Toplam 4 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 4 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: 11 Eylül 2001 Saldırıları | New York Şehri - Washington D.C. / A.B.D.

 1. #1
  Emekli Yetkili

  Üyelik tarihi : May 2006
  Mesajlar : 3.531
  Tecrübe Puanı 1067
  Tecrübe Puanı Gücü : 100

  Standart 11 Eylül 2001 Saldırıları | New York Şehri - Washington D.C. / A.B.D.

  11 Eylül 2001
  de meydana gelen dört yolcu uçağı çakılması, ABD hükümeti tarafından, ABD'de sivilleri ve askerleri hedef alan bir dizi terör saldırısı olarak açıklanmıştır.


  11 Eylül 2001 günü meydana gelen olaylar

  Dikey Şema  Yatay Şema
  Pentagon'un saldırılarda hasarlanan 14. bölümü. Hasarın kaynağı ile ilgili Amerika Birleşik Devletleri resmî kaynakları bir uçağın çarptığını belirtmektedir; ancak bu konuyu şüpheli bulan ve bu hasarın bir uçak çarpması neticesinde oluşmadığını öne süren çeşitli iddialar da bulunmaktadır.
  United Airlines Uçuş 93'ün enkazından olduğu söylenen bir parça (Gövde kanatlar vs. ait bir iz bulunamamıştır.)  Dünya Ticaret Merkezi Kuzey Kule'ye çarpan uçak

  Yerel Saatle 08:46:30 da bir uçak Dünya Ticaret Merkezi Kuzey Kulesi 94.-98. katları arasına kulenin kuzey tarafından çarptı.
  Bina çarpmadan 102 dakika sonra yıkıldı.

  Dünya Ticaret Merkezi Güney Kule'ye çarpan uçak

  Yerel Saatle 09:02:59 da ikinci bir uçak Dünya Ticaret Merkezi güney Kulesi 77.-85. katları arasına kulenin güney tarafından çarptı. Bina çarpmadan 56 dakika sonra yıkıldı.

  Pentagon'a çarpan uçak

  Yerel Saatle 09:37:46 da Pentagon'a üçüncü bir uçağın çarptığı açıklandı. Olay yerinde herhangi bir uçak enkazına rastlanmadı.Ancak uçağa ait bir çok küçük(80-50 cm civarıda) metal parçaları bulunmuş ve uçağın yaklaşık 110 metre ileriden pentagonda yerden ilerledği sırada 5-6 sokak lambası devrilmiştir.Resmi açıklamaya göre çarpma anında uçağın jet yakıtıyla yanıp kül olduğu şeklindedir.[kaynak belirtilmeli]yakındaki bir benzin istasyonunun güvenlik kamerasında patlamanın olduğu anda hızla bir nesnenin çarptığı açıkca bellidir ve kamerada bunun yerden hızla gelen uçak olduğu saptanmıştır.

  Pensilvanya'da düştüğü iddia edilen uçak

  Yerel Saatle 10:03:11 de Vaşington'un 240km(150mil) kuzey batısına, Pensilvanya Shanksville kırsalıda dördüncü bir uçağın düştüğü açıklandı. Olay yerinde herhangi bir uçak enkazına rastlanmadı. Resmî makamlarca uçak enkazının olduğu vurgulanmasına rağmen enkaza arama kurtarma için giden ekipler herhangi bir uçak ve ölüye raslamadıklarını o an orada bulunan gazetecilere bildirdiler. Orada bulunan metallerin daha çok kamyonlarla dökülmüş metal yığınına benzediğini söylemişlerdir. [1]

