Toplam 10 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 10 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Rhun

 1. #1
  Aktif Oyuncu

  Üyelik tarihi : Apr 2010
  Mesajlar : 316
  Tecrübe Puanı -23
  Tecrübe Puanı Gücü : 0

  Standart Rhun  Rhun Çoğrafyası  Rhun orta dünyanın Kuzey Doğusunda yer alır.Güneyinde Mordor,Kuzeyinde Forodwaith,Batısında Rhovannion,Doğusunda ilk insanların ortaya çıktığı Hildoren Bölgesi bulunmaktadır.

  Hildorien Khand'ın daha doğusunda olduğundan çoğu Orta Dünya haritasında gözükmez dahada doğusunda deniz vardır.Hildorien'den insanlar Güneye ve Kuzeye diye hareket etmişlerdir.Kuzeye gidenler Rhun üzerinden dahada batısı Rhovannion'a yerleşmiştir.Rhunde kalanlara doğu döllüler denildi.Rhun içerisinde Arabasürücüleri ve Balchoth adı verilen insan ırklarını da barındırır.Rhun Sayısız gözyaşı savaşına kadar diğer insanlarla barış içinde yaşadı.
  Beşinci Beleriand Savaşı,Sayısız Gözyaşı Savaşı hakkında bilgiye aşağıdaki adresten ulaşabilirsiniz.

  http://www.forum.turnuval.com/n-rnae...ad-t81145.html

  VE BARIŞ BOZULUYOR

  Sayısız Gözyaşı Savaşında 2 Rhun Komutanı Bor ve Ulfang, Beleriandlı elfler ile ittifak yaptılar.Bor Sadık kaldı fakat Ulfang Morgoth'un vaatleri üzerine Taraf değiştirip savaşın kaderini değiştirdi.


  Ulflang the Black Easterling


  Morgoth, Ulfang ve halkına önemli vaatler vermişti fakat savaşın ardından Morgoth, sözünden dönerek Doğudölleri'ni Hithlum denilen bölgeye sürgün etti. Doğudölleri, korkudan ötürü Morgoth'a hizmet etmeye devam etti. Savaşta ölmüş Hador soyundan gelen Edain'in ailelerine baskı ve zulüm uyguladılar.Böylece Rhovannion İnsanları ve Rhun insanları arasındaki düşmanlık başladı.Komutan Bor ve Halkı Rhun'den uzaklaşarak Batıya gitti.Morgoth, İlk Çağ'ın sonunda Öfke Savaşı'nda bozguna uğratıldı fakat en yakın hizmetkarı Sauron, bu savaşın ardından hayatta kalmayı başardı. Sauron, İkinci Çağ'ın 1000 yılında Rhûn'un batı sınırındaki Mordor diyarına geldi ve kendi ülkesini oluşturdu.Etkisini Güney'e ve Doğu'ya doğru genişletti, Harad ve Rhûn'da yaşayan insanları hizmetkarı haline getirdi. Bu süreçte Doğudölleri giderek güçlendiler. Nüfusları kalabalıktı ve pek çok taş surla çevrili kentler inşa ettiler.

  9 Yüzüklerden bir tanesini Doğudöllü Khâmul adında Rhûnlu bir insan almıştı.Khâmul zamanla Nazgûl'un, Angmar'ın Büyücü Kralı'ndan sonraki ikinci komutanı haline geldi.

  Son İttifak savaşında Arnor-Gondor Birleşik Krallığına ve Elflere Karşı Sauron'un yanında savaştı.Fakat Sauron Mağlup edilince Kalan Rhun askerleri evlerine dönerek gücünü toplayana dek saklanmıştır.Döndüklerinde Gonorla Düşman Kalmaya Devam etmişlerdir.

  3.çağın 490 yılında Rhun Gondor'a Saldırdı ve 1.Romendachil tarafından mağlup edildi.Fakat o savaşta 1.Romendachil öldürüldü.Rhun Saldırılarını sürdürdü.Fakat 1.Romendachil'in oğlu Turambar Anduin'in doğu tarafını yeniden almayı başardı.

