Toplam 4 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 4 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Need for Speed: Shift 2 Unleashed İnceleme

 1. #1
  Emekli Yetkili

  Üyelik tarihi : Jun 2009
  Mesajlar : 2.015
  Tecrübe Puanı 16300
  Tecrübe Puanı Gücü : 100

  Need for Speed: Shift 2 Unleashed İnceleme

  EA'den yarış simülasyonlarına yeni alternatif !

  Yarış oyunları denilince son 10 yıla damgasını vurmuş bir isim var, Need for Speed... PC oyunculuğunun bir klasiği haline gelen, Electronic Arts’ın diğer seri oyunları gibi her sene yenilenip, makyajlanarak sürekli çıkmaya devam eden oyunlardan biri. Ancak toplu spor oyunlarının aksine, motor sporlarında oyuncular biraz daha farklı şeyler görmek istiyor. Yıllarca sadece kadroyu değiştirip bir iki tane de yeni hareket ekleyerek futbol oyunlarını insanlara sunmak yeterliyken, yarış oyunlarında böyle bir hamle uygulamak oyuncu için yeterli gelmiyor. Dolayısıyla arcade, -yani gerçekçilikten ziyade eğlenceye odaklı- yarış oyunları serisi Need for Speed de değişime uğradı ve Shift ismi verilen yeni konsept ile yepyeni bir havaya büründü.  Yeni bir başlangıç

  Dünyanın en ünlü yarış simülasyonları Gran Turismo ve Forza Motorsport gibi büyük rakiplere bir alternatif olarak karşımıza çıkan Shift, Electronic Arts’ın en sıra dışı hamlesi oldu desek yeridir. Genellikle eğlenmek için oyun oynayan genel profile odaklanan Electronic Arts gibi bir firmanın sadece ileri seviye yarış oyunu sevenlere hitap eden bir oyun yapması büyük risk olarak görülebilir, ama ilk oyundaki başarıya bakarsak, Electronic Arts’ın bu işin altından kalkmayı başardığını söyleyebiliriz.

  Gran Turismo gibi saf bir simülasyon olmasa da simülasyona çok yakın bir oyun olarak karşımıza çıkan Shift’ten sonra daha geliştirilmiş sürümü yine piyasaya sürüldü. Geliştirilmiş grafikleri, daha geniş araç yelpazesi ve yapımcıların çok iddialı olduğu, gerçekçi sürüş dinamikleri ile piyasaya sürülen Shift 2 ne kadar iyi hep birlikte bakalım.

  Klasik, klasik üstüne

  Bu tip oyunlarda artık bir klasik olan, “İleride müthiş araçlar kullanacaksın, ama biraz sabretmen lazım” sürüşünden sonra, normal alıştırma yarışları yapıyoruz. İleri seviyeye kıyasla daha yavaş araçlarla yarış kariyerimize başlıyor, kazandığımız deneyim ve para ile asfalt canavarı araçlarla kıyasıya bir mücadeleye giriyoruz. İlk intiba olarak, çok gerçekçi bir sunum yapan oyunun gerçekten yarışın içindeymişiz gibi bir hava yarattığını da söylemiz gerek. Özellikle de kask kamerası hayran bırakacak seviyede denilebilir.  Bu tip simülasyon oyunlarına yabancı olanlar için yarışı basitleştirecek ayarlar mevcut. Direksiyon yardımcısı, fren zamanlayıcısı gibi yardımcı araçlar sayesinde asfalta daha iyi tutunabiliyor, deneyimsiz bir sürücü bile olsak, profesyonel yarışçılara taş çıkaracak dönüşler yapabiliyoruz.

  Tam tersini düşünelim. Eğer deneyimli bir yarış müdavimi iseniz, bu sefer de aracınızın en ince ayarını dahi yapabildiğiniz, kapsamlı seçeneklerle bir mühendis edası ile otomobilin her cıvatasını kafanıza göre düzenleyebiliyorusunuz. Elbette yarış içindeki yardımcı araçların da kaldırılması, daha dikkatli bir sürüş ve kusursuz bir direksiyon kontrolü gerektiriyor. Çok gerçekçi olduğu aşikar ama sadece deneyimli olmak yetmiyor aynı zamanda çok sabırlı olmak da gerekli.

