Toplam 16 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 16 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: F.E.A.R. 2: Project Origin[Korkunun Ecele Faydası Yok]

 1. #1
  Usta Oyuncu

  Üyelik tarihi : Oct 2008
  Mesajlar : 3.685
  Tecrübe Puanı 95
  Tecrübe Puanı Gücü : 96

  Standart F.E.A.R. 2: Project Origin[Korkunun Ecele Faydası Yok]

  Modern korku unsurlarını, Japon kültürü ile mükemmel bir uyuma sokan Monolith, 2005 yılında F.E.A.R ile birçok oyun severin hayranlığını kazandı. Oldukça korku dolu anlara sahip olan yapım, üstüne üstlük şaşırtıcı derecede iyi olan yapay zekasıyla da insanı oldukça sıkıntıya sokuyordu. Tabii görsel kalitesi ile çevre etkileşimi de, oyunun bu kadar beğenilmesinde büyük bir etken olmuştu. Ancak ilk oyundan sonra FEAR hakkında sessizliğe bürünen Monolith, bir de yayıncı firma Sierra ile yollarını ayırınca, oyunun isim hakkı Sierrada kaldı ve ikincisinin duyurulması biraz sıkıntılı bir sürece girdi. Ama her şeye rağmen yeni oyunu duyuran Monolith, işe ilk baştan başlama kararı aldı ve FEARın devamı için isim yarışması başlattı. Bu yarışma sonunda Project Origin ismini seçen firma, yeni oyunu bu isimle duyurarak ikincisinin yapımına başladı.

  Uzun bir süre bu isim altında haberleri çıkan oyunun, geçtiğimiz Eylül ayında ismi bir kez daha değişti. Activisionnın, Vivendi Gamesi satın almasıyla, Vivendinin altında iş yapan Sierranın geleceği belirsizleşti. FEARın isim haklarının yeni sahibi olan Activisionnın bu isimle geleceğe dair bir düşüncesi olmadığından, Monolith bu fırsatta istifade FEAR ismini satın aldı ve ikinci oyun tekrardan gerçek ismine ulaşmış oldu. Ancak Project Origin ismini de atmayan firma, yeni oyunun adını FEAR 2: Project Origin olarak değiştirdi. İşte bu korku unsurları had safhada olan ve merakla beklenen yapımın geçtiğimiz günlerde PlayStation 3 sahiplerine özel olarak PSN dergisi Qore için demosu yayınlandı. Büyük bir heyecanla açtığım demo, bazı yönlerden beklentilerimi karşılasa da, maalesef eksik yönleri de yok değil. Şimdi bunlara gelin beraber bakalım.

  Geriye sayım

  Hatırlarsanız ilk oyunun sonunda büyük bir patlama ile karşı kaşıya kalıyorduk, üstüne üstlük kurtulmak için bindiğimiz helikopteri de düşüren Alma, bizi tekrardan o felaketin içine sokuyordu. FEAR 2 ise, aynen bir dizi edasında kaldığımız yerden başlıyor. Gözlerimizi ilk açtığımızda yine Alma ile ilgili hayaller görüyoruz, ama kısa biz zaman içinde kendimize geliyor ve düşen helikopterin yanında ayağa kalkıyoruz. Demoyu oynamayı başladığımızda ilk dikkat çeken nokta, o büyük patlama sonucunda ortaya çıkan büyük yıkım. Sokaklar, binalar kısaca tüm şehir tam anlamıyla harabe haline gelmiş. Açıkçası ilk oyunla en büyük fark, mekan tasarımlarında ortaya çıkıyor. Ancak FEAR 2'de tabii ki kapalı mekanlar da yer alıyor ve bunların önceki oyundan da pek bir farkı yok. Ama bu post apokaliptik ortam bana göre FEAR'a daha iyi uyum göstermiş. En azından oyunun daha etkili bir atmosferi olmuş diye düşünüyorum. Tabii bu durum yapımın önemli özelliklerinden korku unsurunu da kesinlikle beslemiş. Çünkü demoda dahi, birçok sahnede açık söylemek gerekirse tırstım.
  Korku kelimesinin karşılığı geri döndü


  Önümden geçen hayaletler, tavanda asılı duran cesetler ve tüm alanı kaplayan kan birçok korku oyununun veremeyeceği etkiyi yaratmayı başarabilmiş. Hatta bazı anlarda arkanızda bir ses duyarak dönüp bakabiliyor ve bir şeyin görünüp kaybolduğunu fark ediyorsunuz. Keza çoğu zaman Alma'nın hayaleti ile gördüğümüz halüsinasyonlar da korku unsurunu had safhaya ulaştırıyor. Monolith, FEAR ruhunu sonuna kadar korumuş ve yeni oyuna da yansıtmış.

