Toplam 3 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 3 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Orklar Kimlerdir?

 1. #1
  Usta Oyuncu

  Üyelik tarihi : Jan 2010
  Mesajlar : 2.182
  Tecrübe Puanı 10022
  Tecrübe Puanı Gücü : 100

  Standart Orklar Kimlerdir?  Orkların yaptıkları bilinse de, tam olarak ne oldukları yeterince bilinmiyor. Yazım onların ne oldukları hakkındadır. Eksik ve ya yanlış gördüğünüz yerleri bildirerek yazıma katkıda bulunmanızı dilerim.

  *Silmarillion/Sayfa 63
  Ama Melkor tarafından tuzağa düşürülen o mutsuzlara dair kesin olarak bilinen çok az şey var. Çünkü canlılar içinde Utomno’nun derin çukurlara inen ya da Melkor’un öğütlerinin karanlığını keşfeden kimlerdir? Yine de Eressea’nın bilgelerinin gerçek saydığı bir şey vardır, Melkor’un eline düşen elfler; Utomno yıkılmadan önce orada hapsedildi, kötülüğün ağır sanatlarıyla bozulup köleleştirildi ve Melkor işte böyle yetiştirdi, Elflerle alay edip onlara imrenen ve zamanla en korkunç düşmanları olan iğrenç ork ırkını. Orklar yaşayan varlıklardı ve Iluvatar’ın çocukları gibi çoğaldılar; ve başlangıçtan önce Ainulindale’deki ayaklanışın ardından Melkor ne kendine ait yaşamı ne de yaşama benzerliği olan bir şeyi yaratamadı: böyle der bilgeler. Yüreklerinin derinlerinde orklar, kederlerinin tek yaratıcısı olan ve korkuyla hizmet ettikleri efendiden nefret ederler. Belki de Merkor’un en aşağılık ve İluvatar’a karşı en nefret dolu işi budur.  İşte tüm özgür halkların düşmanı orklar bu şekilde yaratıldılar ve bataklıktaki sinekler gibi çoğaldılar. Karanlıkta yaratıldıkları için güneş ışığına karşı korumasızdılar. Melkor ve Sauron genellikle ork orduları ile birlikte kara bulutlar da göndererek güneş engellerdi. Daha sonraki zamanlarda güneşten etkilenmeyen orklar yetiştirildi.

  *Silmarillion/Sayfa 116
  (Ağaçların sonu yaklaşırken)Çok geçmeden dağlardaki geçitlerden ya da güneyden, karanlık ormanların içinden geçerek Beleriand’a gelmişler. Kurtlar varmış ya da kurt suretine bürünen yaratıklar.Gölgenin başka korkunç yaratıkları ve aralarında Zaman içinde Beleriand’ın yıkımında rol oynayacak orklar da varmış ama sayıları azmış ve ihtiyatlı davranıp yolları koklayarak efendilerinin dönüşünü bekliyorlarmış. Nereden geldiklerini ya da ne olduklarını o zamanlar elfler bilmiyorlarmış, denildiğine göre bu konuda yapabildikleri en iyi tahmin, onların belki de yabanda kötüleşip vahşileşen Avari oldukları düşüncesiymiş.

  Elfler böylece ebedi düşmanları ile ilk defa karşılaşmış oldular

  *1954'te kaleme aldığı bir mektupta Tolkien, ork kelimesini "şeytan" anlamında kullandı, kurguladığı Orta Dünya dillerindeki diğer benzer anlamlı kelimelerle olan sesletim benzerliğini bu anlamı tercih etmesinin sebebi olarak gösterdi. 1954'te elf dilleri üzerine yazdığı bir makalede Tolkien, "ork" kelimesini "kötü ruh veya öcü" olarak vermektedir.
  Orkların dillerdeki karşılıkları; Sindarin’de orch (çoğulu yrch), Karanlık Lisan’da uruk, Rohirric’te orc, Wos dilinde Gorgun’dur. Bununla birlikte Hobbitler onları goblin (şeytani yaratık anlamında) Eldar’sa Glamhoth diye de isimlendirir.

  Bu etimolojik bilgilerim ışığında görülüyor ki Ork, Goblin ve Uruk aynı şeydir. Bunlar sadece farklı dillerdeki eş anlamlı kelimelerdir.


  *Orkların dış görünüşü belki de çok çeşitli olmalarından kaynaklanarak bir çok yerde farklı tasfir edilmiştir ancak ortak özellikleri de azımsanamaz. Hepsi uzun kollu çarpık bacaklı, sivri dişli, çirkin suratlıdır ve kanları siyahtır. Genellikle kısa boylu olsalar da insan boyunda olanlar da vardır. Tolkien bir mektubunda orkları şöyle anlatır;  “..kısa boylu, geniş vücutlu, yassı burunlu, soluk benizli, geniş ağızlı ve çekik gözlü; açıkçası -Avrupalı gözüyle- Moğolların daha aşağı ve daha sevimsiz versiyonlarıdır.”  Orklar Beleriand’da ve Orta Dünya’da bir çok savaşın tam ortasında bulunmuşlardır. Melkor Valinor’dan kaçtıktan sonra Beleriand’ın ilk üç savaşını kaybedince orkların elflerle başa çıkamayacağını anlamıştır ancak bu yaratıklar daima savaşlarda yer almışlardır. Melkor devrildikten sonra da bazıları Dumanlı Dağlarda kendi kendilerinin efendileri oalrak yaşamış bazıları da Sauron’un emri altında Mordor’da toplanmıştır. Yüzük savaşlarından sonra Sauron’un da devrilmesiyle soyları yavaş yavaş yok olmuştur.

