Android istilası devam ediyor

Oyun dünyasında son dönemlerde iOS işletim sistemini kullanan iPhone ve iPad'in yanı sıra Android işletim sistemi kullanan akıllı telefonların yükselişine tanık oluyoruz. Bu platformlar için bağımsız geliştiriciler tarafından çıkarılan ucuz oyunlara yoğun ilgi var.

Taşınabilir oyun konsolları ise hala çok popüler ama iOS ve Android tabanlı cihazlar bu pazarı hem büyütüyor, hem de pazar payının büyük bir kısmına hakim oluyor. Mobil analiz şirketi Flurry'nin NPD ile ortak yaptığı araştırmaya göre Android ve iOS cihazlar şu an taşınabilir oyun pazarının %58'lik kısmına sahipler. Nintendo DS ise bu pazarın %36'sına sahip.

Halbuki 2009 yılında yapılan bir araştırmada Android ve iOS pazarın %19'una sahipti ve DS ise %70'lik pazar payını elinde bulunduruyordu. PSP'de ise büyük bir performans düşüşü var. Bu konsol 2009'da %11 pazar payına sahipken 2010'da %9, 2011'de ise %6 paya sahip olabildi. Açıklamalara göre bu yıl Android ve iOS geliştiricilere 1.9 milyar dolarlık gelir getirirken Nintendo'nun DS'i ise 1.2 milyar dolarlık gelir getirdi.

Aslında Android ve iOS işletim sistemine sahip cihazların bu yükselişinde DS ve PSP'nin ömrünü doldurmasının da çok büyük payı var. 3DS'e çıkan yeni ve başarılı oyunların yanı sıra Sony'nin yeni bebeği Playstation Vita bu pazarda büyük değişikliklere yol açabilir.

Bunların yanı sıra belirtilmesi gereken bir nokta daha bulunuyor. Yukarıdaki pazar payı rakamlarındaki farklılık oyuncuların PSP ve DS gibi cihazları bırakıp Android ve iOS'a geçmesi nedeniyle değil, akıllı telefonların pazarı büyütmesi ile de bağlantılı.