  Korku ve mekan tasarımlarını bir kenara bırakıp, bir oyunun bence en önemli unsuru olan oynanabilirliğe geçmek istiyorum. FEAR 2nin bu konuda genel olarak pek bir sorunu yok. İlki gibi başarılı, çalışan ve dinamik oynanış yeni oyuna da yansıtılmış. Ayrıca değiştirilen silah tasarımları da, ilk oyundaki garip silahlara göre daha etkili bir hava bırakmış diyebilirim. Tabii ki olmazsa olmaz Slow Motion efekti de ikinci oyunda yerini almış. Görünen o ki, Monolith bu konuda da beğenilen şeyi değiştirmek olmaz düşüncesiyle yola çıkmış ve oynanabilirlikteki o heyecanı FEAR 2ye de taşımış.

  FEAR'ın en beğenilen kısımlarından biri olan çevre etkileşimi de ikinci oyunda da karşımıza çıkıyor. Ancak yapımda bu konuda çok fazla ileriye gidememiş. Bunu elimizde silahla ilerlediğimiz anlarda oldukça iyi bir şekilde görebiliyoruz. Aynen ilk oyunda olduğu gibi, fayanslar, camlar, etraftaki birkaç parça eşya dışında çok fazla zarar gören bir şey yok. Açıkçası 2005 yılında bunları gördüğümüzde, birçok kişiyi hayran kalmıştı, fakat aradan geçen bunca zamana rağmen, FEARın böyle bir konuda hala aynı mesafede yer alması biraz can sıkıyor. Ama her şeye rağmen demonun sonlarında binme imkanı bulduğumuz, devasa bir robot, biraz olsun göz zevkimizi arttırmayı başarıyor. Çünkü o anlarda dört bir yandan gelen füzeler sayesinde ortaya çıkan duman ve toz bulutu ile parçalanan belli başlı birkaç duvar, ciddi derecede Hollywood filmi esintisini yaşatıyor. Tabii bu durum oyunun görsel kalitesini arttırmayı başaran güzel bir faktör olmuş. Ama her şeye rağmen bu konuda çok fazla kesin konuşmakta istemiyorum, sonuçta bu bir demo ve oyunun tam sürümünde göreceğimiz mekanlar ve sahneler çok daha fazla etkileyici olabilir.
  Düşman birlikleri

  Yapay zeka yeni oyunda da tam anlamıyla şov yapıyor. Sizi gördüğü anda birçok yapay zeka yoksunu düşman karakterler gibi üstünüze kurşun yağdırmaktan çok, hemen güvenli bir yer arayışına giren rakiplerimiz, eğer öyle bir yer bulamazsa, bir arabanın kapısını açıp ya da bir masayı çevirip kendine siper yapabiliyor. Bunun dışında size müthiş derecede etkili karşılıklar verebilen düşmanlar, gerçekten çok etkileyici davranışlarda da bulunabiliyorlar. Mesela gördüğünüz bir düşmana yaptığınız ilk saldırıda, eğer ölmezse, yarasını tutarak kendisini güvenli bir yere doğru ***ürmeye çalışıyor ve bunu bazen sürünerek bazen de tek ayağının üstünde gerçekleştiriyor. Şahsen FEAR, yapay zeka konusunda ilk oyunda olduğundan çok daha başarılı bir şekilde karşımıza çıkacak gibi görünüyor.  Bu kadar konuştuktan sonra biraz da görsel kaliteden bahsedelim. 2005 yılında karşımıza çıkan FEAR, birçok özelliğinin yanı sıra, sahip olduğu grafikleriyle de insanları kendine hayran bırakmıştı. Oldukça etkileyici görünen mekanlar ve modellemeler hakikaten o zamanın şartlarına göre çok iyiydi. Fakat aynı çevre etkileşiminde olduğu gibi, ne yazık ki bu konuda da Monolith pek bir ilerleme kaydedememiş. Tabii ki ufak tefek gelişmeler söz konusu, mesela kaplama kaliteleri, silah ve karakter modellemeleri, aydınlatma ve gölgeler göze oldukça hoş geliyor. Ama 720p destekli bir LCD TVde oynayıp görsel kaliteyi sonuna kadar görmeme rağmen, ilk oyunla aralarında öyle aman aman diyebileceğimiz belirgin bir fark maalesef yok. Çünkü son zamanlarda görmüş olduğumuz Killzone 2, Crysis, bir nebze FarCry 2 gibi görsel kalitesi yüksek oyunları görünce ve aradan geçen bu kadar zamandan sonra, böylesine beğenilen bir devam yapımı için beklentiler biraz olsun artıyor. Açıkçası bu oyundan görsel açıdan büyük beklentileri olan arkadaşlarımız varsa, bu beklentilerini biraz küçültmelerinde fayda var, çünkü oyunu karşılarında gördüklerinde biraz hayal kırıklığına uğrayabilirler.

