Oyun dünyasının en yetkili isimlerinden biri olan Electronic Arts yöneticisi Frank Gibeau, piyasanın şu anki durumunda olası bir PlayStation 4 veya Xbox 720'nin gereksiz olacağını öne sürdü. Oyun severlerin mevcut konsollarıyla gayet mutlu olduklarının altını çizen Gibeau, işlemci ve ekran kartında yapılacak geliştirmelerin dışında "yeni nesil" bir konsolun mevcut cihazlara ne katacağını görmekte zornaldığını belirtti.

"PS4'ün ne yenilik getireceğini kestiremiyorum. Ekran çözünürlükleri zaten 1080p ve internet bağlantısı her iki konsolda da mevcut. Konsolu biraz daha hızlandırıp, daha fazla poligon eklemek için tüm bu yatırıma değer mi?"Konsollarda yapılan büyük değişikliklerin geride kaldığını iddia eden Gibeau, mevcut neslin zamana çok daha dayanlıklı olduğunu, üstelik online özellikler sayesinde hitap ettikleri kitleyle PSX ve PS2 döneminden çok daha fazla etkileşime girebildiklerini söyledi.

Gibeau'nun bakış açısı hiç de yabana atılır türden değil; ancak EA bu duruşu sadece yeni bir konsolun donanımını çözmek için gereken zorlu süreçten uzak durmak için de sergiliyor olabilir. Oyun dünyası PS3 sayesinde Blu-Ray, Xbox 360 sayesinde de online oynanış keyfiyle tanıştı. Ancak günümüzde oyunların gelişimi, 5 yıl önceye göre çok daha hızlı bir seyir gösteriyor.

Şimdi olmasa bile yakın gelecekte konsol donanımları bu hıza ayak uydurmakta zorlanacak. Yine de EA yetkilisinin açıklamasından, yeni nesil konsollardan yeni özellikler yerine sadece bir donanım güncellemesi beklememiz gerektiğini de çıkarmak mümkün.