bilbo olduğunu öğrenince hobbiti kayalara atmakla tehdit etti, ama Gandalf ortaya çıktı ve buna mani oldu.


  Bilbo, Bard ve Elf Kralı'na Arkentaşı gösterirken


  Thorin Bilbo'nun payını Arkentaşı karşılığında vermeyi kabul etti, ama ödemeyi hemen yapmadı. Dain'in gelince Arkentaşı'nı zorla almayı umuyordu.

  Bard demiş ki:
  Selam sana, Thorin! Hala aynı fikirde misin??"


  Thorin demiş ki:
  Benim fikrim güneşin birkaç kez doğup batmasıyla değişmez. Bana boş sorular sormaya mı geldiniz? Elf ordusu hala emrettiğim gibi buradan ayrılmadı! O zamana kadar benimle pazarlık yapmak için boşuna gelirsiniz.


  Bard demiş ki:
  Karşlılığında altınının bir bölümünü dahi verebileceğin hiçbir şey yok mu yani?


  Thorin demiş ki:
  Siz ya da dostalarınızın teklif edebileceği hiçbir şey yok.


  Bard demiş ki:
  Ya Thrain'in Arkentaşı?"


  Tan o anda yaşlı bir adam kutuyu açıp taşı havaya kaldırdı. Elinden saçılan ışık sabah ışığında parlak ve beyazdı.

  Thorin hayret ve şaşkınlıkla kalakalmıştı. Uzun süre kimse konuşmadı.

  Nihayet Thorin sessizliği bozduğunda sesi büyük öfkesiyle boğuklaşmıştı

  Thorin demiş ki:
  O taş babama aitti ve benimdir. Neden kendime ait olan bir şeyi satın alayım? Ama soyumun yadigarını nasıl elinize geçirdiniz -hırsızlara böyle bir soru sormanın ne gereği var ise?


  Bard demiş ki:
  Biz hırsız değiliz. Bizim olanın karşılığında sana senin olanı vereceğiz.


  Thorin, büyük bir öfkeyle demiş ki:
  Onu nasıl ele geçirdiniz


  Bilbo demiş ki:
  Onlara ben verdim!


  Thorin demiş ki:
  Sen! Sen! Seni sefil hobbit! Seni kavruk hırsız. Durin'in sakalı aşkına. Keşke Gandalf burada olsaydı! Seni seçtiği için lanet olsun ona! Sakalı kuruyasıca! Sana gelince, seni kayalara atacağım!


  Kutuyu tutan yaşlı adam pelerini ile kukuletasını bir kenara attı

  Gandalf demiş ki:
  Dur! İsteğin kabul oldu! Gandalf işte burada! Görünüşe bakılırsa az kalsın geç kalacakmışım. Hırsızımı beğenmediysen, lütfen ona hasar verme. Onu yere indir de önce söyleceklerimi dinle!


  Thorin demiş ki:
  Hepiniz bana karşı birlik olmuşsunuz! Bir daha ne bir büyücüyle, ne de dostlarıyla asla işim olmayacak. Ne söyleyeceksin, sıçan soyu?


  Bilbo demiş ki:
  Vay başıma gelenler! Bütün bunların fena halde rahatsızlık verici işler olduğuna eminim. Kendi on dörtte birlik payımı seçebileceğimi söylemiştin, hatırlıyor musun? Belki de ben bu söylediğini fazla ciddiye aldım -cücelerin sözlerinin zaman zaman yaptıklarından daha nazik olduğunu duymuştum. Yine de o sıralarda benim işine yaradığım kanısındaydın. Sıçan soyu ha! Sen ve ailen tarafından bana vaat edilen bütün hizmetler bundan mı ibaret, Thorin? Kendi payımı istediğim gibi harcadım say ve işi orada bırak!


  Thorin demiş ki:
  Bırakacağım. Üstelik gitmene de izin vereceğim -dilerim bir daha asla karşılaşmayız


  Sonra dönüp duvarın üzerinden konuştu:

  Thorin demiş ki:
  İhanete uğradım. Soyumun hazinesi Arkentaşı kurtarmadan edemeyeceğim konusunda yapılan tahmin doğruydu. Onun karşılığında, değerli taşlara bir yana bırakarak definenin altın ve gümüş cinsinden on dörtte birini vermeye razıyım, ama verdiklerim bu haine vaat edilen paya sayılacak ve bu ödülü aldıktan sonra buradan gidecektir. Sizler daha sonra verdiklerimi aranızda bölüşebilirsiniz. Yaşamasını istiyorsanız onu yanınıza alın, ona dostluğum kalmamıştır.

