Son yılların en çok gelecek vaadeden PES'i, FIFA'yı tahtından indirebilir mi?Konami'nin futbol oyunu Pro Evolution Soccer 2012'yi biraz incelediğinizde, son yıllarda Konami'nin ortaya çıkardığı en iyi işlerden biri olduğunu anlamanız güç olmayacaktır. Aslına bakarsanız, seri yeni jenerasyona geçişle birlikte tökezlemiş ve toparlanmakta çok güçlük çekmişti. Hatta hala tam olarak toparlanamadı demek bile yerinde olabilir.

PES serisi PlayStation 2 yani altıncı jenerasyonun tartışmasız en iyi futbol oyunuyken, yeni nesille birlikte bu tahtı FIFA serisine kaptırdı. Buna bir yandan üzülsek de, bir yandan da oynayacak daha iyi bir futbol oyunu sahibi olduğumuz için de sevindik ki orası çok ayrı bir nokta. Zira bizim bir oyuna körü körüne hayran olarak bağlanıp, sonsuza kadar gereksiz yere onu savunmamızın hiçbir manası yok tahmin edebileceğiniz üzere. Bu yıl yaptıkları geliştirmelerle, seriyi doğru yönde bir adım öteye götürmeyi başarmış gibi dursalar da oyunu uzun süre oynamadan kesinlikle karar vermemiz mümkün değil.


Ara pas Atkinson

Bunun sebebi de, tam olarak neyin değiştiğini parmağımızla gösteremiyor olmamız. Fakat yine de oyuna baktığımızda, oyuncuların koşu hızları PES 2011'e göre oldukça yavaşlatılmış ve bu da bize oyuncular üzerinde daha rahat bir kontrol sahibi olma imkanı tanımış. Defans oyuncularının etrafında yapılacak manevralar bu sayede daha da kolaylaşmış.

Paslaşmalar çok daha gerçekçi ve etkili görünüyor. Oyuncuların çarpışma anında verdikleri tepkiler ise bir önceki oyuna göre oldukça geliştirilmiş. En azından artık insanları çıldırtma noktasına getirmeyecek diyebiliriz. Ayrıca top fiziği de geliştirilerek biraz daha ağırlaştırılmış. Bu sayede şutlar daha isabetli ve gerçekçi görünecek.

Şimdilik görebildiğimiz değişiklikler bunlar olsa da, hiçbiri aslında tam olarak netleşmiş durumda değil. Bu belirsizlik durumu da haliyle, eğer PES serisine bir takıma bağlanırcasına bağlanmış bir oyuncu değilseniz, PES 2012'nin en büyük problemi olarak görünüyor.