  1000 yılında, İstariler Orta Dünya'ya geldi ve üç tanesi Rhûn'a yolculuk yaptı. Alatar ve Pallando - Mavi Büyücüler - esasen Rhûn'a, Doğudölleri'ni Sauron'un iradesinden kurtarıp, özgür kılmak üzere gönderilmişlerdi. Bir müddet Saruman'da onlara refakat etti fakat sonraları Orta Dünya'nın batısına geri döndü. Alatar ve Pallando'nun görevlerinde başarısız olmuşlardı.Fakat Rhun'de Valar'a sadık Alatar ve Pallando'nun izinde olanların yaşadığı bölgelerde vardır.
  Sauron yaklaşık 1050 yılında Kuyutorman'daki Dol Guldur'da bir kale inşa etti fakat Doğudölleri üzerindeki iradesi hala güçlüydü ve Doğudölleri Üçüncü Çağ boyunca Gondor'a saldırılar düzenlediler.
  1248 yılında Gondorlu II. Rómendacil, Doğudölleri'ne karşı kati bir zafer kazanarak Kuzeyliler'in Gondor ile ittifakını tazeledi. II. Rómendacil Doğudölleri ordusunu bozguna uğratarak Rhûn Denizi yakınındaki yerleşim yerlerinin bir çoğunu yoketti.
  1635'ten 1636'ya dek Büyük Veba salgını, Rhûn'dan batıya gelerek, başta Gondor olmak üzere Orta Dünya'nın hemen hemen bütününü etkisi altına aldı. Salgından Doğudölleri de etkilenmiştir fakat Gondor salgının ardından oldukça fazla güç kaybetmiştir. Veba muhtemelen bu amaçla Sauron tarafından oluşturulmuştur.
  1851 yılında Sauron'un casusları Doğudölleri'ni Gondor'a saldırmaları için kışkırttı. Bu Doğudölleri ırkına Arabasürücüleri denmekteydi çünkü vagon ve at arabalarıyla yolculuk edip, bu araçlarla savaşa katılırlardı.
  1856 yılında Kral II. Narmacil, Kuyutorman'ın güneyinde Arabasürücüleri'ne karşı yapılan Ovalar Savaşı'nda Gondor ordusuna önderlik etti. Mücadelede II. Narmacil öldürüldü ve Gondor ordusu bozguna uğradı. Ordu muharebede geri çekilerek Anduin Doğusundaki bütün topraklardan çekildi.
  Gondor Kuzeyli insanlarla birleşti ve Dagorlad'ta onları mağlup etti böylece
  Arabasürücüleri bir müddetliğine kontrol altına alınmıştı.
  Toprakları güneye doğru genişledikçe Khand ve Harad'dan insanlarla da etkileşimde bulundular. İlk başlarda anlaşmazlık yaşasalar kısa bir süre sonra Rhûn, güneydeki komşuları ve Gondor'un ortak düşmanları ile ittifak oluşturdular.
  Gondor'un Kuzey Ordusu'nu Mordor'un Kara Kapısı'na ilerlerken hazırlıksız bir anında yakalayarak bozguna uğrattı ve Gondor ordusu dağıtıldı. Gondor Kralı Ondoher ve oğulları muharebe esnasında öldürüldü, bu da yalnızca iki nesil sonra Gondor Kralları soyunun tükenmesine neden oldu.

  Arabasürücüleri, kazanılan zaferin ardından Gondor'un tüm ordusunu yendiği fikrine kapıldılar. Kuzey Ithilien'e kamp kurarak, kazanılan zaferi kutlamak için Gondor'un tamamını istila etmeden evvel bir ziyafet verdiler. Fakat Eärnil komutasındaki Gondor'un Güney Ordusu'nun ani baskınına uğradılar. Eärnil'in güçleri, güneydeki Haradrim ordusunu yenmişti ve şimdi de Kamp Savaşı adı verilen mücadelede kuzeyde Arabasürücüleri'ni bozguna uğrattılar. Arabasürücüleri Ithilien'den sürüldü, bir çoğu Ölü Bataklıklar'a kaçtı ve burada can verdi.