  Şimdi in de dostlarının yanına git! Yoksa seni aşağı atarım.  Bilbo demiş ki:
  Ya altınla gümüş ne olacak?"


  Thorin demiş ki:
  O da yapılacak düzenlemeler doğrultusunda daha sınra gelecek. İn aşağı!


  Bard demiş ki:

  O zaman kadar taş bizde kalacak."


  Gandalf demiş ki:
  Şimdilik Dağaltı'nın kralı olarak pek hoş bir manzara çizmedin. Ama işler hala değişebilir."


  Thorin demiş ki:
  Gerçekten de öyle.


  Hazinenin büyüsüne öyle kapılmıştı ki, Dain'in yardımıyla Arkentaşı'nı geri almanın ve ödülden pay vermemenin yollarını düşünüyordu.

  Bilbo böylece duvardan aşağı sallandırıldı ve çektiği sıkıntılar karşlılığında, Thorin'in ona önceden vermiş olduğu zırh dışında hiçbir şey alamadan oradan ayrıldı. Gidişi cücelerin çoğunda utanç ve merhamet uyandırmıştı.

  Bilbo demiş ki:
  Elveda! Dost olarak tekrar görüşebiliriz!


  Thorin demiş ki:
  Defol! Sırtında halkımca yapılmış bir zırh taşıyorsun ve ona layık değilsin. Oklarla delinemez, ama acele etmezsen seni sefil ayaklarından vururum. O yüzden elini çabuk tut!


  Bard demiş ki:
  O kadar çabuk değil! Sana yarına kadar süre veriyoruz. Öğlen vakti dönecek ve defineden taşa karşılık gelecek kısmı getirip getirmediğine bakacağız. Bu hilesizce yapılırsa buradan ayrılacağız, elf ordusu da ormana dönecek. O zamana kadar hoşçakal!"


  Bunu söyledikten sonra kampa döndü, ama Thorin Roac ile ulaklar göndererek Dain'e olanları anlattı ve hızla ve ihtiyatla gelmesini söyledi.

  Ertesi gün Dain ordusuyla birlikte Yalnız Dağ'a vardı, ama o Thorin'in yardımına gelmeden önce orklar ve kurtlardan oluşan bir ordu Yalnız Dağa saldırdı. Dain bu ortak düşmana karşı elfler ve insanlarla birlikte savaşmayı kabul etti.  Gün ve gece geçti. Ertesi gün rüzgar batıya döndü ve hava karanlık ve kasvetli bir hal aldı. kampta bir haykırış koptuğunda sabahın daha erken saatleriydi. Ulaklar koşarak gelip Dağ'ın doğudaki kolundan bir cüce ordusunun belirdiğini ve hızla Dale'e yaklaşmakta olduğunu haber vermişti. Dain gelmişti. Gece boyunca hızla ilerlemiş, böylelikle yanlarına beklenenden daha önce varmıştı. Halkının her bir üyesi, dizlerine kadar inen bir zırh yeleğe bürünmüş dizlerini ise yapımı Dain'in halkının sırrı olan kaliteli ve esnek metal örgüden bir pantolonla örtmüştü. Cüceler boylarına göre fazlasıyla güçlü olurdu, ama bunların çoğu cücelere göre dahi güçlüydü. Savaşta iki elle kullanılan, ağır savaş baltaları kullanırlardı, ama her birinin yanında kısa bir kılıcı ve sırtına atılmış bir de yuvarlak kalkanı vardı. Sakalları ikiye bölünüp örülerek kemerlerine sıkıştırılmıştı. Kepleri ve ayakkabıları demirden yüzleri ise sertti

  ---------------------------------------------------

  Hobbit
  Beş Ordular Savaşı bütün şiddetiyle devam ederken:


  Aniden büyük bir haykırış ve kapıdan bir boru sesi duyuldu. Thorini unutmuşlardı! Duvarın bir bölümü manivelalarla yerinden oynatılarak bir çatırtıyla havuza düştü. Dağaltı'nın Kralı dışarı fırladı, yoldaşları da onunla birlikte. Kukuleta ve pelerinleri gitmişti, ışıldayan zırhlar içindeydiler ve gözleri kızıl ışıklar saçıyordu. Karanlığın içinde ulu cüce sönmeye yüz tutmuş bir ateşin içindeki altın misali parlıyordu.