  Bu saldırıyla ilgili olarak çeşitli komplo teorileri uydurulmuştur bu komplo teorileri arasında en yaygın olanı ise saldırının Amerikan hükümeti tarafından yapılmış olmasıdır. Bu iddada bulunanlara göre Usame Bin Ladin Bush ailsiyle arkadaştı.Bush ortadoğuda petrol yataklarını ele geçirmek için bunlara baş vuruyordu ve savaş bahanesi üretiyordu.Ama şu bir gerçekti ki A.B.D'nin Irak işgalinde maddi zararı 2 trilyon dolardı.Irak'ın petrol yataklarından yıllık kazancı ortalama 20 milyar dolardı.Amerika'nın yıllık gayrisafi milli hasılası ise ortalama 14 trilyon dolardı.artı ikiz kulelere çarpan uçağın maliyeti,ikiz kulelerin maliyeti çevredeki bina,yol,arabaların zaraları,buranın dünya ticaret merkezi olmasından dolayı birçok paranın döndüğü ve en önemlisi 3000 tane inasanın yok olmasıydı.A.B.D Afganistan işgalinde 1 milyar dolara yol inşa etmişti ve aynı zamanda Irak memurlarının maaşını karşılamıştı.Saddam dönemindeki Irak'a verilan borçların büyük bir kısmını silinmişti ve dünyaya borçların silinmesi için çağrı yapmıştı.Olayla bulanan kanıtlar ise El Kaide örgütlü teröriste ait pasaport,havalalanı otoparkında bir araç içinde bulunan Kuran ve Uçak klavuzu ve Usame Bin Ladin'in açıklamalarıydı.Ayrıca Amerikan Başkanı Bush Irak'ı işgalinden önce Saddam Hüseyin'e ülkesini teketmesi için 48 saat süre tanımıştır S.Hüseyin bunu dikkate almayarak ortalıktan kaybolmuş ve sonrasında işgal başlamıştır.

  ABD hükümetinin açıklamaları

  ABD hükümetinin açıklamalarına göre olaylar şöyle gelişti: 11 Eylül 2001 Salı günü ABD’de dört yolcu uçağının ikisi New York’taki Dünya Ticaret Merkezi gökdelenlerine, bir diğeri Vaşington D.C.'de Pentagon’a çarptı. Sonuncu uçak ise yolcular ve uçağı kaçıranlar arasındaki mücadeleden sonra 150 mil uzakta, Pensilvanya kırsalında düştü.

  ABD Hükümetinin öne sürdüğü kanıtlar
  • Dünya Ticaret Merkezi kulelerine çarpan uçaktaki teröristlerden birinin pasaportu uçağın kuleye çarpmasından sonra aşağıya fırlamış ve bölgedeki bir polis tarafından bulunmuştur.
  • Teröristlerin havaalanına gelirken kullandıkları ve havaalanına otoparkına bıraktıkları araçta uçak kullanım kılavuzu ve Kur'an-ı Kerim bulunmuştur.
  Resmi Amerikan kayıtlarına göre sorumlular

  Amerikan hükümetinin araştırmasına ve 11 Eylül Komisyon Raporu'na göre yolcu uçaklar Usame Bin Ladin'in lideri olduğu El Kaide terör örgütünün 19 üyesi tarafından kaçırıldı ve eylem gerçekleştirildi. Bazılarına göre ise bu saldırı Hitler'in Reichstag yangınından farksızdı.[kaynak belirtilmeli]

  Kayıplar

  Hayatını Kaybedenler[3] Nev York Dünya Ticaret Merkezi 2,603 kişi öldü, 24 kişi kayıp ilan edildi, öldükleri tahmin ediliyor.[4] American 11 88[5] United 175 59[6] Arlington Pentagon 125[7] American 77 59[8] Shanksville United 93 40[9] Toplam 2,974 kişi öldü, 24 kişi kayıp olarak
  listeleniyor.  Saldırının ertesi günü The New York Times gazetesi
  Pentagon'dan yükselen dumanlar

  Olaylarda 19 hava korsanı ile uçaklarda ve yerde bulunan 2,974 kişi hayatını kaybettiği açıklanmıştır. Kayıp durumda olan 24 kişinin ise öldüğü varsayılmaktadır.

