Yapımcı stüdyo Valve Software (Half Life) FBI ile birlikte hacker olduğu sanılan Alman Axel Ago Gembeyi ABDye çekmeye çalışmış. Fakat teklif edilen iş sözleşmesinin yerine tutuklama kararı bekleyecekmiş.

Takvimler 2003ü gösterirken Alman Hacker Axel Gembenin o sıralar henüz yayımlanmamış olan Half Life 2nin kaynak kodunu Valve Softwarenin dahili ağına girerek çalma eylemine iştirak ettiği iddia ediliyor. Geliştirici ekip Freiburglu hackeri FBI'nın da yardımıyla sahte bir iş teklifiyle ABye çekip orda tutuklamayı denemiş. Haber Amerikalı dergi Wiredde yer aldı.

Olay o zamanlar yankı uyandırmıştı; zira Valvenin yöneticisi Gabe Newell meseleyi kamuya duyurup bir forum mesajında teşebbüsü için destek aradığını belirtmişti. 2004 şubatında Gembe, Valveye haber verip sadece Half Life 2nin geliştirilmesini gözlemlemek istediğini ve şirketin ağına girme metodunu kazara gerçek yazılım hırsızlarına kaptırdığını iddia etmişti.

Bunun hemen akabinde Gembe muhtemel bir iş sözleşmesi için Valveyle düzenli olarak irtibatta bulunmuş; fakat buna rağmen Valve'nin Seattle'de bizzat tanışıp buluşma davetini reddetmiş. Geldiği halde tutuklanmasıyla neticelenecek olan bu tavrının nedeni ise hâlen bilinmiyor