  Orklar elflerden yaratıldıkları için güçlü savaşçılardır, katledilmedikçe ölmezler. Zaman içinde birbirlerinden farklılaşırken yetenkleri de farklı yönlerde gelişmiştir. Örneğin Dumanlı Dağlarda Ulu Goblin’in (diğerleinden daha büyük ve Orcrist’i görür görmez tanımasına bakılırsa muhtemelen çok da yaşlı bir orktur) emrinde yaşayan orklar karanlıkta çok daha iyi gören ve madencilikte çok ileri bir türe dönüşmüşlerdir. Mordor da yaşayanlar da savaşçılık konusunda daha güçlüdürler. Her ne olursa olsun orklar güzel olan her şeyden nefret ederler, çiğ et yedikleri için, insanları, elfleri (tabi bulabilirlerse), hobitleri, atları ve midillileri hatta kendi soylarını bile yerler. Yaşadıkları bölgedeki dilleri çarpıtarak ve Karanlık Lisanla karıştırarak kısa sürede bir sürü lehçe geliştirmişlerdir. Bu yüzden de ayrı kabilelerden gelenler aralarında ortak lisanı kullanmak zorunda kalmaktadır. Merry ve pipin’i kaçıran orklar, Dumanlı Dağlardan, Isengard’dan ve Mordor’dan gelen topluluklardan oluşuyorlardı ve bu yüzden ortak lisanı kullanmak zorunda kalmışlardı. Ork tiplerine bakılırsa bir çok farklı amaç için farklı türün olduğu görülür.
  Madenci orklar, daha küçüktür ama çok daha iyi görürler, buna karşın güneşten daha çok etkilenirler. İzci orkların koklama duyuları çok gelişmiştir. Savaşçı orklar çok daha büyük ve güçlüdürler.  *Savaşçı orklara kara lisanda Uruk-hai deniyordu. Uruk-hai hakkında genellikle kafa karışıklığı olduğuna inanıyorum. Öncelikle filmlerde söylendiği gibi onlar orklar ve goblinlerin melezleri değildirler çübkü zaten ork ve goblin aynı anlama gelmektedir. Yok eğer Ok diyerek mordorlu savaşçıları goblin diyerek dağlardaki madenci orkları kastedlse de bir hata olur. Çünkü dağlı orklar çok daha çelimsizdirler ve onlarla oluşacak bir melezlik normalden güçlü orklar yaratamaz.
  Yüzüklerin Efendisi İki Kule/sayfa 83
  Ağaçsakal Saruman hakkında konuşuyor;
  “Kötü şahsiyetlerle, orklarla ahbaplık kurmuş. Brm, hum! Daha da beteri: Onlara bir şeyler yapıyor; tehlikeli bir şeyler. Çünkü Isengardlılar daha ziyade habis insanlara benziyor. Büyük Karanlıkta Zuhur eden kötü şeylerin bir alameti de güneşe tahammül edememeleridir, lakin Saruman’ın orkları nefret dahi etseler, güneşe tahammül edebiliyor. Ne yaptı merak ediyorum doğrusu? onlar helak ettiği insanlar mı, yoksa insanlar ile orkların melezleri mi? Bu çok kara bir şer olurdu!”
  Hobitleri ve Aragorn’u Bree’de izleyen Saruman’ın güneyli casusunu hatırlayın. Bir insan olsa da fazlasıyla çirkindi, Ork melezi gibi.
  Kitapta uruk-hai şöyle tasfir edilir, İrice cüsseli, esmer, çekik gözlü, kalın bacaklı ve geniş elli. Geniş yüzlü kısa kılıçları vardı, bu kılıçlarla birlikte normalde orklarda görülen kavisli palalar yoktu. İnsanların yaylarına denk boyda ve şekilde yayları vardı.  Benim tahminim Uruk-hai insanlarla orkların melezidir. Bu sayede boyları insanlar kadar uzundur ve güneşe tahammül edebilirler.