  Konuya şüpheci yaklaşımlar

  Saldırılar sonrasında ve günümüze kadar olan süreçte ABD içinden ve dışından çeşitli kişi ve gruplar tarafından, saldırıların Amerikan hükümeti ve/veya gizli servisleri tarafından düzenlendiğine dair çeşitli komplo teorileri ileri sürülmüştür.
  Bazı çevreler tarafından konuyla ilgili olarak, başta Orta Doğu'ya yönelik bir işgal harekatı başlatmak için gerekçe oluşturabilmek amacıyla saldırının özellikle ABD yönetimi tarafından gerçekleştirildiği teorisi olmak üzere, çeşitli komplo teorileri ortaya atılmaktadır.
  Amerika'nın saygın gazetelerinden New York Times tarafından yakın zamanda yapılan bir ankete göre Amerikan vatandaşlarının %75'i 11 Eylül olayları ile ilgili olarak hükümetin yalan söylediğinden şüphelenmektedir. Bu oran 2006 yılında %50 civarında idi. [10]
  Birleşik Krallık İşçi Partisi milletvekili ve kabineden sorumlu devlet bakanı Michael Meacher, 11 Eylül olaylarını soruşturmaktadır [11]. Meacher 2006 yılında Loose Change isimli filmin Avam Kamarası'nda izlenmesini önermiş, daha sonra bu fikrinden vazgeçmiştir. 11 Eylül olayları ile ilgili olarak şöyle demiştir: "Böylesine devasa öneme haiz bir olayın bu şekilde gizeme gömülmesine modern tarihte daha önce hiç rastlanılmamıştır. Anahtar konumundaki bazı gerçekler mümkün ve anlaşılabilir bir temele dayandırarak açıklanamamış durumdadır."[12]
  ABD halkının bir bölümü 11 Eylül'lün yeniden soruşturulmasını istemektedir.

  Fahrenheit 9/11

  Ana madde: Fahrenheit 9/11 (film) Saldırıdan 3 yıl sonra, Başkan Bush'un (Bin Ladin ailesi dahil) Suudi Sermayesiyle ticarî ortaklıkları olduğunu anlatan ve Bush Hükümetinin 11 Eylül saldırılarını önceden bildiğini ima eden Fahrenheit 9/11 (Fahrenhayt 11 Eylül) isimli bir belgesel filmi vizyona girmiş ve tüm dünyada geniş yankı uyandırmıştır.[13]

  Saldırıları konu alan diğer yapıtlar

  Saldırılarla ilgili sinema filmleri çekilmeye başlanmıştır. İlk film olan United 93 adlı film 1 Eylül 2006'da vizyona girmiştir. Film kırsal alanda düşen United Airlines adlı şirkete ait 93 sefer sayılı uçağın mürettebat ve yolcularının o gün yaşadıkları dehşeti varsayımlara dayanarak anlatmaktadır. Nicolas Cage'in başrolünde oynadığı 2006 yılı yapımı Dünya Ticaret Merkezi adlı filmde de kuledeki insanları kurtarmaya giderken enkazın altında kalan iki polisin hikayesi anlatılmıştır.

  Sonuçları ve etkileri  Irak'ta USAF Uçakları


  Saldırı, dünya medyası tarafından "medeniyetler çatışması" olarak yorumlandı. 11 Eylül 2001 saldırılarını gerekçe gösteren başkan George W. Bush, önce Afganistan, ardından da Irak'ı işgâl etti. ABD Başkanı George W. Bush Terörizmle Savaş Kampanyası başlattı ve bu kampanya ile NATO'nun 5. maddesini işletmeye başlattı. Bu Kampanya'da ABD'ye başta Birleşik Krallık olmak üzere bir çok ülke destek olmaktadır.
  11 Eylül saldırıları sonucu, başta ABD olmak üzere batılı devletlerde Müslümanlar'a karşı işlenen nefret suçlarında büyük artış görüldü.


  11 Eylül kronolojisi

  1. İkiz Kuleler olayından önceki suskunluk.
  New York Şehri, Manhattan, 11 Eylül 2001 Saat 8:48'den önce

  2. New York Dünya Ticaret Merkezinin Kuzey Kulesi:
  11 Eylül 2001’ de, Amerikan Hava Yolları’na ait bir yolcu uçağı kaçırılarak saat 8.48 de 95. kattan binaya çarptı.