  Arabasürücüleri mağlup edilse de, Rhûn'da hala Gondor'a düşman çokça insan bulunmaktaydı. Sauron'un Doğudölleri üzerindeki iradesi oldukça etkindi. 2063 yılında Sauron, Gandalf tarafından gizlendiği Dol Guldur'daki kalesinden çıkmaya zorlandı ve Rhûn'a gelerek 2460'daki Dol Guldur'a dönüşüne dek dört yüzyıl boyunca burada kaldı. Bu döneme Dikkatli Huzur dönemi denir.Doğu'daki bir başka insan ırkı olan Balchoth, 2500lü yıllarda topraklarını Rhûn'dan batıya doğru genişletmeye başladı.Cüceler ve Rhovannion İnsanları ile savaştı.
  15 Nisan 2510'da Balchoth, toplu halde Anduin'i geçti. Gondor'un savunması çok fazla direnemeden kırıldı ve Cirion komutasındaki ordu bölünerek Celebrant Çayırları'nda ve Kireçışığı'na sürüldü.

  Fakat tam zamanında yardıma gelen Genç Eorl ile orklar ve Balchoth insanlarından oluşan ordu arasında yapılan Celebrant Çayırlar Savaşı'nda Balchoth bozguna uğradı. Kireçışığı'nın gerisine sürüldüler ve Calenardhon diyarı düşmandan arınana dek Eótheod tarafından avlandılar. Calenardhon, Cirion tarafından Eorl halkına bırakıldı ve yöreye o zamandan sonra Rohan denmeye başlandı.

  Balchoth'un yenilgisine rağmen, Rhûn'dan gelen insanlar Orta Dünya'nın batısındaki topraklarda yaşayanlar için bir tehdit unsuru olmaya devam ettiler. 2545 yılında Doğudölleri, Rohan'ın kuzeyinde bulunan Bozkır'ı istila etti ve Eorl öldürüldü. Eorl oğlu Brego Doğudölleri'ni yöreden sürmeyi başardı.

  20 Haziran 3018'de Sauron, Osgiliath'a yapacağı saldırıyı başlattı, gönderdiği ordunun içerisinde Doğudölleri ve Haradrim de bulunmaktaydı. Boromir ve Faramir komutasındaki Gondorlular, nehir geçitlerini elde tutmayı başarsalar da şehrin doğu yakası Sauron'un güçlerince ele geçirildi.

  5 Mart 3019'da Frodo Baggins, Kara Kapı'dan Mordor'a giren bir Doğudölleri ordusu gördü.
  10 Mart'ta Doğudölleri'ni ve orkları kapsayan bir ordu Anduin'de bulunan Cair Andros'u ele geçirerek Minas Tirith'in kuzeyindeki Anórien'e doğru yürüyüşe geçti. Amaçları, Kadim Batı Yolu'nu kapatarak Rohirrim'in Gondor'un yardımına gelmesini engellemektı fakat bu amaçta başarısız oldular. Bu orduda bulunan Doğudölleri, Gondor'a tanıdık gelmeyen insanlardan oluşmaktaydı. Tıknaz ve gaddar bir görünüşleri, uzun sakalları ve koca savaş baltaları bulunmaktaydı.

  Doğudölleri 15 Mart'ta Pelennor Çayırları Savaşı'nda savaştılar. Mücadelede Sauron'un güçleri mağlup edildi fakat Doğudölleri ve Haradrim, katı bir direniş gösterdiler. Günün batımına dek savaştılar ve Gondor ile Rohan güçleri ile savaşmaya devam eden son birlikler oldular. Günün sonunda tamamına yakını yok edildi, geriye kalanlar ise nehre sürüldü. Anórien'de bulunan orklar ve Doğudölleri ise geri çekildiler ve Rohirrim tarafından Cair Andros'a doğru sürüldüler.
  Zamanda Dale da savaş sürüyodu.Rhun Dale'a Saldırmıştı ve Celduin Nehri Limanlarından Çekilmek zorunda Kalmışlardı.  BFME-2'den temsili bir Celduin Nehri

  Cüceler ile birlikte Erebor'a saklanmışlardı.Ve Rhun Erebor'a doğru yürüyüşe geçmişti.
  Cüceler ve Dale'ın halkı Erebor'a çekilirken 17 Mart'ta Dale Kralı Brand ve Erebor Cüceleri Lideri Kral Dain Demirayak öldürüldü.Ve Erebor Rhun tarafından kuşatıldı.  Kral Dain Demirayak

  18 Mart'ta Gondor ve Rohan orduları Mordor'un Kara Kapısı'na doğru yola çıktılar. Doğudölleri ve orklar 21 Mart'ta onları pusuya düşürmeye çalıştılarsa da Ithilien Kolcuları tarafından pusu engellendi. Batı'nın Ordusu Kara Kapı'ya yaklaştırken, Doğudölleri'nin ana ordusu Kül Dağları'nın gölgelerinde beklemekteydi.