  Fren, fren üstüne

  Genel yapı itibarıyla ilk oyuna oldukça benzeyen Shift 2, ilk iki yarıştan sonra tüm kontrol ayarlarını gözden geçirmemizi sağlıyor. Bu sayede yarışa en iyi nasıl adapte oluyorsak, ayarlar da o vaziyette karşımıza çıkıyor. Adı simülasyon olsa da tam anlamıyla gerçekçi olduğunu söylememiz mümkün değil. Evet, bu tip oyunların klasiği olan “Fren en iyi dostundur” mottosu burada da geçerli, ancak tam fren yapmadığınızda, rakiplerinize sürtünerek de doğru yolu bulmak mümkün. Burada seçim tamamıyla sizin elinizde, eğer tam bir simülasyon oyuncusuysanız ayarları ona göre yapıp en ufak hatada garajın yolunu tutabilirsiniz. İsterseniz de hasarı sadece görsel olarak belirleyip, bazı ufak tefek hataları görmezden gelinmesini sağlayabilir, yarış heyecanına kaldığınız yerden devam edebilirsiniz.

  Bir kere şunu kabul etmek gerekli ki, her ne kadar simülasyon olsa da, gerçeklikten biraz uzaklaşıp, eğlenceye odaklanan noktalar da yok değil. Söz gelimi yarış esnasında direksiyon hakimiyetini kaybeder, çimlere çıkarsanız, tekrar piste geri dönmeniz epey zor oluyor ve bu olay da gerçekçilik adına güzel bir detay olarak göze çarpıyor. Öte yandan köşeleri dönüşlerde daha heyecanlı sahnelerin meydana çıkması için gerçekçilikten biraz uzaklaşıp, aracı hafif kaydırarak ilerlemenin daha uygun olacağını düşünmüş yapımcılar. Böylece gerçekçilik öğeleri ile donatılmış, hafif arcade havası içeren bir yarış çıkmış ortaya.

  Param var, huzurum var

  Bir yarış oyunu klasiği olan, yarış hayatına züğürt başlayıp, başarılı yarışların ardından paraya para dememe sistemi burada da geçerli. D sınıfı olarak tabir edilen, en ucuz ve diğer klansmanlara göre en yavaş olan araçlarla yarış hayatımıza başlıyoruz. Bu klansmana uygun yarışları başarıp, yeterince para topladıktan sonra, daha yüksek seviye araçlara geçiş yapabiliyor, daha hızlı yarışların havasını soluyabiliyoruz.  Yeni araç almanın yanı sıra, bu tip oyunlarda mutlaka bulunması beklenen modifiye sistemi de karşımıza çıkıyor. Araçlarına ince ayar yapmayı seven, motor gücünü artırmaktan hoşlanan oyuncular için bol seçenek sunuluyor. Sadece motor ayarları değil, aynı zamanda amortisörlere, frenlere, hatta lastiklere bile müdahalede bulunarak kendinize uygun bir aracı hayata geçirebiliyorsunuz. Teknik gelişimlerin haricinde görsel yönden de aracınıza son derece hakimsiniz.

  Önceki paragraflarda bahsettiğim gibi, simülasyon olarak adlandırılıyor olsa da aslında eğlenceğe yönelik bir oyun Shift 2. Yarış içerisindeki başarılarınıza göre verilen bir deneyim puanı sistemi mevcut. Yarışlardan evvel bize verilen kimi görevleri yerine getirmemiz durumunda deneyim puanı kazanıyoruz. Kaza yapmamak, belirtilen sürenin altında yarışı tamamlamak ya da öndeki aracı belli bir mesafeden takip etmek gibi görevleri yerine getirdiğimizde deneyim puanları topluyor, yeterli puanı elde edince de seviye atlıyoruz.

  Yapay bu, yapay!

  Shift 2’nin en büyük yenilik beklenen yanlarından biri yapay zeka kısmı idi. Genellikle bu tip oyunlarda gerçekçi kontroller ve grafiklere odaklanıldığından, yapay zeka hep ikinci plana atılır. Shift 2’de ise yapay zekanın kimi zaman başarılı olduğunu, kimi zaman ise çuvalladığını söyleyebiliriz. Rakipler bize karşı son derece agresif ve risk almayı seven yapıdalar. Ama iş kendi aralarındaki mücadeleye geldiğinde, trafik kurallarına uyan emekli komiser modundalar. Kendi aralarında hiç kaza yapmıyor, birbirilerini zora sokacak bir duruma hiç gelmiyorlar. Virajlarda biz hata yaptık mı asla affetmeyen yapılarını, birbirleri ile yarıştıklarında yapmamaları gerçekçiliği baltalıyor ve umulmadık olayların gerçekleşme ihtimalini yok ediyor.  Kontrol konusunda bol seçenek sunmasına rağmen, kimi yardımcı kontrol araçlarının kullanıcıya yarardan çok zarar verdiğini söylemek gerek. Şöyle ki, kontrollere tam adapte olamadınız ve klavyeden oynamak zorunda kalsığınız için direksiyon yardımcısını açtınız diyelim. Viraj dönerken hata yapmanız halinde sistem kontrollere öyle bir müdahelede bulunuyor ki, ne olduğunu anlayamadığınız için daha beter yoldan çıkıyorsunuz. Bu nedenle, bilgisayarda oynayanlar mutlaka direksiyon sistemine ya da analog gamepad çözümüne ihtiyaç duyacaktır.