  3. New York Dünya Ticaret Merkezinin Kuzey Kulesinden Bir Görünüm:
  Saat 9.03’ de televizyon izleyicileri, kaçırılan Amerikan Hava Yolları’ na ait yolcu uçağının Dünya Ticaret Merkezi’nin güney kulesine saplanmasını dehşet içinde seyrediyorlardı.

  4. New York Dünya Ticaret Merkezi’ nin Güney Kulesi:
  Kaçırılan Birleşik Milletler Havayollarının, 175 numaralı uçuşunu gerçekleştiren yolcu uçağı kasıtlı biçimde gökdelene doğru uçarak binaya 90. kat dolaylarında vurdu.

  5. New York’un Aşağı Manhattan’ında Yer Alan Dünya Ticaret Merkezi’ nin İkiz Kuleleri :
  Ünlü mimarlar Minoru Yamasaki ve Emery Roth tarafından tasarlanmış olan 110 katlı çelik ve cam kuleleri, 11 Eylül 2001 Salı sabahı dehşet verici bir saldırıya uğradı.

  6. Dünya Ticaret Merkezi Kompleksinde Yer Alan İkiz Kuleler
  Bu kısmı anlatan görüntüler 1 saniyelik aralıklarla oluşmuş ve çekilmiştir. En üstteki görüntüde, yolcu uçağı Güney Kuleye( saldırıya uğrayan ikinci bina) çarpmaya sadece birkaç metre uzaklıktadır. Ortadaki görüntüde, yolcu uçağının burnu güney binayı tam ters tarafına doğru delip geçmektedir. Bu çarpma dolayısıyla meydana gelen patlama 3. görüntüde açığa vurulmuştur.

  7. Dünya Ticaret Merkezi
  Kaçırılan iki yolcu uçağı kasıtlı biçimde Dünya Ticaret Merkezi’ nin ikiz kulelerine doğru teröristler tarafından uçuruldu. Kuzey kuleden dalgalanan siyah duman; 65 yolcusuyla Boston Massachusetts’ deki Logan Uluslararası Havaalanından ayrılarak 175 sayılı uçuş numarasıyla Los Angeles, Californiya’ya doğru yol alırken kaçırılan Amerikan Havayollarına ait yolcu uçağı’nın kuleye çarpması sonucu meydana gelmiş, güney kulenin üstüne doğru yayılmaktadır.

  8. Dünya Ticaret Merkezi’nde
  11 Eylül 2001 sabahı saat 9.03’ de, büyük yolcu uçağının Dünya Ticaret Merkezi'nin Güney kulesine çarpması dünyanın finans merkezine büyük bir darbe indirmiştir.


  Paylaş
  Mesaj StANDby007 tarafından (13-11-2008 Saat 22:19 ) değiştirilmiştir.
  ◥█▄▃▁ 杀
  ... ◥█☆█▅▄▃▁▁▁▁▁▃▄▅▅重庆代表队▅▅▄▁
  〓▇███████████████████████████████▅▄▃▁▁
  〓〓〓████████████████████◤ 2. #2
  Emekli Yetkili
  M4K1F - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

  Üyelik tarihi : Feb 2006
  Mesajlar : 14.004
  Tecrübe Puanı 10000
  Tecrübe Puanı Gücü : 100

  Standart  Microsoft Word ‘ e girin ve uçağın kodu olan Q33NY yazın. yazı tipini Wingdings yaptığınızda karşınıza işte bu ifadeler çıkıyor. Deneyin göreceksiniz

  UÇAK- İKİZ KULELER-ÖLÜM-İSRAİL


  Paylaş
  Merhaba ben Goethe. Daha önce de gelmiştim.

