Türkiye domuz gribini tartışırken asıl kötü senaryo Microsoft'un dünya çapında düzenlediği güvenlik araştırmasında en tehlikeli ülke sıralamasında Türkiye, Sırbistan Karadağ'ın ardından ikinci sırada yer alıyor.

Bilgisyarın tuş takımına, elektronik posta hesabına sızan kötü niyetli yazılımlar kimi zaman bilgisayarı işlemez hale getiren virüse kimi zaman en değerli bilgilerinizi çalan casusa dönüşüyor. İngilizce Malware (malicious software'in kısaltılmışı) denilen kötü niyetli yazılım listesinde Türkiye en tehlikeli ikinci ülke konumunda. İlk sırada Sırbıstan Karadağ'ın yer aldığı listenin başarılı ülkeler sıralamasında Finlandiya ve Avusturya geliyor. Bu sonuçlara bakarak virüs ve izlenme tehdidi çok yaygın olduğunu söylemek mümkün. Bilgisayar kullanıcılarının çoğu da güvenlik önlemi almadığı için tehditlerin oranı artıyor

SOSYAL AĞLARDA TEHDİT

Microsoft en çok kullanılan ve en çok tehdit altında olan Windows platformundaki tehditleri yakından izlemek ve bölgeler arasındaki riskleri belirlemek amacıyla bu tür araştırmaları destekliyor. Facebook gibi sosyal ağlar virüs tehditlerinin yayılmasında ön plana çıkmaya başladı. Kötü niyetli yazılımları üretenler kullanıcı davranışlarını gözleyerek en etkin yöntemi ve zamanı tercih ediyorlar. En fazla bulaşma şekli elektronik posta, sosyal ağlardan indirilen çeşitli yazılımlar, oyun, şans oyunları, ücretsiz yazılım indirilen illegal sitelerden bulaşıyor. Kullanıcı davranışlarındaki izleyen bilgisayar casusları bazen kişisel bazen de ticari amaçlarla bu tür yazılımlardan faydalanıyor.

HIZLI YAYILIYORLAR

Hızlı internet bağlantısı kötü niyetli yazılımların yayılma hızının artmasına neden oldu. 3G mobil hızlı internet bağlantısı ile yetenekleri artan telefonların virüs tehditleri de artıyor. Böylece kötü niyetli yazılımların yayılma hızı da artmış oldu. Virüsler aslında kötü niyetli yazılımların sadece bir türü. Casus yazılımlar (Spyware) ise bilgisayarların kolayca bilgisayara sızıp sizin hareketlerinizi izliyor. Reklam amaçlı giren (adware) yazılımların bir kısmı da casus yazılım olabiliyor. Solucan da, virüs gibi kendisini bir bilgisayardan diğerine kopyalamak için tasarlanıyor ancak bunu otomatik olarak yapıyor. İlk olarak, bilgisayarda dosya veya bilgi ileten özelliklerin denetimini ele geçiriyor. Solucanlar yayılmak için bir "taşıyıcı" programa veya dosyaya gereksinim duymadıklarından, sistemde bir tünel de açabiliyor ve başka birinin uzaktan bilgisayarın denetimini eline geçirmesini sağlayabiliyor.

Nasıl korunurum?

* Anti virus programı kullanmak

* Anti virus güncellemek de gerekiyor

* Güvenlik duvarı oluşturun.

* Çocuğunuzun girdiği siteleri dikkatli izleyin. Bunun için kullanılan yazılımları bilgisayarınızda bulundurun.

* Tanımadıklanızdan gelen mesajı açmayın

* USB belleklerini otomatik olarak açmayın.

Virüslerin cirit attığı 10 ülke

Sıbistan Karadağ
Türkiye
Brezilya,
İspanya
Kore
Suudi Arabistan
Tayvan
Guetamala
Rusya
Meksika


KAYNAK