  Yolların ustası, gözlerinin hastasıyım

  Görsel açıdan yapımcıları gerçekten kutlamak gerekli. Gerek araçların modellemeleri gerek oyunun ara videolarındaki sunumu gayet güzel ve insanı havaya sokacak biçimde hayata geçirilmiş. Ekrana sıçrayan toz ve çamur parçaları, hızlandıkça titreyen arabirim gibi küçük ayrıntılar insana yüksek hız hissini çok iyi veriyor. Gerçekçi ışık ve gölge efektleri de grafik konsundaki artıların başında geliyor.

  Klasik kamera açılarının içerisinde en çok beğenilen kokpit içi kamera ve özellikle de devrim niteliğindeki kask kamerası çok başarılı. Yıllarca kokpit kamerası ile oynanmasına rağmen, aslında kask içinden yarışın çok daha etkileyici olduğu görmezden gelinmişti. Shift 2’deki kask kamerasından yarışa dahil olunca ne demek istediğimi daha iyi anlayacaksınız. Dönüşlerde kaskın da döneceğimiz yöne doğru dönmesi ve sarsılması ile en iyi kamera modunun bu olduğunu kesinlikle söyleyebilirim.

  Seslerin bugüne kadar duyduğum en başarılı yarış sesleri olduğunu söylemek mümkün. Gran Turismo ile kıyaslayanlar ikiye bölünmüş olsa da bence burada sesler daha gerçekçi ve insanı daha fazla yarışın içinde hissettiriyor. Müzikler ise fazla gerilim yüklü olmuş, daha eğlenceli olmasını beklerdim. Menülerdeki seslerde ise çok ilginç biçimde, gereksiz bir iticilik var.  Finişe gelmeden sadede geldim

  Genel anlamda ortalamanın üstünde bir yarış deneyiminin sunulduğunu söyleyebiliriz. Mümkün olduğunca gerçekçi hazırlanmış yarış modu ve yeni eklenen kask kamerası ile gayet başarılı olduğunu söyleyebiliriz. Konu safkan simülasyonlarla kıyaslamaya geldiğinde ise Shift 2’nin farklı bir platformda olduğunu söylemek gerekli. Evet, simülasyonlardaki gibi teknik alt yapı kurulmuş ama eğlence için eklenmiş öğeler de yok değil.

  Eğer Need for Speed serisindeki arcade yarış sisteminden farklı olarak yeni bir şeyler denemek ve biraz da simülasyonun tadına varmak istiyorsanız, geçiş için güzel bir seçim olabilir. Gerçekçi yarış dinamiği sunuyor olmasına karşın, kontrollerdeki bazı eksiklikler de gözden kaçmıyor değil. Gran Turismo ve Forza ile kıyaslanacak seviyede olmasa da çok başarılı bir yarış deneyimi olduğu su götürmek gerçek.


  Paylaş
  Mesaj Splendor tarafından (11-04-2011 Saat 21:33 ) değiştirilmiştir.
  FIFA 13 Origin ID: Splendor35

  Dokuz Eylul University

  Eski Nick : aslan gorkem / Şubat 2008 - ∞

  ___ [TIKLA]___ FIFA'nın En İyi Frikikçisi ___[TIKLA] ___
 2. #2
  Emekli Yetkili

  Üyelik tarihi : Jun 2009
  Mesajlar : 2.015
  Tecrübe Puanı 16300
  Tecrübe Puanı Gücü : 100

  Standart  la kimsenin umrunda değil mi bu oyun


  Paylaş
  FIFA 13 Origin ID: Splendor35

  Dokuz Eylul University

  Eski Nick : aslan gorkem / Şubat 2008 - ∞

  ___ [TIKLA]___ FIFA'nın En İyi Frikikçisi ___[TIKLA] ___


 3. #3
  Usta Oyuncu
  Ryan Cooper - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