  Başlarının üzerindeki goblinler tarafından üstlerine kayalar fırlatıldı; ama dayandılar, çavlanın dibine atlayıp savaşa koştular. Önlerine çıkan kurtlar ve binicileri ya düşüyor, ya da kaçıyordu. Thorin baltasını kuvvetle savurarak kuvvetli darbeler indiriyorlardı ve hiçbir şey ona zarar vermiyor gibiydi.

  Bana gelin! Bana gelin! Elfler ve insanlar! Bana gelin! Ey hısımlarım!

  Diye haykırması ve sesi vadide borazan gibi öttü.
  Dain'in bütün cüceleri düzene filan kulak asmadan yardımına koştular. Göl insanlarının birçoğu da Bard onlara engel olamadığından geldi ve diğer taraftan çok sayıda elf mızrakçısı onlara katıldı. Goblinler vadide bir darbe daha aldılar ve yığılan cesetleri Dale'i karanlık ve çirkin bir hale çevirdi. Warglar dört bir yana dağıldı ve Thorin dosdoğru Bolg'un fedailerinin üzerine yürüdü. Ama saflarını delmeyi başarmadı.

  Arkasında çoktan goblinlerle beraber pek çok insan, cüce ve ormanda uzun çaplarca sürecek neşeli ömürler sürmesi gereken nice güzel elf yatıyordu. Ve vadi genişledikçe ilerleyişi giderek yavaşladı. Sayıları çok azdı. Kanatları savunmasızdı. Çok geçmeden saldıranlar saldırıyla karşılaştı ve her yönden goblinler ve hücuma dönen kurtlarla çevrili büyük bir halkanın içinde hapsoldular. Bolgun fedaileri uluyarak üstlerine geldi ve saflarını kumdan yarlara vuran dalgalar gibi erittiler. Dağdan gelen saldırı iki misli şiddetle yenilendiğinden ve iki ynda da insanlar ve elfler yavaş yavaş yenilmekte olduğundan, dostları da yardıma koşamazdı.

  --------------------------------------------------
  Hobbit

  Beş Ordular Savaşı

  Kartalların ve Beornun yardıma gelmesiyle goblinler yenildi. Beorn Thorinin bedenini savaş alanından taşıdı. Thorin ölmeden önce Bilbo'yu görmek istedi.

  Gandalf demiş ki:
  Selam, Thorin! Onu getirdim


  Gerçekten de orada Thorin Meşekalkan'ın pek çok yara almış gövdesi yatıyordu ve yırtılan zırhı ile çentilen baltası yere fırlatılmıştı. Bilbo yanına gelince başını kaldırdı.

  Thorin demiş ki:
  Elveda, iyi yürekli hırsız. Şimdi dünya yenilene kadar bekleme salonlarına, babalarımın yanında oturmaya gidiyorum. Artık tüm altın ve gümüşleri geride bıraktığımdan ve bunların değerinin pek az olduğu bir yere gittiğimden, seninle dostluk içinde ayrılmak ve kapıda söylediklerimi ve yaptıklarımı geri almak istiyorum


  Bilbo içi hüzünle dolarak tek dizinin üzerine çöktü.

  Bilbo demiş ki:
  Elveda Dağaltı'nın Kralı! Böyle bitecekse, bu acı bir serüven oldu ve bir dağ dolusu altın bile onu tedavi edemez. Yine de tehlikelerinizi paylaştığıma memnunum bu her hangi bir Baggins'in hak ettiğinden fazlasıdır


  Thorin demiş ki:
  Hayır! Senin içinde bildiğinden fazla iyilik var, sevecen Batının evladı. Tam gereken miktarda, biraz cesaret, biraz da bilgelik. Daha çoğumuz yemeğe, neşeye ve şarkıya saklanan altınlardan daha fazla değer verse idi, dünya daha neşeli olurdu. Ama kederli de olsa, neşeli de, şimdi bu dünyadan ayrılmalıyım. Elveda
  Thorini dağın altında derine gömdüler ve Bard Arkentaşı göğsüne yerleştirdi.

