The Old Republic Hikayesi

Revan kaybolalı yaklaşık 300 yıl oluyor ve evrende o zamana kadar yüzyıllar boyunca yüzünü göstermemiş olan Sith İmparatorluğu'nun evrenin bilinmeyen noktalarından çıkıp, Antik Jedi Düzeni'nden intikamını almak için dönme vakti gelmişti. Devasa bir ordu ile Galaktik Cumhuriyet kontrolündeki onlarca gezegendeki medeniyet yıkıldı ya da ele geçirildi. Sith, Cumhuriyet'in merkezi olan Couscant'e girip düşmanlarını antlaşma yapmaya zorlamıştı.

İmparator gizli emellerinin peşinde koşarken, Cumhuriyet Senatosu düzeni tekrar sağlamaya çalışıyordu. İki taraf arasında hızla yükselen tansiyon, ateşkesi yavaş yavaş geçersiz kılarken savaş yüzünü tekrar göstermeye başlıyordu.

22.000 yıldır barışın ve adaletin koruyucuları olan Jedi Düzeni, Sith Lordlarının gücü karşısında ayakta durmalıydı ve bunun için jediların antik gezegeni olan Tython'a yerleştiler. Yüzyıllar önce bir kısım düşünür Tython'da Güç'ün sırlarını öğrenmek için toplanmışlardı ve o sırların en korkunçları açığa çıktığında az daha gezegen yok oluyordu. Kurtulan düşünürlerden bir kısmı kaçarak Jedi Düzeni'ni kurdular. Coruscant'ın işgalinden sonra Tython'a giden jedilar orda karanlık tarafın ne kadar güçlü olduğundan habersizlerdi. Sith ise yüzyıllardır kutsal gezegenleri olan Korriban'ın kontrolünü tekrar ellerine almışlardı. Korriban, en eski Sith lordlarının mezarlarını barındıran ve neredeyse hiç olmayan doğal yaşamında bile gücün karanlık tarafını barındıran bir gezegendi