PC oyunlarının satışları geçtiğimiz aylarda gittikçe düştü, bunun bir sebebi de korsan kopyaların çok yaygın olması. Bundan dolayı birçok geliştiricinin PCyi kenara itip, sadece konsol versiyonları üzerinde çalışması pek de şaşırtıcı değil. Fakat BioWaredeki yapımcılar ise PCye sıkı sıkıya tutunmuşlar ve PCnin oyun aleti olarak devrinin henüz kapanmadığına inanıyorlar.

BioWareden "Ray Muzyka" bu hususta; Bence insanlar bugün eskiye nazaran daha çok PC oyunu oynuyor ve PC sahasında daha çok para harcıyor; ama bu başka bir şekilde gelişiyor. diyor. Bu ifadesiyle de çok sayıdaki sıradan oyuncuyu ima ediyor. "Muzyka" konuşmasının devamında şu cümleyi kullanıyor: İnsanların 20 yıl öncesinden farklı oyunlar oynamak istemeleri kötü değil; bu tabii ve normal, çünkü teknoloji gelişiyor. Biz de geliştiriciler olarak kendimizi yeni trendlere uyarlamak ve oyuncuların memnuniyetini temin etmek zorundayız.

BioWare bununla ne mi kastediyor? Oyunlar, bilhassa rol yapma oyunları, kısmen yeni başlayanlar için daha cazip olmalı ve böylelikle daha geniş kitlelerin ilgisini çekebilmeli. Bu da tabii ki daha iyi satış rakamları getirecektir. Bakalım BioWarein şu anki projesi "Dragon Age: Origins" burada iyi bir örnek teşkil edebilecek mi?