Metal Gear Solid serisinin başarısının arkasındaki isim olan Hideo Kojima, bugünlerde hangi oyunu oynuyor dersiniz? Biz size söyleyelim; LEFT 4 DEAD.

Kojima, dünyanın en ünlü video oyun tasarımcılarından birisi ve oyun endüstrisine ilk kez Nintendo Entertainment System ile adım attığı, daha sonra da ardı ardına başarılarını sıraladığı bir geçmişi var. Ancak Japonya oyun endüstrisi, Amerika ve Avrupa marketleri ile girdiği mücadele yüzünden şu sıralar kan kaybetmekte. Kojima bu durum hakkında, geçtiğimiz günlerde Famitsu dergisiyle bir röportaj bile yapmıştı.

Amerika ve Avrupa oyun piyasası, bir denge halinde. Bu piyasada herkesin oynayabileceği türden oyunlar bulunmakta bunlara çocuk oyunu demek uygun olmayabilir ama ayrıca film endüstrisinde bulunan insanlarla beraber yapılmış derin bir öze sahip olan oyunlar da var. Mesela ben şu sıralar "Left 4 Dead" oyununa bağlanmış durumdayım, ama insanlar bana bu oyunun Japonyada asla ilgi göremeyeceğini söylüyor.

Kojima, Japonya oyun endüstrisi hakkındaki düşüncelerini de şöyle sıraladı: Belki de Japon olmaktan vazgeçmeliyim! Örneğin, bu yıl Spike TVs Oyun Ödülleri'ne aday olan çok az sayıda Japonca oyun vardı. Ayrıca, Japon oyunlarının geçen yıl Amerikada kendilerini gösteremediği gerçeği ise çok üzücü."

Japon yapımcıların neden rekabet konusunda bu kadar zorlandıkları sorusuna ise şöyle cevap verdi: Çünkü onlar Japon. Japonlar; kendi kitaplarını, filmlerini ve müziklerini yaparlar. Japonların yaptığı Japonca dilindeki şeyleri dünyaya açamazsınız, bu yüzden bunlar yalnızca Japonya piyasasında iş yapabiliyor.Diğer yandan İngilizce ise dünya çapında kullanılan bir lisan. En kötü senaryoyu düşünürsek, insanların Japonca oyunlardan fikirler edinip, Hollywood piyasası üzerinde bu konuyu işleyerek kendileri için bir kâr kaynağı oluşturabilirler. Eğer böyle bir şey olursa, zaten etrafta hiç Japon yaratıcı kalmaz. dedi.