  25 Mart'ta Morannon Savaşı yapıldı ve Tek Yüzük yok edilip, Sauron kesin olarak mağlup edilene dek sürdü. Tek Yüzük yok edildiğinde, Sauron'un güçlerinin büyük bölümü korkuya kapılıp silahlarını bıraktılar, çelişkiye düştüler. Doğudölleri'nin bir kısmı doğuya doğru kaçarken, diğerleri teslim oldular. Mücadelede yine Doğudölleri ve Haradrim, Sauron'un orduları içinde en uzun süre dayananlardı fakat sonunda Batı'nın Halkı tarafından bozguna uğratıldılar.

  Sauron'un yenilgisinin haberi Erebora Ulaştı ve Brand oğlu II. Ozan ve Dain oğlu Taşmiğfer Thorin önderliğinde Dale ve Erebor Cüceleri askerleri dışarıya çıkarak Rhun ordusunu doğuya doğru sürdü.


  Alıntıdır.Düzenlemeler Bana aittir.


  Paylaş
  Mesaj Yolgezer tarafından (26-06-2010 Saat 01:29 ) değiştirilmiştir.
  Kılıc Kınından Cıkınca Yeniçeriiiii. 2. #2
  Aktif Oyuncu

  Üyelik tarihi : Apr 2010
  Mesajlar : 316
  Tecrübe Puanı -23
  Tecrübe Puanı Gücü : 0

  Standart  Arkadaşlar alın size bfme 2 de attığınız mapın tarihi ve çoğrafyası


  Paylaş
  Kılıc Kınından Cıkınca Yeniçeriiiii.

 3. #3
  Emekli Yetkili

  Üyelik tarihi : May 2009
  Mesajlar : 7.741
  Tecrübe Puanı 1469
  Tecrübe Puanı Gücü : 100

  Standart  taaaa nerde kapısıyomusuk


  Paylaş
  South of Heaven

 4. #4
  Aktif Oyuncu

  Üyelik tarihi : Apr 2010
  Mesajlar : 316
  Tecrübe Puanı -23
  Tecrübe Puanı Gücü : 0

  Standart  kapışdığınız yerin kıymetini bilin


  Paylaş
  Kılıc Kınından Cıkınca Yeniçeriiiii.

 5. #5
  Emekli Yetkili
  InFamouS - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

  Üyelik tarihi : Feb 2010
  Mesajlar : 10.240
  Tecrübe Puanı 144
  Tecrübe Puanı Gücü : 100

  Standart  Bfme2nin en güzel haritası :)


  Paylaş

  Cheers!
  the Last of Us

 6. #6
  Banned

  Üyelik tarihi : Aug 2009
  Mesajlar : 2.084
  Tecrübe Puanı 1805
  Tecrübe Puanı Gücü : 0

  Standart  Katılıyorum


  Paylaş

 7. #7
  Bölüm Kaptanı
  Smog - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

  Üyelik tarihi : Apr 2009
  Mesajlar : 3.781
  Tecrübe Puanı 151
  Tecrübe Puanı Gücü : 100

  Standart  War of the Ring oynamadınmı hiç oğuz orda bile RHUN yazıyor kocaman Neyse, çok güzel olmuş anlatım teşekkürler Yolgezer..


  Paylaş
  Kral eve döndü..

 8. #8
  Aktif Oyuncu

  Üyelik tarihi : Apr 2010
  Mesajlar : 316
  Tecrübe Puanı -23
  Tecrübe Puanı Gücü : 0

  Standart  Olm Rhun Kutsal bir map


  Paylaş
  Kılıc Kınından Cıkınca Yeniçeriiiii.