  Son olarak da sesler hakkında bilgi vermek istiyorum. FEAR 2 bu konuda ne çok başarılı ne de çok kötü. Bana normal bir oyunda görebileceğimiz ortalama bir ses kalitesi var gibi geldi. Bilhassa kapalı mekanlar ses konusunda vasatı aşamasa da, ne varsa dışarıda var diyerekten, robot kullandığımız sahnede sesler kalite konusunda birkaç basamak atlıyor. Çünkü o yoğun çatışma ortamı oldukça başarılı bir şekilde oyuncuya sunulmuş ve eğer güzel bir ses sisteminiz de varsa, en azından dış mekanlardaki bu büyük çatışma sahneleri sizi bir Hollywood filminin içindeymiş gibi hissettirebilir.

  Sonuç

  FEAR 2: Project Origin, bence yılın ağır toplarından biri olacakmış gibi geliyor. Demoda bunu oldukça yoğun bir şekilde hissettirdi diyebilirim. O yüzden bence kesinlikle alınmayı hak eden bir oyun, ki eğer aynı anda dolu dolu aksiyon ve korku anlarını yaşamak istiyorsanız kesinlikle kaçırmayın diyorum. Ama şunu da söylemeden geçemeyeceğim, Project Originden yaklaşık 2 hafta sonra çıkacak olan Killzone 2, tabii ki FEAR 2den daha çok alınmayı hak eden bir oyun. Eğer paranız kısıtlıysa PS3 sahipleri bence tercihlerini Killzone 2den yana kullansınlar derim. Son olarak eklemek gerekirse FEAR 2: Project Originin tüm platformlar için çıkacak olan demosu bu hafta içinde, tam sürümü 13 Şubat tarihinde piyasalarda olacak.


  Paylaş
  Mesaj eLiteCrew tarafından (21-01-2009 Saat 23:47 ) değiştirilmiştir. 2. #2
  ∂єнşєт¢яєฬ
  Yedek Oyuncu

  Standart  ben bu oyunu oynayamam yhaww


  Paylaş

 3. #3
  Aktif Oyuncu

  Üyelik tarihi : Oct 2008
  Mesajlar : 319
  Tecrübe Puanı 10
  Tecrübe Puanı Gücü : 11

  Standart  Bn birincisini bitirdim ama bu daha bir korkunç olacakmış gibime geliyor D


  Paylaş
  EĞER BİR YERDE KÜÇÜK İNSANLARIN BÜYÜK GÖLGELERİ OLUŞUYORSA BİLİNİZKİ O YERDE GÜNEŞ BATIYOR DEMEKTİR  EFSANE GERİ DÖNMEYE HAZIRLANIYOR STARCRAFT 2.
  ZERG'LER İSE KATLİYAMA HAZIRLANIYOR,TERRANLAR'IN VE PROTOSSLAR'IN SONU YAKINDIR.


  :rep: RAP FAN CLUB :rep:
  [ Rapcilerin Buluşma Noktası ]
  Üye No:48

 4. #4
  melihugur
  Yedek Oyuncu

  Standart  bu oyunu hamachi ile nasıl oynayabiliriz acaba ? Cevaplarsanız sevinirim


  Paylaş

 5. #5
  ReaPeR
  Yedek Oyuncu

  Standart  bende bulamadm hamachi ile nasıl oynancağını


  Paylaş

 6. #6
  Aktif Oyuncu

  Üyelik tarihi : Oct 2008
  Mesajlar : 319
  Tecrübe Puanı 10
  Tecrübe Puanı Gücü : 11

  Standart  Bu oyun sanırım sadece single oynanabiliyor


  Paylaş
  EĞER BİR YERDE KÜÇÜK İNSANLARIN BÜYÜK GÖLGELERİ OLUŞUYORSA BİLİNİZKİ O YERDE GÜNEŞ BATIYOR DEMEKTİR  EFSANE GERİ DÖNMEYE HAZIRLANIYOR STARCRAFT 2.
  ZERG'LER İSE KATLİYAMA HAZIRLANIYOR,TERRANLAR'IN VE PROTOSSLAR'IN SONU YAKINDIR.