  *Orkların nasıl çoğaldıkları ise en büyük gizemleridir. Tolkien kötü yaratıklardan bahsetmeyi sevmediği için orkların hayatları hakkında pek fazla şey anlatmıyor ve nasıl çoğaldıkları da hiçbir yerde geçmiyor. Ancak eldeki küçük bilgilerle tahminde bulunmak mümkün.
  Öncelikle Orkların elflerden geldiklerini biliyoruz ve bu yüzden de İluvatar’ın çocukları gibi çoğaldıkları söyleniyor kitapta. Bence bunun anlamı, filmde görüldüğü gibi topraktan ekilip yetiştirilme şeklinde değil, dişi orklar yoluyla üredikleridir. Hobit kitabında Gollum derin mağarasında aç kaldığında ork çocuklarını bile yediğini söylemiştir yani orkların bir çocukluk safhası vardır ki bu da filmin hatalı olduğunu gösterir. Beni en çok şaşırtan şey de yine Kralın dönüşünde geçen bir tek söz oldu; Sayfa 203;
  “Artık ne Shagrat, ne Snaga, ne de o güne kadar YUMURTADAN çıkmış herhangi bir ork umurundaydı.”
  Anlaşılan orklar’ın dişileri var yumurtluyorlar ve bir çocukluk döneminmden sonra gerçek bir orka dönüşüyorlar.
  Belki de dişi orklar kabilelerin devamı için çok değerli olduklarından daima en derin mağaralarda saklanıyor ve ölene kadar sürekli yumurtlamaları sağlanıyordur.


  Alıntı: TheWhiteTree
  www.turnuval.com


  Paylaş
  Mesaj Jensen tarafından (16-10-2011 Saat 16:40 ) değiştirilmiştir.
  Fiberinternet Bu olsa Gerek...

  http://www.speedtest.net/result/1909628420.png 2. #2
  Bölüm Kaptanı
  Smog - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

  Üyelik tarihi : Apr 2009
  Mesajlar : 3.781
  Tecrübe Puanı 151
  Tecrübe Puanı Gücü : 100

  Standart  Çok güzel olmuş. Şurası dikkatimi çekti;
  “..kısa boylu, geniş vücutlu, yassı burunlu, soluk benizli, geniş ağızlı ve çekik gözlü; açıkçası -Avrupalı gözüyle- Moğolların daha aşağı ve daha sevimsiz versiyonlarıdır.”
  Bunu Milliyetçiliğe bağlayabiliriz aslında, ama böyle bir güzel hikayeye böyle birşey karıştırmamalıyız.


  Paylaş

 3. #3
  Usta Oyuncu

  Üyelik tarihi : Jan 2010
  Mesajlar : 2.182
  Tecrübe Puanı 10022
  Tecrübe Puanı Gücü : 100

  Standart  Teşekkürler. Yanlız bu bir yorumdur ben şahsen bezetemedim onlara.


  Paylaş
  Fiberinternet Bu olsa Gerek...

  http://www.speedtest.net/result/1909628420.png

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

Turnuval Yasal Uyarı!

Turnuval Bilgi paylaşım platformudur. Hukuka, yasalara, telif ve kişilik haklarına bağlıdır. "5651 sayılı yasada" belirtilen "Yer Sağlayıcı" olarak hizmet sunmaktadır. İlgili yasaya göre site yönetiminin tüm içerikleri kontrol etme yükümlülüğü yoktur. Bu sebep ile sitemiz, uyarıları dikkate alarak yasa dışı paylaşımlar hakkında gerekli işlemleri yapmaktadır. Oluşabilecek yasal sorumluluklar "Üyelerimize" aittir.

Web sitemizi kullanmaya devam ederek, turnuval.com hizmetlerini sizlere daha iyi sunabilmek amacıyla kullandığımız cookie'ler (çerezler) ve kişisel verilerinizle ilgili Gizlilik Politikası'nı kabul etmiş olursunuz.


1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 256 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 271 272 273 274 275 276 277 278 279 280 281 282 283 284 285 286 287 288 289 290 291 292 293 294 295 296 297 298 299 300 301 302 303 304 305 306 307 308 309 310 311 312 313 314 315 316 317 318 319 320 321 322 323 324 325 326 327 328 329 330 331 332 333 334 335 336 337 338 339 340 341 342 343 344 345 346 347 348 349 350 351 352 353 354 355 356 357 358 359 360 361 362 363 364 365 366 367 368 369 370 371 372 373 374 375 376 377 378 379 380 381 382 383 384 385 386 387 388 389 390 391 392 393 394 395 396 397 398 399 400 401 402 403 404 405 406 407 408 409 410 411 412 413 414 415 416 417 418 419 420 421 422 423 424 425 426 427 428 429 430 431 432 433 434 435 436 437 438 439 440 441 442 443 444 445 446 447 448 449 450 451 452 453 454 455 456 457 458 459 460 461 462 463 464 465 466 467 468 469 470 471 472 473 474 475 476 477 478 479 480 481 482 483 484 485 486 487 488 489 490 491 492 493 494 495 496 497 498 499 500 501 502 503 504 505 506 507 508 509 510 511 512 513 514 515 516 517 518 519 520 521 522 523 524 525 526 527 528 529 530 531 532 533 534 535 536 537 538 539 540 541 542 543 544 545 546 547 548 549 550 551 552 553 554 555 556 557 558