Tüm dünyada 14 farklı saat dilimi, 23 farklı şehir ve 52 farklı merkezde eş zamanlı oyun geliştirme etkinlikleri gerçekleştirilmesi için düzenlenen Global Game Jam Ankarada açılış ve tanıtım oturumları ile başladı. ODTÜ Rektör Yardımcısı Sn. Tuncay Birand açılışta yaptığı konuşmada teknoloji alanlarındaki atılımların giderek hız kazandığından, ODTÜ tarafından yaratıcılığın ve yenilikçiliğin desteklemesinin önemsenmesinden ve METUTECH-ATOMun oyun ve animasyon alanlarında göstermekte olduğu başarılardan bahsederek Global Game Jam etkinliğinin gerek oyun geliştirme alanları gerekse ODTÜ için önemli bir etkinlik olduğunu vurguladı.


Teknokent Genel Müdürü Sn. Mustafa Kızıltaş da konuşmasında METUTECH-ATOMun kuruluşundan beri geçirdiği süreci, hedeflerini ve çalışmalarını katılımcılara aktardı. Global Game Jam etkinliği ile ilgili bilgiler veren ve etkinlik tanıtımını yapan GGJ Koordinatörü Elif Buğdaycıoğlunun konuşması ardından Oyun Geliştirme Konuşmalarına geçildi. Öncelikle Ceidot oyun yapımcısı ve oyun tasarımcısı Erkan Bayol konuşmasını gerçekleştirerek katılımcılara oyun geliştirme sürecinin zorluklarını ve sektör deneyimlerini aktardı. Ardından, tüm Global Game Jam merkezleri için kaydedilen Kyle Gabler konuşması yayınlandı. World of Goo oyununun yaratıcısı olan Kyle Gabler, konuşmasında 48 saat içinde nasıl oyun geliştirilebileceğini, hangi oyun özelliklerine ve geliştirme aşamalarına dikkat edilmesi gerektiğini ve Global Game Jamin en büyük özelliklerinden biri olan eğlence faktörünün unutulmaması gerektiğini vurguladı.


Global Game Jam Ankara merkezi için özel olarak kayıtlı konuşmasını yapan ve Byzantine oyununun yapımcısı olmasının yanısıra dünyanın önemli oyun geliştiricileri arasında yer alan Don Daglow ise genel olarak oyun geliştirmede farklı bakış açılarının öneminden, Türkiye ile ilgili oyun geliştirme alanı izlenimlerinden, Byzantine oyunu yapım sürecinden bahsetti ve Türk oyun geliştiricilerine tavsiyeler verdi.


Turkcell oturumları ile sürdürülen Global Game Jam kapsamında Turkcell tarafından oyun geliştirme ve yayınlama sistemleri üzerine bir sunum yapılmasının ardından Turkcell ve çözüm ortakları tarafından yapılan sunumlar izlendi.


15:45 itibariyle Tanışma ve Kaynaşma Oturumuna geçilerek Global Game Jam için belirlenen ilk gün oturumları tamamlanmış oldu.