  :rep: RAP FAN CLUB :rep:
  [ Rapcilerin Buluşma Noktası ]
  Üye No:48

 7. #7
  ReaPeR
  Yedek Oyuncu

  Standart  Alıntı Zerg Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
  Bu oyun sanırım sadece single oynanabiliyor
  kesinlik hayır eğer oyunu oynadıysan hem local hem online oynama ımkanı verdiğini gorursun. Tarafımdan denendi oynanıyor fakat şuan için hamaciden oynanamıyor


  Paylaş

 8. #8
  Aktif Oyuncu

  Üyelik tarihi : Jan 2009
  Mesajlar : 454
  Tecrübe Puanı 10
  Tecrübe Puanı Gücü : 11

  Standart  ZAten korktugum için almıom bu oyunubİ anda geliolar üstüme


  Paylaş
  Mesaj ṠӖɴṠαΤȋσɳ tarafından (18-02-2009 Saat 22:37 ) değiştirilmiştir.
  ▒▒├Efsane Geri Döndü:shades: ▒▒
  Yaşamanın öbür adı savaşmaksa eğer,tetik boşluğunda destanlar yazmak bize düşeR!

  :icc:
  Red Alert 3

 9. #9
  Aktif Oyuncu

  Üyelik tarihi : Oct 2008
  Mesajlar : 319
  Tecrübe Puanı 10
  Tecrübe Puanı Gücü : 11

  Standart  Hyr F.E.A.R. 1 oynanabiliyor ama bn F.E.A.R. 2 için konuştum :):) yani bnce mantıksız olur,yani nasıl oynayabilirsinki bu senaryodaki bir oyunu karşılıklı???


  Paylaş
  EĞER BİR YERDE KÜÇÜK İNSANLARIN BÜYÜK GÖLGELERİ OLUŞUYORSA BİLİNİZKİ O YERDE GÜNEŞ BATIYOR DEMEKTİR  EFSANE GERİ DÖNMEYE HAZIRLANIYOR STARCRAFT 2.
  ZERG'LER İSE KATLİYAMA HAZIRLANIYOR,TERRANLAR'IN VE PROTOSSLAR'IN SONU YAKINDIR.


  :rep: RAP FAN CLUB :rep:
  [ Rapcilerin Buluşma Noktası ]
  Üye No:48

 10. #10
  ReaPeR
  Yedek Oyuncu

  Standart  Alıntı Zerg Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
  Hyr F.E.A.R. 1 oynanabiliyor ama bn F.E.A.R. 2 için konuştum :):) yani bnce mantıksız olur,yani nasıl oynayabilirsinki bu senaryodaki bir oyunu karşılıklı???
  bende fear2 için söledim onu zaten bas bayağı oynanıo death team death vs gibi özellikler de var


  Paylaş

 11. #11
  Aktif Oyuncu

  Üyelik tarihi : Oct 2008
  Mesajlar : 319
  Tecrübe Puanı 10
  Tecrübe Puanı Gücü : 11

  Standart  F.E.A.R. 2 çıktııııııı


  Paylaş
  EĞER BİR YERDE KÜÇÜK İNSANLARIN BÜYÜK GÖLGELERİ OLUŞUYORSA BİLİNİZKİ O YERDE GÜNEŞ BATIYOR DEMEKTİR  EFSANE GERİ DÖNMEYE HAZIRLANIYOR STARCRAFT 2.
  ZERG'LER İSE KATLİYAMA HAZIRLANIYOR,TERRANLAR'IN VE PROTOSSLAR'IN SONU YAKINDIR.


  :rep: RAP FAN CLUB :rep:
  [ Rapcilerin Buluşma Noktası ]
  Üye No:48

 12. #12
  ReaPeR
  Yedek Oyuncu

  Standart  Alıntı Zerg Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
  F.E.A.R. 2 çıktııııııı
  sende anlama sorunu mu var yoksa ben mı anlatamıom fear 2 çıktı ve onlıne oynanıo . capish? ok?


  Paylaş

 13. #13
  Aktif Oyuncu

  Üyelik tarihi : Jan 2009
  Mesajlar : 454
  Tecrübe Puanı 10
  Tecrübe Puanı Gücü : 11

  Standart  PeKİ Aynı L4d deki gibi Yaratıklara karşı bir tim ve yaratıkalr gibi mi?


  Paylaş
  ▒▒├Efsane Geri Döndü:shades: ▒▒
  Yaşamanın öbür adı savaşmaksa eğer,tetik boşluğunda destanlar yazmak bize düşeR!