  Bard demiş ki:
  Dağ devrilene kadar orada kalsın! Burada bundan sonra yaşacak bütün halkına uğur getirsin!


  Kabrinin üzerine Elf Kralı, esir düştüğünde Throinden alınan elf kılıcı Orcrist'i bıraktı. Şarkılarda söylendiğine göre, düşmanlar yaklaşırken zifiri karanlıkta dahi parlarmış ve cücelerin kalesi hazırlıksız yakalanmazmış. Fili ve Kili, annelerinin ağabeyi olduğundan Thorin'i bedenlerini siper edip savunurken can vermişti Bu yüzden oraya Nain'in oğlu Dain yerleşti ve Dağlatı'nın Kralı oldu ve zamanla pek çok cüce daha kadim salonlardaki tahtına toplandı.

  Hazinenin on dörtte biri Bard’ a verilmiş o da bu paranın büyük bir bölümünü Esgeroth’un yeniden inşasına ve Dale’yi tekrar canlandırmak için kullanmıştır.


  Alıntıdır...Düzenlemeler bana aittir


  Paylaş
  Mesaj darkprincee tarafından (01-06-2010 Saat 20:06 ) değiştirilmiştir. 2. #2
  Emekli Yetkili

  Üyelik tarihi : May 2009
  Mesajlar : 7.741
  Tecrübe Puanı 1469
  Tecrübe Puanı Gücü : 100

  Standart  Resimler iyi desteklemiş.


  Paylaş
  South of Heaven

 3. #3
  Hiperaktif Oyuncu

  Üyelik tarihi : Apr 2010
  Mesajlar : 957
  Tecrübe Puanı 441
  Tecrübe Puanı Gücü : 100

  Standart  Helal cok guzel bir paylaşım hiç sıkılmadm hepsini okudum nasıl buluosnz bunları anlamyrm


  Paylaş
  _Şafak çok uzak değil; ama korkarım şafağın bize pek yararı olmayacak
  _Yine de şafak hep insanların umudu olmuştur. (Gamling � Aragorn)

  :iwc:

 4. #4
  Aktif Oyuncu
  legolas160 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

  Üyelik tarihi : Feb 2010
  Mesajlar : 483
  Tecrübe Puanı 10
  Tecrübe Puanı Gücü : 11

  Standart  cok güzel olmuş ellerine sağlık, devamını bekleriz:)


  Paylaş

 5. #5
  Aktif Oyuncu

  Üyelik tarihi : Apr 2010
  Mesajlar : 316
  Tecrübe Puanı -23
  Tecrübe Puanı Gücü : 0

  Standart  Dark'a yakışır


  Paylaş
  Kılıc Kınından Cıkınca Yeniçeriiiii.

 6. #6
  Bölüm Kaptanı
  Smog - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

  Üyelik tarihi : Apr 2009
  Mesajlar : 3.781
  Tecrübe Puanı 151
  Tecrübe Puanı Gücü : 100

  Standart  Oğlum sen nereden buluyorsun böyle resimleri ya..


  Paylaş
  Kral eve döndü..

 7. #7
  Aktif Oyuncu

  Üyelik tarihi : Apr 2010
  Mesajlar : 316
  Tecrübe Puanı -23
  Tecrübe Puanı Gücü : 0

  Standart  Ben bazı fotolar Ted Nashimet'in sitesinde buluyorum'da nurettin bu fotoları nerden buluyosa...


  Paylaş
  Kılıc Kınından Cıkınca Yeniçeriiiii.

 8. #8
  Usta Oyuncu

  Üyelik tarihi : Jun 2009
  Mesajlar : 2.082
  Tecrübe Puanı 24
  Tecrübe Puanı Gücü : 25

  Standart  Adammm yaaa


  Paylaş

 9. #9
  Usta Oyuncu

  Üyelik tarihi : Jul 2009
  Mesajlar : 1.313
  Tecrübe Puanı 25
  Tecrübe Puanı Gücü : 26

  Standart  Şımartmayın beni D


  Paylaş

 10. #10
  Emekli Yetkili
  InFamouS - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

  Üyelik tarihi : Feb 2010
  Mesajlar : 10.240
  Tecrübe Puanı 144
  Tecrübe Puanı Gücü : 100

  Standart  Olay budur..