 9. #9
  Aktif Oyuncu

  Üyelik tarihi : Feb 2010
  Mesajlar : 350
  Tecrübe Puanı 10
  Tecrübe Puanı Gücü : 11

  Standart  vay vay vay , güzelmiş


  Paylaş

 10. #10
  Emekli Yetkili

  Üyelik tarihi : Apr 2010
  Mesajlar : 1.258
  Tecrübe Puanı 11853
  Tecrübe Puanı Gücü : 100

  Standart  gerçekten öle yapanın eline sağlık biraz küçük ama daha büyügü olmaz herhalde


  Paylaş

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

Turnuval Yasal Uyarı!

Turnuval Bilgi paylaşım platformudur. Hukuka, yasalara, telif ve kişilik haklarına bağlıdır. "5651 sayılı yasada" belirtilen "Yer Sağlayıcı" olarak hizmet sunmaktadır. İlgili yasaya göre site yönetiminin tüm içerikleri kontrol etme yükümlülüğü yoktur. Bu sebep ile sitemiz, uyarıları dikkate alarak yasa dışı paylaşımlar hakkında gerekli işlemleri yapmaktadır. Oluşabilecek yasal sorumluluklar "Üyelerimize" aittir.

Web sitemizi kullanmaya devam ederek, turnuval.com hizmetlerini sizlere daha iyi sunabilmek amacıyla kullandığımız cookie'ler (çerezler) ve kişisel verilerinizle ilgili Gizlilik Politikası'nı kabul etmiş olursunuz.


1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 256 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 271 272 273 274 275 276 277 278 279 280 281 282 283 284 285 286 287 288 289 290 291 292 293 294 295 296 297 298 299 300 301 302 303 304 305 306 307 308 309 310 311 312 313 314 315 316 317 318 319 320 321 322 323 324 325 326 327 328 329 330 331 332 333 334 335 336 337 338 339 340 341 342 343 344 345 346 347 348 349 350 351 352 353 354 355 356 357 358 359 360 361 362 363 364 365 366 367 368 369 370 371 372 373 374 375 376 377 378 379 380 381 382 383 384 385 386 387 388 389 390 391 392 393 394 395 396 397 398 399 400 401 402 403 404 405 406 407 408 409 410 411 412 413 414 415 416 417 418 419 420 421 422 423 424 425 426 427 428 429 430 431 432 433 434 435 436 437 438 439 440 441 442 443 444 445 446 447 448 449 450 451 452 453 454 455 456 457 458 459 460 461 462 463 464 465 466 467 468 469 470 471 472 473 474 475 476 477 478 479 480 481 482 483 484 485 486 487 488 489 490 491 492 493 494 495 496 497 498 499 500 501 502 503 504 505 506 507 508 509 510 511 512 513 514 515 516 517 518 519 520 521 522 523 524 525 526 527 528 529 530 531 532 533 534 535 536 537 538 539 540 541 542 543 544 545 546 547 548 549 550 551 552 553 554 555 556 557 558 559 560 561 562 563 564 565 566 567 568 569 570 571 572 573 574 575 576 577 578 579 580 581 582 583 584 585 586 587 588 589 590 591 592 593 594 595 596 597 598 599 600 601 602 603 604 605 606 607 608 609 610 611 612 613 614 615 616 617 618 619 620 621 622 623 624 625 626 627 628 629 630 631 632 633 634 635 636 637 638 639 640 641 642 643 644 645 646 647 648 649 650 651 652 653 654 655 656 657 658 659 660 661 662 663 664 665 666 667 668 669 670 671 672 673 674 675 676 677 678 679 680 681 682 683 684 685 686 687 688 689 690 691 692 693 694 695 696 697 698 699 700 701 702 703 704 705 706 707 708 709 710 711 712 713 714 715 716 717 718 719 720 721 722 723 724 725 726 727 728 729 730 731 732 733 734 735 736 737 738 739 740 741 742 743 744 745 746 747 748 749 750 751 752 753 754 755 756 757 758 759 760 761 762 763 764 765 766 767 768 769 770 771 772 773 774 775 776 777 778 779 780 781 782 783 784 785 786 787 788 789 790 791 792 793