  :icc:
  Red Alert 3

 14. #14
  DanieL
  Yedek Oyuncu

  Standart  kalbi olan oynamasın !!!


  Paylaş

 15. #15
  Yeni Oyuncu

  Üyelik tarihi : Feb 2009
  Mesajlar : 40
  Tecrübe Puanı 10
  Tecrübe Puanı Gücü : 11

  Standart  FEAr serisi gerçekten güzel ama biraz kokutucu :)


  Paylaş

 16. #16
  Hiperaktif Oyuncu

  Üyelik tarihi : Feb 2009
  Mesajlar : 898
  Tecrübe Puanı 164
  Tecrübe Puanı Gücü : 100

  Standart  koykdum:)


  Paylaş
  Hiçbirzaman Bir oyunda yenildiğiniz için arkadaşınızın kalbini kırmayın
  Çünki bilgisayar kapanır arkadaşlık kapanmaz ;)

  Turnuval yönetimi KRALDIR '07Kaptan : Fifa 2007 Oyuncusu;)

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

Turnuval Yasal Uyarı!

Turnuval Bilgi paylaşım platformudur. Hukuka, yasalara, telif ve kişilik haklarına bağlıdır. "5651 sayılı yasada" belirtilen "Yer Sağlayıcı" olarak hizmet sunmaktadır. İlgili yasaya göre site yönetiminin tüm içerikleri kontrol etme yükümlülüğü yoktur. Bu sebep ile sitemiz, uyarıları dikkate alarak yasa dışı paylaşımlar hakkında gerekli işlemleri yapmaktadır. Oluşabilecek yasal sorumluluklar "Üyelerimize" aittir.

Web sitemizi kullanmaya devam ederek, turnuval.com hizmetlerini sizlere daha iyi sunabilmek amacıyla kullandığımız cookie'ler (çerezler) ve kişisel verilerinizle ilgili Gizlilik Politikası'nı kabul etmiş olursunuz.


1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 256 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 271 272 273 274 275 276 277 278 279 280 281 282 283 284 285 286 287 288 289 290 291 292 293 294 295 296 297 298 299 300 301 302 303 304 305 306 307 308 309 310 311 312 313 314 315 316 317 318 319 320 321 322 323 324 325 326 327 328 329 330 331 332 333 334 335 336 337 338 339 340 341 342 343 344 345 346 347 348 349 350 351 352 353 354 355 356 357 358 359 360 361 362 363 364 365 366 367 368 369 370 371 372 373 374 375 376 377 378 379 380 381 382 383 384 385 386 387 388 389 390 391 392 393 394 395 396 397 398 399 400 401 402 403 404 405 406 407 408 409 410 411 412 413 414 415 416 417 418 419 420 421 422 423 424 425 426 427 428 429 430 431 432 433 434 435 436 437 438 439 440 441 442 443 444 445 446 447 448 449 450 451 452 453 454 455 456 457 458 459 460 461 462 463 464 465 466 467 468 469 470 471 472 473 474 475 476 477 478 479 480 481 482 483 484 485 486 487 488 489 490 491 492 493 494 495 496 497 498 499 500 501 502 503 504 505 506 507 508 509 510 511 512 513 514 515 516 517 518 519 520 521 522 523 524 525 526 527 528 529 530 531 532 533 534 535 536 537 538 539 540 541 542 543 544 545 546 547 548 549 550 551 552 553 554 555 556 557 558 559 560 561 562 563 564 565 566 567 568 569 570 571 572 573 574 575 576 577 578 579 580 581 582 583 584 585 586 587 588 589 590 591 592 593 594 595 596 597 598 599 600 601 602 603 604 605 606 607 608 609 610 611 612 613 614 615 616 617 618 619 620 621 622 623 624 625 626 627 628 629 630 631 632 633 634 635 636 637 638 639 640 641 642 643 644 645 646 647 648 649 650 651 652 653 654 655 656 657 658 659 660 661 662 663 664 665 666 667 668 669 670 671 672 673 674 675 676 677 678 679 680 681 682 683 684 685 686 687 688 689 690 691 692 693 694 695 696 697 698 699 700 701 702 703 704 705 706 707 708 709 710 711 712 713 714 715 716 717 718 719 720 721 722 723 724 725 726 727 728 729 730 731 732 733 734 735 736 737 738 739 740 741 742 743 744 745 746 747 748 749 750 751 752 753 754 755 756 757 758 759 760 761 762 763 764 765 766 767 768 769 770 771 772 773 774 775 776 777 778 779 780 781 782 783 784 785 786 787 788 789 790 791 792 793