  Üyelik tarihi : Aug 2009
  Mesajlar : 2.303
  Tecrübe Puanı 751
  Tecrübe Puanı Gücü : 100

  Standart  sistem çok istiyor ben canyourunit baktım işlemci hızı düşük geldi hiç gurcalamadım o yüzden


  Paylaş
  Catch me if you can

 4. #4
  Usta Oyuncu

  Üyelik tarihi : Jan 2011
  Mesajlar : 2.442
  Tecrübe Puanı 10
  Tecrübe Puanı Gücü : 11

  Standart  bence nfsmw daha iyi D bu oyunda va ama nfsmw yi ercih ederim aracı yönlendirme işini beceremedim yapamayınca sinir oldum D


  Paylaş
  YAPILAN HİÇ BİR HAKSIZLIK CEZASIZ KALMAYACAKTIR .... !!!!

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

Turnuval Yasal Uyarı!

Turnuval Bilgi paylaşım platformudur. Hukuka, yasalara, telif ve kişilik haklarına bağlıdır. "5651 sayılı yasada" belirtilen "Yer Sağlayıcı" olarak hizmet sunmaktadır. İlgili yasaya göre site yönetiminin tüm içerikleri kontrol etme yükümlülüğü yoktur. Bu sebep ile sitemiz, uyarıları dikkate alarak yasa dışı paylaşımlar hakkında gerekli işlemleri yapmaktadır. Oluşabilecek yasal sorumluluklar "Üyelerimize" aittir.

Web sitemizi kullanmaya devam ederek, turnuval.com hizmetlerini sizlere daha iyi sunabilmek amacıyla kullandığımız cookie'ler (çerezler) ve kişisel verilerinizle ilgili Gizlilik Politikası'nı kabul etmiş olursunuz.


1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 256 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 271 272 273 274 275 276 277 278 279 280 281 282 283 284 285 286 287 288 289 290 291 292 293 294 295 296 297 298 299 300 301 302 303 304 305 306 307 308 309 310 311 312 313 314 315 316 317 318 319 320 321 322 323 324 325 326 327 328 329 330 331 332 333 334 335 336 337 338 339 340 341 342 343 344 345 346 347 348 349 350 351 352 353 354 355 356 357 358 359 360 361 362 363 364 365 366 367 368 369 370 371 372 373 374 375 376 377 378 379 380 381 382 383 384 385 386 387 388 389 390 391 392 393 394 395 396 397 398 399 400 401 402 403 404 405 406 407 408 409 410 411 412 413 414 415 416 417 418 419 420 421 422 423 424 425 426 427 428 429 430 431 432 433 434 435 436 437 438 439 440 441 442 443 444 445 446 447 448 449 450 451 452 453 454 455 456 457 458 459 460 461 462 463 464 465 466 467 468 469 470 471 472 473 474 475 476 477 478 479 480 481 482 483 484 485 486 487 488 489 490 491 492 493 494 495 496 497 498 499 500 501 502 503 504 505 506 507 508 509 510 511 512 513 514 515 516 517 518 519 520 521 522 523 524 525 526 527 528 529 530 531 532 533 534 535 536 537 538 539 540 541 542 543 544 545 546 547 548 549 550 551 552 553 554 555 556 557 558 559 560 561 562 563 564 565 566 567 568 569 570 571 572 573 574 575 576 577 578 579 580 581 582 583 584 585 586 587 588 589 590 591 592 593 594 595 596 597 598 599 600 601 602 603 604 605 606 607 608 609 610 611 612 613 614 615 616 617 618 619 620 621 622 623 624 625 626 627 628 629 630 631 632 633 634 635 636 637 638 639 640 641 642 643 644 645 646 647 648 649 650 651 652 653 654 655 656 657 658 659 660 661 662 663 664 665 666 667 668 669 670 671 672 673 674 675 676 677 678 679 680 681 682 683 684 685 686 687 688 689 690 691 692 693 694 695 696 697 698 699 700 701 702 703 704 705 706 707 708 709 710 711 712 713 714 715 716 717 718 719 720 721 722 723 724 725 726 727 728 729 730 731 732 733 734 735 736 737 738 739 740 741 742 743 744 745 746 747 748 749 750 751 752 753 754 755 756 757 758 759 760 761 762 763 764 765 766 767 768 769 770 771 772 773 774 775 776 777 778 779 780 781 782 783 784 785 786 787 788 789 790 791 792 793