Ölülerden kaçma ve yakalama taktikleri

Zombiler de zombiler! Neredeyse her oyunda karşımıza çıkan klasik düşmanlarımız. Üstümüze mağrur şekilde gelen bu yaratıkların barış için tek isteği; bizden ufacık bir lokma(!) ısırmak. Buna izin vermeyiz ve çoğunlukla beynini uçurup, geldiği yere geri göndeririz. Şu zamana kadar kaç adet yaşayan ölüyü avladım haddi hesabı belli değil. Farklı oyunlarda farklı şekillerde geldiler, ama sonuçları hep hüsran oldu.

Dead Island projesinin piyasaya çıkmasına biraz daha vakit var. Cennet gibi adadaki zombilere dalmadan önce ziyaretimize gelen ise Dead Horde adlı DnS Development oyunu oldu. Olmazsa olmazların biçimde bir virüs ortaya çıkar ve etrafa yayılır. Bunun kaynağı araştırma yapan ordudur. Sonucunda ise mutantlar, yani zombiler patlak verir. Biz de bu kaos ortamında hayatta kalmaya çalışan biri oluruz.
Yaşayan Ölülerin Dönüşü!

Filmlere taş çıkartan hikayeden(!) sonra oynanışa geçiyoruz ve olayı bitiriyoruz. Dead Horde, daha önce örneğini çok gördüğümüz izometrik kamera açısını kullanan, akın akın gelen ölüleri avladığımız türden bir oyun. Geldiğimiz herhangi bir bölgede ölüler üstümüze atlayacak şekilde, koşa koşa geliyor. Onları alt ettiğimizde bölge temizleniyor, kapı açılıyor ve diğer arenaya geçiyoruz. Genel olarak amacımız bunu yapmaktan ibaret. Kullandığımız silahı çeşitli seviyelere yükseltip (Hasar oranı, şarjör kapasitesi vs… gibi), başka silahlar alma imkanımız bulunuyor.

Macera boyu makineli tüfek, av tüfeği, testere, el bombası, minigun gibi cicili bicili aletler emrimize giriyor. Bunun için de yol üstünde bulunan dükkanlara uğramamız gerek. Bu noktalar zaten belli yerler, yanına gidip E'ye basarak silah menüsüne giriyoruz. İster silahınıza geliştirme yapın, ister başka bir şey alabiliyoruz. Tabii ki silahların çoğu en başta kapalı, ilerledikçe kilitleri çözülüyor. Bunları yapmak için de bedel ödememiz gerekiyor. Parayı öldürdüğümüz rakiplerinizden kazanıyoruz ve her geliştirme bir sonraki evresinde daha pahalıya mal oluyor. Cephane normalde bitmiyor ancak el bombası sınırlı. Sağlığımız azaldığında, sağlık paketleri imdada yetişiyor. Sağlık paketleri öldürdüğümüz düşmanlardan düştüğü gibi, çevreden de bulmak mümkün.