Valve'ın ve Blizzard'ın kurucularından Gabe Newell ve Frank Pearce, konsollar arasındaki çevrimiçi birleşimin endüstri için yenilikçi bir adım olacağı görüşünde.Pearce oyuncuların platformdan bağımsız olarak birleşmiş bir çevrimiçi topluluk oluşturması idealini savunduğunu söylüyor. Newell ise endüstrinin interneti daha iyi yapmaktansa müşterileri internetten uzak tutmanın yollarını araması gerektiğini savunuyor.

Özellikle bu konuda son dönemde Facebook ve iOS'un birleşmesi bunun en güzel örneklerinden. Bunun nedeni olarak da geliştiricilerin Wii ve Xbox 360 gibi kapalı online platformlardan mobil ve sosyal tarafa geçmesi olarak görülüyor.

Endüstrinin bu konudaki isteği ise açık. Örneğin MMO Runescape'in yapımcısı Jagex, oyunlarının Xbox 360, Wii ve PS3 üzerinden cross-platform olarak oynanmasını istemiş ancak konsolların üreticileri bu fikri kabul etmemiştlerdi. Ancak Valve ve Blizzard gibi endüstrinin devleri, konsol üreticilerinin izlediği bu politikayı değiştirebilir.Sony halihazırda Valve'ın Steam servisini PS3 üzerinden sunabiliyor. Ayrıca EVE Online'ın geliştiricisi CCP Games'in sıradaki oyunu Dust 514'ün de PS3 ve PC üzerinden aynı anda oynanabileceği açıklandı.

Gabe Newell, Sony'nin bu politikasını oldukça doğru buluyor. Eğer Sony'de bundan yararlanabilirse, diğer platform sahipleri de bu yönde ilerleyebilir. Frank Peace konuyla ilgili olarak %100 başarının gerçekçi olmadığını ancak yakın dönemde Sony'nin Valve ve CCP'yle yaptığı işbirliği gibi ortaklıkları daha çok görmek istediğini söylüyor. Blizzard'ın da platforma bağlı olmadan oyuncuların istediği yerde istediği zaman istediği oyunu oynamaları arzusunda olduğunu sözlerine ekliyor.Pearce ayrıca Blizzard stüdyolarında konsolları oldukça seven bir çok kişi bulunduğunu da belirtiyor.