 3. #3
  Emekli Yetkili

  Üyelik tarihi : May 2006
  Mesajlar : 3.531
  Tecrübe Puanı 1067
  Tecrübe Puanı Gücü : 100

  Standart  Mehmet fazla heyecan yapma Q33NYC uçağın kodu falan değildi tamamen uydurmasyon ;)


  Paylaş
  ◥█▄▃▁ 杀
  ... ◥█☆█▅▄▃▁▁▁▁▁▃▄▅▅重庆代表队▅▅▄▁
  〓▇███████████████████████████████▅▄▃▁▁
  〓〓〓████████████████████◤

 4. #4
  Usta Oyuncu

  Üyelik tarihi : Oct 2008
  Mesajlar : 2.099
  Tecrübe Puanı 10
  Tecrübe Puanı Gücü : 11

  Standart  evet o olay bi yalandan ibaret.


  Paylaş

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

Turnuval Yasal Uyarı!

Turnuval Bilgi paylaşım platformudur. Hukuka, yasalara, telif ve kişilik haklarına bağlıdır. "5651 sayılı yasada" belirtilen "Yer Sağlayıcı" olarak hizmet sunmaktadır. İlgili yasaya göre site yönetiminin tüm içerikleri kontrol etme yükümlülüğü yoktur. Bu sebep ile sitemiz, uyarıları dikkate alarak yasa dışı paylaşımlar hakkında gerekli işlemleri yapmaktadır. Oluşabilecek yasal sorumluluklar "Üyelerimize" aittir.

Web sitemizi kullanmaya devam ederek, turnuval.com hizmetlerini sizlere daha iyi sunabilmek amacıyla kullandığımız cookie'ler (çerezler) ve kişisel verilerinizle ilgili Gizlilik Politikası'nı kabul etmiş olursunuz.


1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 256 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 271 272 273 274 275 276 277 278 279 280 281 282 283 284 285 286 287 288 289 290 291 292 293 294 295 296 297 298 299 300 301 302 303 304 305 306 307 308 309 310 311 312 313 314 315 316 317 318 319 320 321 322 323 324 325 326 327 328 329 330 331 332 333 334 335 336 337 338 339 340 341 342 343 344 345 346 347 348 349 350 351 352 353 354 355 356 357 358 359 360 361 362 363 364 365 366 367 368 369 370 371 372 373 374 375 376 377 378 379 380 381 382 383 384 385 386 387 388 389 390 391 392 393 394 395 396 397 398 399 400 401 402 403 404 405 406 407 408 409 410 411 412 413 414 415 416 417 418 419 420 421 422 423 424 425 426 427 428 429 430 431 432 433 434 435 436 437 438 439 440 441 442 443 444 445 446 447 448 449 450 451 452 453 454 455 456 457 458 459 460 461 462 463 464 465 466 467 468 469 470 471 472 473 474 475 476 477 478 479 480 481 482 483 484 485 486 487 488 489 490 491 492 493 494 495 496 497 498 499 500 501 502 503 504 505 506 507 508 509 510 511 512 513 514 515 516 517 518 519 520 521 522 523 524 525 526 527 528 529 530 531 532 533 534 535 536 537 538 539 540 541 542 543 544 545 546 547 548 549 550 551 552 553 554 555 556 557 558 559 560 561 562 563 564 565 566 567 568 569 570 571 572 573 574 575 576 577 578 579 580 581 582 583 584 585 586 587 588 589 590 591 592 593 594 595 596 597 598 599 600 601 602 603 604 605 606 607 608 609 610 611 612 613 614 615 616 617 618 619 620 621 622 623 624 625 626 627 628 629 630 631 632 633 634 635 636 637 638 639 640 641 642 643 644 645 646 647 648 649 650 651 652 653 654 655 656 657 658 659 660 661 662 663 664 665 666 667 668 669 670 671 672 673 674 675 676 677 678 679 680 681 682 683 684 685 686 687 688 689 690 691 692 693 694 695 696 697 698 699 700 701 702 703 704 705 706 707 708 709 710 711 712 713 714 715 716 717 718 719 720 721 722 723 724 725 726 727 728 729 730 731 732 733 734 735 736 737 738 739 740 741 742 743 744 745 746 747 748 749 750 751 752 753 754 755 756 757 758 759 760 761 762 763 764 765 766 767 768 769 770 771 772 773 774 775 776 777 778 779 780 781 782 783 784 785 786 787 788 789 790 791 792 793