  Paylaş

  Cheers!
  the Last of Us

 11. #11
  Bölüm Kaptanı
  Smog - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

  Üyelik tarihi : Apr 2009
  Mesajlar : 3.781
  Tecrübe Puanı 151
  Tecrübe Puanı Gücü : 100

  Standart  Dark avatarı değiştir hacı kusmak üzereyim


  Paylaş
  Kral eve döndü..

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

Turnuval Yasal Uyarı!

Turnuval Bilgi paylaşım platformudur. Hukuka, yasalara, telif ve kişilik haklarına bağlıdır. "5651 sayılı yasada" belirtilen "Yer Sağlayıcı" olarak hizmet sunmaktadır. İlgili yasaya göre site yönetiminin tüm içerikleri kontrol etme yükümlülüğü yoktur. Bu sebep ile sitemiz, uyarıları dikkate alarak yasa dışı paylaşımlar hakkında gerekli işlemleri yapmaktadır. Oluşabilecek yasal sorumluluklar "Üyelerimize" aittir.

Web sitemizi kullanmaya devam ederek, turnuval.com hizmetlerini sizlere daha iyi sunabilmek amacıyla kullandığımız cookie'ler (çerezler) ve kişisel verilerinizle ilgili Gizlilik Politikası'nı kabul etmiş olursunuz.


1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 256 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 271 272 273 274 275 276 277 278 279 280 281 282 283 284 285 286 287 288 289 290 291 292 293 294 295 296 297 298 299 300 301 302 303 304 305 306 307 308 309 310 311 312 313 314 315 316 317 318 319 320 321 322 323 324 325 326 327 328 329 330 331 332 333 334 335 336 337 338 339 340 341 342 343 344 345 346 347 348 349 350 351 352 353 354 355 356 357 358 359 360 361 362 363 364 365 366 367 368 369 370 371 372 373 374 375 376 377 378 379 380 381 382 383 384 385 386 387 388 389 390 391 392 393 394 395 396 397 398 399 400 401 402 403 404 405 406 407 408 409 410 411 412 413 414 415 416 417 418 419 420 421 422 423 424 425 426 427 428 429 430 431 432 433 434 435 436 437 438 439 440 441 442 443 444 445 446 447 448 449 450 451 452 453 454 455 456 457 458 459 460 461 462 463 464 465 466 467 468 469 470 471 472 473 474 475 476 477 478 479 480 481 482 483 484 485 486 487 488 489 490 491 492 493 494 495 496 497 498 499 500 501 502 503 504 505 506 507 508 509 510 511 512 513 514 515 516 517 518 519 520 521 522 523 524 525 526 527 528 529 530 531 532 533 534 535 536 537 538 539 540 541 542 543 544 545 546 547 548 549 550 551 552 553 554 555 556 557 558 559 560 561 562 563 564 565 566 567 568 569 570 571 572 573 574 575 576 577 578 579 580 581 582 583 584 585 586 587 588 589 590 591 592 593 594 595 596 597 598 599 600 601 602 603 604 605 606 607 608 609 610 611 612 613 614 615 616 617 618 619 620 621 622 623 624 625 626 627 628 629 630 631 632 633 634 635 636 637 638 639 640 641 642 643 644 645 646 647 648 649 650 651 652 653 654 655 656 657 658 659 660 661 662 663 664 665 666 667 668 669 670 671 672 673 674 675 676 677 678 679 680 681 682 683 684 685 686 687 688 689 690 691 692 693 694 695 696 697 698 699 700 701 702 703 704 705 706 707 708 709 710 711 712 713 714 715 716 717 718 719 720 721 722 723 724 725 726 727 728 729 730 731 732 733 734 735 736 737 738 739 740 741 742 743 744 745 746 747 748 749 750 751 752 753 754 755 756 757 758 759 760 761 762 763 764 765 766 767 768 769 770 771 772 773 774 775 776 777 778 779 780 781 782 783 784 785 786 787 788 789 790 791 792 793